İşverenler sosyal medya üzerinden ‘sosyal işe alıma’ yöneldi
PERYÖN-Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Başkanı Berna Öztınaz, sosyal medyanın işverenler için aday havuzunu genişletmede önemli bir fonksiyon üstlendiğini belirterek yeni trendi ‘sosyal işe alım’ olarak niteledi.

20 Mayis 2019 - 16:50:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
PERYÖN-Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Başkanı Berna Öztınaz, sosyal medyanın işverenler için aday havuzunu genişletmede önemli bir fonksiyon üstlendiğini belirterek yeni trendi ‘sosyal işe alım’ olarak niteledi.
İK dünyasının yeni trendi sosyal işe alımı ve kurumların bu konuya yaklaşımını değerlendiren PERYÖN Başkanı Berna Öztınaz, “Bugün gelinen noktada, Endüstri 4.0 ve dijitalleşme, kurumları hedefledikleri adaylara ulaşmak için dijital teknolojilerden ve sosyal medyadan daha fazla yararlanmaya yöneltiyor. Birçok şirket, sosyal medyanın gücünü görerek işe alım planlamalarının bir kısmını, bu kanalı da kullanarak yapıyor.’Sosyal işe alım’ olarak adlandırılan bu etkili yöntem sayesinde çeşitli sosyal medya araçları İK sürecine dahil ediliyor. Potansiyel adayların bulunmasında, işveren markası iletişiminde kurum, sosyal işe alım ve İK süreçleri kültürünü güçlendirerek işe alım süreçlerinin geliştirilmesinde sosyal medyadan yararlanıyor”dedi.
“Hem marka güçleniyor hem de sosyal medyaya şans veriliyor”
Sürecin daha etkileşimli ve katma değerli olması için özel uygulamalar yapıldığını ve bu alanda özel ekipler çalıştığını ve hatta özel bütçeler oluşturulduğunu ifade eden Öztınaz şu değerlendirmede bulundu:
“Sosyal medya işveren markasını güçlendirmekte de önemli bir araç. Sosyal medyanın anlık, hızlı ve dinamik etkileşimi şart koşan bir platform olması işveren markasını güçlendirmesinde önemli bir etken oluyor. Aynı dinamik işe alımlar için de geçerli. Şirketlerin kariyer temsilcileri, aday seçim sürecinde tüm sosyal medya platformlarını kullanarak, yeteneklerin bu kanallar üzerinden paylaşımda bulunmasını sağlıyor. Sosyal medyada çeşitli oyunlar, yarışmalar kurgulanarak potansiyel adayların ilgisi çekiliyor. Bu gibi çalışmalardan yararlanarak yüzbinlerce yeteneğe ulaşmak mümkün olabiliyor”.
“Özgeçmiş ile sosyal medya bilgisi karşılaştırılıyor”
Sosyal medya kullanımının kurumlara insan kaynakları sürecinde hız ve maliyet avantajı sağladığını, bu nedenle pek çok kurumun bu iş için özel bütçeler oluşturduğu hatta departmanlar kurduğunu anlatan Öztınaz şu bilgileri verdi: “Başvuru toplama, yönetme, şirket tanıtım faaliyetleri, yetenek haritası, staj programları, yarışmalar, kurumsal kültür ve çalışma ortamının paylaşılması gibi iletişim faaliyetlerinde kurumların en önemli araçlarından biri olarak kullanılıyor. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn başta olmak üzere, işverenler de tıpkı iş arayan adaylar gibi sosyal medya platformlarını inceliyor. Sosyal medya hesapları önemli bir referans kaynağı oluyor ve süreçleri kolaylaştırıyor. Özgeçmişlerde adaylar tarafından iletilen bilgilerin doğruluğu sosyal medya hesaplarından kontrol edilebiliyor. Sosyal işe alım, klasik yöntemlerle ilerleyen işe alımlardaki süreç, aday ve referans kontrolleri gibi ayrıntıları hızlı bir şekilde aşabilmeye yardımcı oluyor”.
“Etik boyuta dikkat ediliyor, konu kişisel verilerin korunması kapsamında ele alınıyor”
Konun etik boyutuna da dikkat çeken Berna Öztınaz, “Sosyal işe alımda işverenlerin etik tartışmaları ortadan kaldırabilmeleri ve süreci şeffaflaştırabilmeleri için öncelikle adayın sosyal medya incelemesine rızasının olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Rızası olmayan adayların sosyal medya hesaplarının incelenmesi kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında ele alınıyor” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bir yılda iki elektrikli araç
Karsan, elektrikli ürün gamının yepyeni üyesi Atak Electric’i, Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirdiği etkinlikle ilk kez dünyanın beğenisine sundu. BMW ile birlikte düzenlenen etkinliğin bu yılki teması ‘New Definition of Mobility’ olurken, gücünü BMW i teknolojisinden alan ve yenilenen tasarımıyla da dikkat çeken Atak Electric dünyanın farklı ülkelerinden katılım sağlayan müşteri ve distribütörler tarafından test edildi.
01.07.2019
13 milyar dolarlık ev tekstili için dört büyük proje
TETSİAD Başkan adayı Şerafettin Demir 13 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne sahip ev tekstili sektörünü geliştirmek için hazırladıkları projelerden dördünü açıkladı.
01.08.2019
Perakende satış hacmi aylık bazda arttı
Perakende satış hacmi 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı.
17.07.2019
Doğu Karadeniz’de konut satışları yüzde 19 düştü
2019 yılı Nisan ayında Türkiye’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,1 azalarak 84 bin 403 olurken, aynı dönemde Doğu Karadeniz’de de yüzde 19,2 azalarak 2 bin 166 oldu.
16.05.2019
Merkez Bankası’nın toplam rezervleri azaldı
Merkez Bankası toplam rezervleri 29 Ağustos ile biten haftada 29 milyon dolar azaldı.
05.09.2019
Dünyanın en büyük süper lüks yatlarından Flying Fox’a tek seferde 470 bin litre yakıt ikmali yaptı
Marmaris açıklarında demirleyen 136 metre uzunluğundaki Flying Fox’a, Petrol Ofisi bayisi Asmira Group tarafından 470 bin litre yakıt ikmali yapıldı. Mega yata bu yaz ikmali gerçekleştirilen 1 milyon litreden fazla yakıt, 20 bin binek aracın deposunu dolduracak kapasiteye sahip.
06.09.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA: "(BAHÇELİ’NİN SAĞLIK DURUMU) GENEL DURUMU SON DERECE İYİ, EVDE TEDAVİSİNE DEVAM EDİLECEK"
MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
PLATONİK AŞKIN NEDENİ ÇOCUKLUKTA GİZLİ
ÇENE ŞEKİLLENDİRMEDE ‘DİAMOND LİFT’ YÖNTEMİ
"ENERJİ İÇECEKLERİNDEKİ TAURİN, KAFEİN İLE BİRLEŞTİĞİNDE KANSERE SEBEP OLABİLİR"
KULAK ÇINLAMASINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
KORKU, KAYGI, BASKI VE STRES KEKEMELİĞİ TETİKLİYOR
TRABZON’DA İNEK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN EDİYOR
UZMAN DİYETİSYEN ELİF DEMİRCAN, ALZHEİMER’DAN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI
LİV HOSPİTAL, ‘2. CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ANKARA SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ
MLP CARE HASTA BAKIM HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ GÜMÜŞ: "YAPAY ZEKAYLA ENTEGRE BİR DİJİTAL HEMŞİRELİK SÜRECİ GELİYOR”
BEBEK KIYAFETLERİNDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR