(Özel Haber) Genç Hackathon’da beyinler yarışıyor
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Genç Hackathon’da projeler geliştirilmeye başlandı.

07 Eylül 2019 - 15:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Genç Hackathon’da projeler geliştirilmeye başlandı.
Ankara Altındağ Örnek Stadı’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde 8 ilden 20 takımın katıldığı Genç Hackathon bugün sabah 9’da başladı. Pazar günü saat 15’de sona erecek ve toplamda 30 saat sürecek olan etkinlikte yarışan 82 genç projelerini geliştirerek jürinin beğenisine sunacak.
Etkinlik hakkında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı Prof. Dr. Nihat Gültekin, “Gençlerimizle birlikte bu programı düzenliyoruz. Genç Hackathon’da gençlerin bakanlığımızın faaliyet alanları ile ilgili çözüm önerilerini nasıl alabileceğimizi amaçladık. Bakanlığımız 2019 yılını Gönüllülük Yılı ilan etti. Bu gönüllülük yılında gençlerin faaliyetlere daha aktif katılımlarını nasıl sağlayabiliriz, bakanlık faaliyetlerini çözüm önerilerini en iyi kimden alabiliriz diye düşündük ve gençlerin bakanlığı olarak en iyi şekilde gençlerden alabileceğimizi düşündük. Dolayısı ile Genç Hackathon düzenlemeye karar verdik. Türkiye’nin 54 ilinden 279 takım başvurdu. Yaklaşık bin kişiye tekabül ediyor. Başvuranlar içerisinden 20 takım seçtik. Ekipler projelerini geliştirmek için aramızda bulunuyorlar” ifadelerini kullandı.
Yıllarca internetten görüşüp Genç Hackathon sayesinde bir araya gelen takım; Team Syntax
Kurdukları takımın internet ortamında uzun yıllardır tanıştıklarını fakat Genç Hackathon sayesinde ilk kez bir araya geldiğini ifade eden ekip lideri Alper Sarı, “Bilişim Teknolojileri ve Veri Tabanı Bölümü öğrencisiyim. 7.inci sınıftan bu yana bilişim teknolojileri ve yazılım ile ilgileniyorum. Ekibimizin ilginç bir tanışma hikayesi var. İnternet üzerinden orta okul zamanımızdan bu yana tanışa gelen fakat bugün Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Genç Hackathon etkinliği sayesinde bir araya geldik. Fakat internetten tanışılan bir arkadaşın olumsuz olabileceğini ya da anlaşamayabileceğini düşünsekte biz aynı odada kaldık. Gayet iyi anlaştık ve cidden çok güzel şekilde eğlendik. Burada bir başarı elde edebiliriz. Ama daha önemlisi internet üzerinden kurduğumuz arkadaşlığı gerçek hayata geçirebilmekti. Bu da bizim hem anımız hem başarımız olacak” diye konuştu.
“Hackathonları seviyoruz ve genellikle takip ediyoruz”
Özel bir üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde 4.üncü sınıf öğrencisi olan Ahmet Uysal, “Hackathonları seviyoruz ve genellikle takip ediyoruz. Uygun olduğumuzda ise katılmaya çalışıyoruz. Kısa zamanda bir projeye başlayıp, oluşturup ve çalıştığını göstermek insanı geliştiren bir şey. Projemizin ana teması ise gönüllülüğü dijitale dökmek. Burada gönüllülük aktivitelerinin bir mobil uygulama üzerinden daha toplu ve şeffaf şekilde takip etmesini sağlamak. Örnek olarak, bir hayvan barınağına yardım etmek istiyorsanız bu uygulamaya ulaşıp bir etkinlik için ‘benim 10 kişiye ihtiyacım var’ dediğinizde diğer gönüllülerin o etkinliğe gelip kayıt olabileceği ve birlikte organize olabileceğimiz bir mobil uygulama yapmayı hedefliyoruz. Hem gönüllülüğün daha aktif şekilde kullanılabilmesi hem de kullanıcıların etkinliklere katılımlarının merkezi bir şekilde tutulup ‘En aktif il hangisi?’, ‘En çok hangi gönüllü çalışmış?’ bilgilerinin elde edilebileceği bir platform haline getirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
“Burada üniversiteliler ile beraber bir tecrübe edinmeye çalışıyoruz”
Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan 17 yaşında ki Zeynep Şükriye Kuralay, “Yarışmaya bir arkadaşımızın önerisi ile katıldık. Burada üniversiteliler ile beraber bir tecrübe edinmeye çalışıyoruz. Gençler son senelerde gönüllülük faaliyetlerinde katılımda yoğunlaştılar. Yarışmalar ilgi odağı oldu. Herkes kendi başına bir gönüllülük projense başvuruyor. Ama bunları bakanlıklar yardımı ile ilerletmek için bir adım attık ve başvurduk. Umarım projemizi geliştirebiliriz. Böyle bir yarışmaya katılmak bizlerim gerçekten çok mutlu etti” dedi.
Genç Hackathon’da, dereceye giren birinci takıma 25 Bin TL, 2.inci takıma 15 Bin TL, 3.üncü takıma 10 Bin TL para ödülü verilecek.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Teknosa ve Monster’dan oyunu büyüten iş birliği
Türkiye teknoloji perakendeciliğinin öncüsü Teknosa ve bilgisayar dünyasının ‘oyun canavarı’ Monster, yeni bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında Monster Notebook’un tüm oyun bilgisayarları ilk kez bir teknoloji market zincirinde satışa sunuluyor.
28.08.2019
Casper’ın En Yeni “Akıllısı”: VIA E3
Teknoloji markası Casper, en yeni akıllı telefonu VIA E3’ü kullanıcıyla buluşturuyor.
23.07.2019
Yüksek yapılarda yangın güvenliği
ELYAK Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş, yüksek binalarda yangın güvenliğine değindi.
13.05.2019
Gümüşhane’nin İHA’sı HÜMA göklerde
Gümüşhane Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan ve cennette sürekli uçan kuş anlamına gelen ‘Hüma’ adlı insansız hava aracı Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde yarışacak.
15.09.2019
Sağlık hizmetlerinde daha güvenli bir IoT için alınması gereken önlemler
HPE Aruba Ülke Müdürü Ersin Uyar; tehditleri en aza indirgemek için yapılması gerekenleri açıkladı.
28.05.2019
Teknosa dünyanın en büyük elektronik satın alma grubunu İstanbul’da ağırladı
Teknoloji perakendecisi Teknosa, 2012 yılından bu yana üyesi olduğu ve yıllık 20 milyar Euro’luk cirosu ile dünyanın en büyük elektronik satın alma grubu olan Euronics’in yıllık toplantısına ev sahipliği yaptı. Perakende sektöründe omnichannel stratejisinin ve gelecek trendlerinin konuşulduğu toplantıda yapılan seçim sonucunda Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan bir kez daha yönetim kurulu üyeliğine seçildi.
05.07.2019
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR
OBEZİTE TEDAVİSİNDE, ‘MİDE BOTOKSU’
VAJİNAL AKINTI KANSER NEDENİ OLABİLİR
ŞİFA KAYNAĞI AŞURE YERKEN DİKKAT
UYKU BOZUKLUĞU MİGREN TETİKÇİSİ
OKULA UYUM SÜRECİNDE UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI
KÜBA İLE İLAÇ, AŞI VE TIBBİ CİHAZ ALANINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
3 AYDIR DİŞ AĞRISI ÇEKEN ENGELİ TAYFUN İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ
NİĞDE’DEN AMBULANS HELİKOPTERLE TAŞINAN KALP ANKARA’DA ATACAK
FAZLA KİLOLAR EKLEMLERE ZARAR VERİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR