Türkiye’de 4 organın nakil ruhsatına sahip tek kamu hastanesi
Resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ankara Şehir Hastanesi’nde 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildi. Nakil süreçlerini yönetmek için 131 ameliyathanenin yanı sıra müstakil servis ve yoğun bakımlara sahip olan Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’de aynı anda kalp, akciğer, böbrek ve karaciğer nakli ruhsatına sahip tek kamu hastanesi olmasıyla da dikkat çekiyor.

13 Agustos 2019 - 10:30:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Resmi açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ankara Şehir Hastanesi’nde 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildi. Nakil süreçlerini yönetmek için 131 ameliyathanenin yanı sıra müstakil servis ve yoğun bakımlara sahip olan Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’de aynı anda kalp, akciğer, böbrek ve karaciğer nakli ruhsatına sahip tek kamu hastanesi olmasıyla da dikkat çekiyor.
Ankara’daki birçok eğitim ve araştırma hastanesini bünyesine katarak faaliyet göstermeye başlayan Ankara Şehir Hastanesi‘nde, 6 ay içinde toplam 47 organ nakli gerçekleştirildi. Organ nakli kapasitesiyle, Türkiye’nin sağlık turizmindeki payını artırmaya katkı sağlayan hastanede, 6 ay içinde 18 yabancı uyruklu hastaya da nakil işlemi uygulandı. Modern tedavi yöntemlerinin uygulandığı hastanede, nakil işlemleri için kullanılan müstakil servis ve yoğun bakımlarının yanı sıra hastalar için suit odalar da mevcut.
Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel, Ankara Şehir Hastanesi’nin 20 Şubat 2019 tarihinde ilk karaciğer naklini yaptığı bilgisini vererek, hastanede daha önce kamu hastanelerinde olmayan imkanların olduğunu kaydetti.

Nakil birimlerine ait müstakil yoğun bakım ve servisler
Hastanede helikopter pisti, nakil birimlerine ait müstakil yoğun bakımlar ve servislerin olduğunu vurgulayan Surel, “İmkanları hizmete dönüştürmek için Bakanlık Organ Nakli Bilim Kurulumuzu da ciddi bir kısmını oluşturan son derece profesyonel hocalarımızla vatandaşlarımıza ve ihtiyaç hisseden yabancı hastalara her türlü hizmeti vermekteyiz. Nakil ekibimizin verebildiği hizmet kapasitesini de en yüksek düzeyde kullanarak vatandaşlarımıza faydalı olmak gayreti içerisindeyiz" diye konuştu.

Her yıl 700 beyin ölümü
Hastanede yaklaşık 700 yoğun bakım yatak kapasitesi olduğunu belirten Surel, ortalama istatistiklere göre her yıl bir yoğun bakım yatağında bir beyin ölümü gerçekleştiğini söyleyip, “Bizim ana hedeflerimizden biri bu ortalama istatistiksel veriler gerçekleştiğinde elimize gelecek 700 beyin ölümünden en üst düzeyde faydalanmaktır. Ana amacımız; hastanemizden çıkması öngörülen 700 beyin ölümünün olabilen en yüksek kısmını bağışa dönüştürmek ve toprak altında bu organların çürümesine müsaade etmeyip insanlara yeni canlar vermesini sağlamaktır" şeklinde konuştu.
Organ naklinin önemini vurgulayan Surel, yoğun bakım süreçlerinde bulunan hasta ile hasta yakınlarına da organ bağışının önemini anlatmak ve kendilerine hem maddi hem manevi destek olabilmek adına “Organ nakli ve organ bağışı bilinçlendirme ve yoğun bakım hastalarına destek birimi“ oluşturma çabası içinde olduklarını söyledi.

6 ayda 3 kalp, 6 akciğer, 11 karaciğer ve 27 böbrek nakli
Organ nakli ve süreçleri hakkında bilgi veren Ankara Şehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof Dr. Erdal Birol Bostancı ise hastanede bugüne kadar 3 kalp, 6 akciğer, 11 karaciğer ve 27 böbrek nakli gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Organ nakli, vücutta görevini yerine getiremeyecek şekilde bozulmuş organların yenisiyle değiştirilmesi işlemidir. Bu iki şekilde olabilmektedir; birincisi hastanın beyin ölümü gerçekleştikten sonra alınan organlardan temin edilmekte ikincisi ise canlıdan temin edilmektedir" ifadelerini kullandı.

“Amacımız bu oranı artırmaktır“
Hedeflerinin, beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan organ naklinin yapılması olduğunun altını çizen Bostancı, “Türkiye’deki bu oran Bakanlığımızın ve Organ Nakli Müdürlüğümüzün çalışmaları sayesinde artmasına rağmen yetersizdir. Dünyadaki ve Avrupa’nın belli merkezlerinde bu oran milyonda 40’lara kadar ulaşmışken bizde milyonda 6 civarında dolaşmaktadır. Amacımız bu oranı artırmaktır" dedi.
Organın kime, ne zaman lazım olabileceğinin belli olmadığını söyleyerek, organ naklinin önemini bir kez daha vurgulayan Bostancı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın "Organ bağışı candan cana yapılan bir sadakadır" sözünü hatırlattı.
Organ naklinin 20 birimden destek alınarak gerçekleştirildiği bilgisini veren Bostancı, “Bir ekibin yeterli olması değil birçok ekibin yeterli olması çok önemlidir. Toplam kaliteyi artıran, bütün birimlerin kaliteli olmasında yatmaktadır. Hastanemizde bulunan bu ekipler yıllardır bu işlerle uğraşmaktadır. Sonuçlarımız da dünya sonuçlarıyla eş değerdir. Hastanemizde her şey hasta düşünülerek organize edilmiş şekildedir" dedi.
Ankara Şehir Hastanesi Organ Nakil Ekipleri kadrosunda ise Karaciğer Sorumlu Uzmanı Prof. Dr. Musa Akoğlu, Karaciğer Sorumlu Uzman Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı, Karaciğer Organ Nakli Koordinatörü Cazibe Kılınç, Kalp Damar Hastanesi Başhekimi ve Kalp Nakli Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik, Kalp Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Ümit Kervan, Kalp Sorumlu Uzman Yardımcısı Dr. Sabit Kocabeyoğlu, Kalp Nakil Koordinatörü Yeşim Aslan, Akciğer Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Erdal Yekeler, Akciğer Sorumlu Uzman Yardımcısı Op. Dr. Mahmut Subaşı, Akciğer Organ Nakli Koordinatörü Tülin İkinci, Böbrek Sorumlu Uzmanı Op. Dr. Erkan Ölçücüoğlu, Böbrek Sorumlu Uzman Yardımcısı Op. Dr. Sedat Taştemur, Beyin Ölümü Tespit ve Organ Bağış Koordinatörleri Betül Koca ve Sevim Acar bulunuyor.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tekfur Sarayı ‘Müze’ olarak kapılarını açtı
İSTANBUL (İHA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında ilk restorasyon çalışmalarına başlanan Tekfur Sarayı, müze olarak kapılarını ziyaretçilerine açtı.
17.06.2019
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Ben Mursi kardeşimize, şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum."
17.06.2019
Vicdansız sürücü, yayaya çarpıp kaçtı
Ankara’da sokak arasında hızla seyreden bir otomobilin çarpıp kaçtığı yaya yaralandı.
17.06.2019
Pendik’te dehşet: Kız arkadaşını silahla öldürdü ardından intihar etti
İSTANBUL (İHA) – İstanbul Pendik’te bir kişi, kız arkadaşını silahla başından vurarak öldürdü ardından intihar etti. Dehşet verici olay, komşuların evden gelen pis kokular üzerine polise ihbarda bulunmasıyla 2 gün sonra ortaya çıktı.
17.06.2019
Murat Cavcav: “Mustafa Kaplan isminde fikir birliğine vardık”
Gençlerbirliği yönetimi, MKE Ankaragücü ile anlaşma sağlayamayan Mustafa Kaplan ile görüşme kararı aldı.
17.06.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Mursi kardeşimize, şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesiyle ilgili, “Mursi kardeşimize, şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum" derken, Batı’yı eleştirerek, "İdamı yasaklayan AB ülkeleri bu katil Sisi’nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdir. Bu ikiyüzlülük değil çok yüzlülüktür" dedi.
17.06.2019
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA, SOMALİ’DEN GETİRİLEN YARALILARI ETİMESGUT ASKERİ HAVAALANINDA KARŞILADI.
BAKAN KOCA, SOMALİ’DEN GETİRİLEN YARALI SAYISINI 10 OLARAK KAYDETTİ.
(ÖZEL) ŞEKER HASTALARINA AKUPUNKTUR DESTEĞİ
PROF.DR. ORAL: "PROPOLİS DOĞURGANLIĞI ARTTIRIYOR"
OP. DR. ZAHİDE KÜÇÜK: “HAMİLELİK DÖNEMİNDE KANAMALAR ÖNEMLİ”
BUNLARA DİKKAT EDİN FITIĞI PATLATMAYIN
"WUHAN VİRÜSÜ’NDEN NASIL KORUNULMALI"
İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ KAYGI BOZUKLUKLARININ SEBEBİ
SAFRA KESESİ PROBLEMLERİ ÖNEMLİ SORUNLARA YOL AÇABİLİR
SOMALİ’DEKİ SALDIRIDA YARALANANLAR TÜRKİYE’YE GETİRİLİYOR
“AİLE DESTEĞİ GÖRMEYENLER BAŞKALARININ DAVRANIŞLARINI KOPYALAR”
DİYABETİK NEFROPATİ HAKKINDA BİLGİLER

EN ÇOK OKUNANLAR