"Türkiye obezite açısından Avrupa’da birinci sırada"
Liv Hospital Ankara Tıbbi Direktörü-Genel Cerrahi Uzmanı ve Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahir Özmen, “Obez hastaların çok düşük bir grubu genetik nedenli obezite sorunu olan kişiler. Büyük çoğunluğu dış faktörlere bağlı olarak obeziteye maruz kalmış olan kişiler” dedi.

21 Mayis 2019 - 11:50:03

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Liv Hospital Ankara Tıbbi Direktörü-Genel Cerrahi Uzmanı ve Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahir Özmen, “Obez hastaların çok düşük bir grubu genetik nedenli obezite sorunu olan kişiler. Büyük çoğunluğu dış faktörlere bağlı olarak obeziteye maruz kalmış olan kişiler” dedi.
Liv Hospital Ankara ve Bariatrik Metabolik Cerrahi Derneği tarafından Avrupa Obezite Günü kapsamında ortak bir etkinlik düzenlendi.
Türkiye obezite açısından Avrupa’da birinci sırada
Etkinlikte obezite hakkında bilgi veren Liv Hospital Ankara Tıbbi Direktörü- Genel Cerrahi Uzmanı ve Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahir Özmen, beden kitlesi indeksi 30’un üzerinde olan herkese obez, 40’ın üzerindekilere morbid obez, 50’nin üzerindekilere de süper obez denildiğini belirterek, “Beden kitle indeksi 30 ile 40 arasında olan grup tedavi edici tedbirlerle tedavi edilebilir. Bizim dikkat çekmek istediğimiz grup morbid obezite sorunu olan ve ameliyatla tedavi edilmesi gereken grup” diye konuştu.
Prof. Dr. Özmen, 2010’da başlayan ve 2014 yılında sonuçları açıklanan Sağlık Beslenme Araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye’de nüfusun yüzde 63’ünün kilolu, obez ya da morbid obez grubunda yer aldığını söyleyerek, şu anda Türkiye’nin obezite açısından Avrupa’da birinci sırada yer aldığını kaydetti.
Obezitenin eklem sorunları, kalp hastalıkları, damar hastalıkları, diyabet ve uyku apnesi gibi problemleri beraberinde getirdiğini kaydeden Prof. Dr. Özmen, obezitenin kendisinin yol açtığı bilinen 9 tane kanser türünün olduğunu vurguladı.
“Yaklaşık 30 gen obezitede rol alıyor”
Obezitenin oluşumunda genetik faktörlerinin önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Özmen, “Çevresel faktörler dediğimiz; hastanın beslenme alışkanlıkları, yeme tipi, ailesel özellikleri, etnik özellikleri hepsi önem kazanıyor. Genetik özelliklerine baktığımızda aslında genler çok önemli bir yer tutmuyor. Hastalarımızın birçoğu kalıtsal özelliği olmayan, obezite sorunu olan kişiler. Yaklaşık 30 gen obezitede rol alıyor. Ama bunların dağılımları açısından obez hastaların çok düşük bir grubu genetik nedenli obezite sorunu olan kişiler. Büyük çoğunluğu dış faktörlere bağlı olarak obeziteye maruz kalmış olan kişiler” ifadelerini kullandı. Hastanın beslenme alışkanlığının ve yaşam tarzının değiştirilebileceğini belirten Prof. Dr. Özmen, “Bugün itibariyle bizim değiştirebileceğimiz tek faktör çevresel dediğimiz faktörler. Genlerle olan obeziteyi değiştirme şansımız çok fazla yok. Ve bazı cerrahi yöntemlerle besinlerin emilim düzeylerini değiştirerek hastanın kilosunun kontrol altında olmasını sağlayabiliriz” ifadelerini kaydetti.
Özmen ayrıca, insanların obez diye nitelendirilmesinden ziyade “obezite sorunu olan birey” diye nitelendirilmesini istediklerini belirtti.
“Obezite bir engellilik midir?” tartışmalarını değerlendiren Prof. Dr. Özmen, sözlerine şöyle devam etti:
“Elbette beden kitle indeksi, artarak gittiğinde “engellilik” derecesini arttıran faktörler bireyin. Ama diyoruz ki obezitedeki engellilik önlenebilir bir engellilik; ameliyatlarla ve diğer yöntemlerle tedavisi olan bir engellilik. Dikkat çekmek istediğimiz nokta, şu anda obez olmayan ama obeziteye doğru giden sağlıklı kesimi obeziteden korumak ile obezite sorunu olan ve hiçbir tedavi yönteminin etkili olamayacağı hastalar. Toplumun obezite sorunu olan bireyler haline gelmesini engellemek için önleyici tedbirlerin Sağlık Bakanlığı tarafından alınması gerekiyor. Satılan ürünlerdeki şeker, tuz ve yağ oranlarının ciddi bir şekilde azaltılması gerekiyor.”
Doktorlar obeziteye karşı pedal çevirdi
Çok sayıda doktor ve hastanın katıldığı etkinlikte, cerrahi yöntem ile tedavi gören hastalar tecrübelerini aktardı. Etkinliğin bitişinde ise doktorlar ve hastalar hareketli yaşama dikkat çekmek ve obeziteye karşı farkındalık oluşturmak için birlikte pedal çevirdi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Uzman Diyetisyen Elif Demircan, Alzheimer’dan korunma yöntemlerini anlattı
Uzman Diyetisyen Elif Demircan, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde, Alzheimer olmamak için neler yenmesi gerektiğini anlattı. Demircan, "Antioksidanlardan zengin sebze ve meyveler tüketmeliyiz. Gıdaların temizlik kurallarına uygun ve doğru pişirilmesi gerekiyor. Haşlayarak pişirmeyi öneriyoruz. Haşlayınca çok fazla vitamin kaybı olmuyor. Kızartmayı ya da kavurmayı önermiyoruz" dedi.
21.09.2019
’’D vitamini eksikliği de fazlalığı da kas-kemik ağrına neden olabilir’’
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Mercan, ’’Vücuttaki D vitamininin fazlalığı da azlığı da kas-kemik ağrılarına neden olabilir. Doğru güneşlenmeyle yeterli D vitamini almak mümkün’’ dedi.
04.09.2019
Pasif sigara içimi gözlerde kaşıntı ve batma hissine neden olabilir
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande İkitimur, pasif sigara içiminde en sık gelişen semptomların; gözlerde kaşıntı batma hissi, baş ağrısı, burunda akıntı ve öksürük olduğunu söyledi.
11.06.2019
Ölümcül Batı Nil Virüsünün belirtilerini anlamak çok zor
İstanbul Avcılarda ve KKTC’den gelen ölüm haberleriyle gündeme gelen Batı Nil Virüsü ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Kaya Süer, virüs ile enfekte olan kişilerin yüzde 80’ninde hiçbir hastalık belirtisinin görülmediğini bu yüzden de hastalığı geçiren birçok kişinin bu hastalığı geçirdiğinin farkında olmadığını belirtti.
30.07.2019
Travmalarda yaş küçüldükçe hasar artıyor
Psikolog Gülcem Yıldırım, yaşı küçük bireylerde travmaların daha büyük hasar bıraktığını söyledi.
29.05.2019
DentAydın
İAÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi (DentAydın) Sağlık Turizmi Yetki Belgesi alan ilk vakıf üniversitesi diş hastanesi oldu.
30.07.2019
SAĞLIK BAKANI KOCA: "(BAHÇELİ’NİN SAĞLIK DURUMU) GENEL DURUMU SON DERECE İYİ, EVDE TEDAVİSİNE DEVAM EDİLECEK"
MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
PLATONİK AŞKIN NEDENİ ÇOCUKLUKTA GİZLİ
ÇENE ŞEKİLLENDİRMEDE ‘DİAMOND LİFT’ YÖNTEMİ
"ENERJİ İÇECEKLERİNDEKİ TAURİN, KAFEİN İLE BİRLEŞTİĞİNDE KANSERE SEBEP OLABİLİR"
KULAK ÇINLAMASINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ
KORKU, KAYGI, BASKI VE STRES KEKEMELİĞİ TETİKLİYOR
TRABZON’DA İNEK ÖLÜMLERİ TEDİRGİN EDİYOR
UZMAN DİYETİSYEN ELİF DEMİRCAN, ALZHEİMER’DAN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI
LİV HOSPİTAL, ‘2. CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ANKARA SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRDİ
MLP CARE HASTA BAKIM HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ GÜMÜŞ: "YAPAY ZEKAYLA ENTEGRE BİR DİJİTAL HEMŞİRELİK SÜRECİ GELİYOR”
BEBEK KIYAFETLERİNDEKİ TEHLİKEYE DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR