Sepsisten her 4 saniyede bir kişi ölüyor
Sağlık Bakanı Yardımcısı Emine Alp Meşe, “Dünyada her yıl yaklaşık 30 milyon insanda sepsis gelişmekte ve yaklaşık 9 milyon insan hayatını sepsis nedeniyle kaybetmektedir. Genel olarak baktığımızda sepsis nedeniyle ortalama her 4 saniyede bir ölüm gerçekleşmektedir” dedi.

09 Eylül 2019 - 12:30:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Sağlık Bakanı Yardımcısı Emine Alp Meşe, “Dünyada her yıl yaklaşık 30 milyon insanda sepsis gelişmekte ve yaklaşık 9 milyon insan hayatını sepsis nedeniyle kaybetmektedir. Genel olarak baktığımızda sepsis nedeniyle ortalama her 4 saniyede bir ölüm gerçekleşmektedir” dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından “13 Eylül Dünya Sepsis Günü” öncesi sempozyum düzenlendi. Sempozyumda sepsisi önleme, tanı ve tedavi yöntemleri ele alındı. Sepsis hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Yardımcısı Emine Alp Meşe, “Sepsis, vücudun enfeksiyona karşı gösterdiği kontrolsüz ve abartılı yanıt sonucunda, kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkan, bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabilen, erken tanı konulup tedavi edilmezse ölümcül seyredebilen bir klinik tablodur” diye konuştu.

Her 4 saniyede bir ölüm
Sepsisin küresel bir sağlık sorunu olduğunu belirten Meşe, “Dünyada her yıl yaklaşık 30 milyon insanda sepsis gelişmekte ve yaklaşık 9 milyon insan hayatını sepsis nedeniyle kaybetmektedir. Yine dünyada her yıl 3 milyon yeni doğanda ve 1.2 milyon çocukta sepsis gelişmektedir. Her yıl 1 milyon yeni doğan hayatını yine bu sebeple kaybetmektedir. Genel olarak baktığımızda sepsis nedeniyle ortalama her 4 saniyede bir ölüm gerçekleşmektedir” şeklinde konuştu.

Bebekler riskli grupta
Meşe, özellikle 65 yaş ve üzerindekilerde, gebelerde, 1 yaş altı bebeklerde, hastanede yatan hastalarda, kanser, siroz, böbrek yetmezliği, otoimmün hastalık, HIV/AIDS gibi kronik hastalığı olan ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde sepsis gelişmesinin ve sepsise bağlı ölüm riskinin daha yüksek olduğunu belirtti. Meşe, toplum kökenli sepsisin önlenmesi için el hijyeni başta olmak üzere hijyen ve sanitasyon uygulamalarına dikkat edilmesi, temiz ve güvenli gıda tüketiminin sağlanması, yeni doğanlarda anne sütü ile beslenme ve özellikle risk grubunda yer alan kişilerin aşılanmalarının gerekli olduğunu kaydetti.

Hastanelerde Ulusal Enfeksiyon Kontrol Programı uygulanacak
Sağlık Bakanlığında Enfeksiyon Kontrol Kurulu tarafından “Ulusal Enfeksiyon Kontrol Programı” oluşturduklarını söyleyen Meşe, “Bu programda hastanelerimizde el hijyeni uyumunu artırmaya yönelik eğitim faaliyetleri yapılacak ve enfeksiyon önlem paketleri uygulamaya konulacaktır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı olarak sterilizasyon-dezenfeksiyon eğitimleri verilerek sertifikasyon programı uygulayacağız. Ulusal Enfeksiyon Kontrol Programı’nı tüm hastanelerimizde uygulamaya başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakanlığa Avrupa El Hijyeni Mükemmeliyet Ödülü
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde uyguladıkları Enfeksiyon Kontrol Programı neticesinde hastane enfeksiyon oranlarının yüzde 50 oranında düştüğünün altını çizen Meşe, “Cenevre’de 2 yılda bir verilen Avrupa El Hijyeni Mükemmeliyet Ödülü’nü almaya hak kazandık. Ödül, 12 Eylül’de Cenevre’de tarafımıza takdim edilecektir" dedi.
Ulusal Antimikrobiyal Direnç Önleme Stratejik Eylem Planı’nı da uygulamaya başlayacaklarını belirten Meşe, “Sepsise bağlı ölümlerin azaltılması için sepsisin erken tanısı, uygun medikal tedavinin ve antimikrobiyal tedavinin erken başlanması çok önemlidir. O yüzden bir diğer sloganımızı ’Sepsisi tanı, hayatı koru’ olarak belirledik. Hazırladığımız Sepsis Yönetim Planı ile sepsis hastalarının erken tanısı ve müdahalesinin sağlanması ve sepsise bağlı ölümlerin azaltılması hedeflenmektedir” diye konuştu.
Sağlık Bakanı Yardımcısı Muhammet Güven ise hem Türkiye’de hem dünyada sebsisle ilgili çalışmalar başlattıklarını belirterek, “Bu çalışmalardan birisi de hem dünya ile sepsis farkındalık günlerini düzenlemek hem de sepsis sempozyumuyla meslektaşlarımıza ve sağlık çalışanlarına sepsis hakkında güncel bilgilerin ulaştırılması amaçlanmıştır” dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından antibiyotik kullanımının engellendiğini belirten Güven, bunların ileri süreçlerde olumlu etkilerinin görüleceğini kaydetti.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
(Özel) 93 Yaşındaki Mehmet Dede, camiye gitmek için  bisiklet yaptı
İlerleyen yaşından dolayı yürümekte güçlük çeken 93 yaşındaki Ankaralı Mehmet Çelik, camiye gitmek için pes etmedi el ile sürülebilen bisiklet yaptı. Bir asra yaklaşan yaşına rağmen bütün ihtiyaçlarını kendi karşılayan Mehmet dedenin azmi ise görenleri kendisine hayran bırakıyor.
02.11.2019
95. Yılında Musiki Muallim Mektebi Çalıştayı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Milli Eğitim Bakanlığı ve Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği Kuruluşunun ve Eğitime Başlamasının 95. Yılında Musiki Muallim Mektebi Çalıştayı’na katıldı.
02.11.2019
Ağrı’da Biyokaçakçılık yapan yabancı uyruklu iki şahsa 120 bin lira ceza uygulandı
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekipleri Ağrı’da biyokaçakçılık yapan yabancı uyruklu iki şahsa 60’ar bin liradan toplam 120 bin lira cezai işlem uyguladı.
02.11.2019
Giresun’da yaylalar beyaza büründü
Doğu Karadeniz’de hava sıcaklıklarının hava sıcaklıklarının düşmesinin ardından yüksek kesimlerde dün gece başlayan kar yağışı etkili oldu. Beyaza bürünen Doğu Karadeniz yaylaları kartpostallık görüntüler oluşturdu.
02.11.2019
Fitch, Türkiye’nin notunu değiştirmedi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu ’BB-’ olarak teyit ederek görünümünü ’negatif’ten ’durağan’a revize etti.
02.11.2019
Artvin’in yüksek kesimlerine kar yağdı
Artvin’de dün gece etkili olan soğuk havanın ardından kentin yüksek kesimlerine kar yağdı.
02.11.2019
OBEZİTE AMÜ’DE MASAYA YATIRILDI
GENÇ BAKIŞLARA GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ İLE KAVUŞUN
"KENDİNİZİ KANSIZ BIRAKMAYIN, KAN ALMA İHTİMALİNİZİ AZALTIN"
TEKNİK DİREKTÖR MUSTAFA DENİZLİ’YE ’SAHTECİLİK’ İDDİASIYLA YARGILANDIĞI DAVADA BERAAT
RİZE’DEN HAVALANAN AMBULANS HELİKOPTER GÜMÜŞHANE’YE HASTA NAKLETTİ
EKLEM KİREÇLENMESİ ’YALNIZLIĞA’ NEDEN OLUYOR
KİLO PROBLEMİ OLAN KİŞİLER MUTLAKA KAHVALTI YAPMALI
DİŞ PROBLEMLERİNE İMPLANT İLE SON VERİLİYOR
"HER 6 ERKEKTEN BİRİNDE PROSTAT KANSERİ GELİŞME RİSKİ VAR"
(ÖZEL) UZMAN DOKTORDAN ASİT YAĞMURLARINDAN KORUNMANIN YOLLARI
RİZE’DE ÖĞRENCİLERİN BİLEKLİK YAPARAK ELDE ETTİKLERİ 7 BİN 800 TL’LİK GELİR LÖSEMİ HASTALARINA GÖNDERİLDİ
GAZİ ÜNİVERSİTESİNDE EXCİMER LAZER ÜNİTESİ AÇILDI

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR