Ulaştırma Bakanı Turhan, TMB ve İntes’in iftar programına katıldı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İntes) ortak iftar programına katıldı.

17 Mayis 2019 - 22:50:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İntes) ortak iftar programına katıldı.
Ankara’da bir otelde düzenlenen iftar programına, birçok ülkeden büyükelçiler ve temsilciler katıldı. İftar öncesinde tasavvuf müziği dinletisi ve Kur’an tilavetinin ardından konuşan Bakan Turhan, Türkiye’ye birlik, beraberlik ve dirlik dilerken katılımcıların Ramazan ayını tebrik etti. Türkiye’de ki müteahhitleri kurulduğu 1952 yılından beri çatısı altında buluşturan Türkiye Müteahhitler Birliği’nin, yurtiçindeki inşaat işlerinin yüzde 70’ini, yurtdışında da Türk müteahhitlerin yaptığı işlerin yüzde 90’ını gerçekleştirdiğini anlatan Bakan Turhan, "TMB, bu yönüyle, 70 yıla yaklaşan dinamik yapısıyla, ülkemiz ekonomisine büyük değer katan en köklü ve önemli sivil toplum örgütlerimizdendir. TMB, dünyanın 123 ülkesinde faaliyet gösteren üyeleriyle, toplamda 9 bin 600 proje üretmiş ve 380 milyar Dolarlık ekonomik büyüklük elde etmiştir. Göğsümüzü kabartan, gurur verici bir tablo bu, emek veren, alın teri akıtan herkesi gönülden tebrik ediyorum. Aynı gurur verici tablo 1964 yılında kurulan İntes için de geçerlidir. Faaliyetleriyle müteahhitlik sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayan İntes üyeleri, ülkemiz ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine ve dolayısıyla kalkınmasına yardımcı olmaktadırlar" diye konuştu.

“İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisi açısından stratejik önemdedir”
Başarıların bir avuç çakıl taşıyla başladığından bahseden Bakan Turhan, şunları kaydetti:
"Biraz kum, biraz çimento ve bir miktar demir maharetli ellerinizle buluştuğunda, onları cesaret, akıl ve teknolojiyle harmanlayarak değerli eserlere dönüştürdünüz. Bu şekilde, özellikle son dönemde, Türkiye’nin çehresini değiştirdiniz, dünyanın dört bir yanına mührünüzü vurdunuz. Binlerce kilometre uzayan yollar, açılan tüneller, demir yolları, yükselen köprüler, havalimanları, limanlar, binalar, hastaneler, okullar, üniversiteler, fabrikalar, sanayi tesisleri, herkes bir şekilde hizmet yapıyor elbette ama siz somut, müşahhas eserlerle her yerde iz bırakıyorsunuz. Bu yüzden sadece bir bina, köprü, yol ya da tünel değil, bu milletin umutlarını yeşertiyor, sofrasını zenginleştiriyor, geleceğini inşa ediyorsunuz."
İnşaat sektörünün her geçen gün büyüdüğünü, istihdam ve ihracat yönüyle Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu aktaran Bakan Turhan, "Çimento, seramik, mobilya, cam sanayi ve lojistik gibi 200’e yakın yan sektöre doğrudan ve dolaylı yoldan can veren inşaat sektörü, Türkiye ekonomisi açısından stratejik önemdedir. Sektörde bugün 215 bin dolayında firma faaliyet yürütüyor ve 2 milyon çalışan bulunuyor.
Son yıllarda hem yapı malzemelerinin hem de müteahhitlik hizmetleri ihracatının artmasıyla, sektörün önemi daha da artmıştır. Bu kapsamda; hükümet olarak sektöre yönelik desteğimizi artırarak sürdürmekteyiz. Sektörün önündeki engelleri ortadan kaldırmak için elimizden gelen her şeyi yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bu kapsamda, parolamız belli; sınırsız ticaret. Sektördeki kayıt dışılığı azaltacak adımları sektör temsilcilerimizle birlikte atmamızın yanı sıra; Komşu ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeyle vizeleri karşılıklı olarak kaldırdık. Teminat mektubu ve bankacılık sistemi konularındaki sıkıntıları gidermek için de önemli adımlar atıyoruz. Sektörün sorunlarını çok iyi biliyoruz çünkü masada da sahada hep diyalog halindeyiz ve bu sorunları gidermek için de hep birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

“Ülkemizde yapacağımız daha çok iş var”
Bakanlık bünyesinde yüzlerce şantiyenin varlığından ve bu şantiyelerle ülkeyi geleceğe hazırladıklarını söyleyen Bakan Turhan, "Yakın tarihin en önemli ulaşım altyapı projelerini sizlerle birlikte hayata geçirdik. Otoyollar, bölünmüş yollar, havaalanları, limanlar, yüksek hızlı tren hatları, tüneller, köprüler, İstanbul Havalimanı, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri gibi dev projeleri başarıyla bitirerek hizmete açtık. Dev projelerimizin birçoğunu yap-işlet-devret modeli, kamu-özel ortaklığı ile hayata geçirdik. Bu projelerimizde en önemli çözüm ortağımız sizler oldunuz. Ülkemizde yapacağımız daha çok iş var; ulaştırma ve altyapı yatırımlarından konut yapımına hemen her alanda büyük işler yapacağız" ifadelerini kullandı.
Bir ülkenin ekonomik gelişiminde, o ülkenin altyapı yatırımlarının payının büyük olduğunu belirten Bakan Turhan, "Sağlıklı bir ulaşım altyapısına sahip değilseniz, sanayiniz de tarımınız da turizminiz de tökezler, maksimum fayda sağlayamazsınız. O nedenle, ekonomimizi sarsmaya yönelik birtakım saldırılar olsa da biz, doğru bildiğimiz yoldan dönmeyeceğiz. Türkiye güçlü bir ülke. Yeter ki birliğimiz, bütünlüğümüz bozulmasın. Bugüne kadar hangi krizleri alt ettiğimizi sizler çok iyi biliyorsunuz. Hükümet olarak müteahhitlik sektöründe, kamu, özel sektör iş birliğini her zaman çok önemsedik. Bu işbirliğinden doğan enerji, özellikle zorlu dönemlerinde bizlere güç verdi. Aynı durum bugün için de geçerli. Birileri bizi yolumuzdan döndürmek istese de yüksek maliyetli projeleri, YİD veya dış kredi yöntemiyle yapmaya devam edeceğiz" dedi.

“Birileri kriz olsun, çarklar dursun, çivi çakılmasın diye el ovuşturuyor, bunun farkındayız”
Türkiye’deki işlerin yanında, her geçen gün artan bilgi birikiminin ve nitelikli yerli iş gücünün, başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde pek çok projeye imza atacağına da inandığını bildiren Bakan Turhan, "Yakın coğrafyamızdaki olumsuzluklar son bulduğunda, sizlere yine büyük görevler düşecektir. Neticede bu alandaki başarıya da kazanca da milletimizin, ülkemizin kazancı - başarısı gözüyle bakıyoruz. Zorluklar sizi yıldırmasın, birileri kriz olsun, çarklar dursun, çivi çakılmasın diye el ovuşturuyor, bunun farkındayız. Arkadaşlar bunlara fırsat vermemek gerekiyor. Hayat hiçbir zaman tekdüze bir çizgi değildir; yolda engeller de çıkabilir, sorunla da karşılaşılabilir" diye konuştu.
Önemli olanın tablonun bütünlüğüne bakmak, iyi niyetli olmak ve eli taşın altına koymak olduğunun altını çizen Bakan Turhan, şöyle konuştu:
"Dün, yıllar yılı kazanırken iyiydi de en ufak bir sarsıntıda geriye çekilmek, doğru bir yaklaşım olmaz. Bakınız ödenek sıkıntımız olmasına rağmen sorunları, sıkıntıları geçmişte olduğu gibi şimdi de hep birlikte çözdük. Çünkü sektörün önemine inandığımız kadar sizlere de güveniyoruz. İnşaat sektörü nice tehlikeli suları aşarak bugünlere geldi. Bu büyüklüğe de hükümetlerimiz sayesinde ulaştı, bunu da unutmamak gerekiyor. Hükümet olarak olan biten her şeyin farkındayız ve tüm tedbirleri alıyoruz. Bundan şüpheniz olmasın. İnşallah son dönemde yaşanan zorlukları da hep birlikte atlatacağız."
Programın sonunda, günün hatırası adına TMB ve İntes tarafından Bakan Turhan’a hediye verildi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sağlık Bakanı Koca’dan Hemşireler Günü mesajı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu yıl Hemşireler Günü, Anneler Günü ile aynı tarihe denk gelmiştir. Son yıllarda çok sayıda erkek hemşiremiz yetişip göreve başlasa da hemşirelik içinde barındırdığı şefkat ile annelikle çok benzerlik göstermektedir” dedi.
13.05.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kanal İstanbul’u devreye sokacağız, ondanda geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kanal İstanbul aynı kararlılıkla devam ediyor. Şuanda bazı firma ve ülkelerin talepleri var. Bu taleplerle birlikte kanal İstanbul’u devreye sokacağız, onda da geri adım atmak gibi bir şey söz konusu değil. Onu o kadar önemsiyoruz ki dünyanın en saygın projesi olarak görüyoruz” dedi.
19.05.2019
YSK yedek üye ile toplantı itirazına karar verdi
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Seçimi iptalini 4’ü yedek 11 kurul üyesi ile alınmasına dair yapılan itirazı reddetti. Kurulun 11 üye tam sayısı ile toplanıp karar almasının Anayasa’ya aykırı bir durum olmadığına hükmedildi.
20.05.2019
Binali Yıldırım:
Yüksek Seçim Kurulu(YSK) kararı ile yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım, Ümraniye Belediyesinin düzenlediği Ramazan programına katıldı. Vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği Yıldırım, saat 12.00’de Ümraniye’de ki etkinliklere katıldıktan sonra 02.00 sularında Maltepe Anadolu Bölge Metro Bakım Atölyesi’nde metro personeliyle sahur yaptı.
17.05.2019
İçişleri Bakanı Soylu:
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İmamoğlu’nun mazbatasını almasının ardından yaşanan İBB’nin verilerinin kopyalanması olayına değinerek, "İBB’nin verileri kopyalayacak. Böyle bir çiğlik olamaz. Bu kabul edilebilir değil. Yapamaz kanuna, hukuka aykırı. Eğer götürüyorsun senin başka bir fikrin başka bir kavgan vardır. Benim endişem İstanbul’un siyasi kavga haline getirilmesi ve oradan Türkiye’ye bir istikrarsızlık kapısı açılması. İstanbul bir ideolojik kavganın merkezi haline getirilmesin" dedi.
18.05.2019
Bakan Akar gaziler ve aileleriyle iftarda buluştu
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile birlikte gaziler ve aileleriyle iftarda buluştu.
17.05.2019
TRABZON’DA KANALİZASYONDA AKINTIYA KAPILARAK KAYBOLAN İŞÇİYİ ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
PROF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ UYARDI: "İFTARDA ARKA ARKAYA İÇİLEN SİGARA ÖLÜME NEDEN OLABİLİR"
OMEGA 3 İLE DEPRESYONDAN KURTULMAK MÜMKÜN
OPR.DR.EROĞLU: “SELÜLİTTEN KOLAY YOLLA KURTULMAK MÜMKÜN”
"SAÇ DÖKÜLMESİ SORUNU YAŞAYAN KADINLAR, ÇÖZÜM ARIYOR"
İHLAS KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ, TEMEL İLK YARDIM EĞİTİMİ ALDILAR
"TÜRKİYE OBEZİTE AÇISINDAN AVRUPA’DA BİRİNCİ SIRADA"
RAMAZAN AYINDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNE DİKKAT
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, DÜNYA SAĞLIK ASAMBLESİ GENEL KURULUNA HİTAP ETTİ
“KELEBEK HASTASI” ELİF’E UMUT OLDULAR
YEMEKTEN SONRA BU İKİLİYE DİKKAT
AĞIZ KOKUSUNA KARŞI MAYDANOZ VE NANE YİYİN

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR