Doç. Dr. Taner Çevik: “Yapay zekânın sınırları belirlenmeli”
Avrupa Birliği Komisyonu yüz tanımlama teknolojilerini kısıtlama kararı almayı tartışıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği (İNG) Bölüm Başkanı Doç. Dr. Taner Çevik, yüz tanıma teknolojilerinin yanı sıra yapay zekâ teknolojilerinin sınırlarının da belirlenmesi gerektiğini söyledi.

30 Agustos 2019 - 09:45:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Avrupa Birliği Komisyonu yüz tanımlama teknolojilerini kısıtlama kararı almayı tartışıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği (İNG) Bölüm Başkanı Doç. Dr. Taner Çevik, yüz tanıma teknolojilerinin yanı sıra yapay zekâ teknolojilerinin sınırlarının da belirlenmesi gerektiğini söyledi.
Faceapp adlı yüz tanıma eklentisinin akıllı telefon kullanıcıları tarafından haftalar içerisinde milyonlarca kez indirilmesi uzmanlar arasında tartışma oluşturdu. Rusya kökenli eklentinin kullanıcıların görsellerini sakladığı iddiaları pek çok ülkede karşılık bulurken Avrupa Birliği (AB) Komisyonu yüz tanımlama teknolojilerini kısıtlayacak bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını duyurdu.
İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Taner Çevik, yüz tanımlama programlarının ve yapay zekâ teknolojilerinin kötücül kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu.
‘Yüz verileri kolayca toplanabilir ve işlenebilir’
Yüz verilerinin kullanıcı bilgisinin dışında kolayca toplanabilip, işlenebileceğinin altını çizen Çevik, “Her insan, kendini diğer bireylerden ayıran biyolojik ve fizyolojik karakteristiksel özelliklere sahiptir. Biyometri, vücut ölçüleri ve hesaplamaları için kullanılan teknik terimdir. Az önce bahsettiğimiz insan özellikleriyle ilgili metriklere atıfta bulunur. Bu karakteristiksel özellikler davranışsal ve fizyolojik olmak üzere ikiye ayrılır. Yüz, iris, retina, kulak, avuç önde gelen ayırt edici fizyolojik özelliklerdir. Ayrıca ses, yazı ritmi ve yürüyüş gibi özellikler ise davranışsal olarak sınıflandırılır. Yüz, bireylerin ayırt edilmesinde tercih edilen önde gelen biyometrilerden biridir, çünkü bireylerin yüksek doğrulukta ve daha az insan katılımıyla ayırt edilmesini sağlayabiliyor. Diğer bir deyişle, yüz verileri, herhangi bir insan müdahalesine gerek olmadan kamera gibi uzak cihazlar kullanılarak gerçek zamanlı olarak kolayca toplanabilir ve işlenebilir” şeklinde konuştu.
‘Kişisel ve yüz verileriyle sizi işliyorlar’
Yüz verilerinin işlenmesi hakkında konuşan Çevik, “Yüz verileri genelde devletler tarafından kamu güvenliğinin sağlanmasında kullanılmaktadır. Şüpheli kişilerin yüz verilerinin veritabanındaki verilerle karşılaştırılması vasıtasıyla aranan şahısların tespit edilebilmesinde önemli rol oynamaktadır. Ortaya konan yeni çalışmalar ile birlikte artık kişiler yüzlerine taktıkları sakal, bıyık, gözlük ya da eşarp gibi aksesuarlara rağmen yine de tespit edilebilmektedirler. Yüz verileri kamuya açık yerlerde sadece resmi devlet kurumları tarafından toplanmaktadır ya da en azından toplanmalıdır. Ancak, yüz verilerinin başka ellerin eline geçmesini engellemek neredeyse imkânsız. Bankamatiklerdeki kameralardan tutun da işyerleri ve konut girişlerindeki kameralara varana kadar herkes bir şekilde görüntüleri kayıt altına alıyor ve bu görüntülerden insan yüzlerini kolayca ayıklayabilirler.Son günlerin popüler konusu olan Faceapp gibi uygulamaların da kullanıcıların yüz verisini alıp işlemesi çok daha vahim bir durum. Kişisel verilerinize erişim sağlayıp üstüne bir de sizin yüz verinizi de aldıktan sonra bireyin saklayacak hiçbir şeyi kalmıyor. Bu verilerle yapılabilecekler hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Çünkü sizle ilgili bütün yetkilendirme verilerine sahip olmuş oluyor” dedi.
‘AB yapay zekâya da sınır getirmeli’
AB’nin çalışmakta olduğu yasa tasarısına da değinen Taner Çevik, “Avrupa Birliği’nin üzerinde çalışmakta olduğu yasa tasarısını kesinlikle olumlu buluyorum. Ancak, sadece yüz verisi üzerinde çalışan uygulamalar hakkında sınırlar koymak yetersiz kalıyor. Asıl tehlike yapay zekâ teknolojilerinin hayatımızın içerisine giderek entegre olması. Bugün yapay zekâ kullanarak insanların davranışlarını etkileme yoluna gidilip gidilmediğine dair kim kesin yanıt verebilir? Kişinin yüz ve ses verisi üzerinden karakter analizi bile yapabilen yapay zekâ örnekleri mevcut. Karakteristik yapısını bildiğiniz bir insana hangi ürünü nasıl sunmanız gerektiğini, yani kişiye özel kampanya gibi, tespit etmek artık çok kolay. Sonuç olarak, teknoloji ve bilim ‘insanlığın faydasına’ kullanıldığı sürece güzeldir. Nükleer bilimi silah yaparak insanları öldürmek için de kullanabilirsiniz, tıpta kullanarak insanları yaşatmak için de. Görünen o ki, insanoğlu maalesef her zaman daha da aç bir vaziyette aslında kendi dünyasını tüketmekte ve bu açlığın da son bulacağı tezi pek de inandırıcı gözükmüyor” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yurt dışından getirilen ürünlere ilişkin Gümrük Genel Tebliği’nde güncelleme yapıldı
Ticaret Bakanlığı tarafından Gümrük Genel Tebliği’nde 29 Haziran’da yapılan düzenleme ile birlikte yurt dışından getirilen ürünlere ilişkin bazı değişiklikler getirdi.
11.07.2019
Toplu e-posta pazarlamasında başarıyı artıracak 10 tüyo
Gökalp Çakıcı, e-posta pazarlamasında başarı sağlayacak ayrıntıları paylaştı.
24.05.2019
Aruba’nın çıkardığı yeni kitapta gelişen teknolojilerin 5 yılı değerlendirildi
Aruba’nın çıkardığı yeni kitapta, kurumların teknolojiye bakış açılarını ve iş modellerini temelden değiştirmeleri gerektiğini belirtirken aynı zamanda uç teknolojilerin oluşturduğu yeni ekonomik potansiyeli de gözler önüne serildi.
25.06.2019
İnternet kullanımı 100 bine yakın habere konu oldu
Türkiye’deki güncel internet kullanımı ise 16-74 yaş arasında yüzde 75,3 olarak kaydedildi. 2019 yılının başından bugüne kadar internet ile alakalı 91 bin 458 haber çıkışı tespit edilirken, gittikçe artan internet kullanımının medyanın da gündemin olduğu görüldü.
28.08.2019
Wimbledon 4K kalitesinde izlenecek
Tenisin en eski Grand Slam turnuvası Wimbledon,Türkiye’de 4K Ultra HD olarak TV+ içinde yer alan Eurosport 4K’dan yayınlanacak.
30.06.2019
“Doğada öğreniyorum” kampları Artvin’de başladı
“1 Temmuz 2019-1 Eylül 2019 tarihleri arasında "Doğada Öğreniyorum" projesi kapsamında Artvin’in Ardanuç ilçesi Tütünlü YİBO’da oluşturulan Doğa, Bilim, Sanat, Spor kampları ilk hafta Hopa ilçesinden öğrenci grubu ile başladı.
05.07.2019
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR
OBEZİTE TEDAVİSİNDE, ‘MİDE BOTOKSU’
VAJİNAL AKINTI KANSER NEDENİ OLABİLİR
ŞİFA KAYNAĞI AŞURE YERKEN DİKKAT
UYKU BOZUKLUĞU MİGREN TETİKÇİSİ
OKULA UYUM SÜRECİNDE UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI
KÜBA İLE İLAÇ, AŞI VE TIBBİ CİHAZ ALANINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
3 AYDIR DİŞ AĞRISI ÇEKEN ENGELİ TAYFUN İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ
NİĞDE’DEN AMBULANS HELİKOPTERLE TAŞINAN KALP ANKARA’DA ATACAK
FAZLA KİLOLAR EKLEMLERE ZARAR VERİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR