Teknoloji devrimi ‘Blockchain’in adresi BAU
Dünyada teknoloji devrimlerinden sayılan Blockchain teknolojisi, internet ortamında yapılan her türlü işlemin güvenli bir şekilde takip edilmesini sağlıyor. Sağlıktan bankacılığa, tarımdan eğitime kadar birçok alanı kapsayan teknolojinin temelleri ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde (BAU) atılıyor.

17 Temmuz 2019 - 13:30:15

Çıktı Al

Yorum (0)

Dünyada teknoloji devrimlerinden sayılan Blockchain teknolojisi, internet ortamında yapılan her türlü işlemin güvenli bir şekilde takip edilmesini sağlıyor. Sağlıktan bankacılığa, tarımdan eğitime kadar birçok alanı kapsayan teknolojinin temelleri ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde (BAU) atılıyor.
Her yeni gün gelişen değişen teknoloji dünyasının ileriye dönük en önemli yatırımı Blockchain olarak görülmekte. Şirketler kendi sistemlerini Blockchain teknolojisine entegre etmeye başlarken, yetişmiş insan gücüne ihtiyaç da bir o kadar arttmakta. Blockchain alanında dünyayla aynı anda, aynı teknolojilerin kullanıldığı BAU BlockchainIST Merkezi (BCIST), piyasadaki uzman açığını kapatmayı hedefliyor. Merkez Türkiye’de, Blockchain alanında akademik çalışmalar yapmak isteyen öğrencilerin ve girişimcilerin tek adresi olma özelliği taşımakta.

BAU Amerikalı akademisyenleri de eğitiyor
Bahçeşehir Üniversitesi’nin yeni nesil ağ teknolojileri konusunda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Northeastern Üniversitesi’nde açtığı Blockchain Merkezi ile üniversitenin akademisyenlerine bilgi ve deneyim desteği sağlamaya başladı. BAU-NEU Blockchain Laboratuvarı’nda geliştirilecek projeler, hem Amerika hem Avrupa Birliği (AB) hem de Türkiye’deki fonlara başvurmayı sağlayacak. İş birliği sayesinde Türkiye’nin Blockchain pazarında rekabetçi gücü artıyor. Ortak projeler geliştirerek Northeastern Üniversitesi’ndeki akademisyenlere bilgi ve deneyim desteği sağlayan Bahçeşehir Üniversitesi, Blockhain teknolojileri konusunda uzmanlaşmak isteyen dünyanın dört bir yanındaki kişiyi de Türkiye’ye çekiyor.

Türkiye’nin en büyük Blokzincir projesi
BAU BlockchainIST Center, dünyanın en prestijli bilişim teknolojileri arasında gösterilen IBM’in de destekleği Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük Blockchain projesi olarak kabul edilen Blockchain Türkiye Platformu (BTP) içinde yer almaktadır. İlgili Bakanlık ve kamu kurumlarının desteklediği proje sayesinde Türkiye’de ithalat ve ihracat blockzincir teknolojisi ile hiç olmadığı kadar güvenli ve hızlı bir şekilde yapılacak. BlockchainIST Center, BTP ile önemli projelerin kodlamalarını ve planlamalarını ekonomiye katkısının ne şekilde olacağı gibi konularda akademik analizler yaparak uygulama sürecini yürütmektedir.

Kurumlararası iş birliği
BAU BlockchainIST Center aynı zamanda, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve İstanbul Kalkınma destekleriyle oluşturulan İstanbul Blockchain Okulu Projesine de dahil oldu. Projede İstanbul özelinde blokchain temelli teknoloji pazarının büyümesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. İstanbul özelinde gerçekleştirilecek belli başlı çalışmalarda Bahçeşehir Üniversitesi, liselerde ve üniversitelerde Blockchain konusunda temel farkındalık eğitimleri verilecek. Bunun yanı sıra proje kapsamında oluşturulacak blockchain laboratuvarında uzmanlık eğitimleri de yapılacak.
Öte yandan, üniversite adaylarını tercih döneminde de yalnız bırakmayan Bahçeşehir Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim alma hakkı kazanmak isteyen herkesi 16 Temmuz - 29 Temmuz tarihleri arasında Beşiktaş Kampüsü’nde, bölümlere ilişkin kurulan stantlarda bilgilendirmeyi bekliyor.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Borsa günü yatay tamamladı
Borsa, günü yüzde 0,02’lik hafif yükselişle tamamladı.
21.11.2019
Hisarcıklıoğlu:
Türkiye-Kırgızistan İş Forumu’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Tecrübelerimizi Kırgızistan ile paylaşarak ticaret hacmimizi üst seviyelere çıkaracağız" dedi.
21.11.2019
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay:
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Kırgızistan ile ikili ticaretimizin geldiği nokta, ülkelerimizin sahip olduğu potansiyelin hiç şüphesiz ki uzağındadır. Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ticaretimizin önündeki engelleri birer birer kaldırmalı ve yeni işbirlikleri kurmalıyız" dedi.
21.11.2019
Galatasaray, Başakşehir maçı hazırlıklarını tamamladı
Galatasaray, Süper Lig’in 12. haftasında Medipol Başakşehir ile oynayacağı maçın hazırlıklarını bu akşam yaptığı antrenmanla tamamladı.
21.11.2019
Kızılcahamam’da Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısı
Kızılcahamam Belediyesi, Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısı düzenledi.
21.11.2019
2020 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeleri
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tank Palet Fabrikası’na ilişkin eleştirilere yönelik, “Fabrikanın mülkiyeti Milli Savunma Bakanlığında kalmak üzere işletmesinin ASFAT’a devredilmesine karar verilmiştir. Fabrika ile ilgili her türlü denetim yetkisi Bakanlığımıza aittir” dedi.
21.11.2019
SOMALİ’DEKİ SALDIRIDA YARALANANLAR TÜRKİYE’YE GETİRİLİYOR
“AİLE DESTEĞİ GÖRMEYENLER BAŞKALARININ DAVRANIŞLARINI KOPYALAR”
DİYABETİK NEFROPATİ HAKKINDA BİLGİLER
(ÖZEL) İLAÇ ALMAK İÇİN ECZANEYE GİDİNCE ŞOK OLDU
“TÜYLENME SORUNUNUN ALTINDA FAZLA KİLO OLABİLİR”
HEMŞİREDEN BAŞHEKİM YARDIMCISI HAKKINDA DARP VE HAKARET İDDİASI
ÇÖLYAK İÇİN FARKINDALIK SEMİNERİ
EVLİLİĞİ BİTİREN SEBEPLERE DİKKAT
"BAZI BİTKİSEL İLAÇLAR SEDEF HASTALIĞINI ALEVLENDİREBİLİR"
TÜM İÇ ORGANLARI TERS TARAFTA OLAN HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTURULDU
OBEZİTE AMÜ’DE MASAYA YATIRILDI
GENÇ BAKIŞLARA GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ İLE KAVUŞUN

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR