Başkan Aydıner, gönüllü minik zabıta ekibiyle denetime çıktı
2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk gününde gönüllü 20 zabıta öğrencisi, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile trafik denetimi yaptı. Minik zabıtalar araçları durdurarak uyarılarda bulundu. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Bu okul bir pilot okulu olarak başladık. 52 tane okulumuz var her okulda bunu mutlaka yaygınlaştıracağız” dedi.

09 Eylül 2019 - 17:00:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk gününde gönüllü 20 zabıta öğrencisi, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile trafik denetimi yaptı. Minik zabıtalar araçları durdurarak uyarılarda bulundu. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Bu okul bir pilot okulu olarak başladık. 52 tane okulumuz var her okulda bunu mutlaka yaygınlaştıracağız” dedi.
Bayrampaşa trafik zabıta ekipleri tarafından eğitim görüp sertifika almaya hak kazanan 20 ilkokul öğrencisi gönüllü trafik zabıtası olarak sürücülere uyarılarda bulunarak farkındalık oluşturdu. Trafikte kemerini takmayanlar ve trafik kurallarına uymayan sürücüler minik zabıtaları karşılarında görünce şaşkına döndü. Çocukların duyarlı davranışları vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı.
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, ilçede ki tüm okullara yayılması planlanacağını belirtti.
“Özellikle aracı durdukları kişinin kemeri takılmamışsa vatandaşı uyarıyorlar”
Minik zabıtaları 20 günlük eğitime tabi tuttuklarını anlatan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Sürücülerin uyması gereken kuralları burada fahri zabıta memurlarımız vasıtasıyla onları uyarıyoruz. 20 günlük bir eğitime tabi tuttuk. Bu eğitim içerisinde kırmızı, yeşil ışık ve nerede geçilir, nerede durulur bütün bunları öğrendiler. Özellikle aracı durdukları kişinin kemeri takılmamışsa vatandaşı uyarıyorlar. ‘kemerinizi lütfen takın’ diyorlar. Ayrıca ‘Okulun önünden geçerken yayalara dikkat ederek geçiniz’ diyerek ‘Yaya geçerken mutlaka durunuz’ şeklinde uyarılarda bulunuyorlar. Bunun dışında ‘araç kullanırken telefonla asla konuşmayın’ diyerek ikaz ediyorlar. Ambulans ve itfaiyelere yol vermeyen araçlara da yol vermeleri gerektiği konusunda da ambulans ve itfaiyenin sesini duyar duymaz aracınızı sağa çekin diye anlatıyoruz. Eğitim sonunda bu sertifikaları çocuklarımıza dağıtıyoruz. Daha sonra da ‘Gönüllü Trafik Zabıtası’ adı altında kartlarımızı çıkardık. Çocuklarımız bunları üzerlerine yapıştırıyorlar. Bundan böyle minik zabıtalar araziye çıkıp araçları durduracak ve gönüllü bir şekilde kontrollerini yapacaklar. Bu okul bir pilot okulu olarak başladık.52 tane okulumuz var her okulda bunu mutlaka yaygınlaştıracağız. Buna ihtiyacımız var” dedi.
“Genelde emniyet kemerini takmıyorlardı”
Sürücülerin gereksiz yere can almalarını önlemek için uygulamaya katıldığını söyleyen 14 yaşındaki gönüllü zabıta Simay Avcı ise, “Emniyet kemeri takmamız konusunda eğitim aldık. Trafik kurallarını öğrendik. Bence sürücüler bizi dinlemeliler çünkü sadece bu ülkede biz yaşamıyoruz. Sebepsiz yere bir can alınmasına gerek yok. Saygılı olmak gerekiyor. Genelde emniyet kemerini takmıyorlardı, arkadan takanlar vardı. Telefonla konuşup telefonla uğraşıyorlar” şekkinde konuştu.
“Daha dikkatli olacağız”
Güzel bir uygulama olduğunu söyleyen sürücü Berk Elbir, “Hemen kemerimizi takıyoruz. Tebrik ediyorum, çok güzel bir hareket ve güzel bir uygulama yapılmış. Bundan sonra takacağız daha dikkatli olacağız” ifadelerinde bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Giresunlu karı-koca trafik kazasında hayatını kaybetti
Giresun’un Tirebolu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında karı-koca olan 2 kişi ölürken, aralarında çiftin 2 çocuğunun da bulunduğu 3 kişi de yaralandı.
05.08.2019
Uyuşturucu tacirlerinin ‘tatil’ planına İstanbul polisinden darbe
İstanbul’da düzenlenen 3 farklı operasyonda 75 kilo skunk (Hint keneviri), 60 bin adet extacy hap, 8 kilo bonzai hammaddesi ile bonzai yapımında kullanılan 20 kilo madde ve 18 kilo aseton ele geçirildi. Baskınlarda ikisi yabancı uyruklu 10 şüpheli yakalanırken, operasyon anları polis kamerasına da yansıdı.
17.06.2019
(Özel) Çamlıca Kulesi ışıklandırıldı
Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi inşaatında sona yaklaşılırken kulenin anten kısmına uçak ikaz lambası yerleştirildi ve en üst kısmı da aydınlatıldı.
28.05.2019
Tuzla Belediyesinden selden etkilenen köylere destek
Tuzla Belediyesi, Düzce’de 3 ilçe ve 24 köyü sular altında bırakan selden sonra yapılan çalışmalara iş makinesi ile destek veriyor. Tuzla Belediyesi yol yıkama aracı, selden etkilenen yerlerde temizlik yapıyor.
22.07.2019
Harmantepe Şehitleri 103. yıldönümünde anıldı
1916 yılında Rusların Trabzon’u işgali sırasında Köprübaşı ilçesi Harmantepe mevkiinde Rusların Karadeniz’e ilerleyişini durdurmak için savaşarak şehit olan askerler törele anıldı.
30.06.2019
İstanbul’daki sıcaklara şemsiyeli önlem
Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası İstanbul’da da etkisini sürdürüyor.
29.05.2019
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR
OBEZİTE TEDAVİSİNDE, ‘MİDE BOTOKSU’
VAJİNAL AKINTI KANSER NEDENİ OLABİLİR
ŞİFA KAYNAĞI AŞURE YERKEN DİKKAT
UYKU BOZUKLUĞU MİGREN TETİKÇİSİ
OKULA UYUM SÜRECİNDE UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI
KÜBA İLE İLAÇ, AŞI VE TIBBİ CİHAZ ALANINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
3 AYDIR DİŞ AĞRISI ÇEKEN ENGELİ TAYFUN İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ
NİĞDE’DEN AMBULANS HELİKOPTERLE TAŞINAN KALP ANKARA’DA ATACAK
FAZLA KİLOLAR EKLEMLERE ZARAR VERİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR