“Üç Taş Bir Duvar, Dört Taş Bir Hane, Beş Taş Bir Saraydır"
Eski Çağ ve Antropoloji profesörü Eric H. Cline’ın Üç Taş Bir Duvar-Arkeolojinin Öyküsü adlı kitabı Alfa Yayınları’ndan çıktı.

08 Agustos 2019 - 12:30:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Eski Çağ ve Antropoloji profesörü Eric H. Cline’ın Üç Taş Bir Duvar-Arkeolojinin Öyküsü adlı kitabı Alfa Yayınları’ndan çıktı.
Arkeolojinin hikayesi tüm yerküreden çok sayıda keşfin hikayesidir. Üç Taş Bir Duvar Eric H. Cline’ın arkeolojiye olan aşkını ve tutkusunu mesleki yaşamından öykü ve örneklerle ortaya koyuyor ve insanın hikayesini anlamanın bir yolunu sunuyor. Bu kitabın içeriği Eric H. Cline’ın 2001 yılından beri George Washington Üniversitesinde verdiği Arkeolojiye Giriş dersinin ders notlarının bir izdüşümüdür.
Howard Carter 1922’de Tutankhamun’un mezarına girdiğinde tek ışık titreyen elindeki mumdan geliyordu. Küçük açıklıktan içeriye şöyle bir baktı ve ne gördüğünü sorup duranlara, meşhur “Ben harika şeyler görüyorum” yanıtını verdi.
Carter’ın muhteşem keşfi, Üç Taş Bir Duvar’da anlatılan büyüleyici hikayelerden sadece biri. Otuzdan fazla kazıya katılmış olan arkeolog Cline, okuru, Pompeii’den Petra’ya, Troia’dan terrakotta savaşçılarına ve Mikene’den Megiddo ve Masada’ya götürüyor. Cline, Troia’yı kazan Schliemann ve keşifleri insanın kökenine dair anlayışımızı geliştiren Mary Leakey de dahil olmak üzere bu kazıların arkasındaki insanları tanımamızı sağlıyor.
Kitap arkeologlara en sık sorulan sorulara yanıt veriyor: Nereyi kazacağını nereden biliyorsunuz? Kazılar gerçekte nasıl yapılır? Bir şeyin kaç yaşında olduğunu nereden biliyorsunuz? Bulunan şeyler kimindir?
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Dana Arnold’un ünlü “Sanat Tarihi” kitabı Türkçede
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Yayınevi, Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin dünyaca ünlü dizisi “VeryShortIntroductions”tan çıkan “Sanat Tarihi” kitabını Türkçeye kazandırdı. Dünyaca ünlü Sanat Tarihçisi Dana Arnold’un yazdığı, çevirmen Tuncay Birkan’ın Türkçeye çevirdiği kitap, İKÜ Yayınevi’nin “Çok Kısa Bir Başlangıç” dizisinin dördüncü kitabı olarak okurlarla buluştu.
06.08.2019
Samsun’a çıkışının 100. Binali Yıldırım ve Yılı Bakan Ersoy’un  katılımıyla kutlandı
Samsun Devlet Opera ve Balesi, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı nedeniyle "Yeniden Doğuş" projesini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı opera ile kutladı.
17.05.2019
31 ilde 49 müze bugün ücretsiz
18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü dolayısıyla 31 ilde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 49 müze bugüne özel olarak saat 23.00’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.
18.05.2019
‘Yaz Hiç Bitmesin’ fotoğrafları 2 bine ulaştı
Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen ‘Yaz Hiç Bitmesin’ temalı fotoğraf yarışmasına kısa sürede 2 bin fotoğraf gönderildi.
24.07.2019
‘Dijital Dünyada E-beveyn Olmak’ raflarda
Salih Uyan’ın Dijital Dünyada E-beveyn Olmak adlı kitabı raflardaki yerini aldı.
21.08.2019
Retro Lunapark’ın Ağustos programı açıklandı
Akasya Retro Lunapark’ta Ağustos ayı etkinlik programı açıklandı.
01.08.2019
TÜRKİYE’DE HER GÜN BİR BEBEK DMD HASTASI OLARAK DOĞUYOR
TÜRKİYE, ÜÇ BOYUTLU ÇENE YAPABİLEN 5 ÜLKEDEN BİRİ
BALIK PULU HASTALARINA MÜJDE
BAKAN KOCA’DAN "SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİDDET" AÇIKLAMASI
DÜNYADA, 2020’DE 40 MİLYON KİŞİNİN KATARAKT NEDENİYLE KÖR OLACAK
KADINLAR BU HASTALIĞI ERTELEMEYİN
YEDİKLERİNİZ ANNE-BABA OLMA ŞANSINIZI ELİNİZDEN ALABİLİR
(ÖZEL) KIZINI LÖSEMİDEN KAYBEDEN BABA, KÖK HÜCRE BAĞIŞIYLA HAYAT KURTARDI
ZEYTİNYAĞI KANSER RİSKİNİ YÜZDE 50’YE YAKIN AZALTIYOR
TÜSEB KLİNİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ KURULDU
HASTALAR TEDAVİ EDİLECEKLERİ ALANA 1 BUÇUK DAKİKADA ULAŞIYOR
TÜRKİYE’DEN DİĞER ÜLKELERE “SAĞLIK ATAŞESİ”

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR