Yedek Astsubaylık Nedir
Yeni askerlik sistemiyle birlikte gelen ''yedek astsubaylık'' konusunu edinilen bilgilere göre genel hatlarıyla haberimizde bir araya getirdik.

08 Haziran 2019 - 01:51:35

Çıktı Al

Yorum (1)

Whatsapp haber ihbar
Reklam

Bayramdan sonra TBMM'de görüşülecek ve en kısa sürede yasal hale gelmesi beklenilen yeni tek tip askerlik sistemi hakkında en çok merak edilen konulardan biride yedek astsubaylık, bu konuyu Görevimiz Vatan takipçileri için inceledik ve genel hatlarıyla sizlere haberimizde sunacağız.

Yedek Astsubaylık Nedir?

Yedek astsubaylık, önlisans, lisans veya yüksek lisans mezunlarının başvuru yapabileceği yeni askerlik sistemiyle birlikte kamuoyunda etki yaratan bir kavramdır. Yedek astsubay olacak olan kişiler askeri yükümlülüğünü yerine getirirken yedek astsubay ve normal astsubay arasında bir hiyeraşi olması açısından yedek astsubayların, normal astsubaylarla aynı yetki ve sorumluluklara sahip olmayacağı tahmin edilmektedir. Bu varsayım yedek astsubayların yükümlülük süresini kapsamaktadır. Yedek astsubay yükümlü askerlik görevini yerine getirdikten sonra askerde kalmak isterse astsubay rütbesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapmaya başlayacaktır.

Yedek Astsubaylar Ne Yapar?

Yedek astsubay olarak askerlik görevini yerine getiren kişiler, iki aylık temel ve sınıf eğitiminin ardından maaşlı olarak 10 ay askerlik faaliyetlerini yapacak. Toplamda 12 ayın bitirilmesinin ardından kişi isterse terhis olabilecek. Yedek astsubaylık için öncelikli olacak adaylar önlisans mezunları olacaktır. Makine,elektrik,otomotiv,kimya,sağlık v.b. bölümler arasından ihtiyaca göre alım olacağı tahmin edilmektedir. Kontenjan artması durumunda lisans ve yüksek lisans mezunlarından da alım yapılacaktır.

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay rütbesine mensup rütbeli personellerin aldığı maaşlar ortalama 4 bin lira ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Buradan çıkarılan sonuca göre yedek astsubay maaşlarıda 3 bin ile 4 bin TL arasında olması beklenmektedir. (Yedek astsubaylar 10 ay maaş alacak)

Astsubay Rütbeleri 

  • Astsubay Çavuş (Yedek Astsubay rütbesi olacağı tahmin edilmektedir)
  • Astsubay Kıdemli Çavuş
  • Astsubay Üstçavuş
  • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
  • Astsubay Başçavuş
  • Astsubay Kıdemli Başçavuş
EDİTÖR: Efe SÖKMEN

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 1 Yorum )
Kayserili
3 Ay önce
İki yıllık bitiren her birey yedek Assubay olabilir mi yoksa kura ile mi seçilecek ya da sınav ile mi seçilecek ? bilen varsa lütfen yorum yapsın
BENZER HABERLER
2019 MSÜ Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor
Adayların merakla beklediği 2019 Milli Savunma Üniversitesi tercih sonuçları ne zaman açıklanıyor detaylar haberimizde.
13.06.2019
Komiser Yardımcılığı ve Yedek Subaylık Karşılaştırması
Yeni askerlik sistemiyle birlikte merak edilen yedek subaylık (asteğmenlik) ve komiser yardımcılığını sizler için karşılaştırdık genel hatlarıyla anlatmaya çalıştık.
30.05.2019
Süleyman Soylu POMEM ile ilgili soruları yanıtladı
Süleyman Soylu, Habertürk'te Veysi Ateş'in sorularını yanıtladı. Özellikle sosyal medya üzerinden gelen sorular dikkat çekti.
20.06.2019
Siyasi Parti Üyeliği Askeri Okullara Girmeye Engel Olur Mu
Siyasi parti üyeliği Harp Okulları'na girmeye engel olur mu sorusu adayların kafasını karıştıran en önemli soruların başında geliyor.
20.04.2019
KAMYO Mezunları Ne Yapar
Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olunca ne gibi sosyal imkanlarınız olur? rütbeniz ne olur? görev alanlarınız nereler olur? cevaplarını yazımızın tamamında bulabilirsiniz.
07.05.2019
2019 MSÜ Tercih Sonuçları Açıklandı
Dün açıklanması beklenen MSÜ 2019 tercih sonuçları bugün sabaha karşı PERTEM sitesi üzerinden açıklanmıştır.Site aşırı yoğunluktan dolayı ara ara hizmet dışı kalmaktadır. MSÜ tercih sonuçları ve taban puanları haberimizin devamında.
14.06.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA: "(BAHÇELİ’NİN SAĞLIK DURUMU) GENEL DURUMU SON DERECE İYİ, EVDE TEDAVİSİNE DEVAM EDİLECEK"
MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
PLATONİK AŞKIN NEDENİ ÇOCUKLUKTA GİZLİ
ÇENE ŞEKİLLENDİRMEDE ‘DİAMOND LİFT’ YÖNTEMİ
"ENERJİ İÇECEKLERİNDEKİ TAURİN, KAFEİN İLE BİRLEŞTİĞİNDE KANSERE SEBEP OLABİLİR"
KULAK ÇINLAMASINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
KORKU, KAYGI, BASKI VE STRES KEKEMELİĞİ TETİKLİYOR
TRABZON’DA İNEK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN EDİYOR
UZMAN DİYETİSYEN ELİF DEMİRCAN, ALZHEİMER’DAN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI
LİV HOSPİTAL, ‘2. CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ANKARA SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ
MLP CARE HASTA BAKIM HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ GÜMÜŞ: "YAPAY ZEKAYLA ENTEGRE BİR DİJİTAL HEMŞİRELİK SÜRECİ GELİYOR”
BEBEK KIYAFETLERİNDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR