Türkiye’den diğer ülkelere “Sağlık Ataşesi”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin ikili anlaşmalar içinde olduğu ve Türkiye’nin sağlık hizmetlerinden yararlanacak potansiyel ülkelerde Sağlık Ataşesi görevlendirmeyi planladıklarını açıkladı.

22 Agustos 2019 - 17:00:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin ikili anlaşmalar içinde olduğu ve Türkiye’nin sağlık hizmetlerinden yararlanacak potansiyel ülkelerde Sağlık Ataşesi görevlendirmeyi planladıklarını açıkladı.
Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAŞ) ile Cibuti Hükümeti arasında sağlık alanında işbirliği protokolü imzalandı.
Protokole yönelik açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin Cibuti’yi önemli bir ticari ortak olarak gördüğünü belirterek, “’Türk Özel Ekonomi Bölgesi’ yapılmak üzere 5 milyon metrekare bir alanın ülkemize tahsis edildiğini memnuniyetle öğrendim. Bu çerçevede, ülkemizden bir heyet geçtiğimiz Aralık ayında Cibuti’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. 5 milyon metrekarelik alanda neler yapılabileceğine ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Türkiye olarak, kamu ve özel sağlık sektörü ile Cibuti’de üzerimize düşen yatırımları yapma konusunda istekli olduğumuzu belirtmek isterim” diye konuştu.
Bakan Koca, Türkiye ile Cibuti’nin sağlık alanındaki ilişkilerinin 2012 yılında imzalanan ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde devam ettiğini aktararak, Cibuti ile sağlık alanındaki faaliyetlere yeni bir soluk getirmeye hazır olduklarını ifade etti.
Türkiye’nin ilaç ve tıbbi cihaz sektöründe çok büyük ilerlemeler kat ettiğini söyleyen Koca,” Yerli sanayimiz ile Cibutili muhatapların bir araya gelerek ticari faaliyetlerini artırmaları her iki ülkenin de menfaatinedir. Ülkemizin dünya standartlarında uygun maliyetlerle sağlık hizmeti sunduğu malumunuzdur. Türkiye, üst düzey uzmanlaşmış nitelikli insan kaynağı, kaliteli ve kapsamlı teknolojik alt yapı ve fiyat avantajı ile dünyada sağlık hizmeti için en çok tercih edilen ülkeler arasında üst sıralara yükselmeye başlamıştır” şeklinde konuştu.
2018 yılında Türkiye’de tedavi olan toplam uluslararası hasta sayısının 500 bini aştığını kaydeden Koca, “ Sağlık turizminde hedeflediğimiz seviyeye ulaşmak için uluslararası hastalar ve hasta yakınları için sağlık vizesi uygulamasının kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılmasını çok önemsiyoruz. Ayrıca, hava limanları, gümrük kapıları gibi yerlerde Karşılama ve Uluslararası Sağlık Danışma Birimlerinin oluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin ikili anlaşmalar içinde olduğu ve Türkiye’nin sağlık hizmetlerinden yararlanacak potansiyel ülkelerde Sağlık Ataşesi görevlendirmeyi planladıklarının altını çizen Koca, “Sağlık ataşeleri, Türkiye’nin sağlık markasını bulunduğu ülkede tanıtmak, ülkemize gelecek olan hastaların bürokratik süreçlerini kolaylaştırmak, ülkeler arası sağlık anlaşmalarının uygulamasını takip etmek gibi bir dizi kritik görevi ifa edecektir.Sağlık ve uluslararası ilişkiler alanlarında tecrübeli, donanımlı, nitelikli isimlerden oluşacak sağlık ataşelerimiz, bir dizi eleme mekanizması ile seçilecek ve stratejik öncelikli ülkelerde görevlendirilecektir” ifadelerini kaydetti.
Yine özellikle hedef ülkelerde teknolojik altyapısı güçlü Tanı Merkezleri oluşturmayı planladıklarını ifade eden Koca, “Buradaki öncelikli amacımız, ülkemizde tedavi gören hastaların dönüşlerinde kontrollerinin ve takibinin kolaylıkla yapılabilmesini sağlamaktır. Tanı Merkezlerinin bir diğer amacı da, merkezlere başvuran hastaların ön tanılarının konularak hastaların tedavi için ülkemize yönlendirilmesi olacaktır” diye konuştu.
Öte yandan, Koca, Şehir Hastanelerini açmaya devam edeceklerini vurgulayarak, bu hastanelerde Mükemmeliyet Merkezlerinin oluşturulması çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
USHAŞ ile Cibuti Sağlık Bakanlığı arasında imzalanacak sözleşmeyle iki ülkenin de menfaatlerine uygun olarak hızla ve maliyet etkin şekilde hareket edebileceğini belirten Koca, bu sözleşmenin bundan sonraki aşamalar için de başlangıç noktası olacağını söyledi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Op. Dr. Esra Demir, kadınları uyardı
Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, vajen estetiği konusunda önemli bilgiler verdi.
03.09.2019
(Özel) İstanbul’da motosikletlinin yaşadığı ilginç kaza kamerada
Sarıyer’de trafikte seyir halinde olan motosikletli gence, kendisini sıkıştırmaması için defalarca korna çalarak uyardığı otomobil sürücüsü çarptı. Kaza anı kask kamerasına yansırken, sürücü ise gençten özür diledi.
09.07.2019
Türkiye sağlık alanında uluslararası iş birliğini artırıyor
Sağlık Bakanlığı, yerlileşme ve millileşme hedefleri doğrultusunda ikili iş birliklerine hız verdi.
27.05.2019
Sıcak havalar tansiyonu tetikliyor
Yaz aylarının gelmesiyle beraber sıcaklık artışlarından kaynaklanabilecek sağlık sorunları ile ilgili İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Sennaroğlu günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri olan ve sessiz katil olarak nitelendirilen hipertansiyonun, kontrol altına alınmazsa beyin kanaması, kalp krizi ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara neden olduğunu ifade etti.
24.07.2019
“Türkiye’de her 10 kişiden biri KOAH hastası”
Prof. Dr. Barlas N. Aytaçoğlu, Türkiye’de her 10 kişiden birinin KOAH hastalığına yakalandığını belirterek, KOAH’ın dünyada 4. ölüm nedeni olduğunu söyledi.
15.08.2019
İşitme engelliler için MHRS’den yeni uygulama
Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), resmi twitter sayfasından işitme engelliler için yaptıkları yeni uygulamayı duyurdu.
17.06.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA: "(BAHÇELİ’NİN SAĞLIK DURUMU) GENEL DURUMU SON DERECE İYİ, EVDE TEDAVİSİNE DEVAM EDİLECEK"
MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
PLATONİK AŞKIN NEDENİ ÇOCUKLUKTA GİZLİ
ÇENE ŞEKİLLENDİRMEDE ‘DİAMOND LİFT’ YÖNTEMİ
"ENERJİ İÇECEKLERİNDEKİ TAURİN, KAFEİN İLE BİRLEŞTİĞİNDE KANSERE SEBEP OLABİLİR"
KULAK ÇINLAMASINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
KORKU, KAYGI, BASKI VE STRES KEKEMELİĞİ TETİKLİYOR
TRABZON’DA İNEK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN EDİYOR
UZMAN DİYETİSYEN ELİF DEMİRCAN, ALZHEİMER’DAN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI
LİV HOSPİTAL, ‘2. CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ANKARA SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ
MLP CARE HASTA BAKIM HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ GÜMÜŞ: "YAPAY ZEKAYLA ENTEGRE BİR DİJİTAL HEMŞİRELİK SÜRECİ GELİYOR”
BEBEK KIYAFETLERİNDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR