Yedek Astsubaylık Nedir
Yeni askerlik sistemiyle birlikte gelen ''yedek astsubaylık'' konusunu edinilen bilgilere göre genel hatlarıyla haberimizde bir araya getirdik.

08 Haziran 2019 - 01:51:35

Çıktı Al

Yorum (1)

Reklam

Bayramdan sonra TBMM'de görüşülecek ve en kısa sürede yasal hale gelmesi beklenilen yeni tek tip askerlik sistemi hakkında en çok merak edilen konulardan biride yedek astsubaylık, bu konuyu Görevimiz Vatan takipçileri için inceledik ve genel hatlarıyla sizlere haberimizde sunacağız.

Yedek Astsubaylık Nedir?

Yedek astsubaylık, önlisans, lisans veya yüksek lisans mezunlarının başvuru yapabileceği yeni askerlik sistemiyle birlikte kamuoyunda etki yaratan bir kavramdır. Yedek astsubay olacak olan kişiler askeri yükümlülüğünü yerine getirirken yedek astsubay ve normal astsubay arasında bir hiyeraşi olması açısından yedek astsubayların, normal astsubaylarla aynı yetki ve sorumluluklara sahip olmayacağı tahmin edilmektedir. Bu varsayım yedek astsubayların yükümlülük süresini kapsamaktadır. Yedek astsubay yükümlü askerlik görevini yerine getirdikten sonra askerde kalmak isterse astsubay rütbesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapmaya başlayacaktır.

Yedek Astsubaylar Ne Yapar?

Yedek astsubay olarak askerlik görevini yerine getiren kişiler, iki aylık temel ve sınıf eğitiminin ardından maaşlı olarak 10 ay askerlik faaliyetlerini yapacak. Toplamda 12 ayın bitirilmesinin ardından kişi isterse terhis olabilecek. Yedek astsubaylık için öncelikli olacak adaylar önlisans mezunları olacaktır. Makine,elektrik,otomotiv,kimya,sağlık v.b. bölümler arasından ihtiyaca göre alım olacağı tahmin edilmektedir. Kontenjan artması durumunda lisans ve yüksek lisans mezunlarından da alım yapılacaktır.

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay rütbesine mensup rütbeli personellerin aldığı maaşlar ortalama 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Buradan çıkarılan sonuca göre yedek astsubay maaşlarıda 3 bin ile 4 bin TL arasında olması beklenmektedir. (Yedek astsubaylar 10 ay maaş alacak)

Astsubay Rütbeleri 

  • Astsubay Çavuş (Yedek Astsubay rütbesi olacağı tahmin edilmektedir)
  • Astsubay Kıdemli Çavuş
  • Astsubay Üstçavuş
  • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
  • Astsubay Başçavuş
  • Astsubay Kıdemli Başçavuş
EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 1 Yorum )
Kayserili
11 Ay önce
İki yıllık bitiren her birey yedek Assubay olabilir mi yoksa kura ile mi seçilecek ya da sınav ile mi seçilecek ? bilen varsa lütfen yorum yapsın
BENZER HABERLER
İçişleri Bakanlığı:
İçişleri Bakanlığı: "Yabancı terörist savaşçıların (YTS) ülkelerine iadelerine devam edilmektedir. Bu kapsamda bugün bir Fransa uyruklu YTS ülkesine sınır dışı edilmiştir."
16.12.2019
Anneler ve çocukları turşu kurdu
Altındağ Belediyesi Doğantepe Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi üyeleri, kış hazırlıklarını tamamladı. Doğantepeli kadınlar, çocuklarıyla beraber turşu kurdu.
16.12.2019
2 saat 46 dakikamızı sosyal medyada geçirdik
2019 verilerine göre günlük sosyal medyada harcadığımız süre 2 saat 46 dakika olurken, Filipinler 4 saat 12 dakika ile en çok sosyal medyada vakit geçiren ülke oldu.
16.12.2019
İşsizlik oranı Eylül’de yüzde 13,8 seviyesinde gerçekleşti.
İşsizlik oranı Eylül’de yüzde 13,8 seviyesinde gerçekleşti.
16.12.2019
Perakende satış hacmi yüzde 5,9 arttı
Perakende satış hacmi Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 arttı.
16.12.2019
Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. yılı Ahmet Yesevi Üniversitesinde coşkuyla kutlandı
Kazakistan’ın bağımsızlığının 28’inci yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde kutlama töreni düzenlendi. Büyük ilgi ve coşkuyla gerçekleşen “16 Aralık Bağımsızlık Günü” adlı etkinlik ulusal marşların okunmasıyla Kültür Merkezinde başladı.
16.12.2019
TÜRKİYE VE RUSYA COVİD-19 AŞISI İÇİN ORTAK ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR
"TÜRKİYE’DE HER 8 KİŞİDEN 1’İNDE AŞIRI TERLEME SORUNU VAR"
YILAN ISIRMASI SONUCU HAYATINI KAYBEDEN ÖĞRETMENİN ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN “TRABZON’DAKİ HASTANELERDE PANZEHİR YOKTU” İDDİASI
BİÇER AİLESİ AMBULANS UÇAKLA GETİRİLİYOR
ATIK SULARDA KORONA VİRÜS TARAMASI YAPILMASI İÇİN GİRESUN’DAN NUMUNE ALINDI
SAĞLIK BAKANLIĞI, KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN İDARİ İZNE ESAS OLACAK HASTALIKLARI BELİRLEDİ
’’ONLİNE DİYET VE DETOKS İLE KARANTİNA KİLOLARINA VEDA EDİN’’
’’FAZLA KİLOLARDAN KURTULMANIN HIZLI VE ETKİLİ ÇÖZÜMÜ: LİPOSUCTİON’’
SAĞLIK BAKANLIĞI, KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN İDARİ İZNE ESAS OLACAK HASTALIKLARI BELİRLEDİ. SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN RESMİ YAZI TÜM KAMU KURUM KURULUŞLARINA VE 81 İL VALİLİĞİNE GÖNDERİLDİ.
TÜRKİYE, İLAÇ ALANINDA DÜNYADAKİ KURALLARI BELİRLEYEN ULUSLARARASI UYUM KONSEYİNE TAM ÜYE OLARAK KABUL EDİLDİ
SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 23 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN, 827 KİŞİDE İSE COVİD-19 TESPİT EDİLDİ.
’’HER 100 KİŞİDEN 4’Ü PKU HASTASI’’

EN ÇOK OKUNANLAR