(Özel) Üniversiteliler hem sosyalleşti, hem para kazandı
İŞKUR’un Sosyal Çalışma Programı kapsamında yazın bir araya gelen öğrenciler, bir yandan deneyim elde ederken, diğer taraftan da para kazanıyor. Atatürk Arboretumu’nda proje kapsamında haftanın 3 günü çalışan öğrenciler, bitkilerin bakımı ve birçok çalışma alanında yer aldı.

05 Eylül 2019 - 09:30:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
İŞKUR’un Sosyal Çalışma Programı kapsamında yazın bir araya gelen öğrenciler, bir yandan deneyim elde ederken, diğer taraftan da para kazanıyor. Atatürk Arboretumu’nda proje kapsamında haftanın 3 günü çalışan öğrenciler, bitkilerin bakımı ve birçok çalışma alanında yer aldı.
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), yaz tatili sürecini verimli bir şekilde geçirmek isteyen öğrenciler için büyük bir fırsat sunuyor. Proje kapsamında başvurularını İŞKUR üzerinden yapan öğrenciler, yazın bir yandan kendilerine özel alanlarda deneyim kazanırken, diğer taraftan da aile ve kendi bütçelerine katkı sağlıyor. Sosyal Çalışma Programı kapsamında üniversite öğrencileri haftanın 3 günü Atatürk Arboretumu’nda günde 8 saat çalışıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan programa devam eden öğrenciler, programa katılım sağladıkları her gün için 67,36 TL ücret alıyor. Ayrıca öğrencilerin emekliliğe etki eden sigortaları dahil tüm sigorta primleri yatırılıyor.
Programda günlük sosyal çalışma süresi 8 saat olup, haftalık çalışma süresi de 3 gün olarak uygulanıyor. Bir hafta içerisinde 3 farklı gruba bölünen öğrenciler, bitki bakımı, ağaçları sulama ve hayvan bakımının yanı sıra gelen ziyaretçileri giriş alanında karşılıyor. Farklı üniversitelerden gelen öğrenciler, program sayesinde yeni arkadaşlıklar da ediniyor. Öğrenciler, çok güzel bir çalışma ortamında olduklarını söyleyerek İŞKUR’a ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına teşekkür ettiler.

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ve İŞKUR’a teşekkür ediyoruz”
Çok eğlenceli bir ortamda çalıştıklarını söyleyen hemşirelik bölümü öğrencisi Yaren Sarıtaş, “Buranın bize yararlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir yandan ekip çalışmasını görüyoruz, bir yandan daha çok dostluk kuruyoruz. Böyle güzel bir ortamda çalışma imkanımız olmuş oldu. İçeriye girişte vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Yiyecek ve içecek yasak olduğu için kontroller yapıyoruz. Ardından insanlara nerede ne olduğunu söylüyoruz. Burası bir ağaç müzesi olduğu için uyarılar yapıyoruz. Bir şeyleri kırıp ve koparmak yasak. Böyle bir ortamda çalışma imkanı sunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ve İŞKUR’a teşekkür ediyoruz. Çok eğlenceli bir ortamda çalışıyoruz” dedi.

“Arkadaşlarımızla ilişkilerimiz güçlendi”
Daha önce hiç girmediği doğa ortamına bu program sayesinde girme fırsatı bulduğunu ifade eden kontrol ve otomasyon bölüm öğrencisi Emre Can Öztürk, “Arkadaşlarımızla beraber sulama yapıyoruz. Tavşanları besliyoruz. Sabahları geldiğimiz zaman mıntıkaya çıkıyoruz. Açık hava müzesi olduğu için gelen ziyaretçileri bitkilere zarar vermemeleri için uyarıyoruz. Haftanın 3 günü çalışıyoruz, günde 67 TL 64 kuruş civarında bir para kazanıyoruz. Aynı zamanda İŞKUR ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından sigortamız yapılıyor. Arkadaşlarımızla ilişkilerimiz güçlendi. Daha önce hiç girmediğim doğa ortamına bu program sayesinde girme fırsatı buldum” şeklinde konuştu.

“Başvuru yaparken ben seçimimi doğadan yana kullandım”
Programın bitmesine üzüldüğünü söyleyen hemşirelik bölümü öğrencisi Ayşe Doğan ise, “Sosyal Çalışma Programı kapsamında burada çalışıyoruz. Duyuruyu internet vasıtasıyla duydum. Başvuru yapıldıktan sonra kabul edildim. Evime de çok yakın. Çok güzel bir çalışma ortamımız var, doğayla iç içeyiz. Güzel dostluklar kazandık. Başvuru yaparken ben seçimimi doğadan yana kullandım. Eylül’ün sonunda çalışma programımız bitiyor. Ortama çok alıştık, program biteceği için üzülüyoruz. Bu programı herkese tavsiye ederim” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
MEB’den ‘Yaşasın Okulumuz’ paylaşımı
Milli Eğitim Bakanlığı resmi sosyal medya hesabından ‘Yaşasın Okulumuz’ hashtagıyla 40 saniyelik bir video paylaşarak tüm öğrencilerin 2019-2020 eğitim öğretim yılını kutladı.
09.09.2019
Türk erkeklerinin yüzde 18’i sakal bırakıyor
Türk erkeklerinin yüzde 18’i sakal bırakıyor. Yüzde 5’i ise sakal bakımına özen gösteriyor.
26.08.2019
Hakkari şehidinin Başkent’te bulunan evine ateş düştü
Hakkari’de askeri aracın kaza yapması sonucu şehit olan askerin Ankara’nın Sincan İlçesinde bulunan baba evine ateş düştü.
06.06.2019
Yasak sona erdi balıkçılar
İSTANBUL (İHA) 15 Nisan’da başlayan avlanma yasağı bu gece sona erdi. Silivrili balıkçılar saat 00.00’ı gösterdiğinde yeni sezonun ilk balık avı için ’Vira Bismillah’ dedi
01.09.2019
(Özel) Motosikletle şov yapan gencin “yanlama” kazası kamerada
Fatih Fındıkzade’de kayganlaşan yolda motosikletiyle "yanlama" yapan genç, hakimiyeti kaybedince kendini yerde buldu. Aksaray’da motosiklet sürücüsü bir anda yola atlayan vatandaşa çarparken, TEM bağlantı yolunda ise motosikletli çift yola dökülen yağ nedeniyle kaza yaptı. İlginç trafik kazaları kask kameralarına yansıdı.
04.09.2019
Gri kategoride aranan terörist teslim oldu
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Van İl Jandarma Komutanlığı’nın çalışması sonucu 1’i gri kategoride yer alan 2 terörist, ikna yoluyla teslim oldu” denildi.
23.07.2019
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR
OBEZİTE TEDAVİSİNDE, ‘MİDE BOTOKSU’
VAJİNAL AKINTI KANSER NEDENİ OLABİLİR
ŞİFA KAYNAĞI AŞURE YERKEN DİKKAT
UYKU BOZUKLUĞU MİGREN TETİKÇİSİ
OKULA UYUM SÜRECİNDE UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI
KÜBA İLE İLAÇ, AŞI VE TIBBİ CİHAZ ALANINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
3 AYDIR DİŞ AĞRISI ÇEKEN ENGELİ TAYFUN İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ
NİĞDE’DEN AMBULANS HELİKOPTERLE TAŞINAN KALP ANKARA’DA ATACAK
FAZLA KİLOLAR EKLEMLERE ZARAR VERİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR