Öğrencilere simit atarak karşılamaya inceleme başlatıldı
Yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde Kadıköy Anadolu Lisesinde çekilen yeni öğrencileri simit atılma görüntüsü sosyal medyada tepki çekti. Öğrenciler olayın bir gelenek olduğunu, bayat simitlerle yapıldığını ve sonrasında israfa gidilmediğini söyledi. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğünce konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

10 Eylül 2019 - 09:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde Kadıköy Anadolu Lisesinde çekilen yeni öğrencileri simit atılma görüntüsü sosyal medyada tepki çekti. Öğrenciler olayın bir gelenek olduğunu, bayat simitlerle yapıldığını ve sonrasında israfa gidilmediğini söyledi. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğünce konuyla ilgili inceleme başlatıldı.
Kadıköy Anadolu Lisesinde çekilen ve sosyal medyaya düştükten sonra en çok konuşulanlar arasına giren görüntülerle ilgili, okulun öğrencileri konuştu. 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk günü çekilen görüntülerde Kadıköy Anadolu Lisesine yani başlayan hazırlık sınıfı öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde sınıflarına gittikleri sırada, üst sınıflar tarafından simit yağmuruna tutuluyordu. Görüntüler sosyal medyada yayıldıktan sonra israf yapıldığı eleştirilerine neden olmuş ve öğretmenlerin de atılan simitlerden nasibini alması ciddi şekilde tepki görmüştü. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü konu hakkında inceleme başlatılması kararını almıştı.
Yeni eğitim öğretim yılının ikinci gününde sıkı güvenlik önlemleri altında okullarına giren Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri ise uygulamanın yıllardır bir gelenek olduğunu, okulun simgesinin martı olduğunu ve okula yeni başlayan öğrencilerin bu nedenle simit atılarak karşılandığını anlattı. Öğrencilerden Yiğit Divriklioğlu israf iddialarının kesinlikle yanlış olduğunu belirterek, “Simit atma olayı bizim eskiden beri gelen bir geleneğimiz. Ne kadar eski tam bilmiyorum ama ben geldiğimden beri devam eden bir şey. Ben bu okula gelmeden de böyle bir gelenek olduğunu biliyordum ve beni mutlu etmişti böyle bir gelenek olması. Zaten çocukluğumdan beri bu okulu istiyordum. Bu simitleri biz önceden topluyoruz. Kurumuş simitler oluyor hepsi. Satılamayan simitleri falan alıyoruz biz. Daha sonrasında da o simitler çöpe değil, martılara gidiyor. Ne öğrencilerin canı yanıyor o videoda, hiç öyle bir şey yok, ne de biz onu vahşet için, çocuklara zarar vermek için yapıyoruz. Öyle bir şey yok. Kesinlikle israf olmuyor bence. Çünkü o simitler taş gibi, yenecek gibi değil, kurumuş simitler. Kimsenin onları yiyebileceğini ben düşünmüyorum” şeklinde konuştu.
Uygulamanın yeni öğrencileri karşılamak için bir gelenek olduğunu söyleyen Divriklioğlu, “Bu bizim geleneğimiz, yavru martılarımızı karşılama şeklimiz. Öyle videolarda gözüktüğü gibi can yakan bir şey değil. Bizim okulun simgesi martı. Yeni gelenler de yavru martılar” dedi.
Başka bir öğrenci ise "Okulun simgesi martı olduğu için bildiğiniz üzere martılara simit atılır. Biz de yeni gelen öğrencilere martı diyoruz, yeni martılar. Öyle oldukları için biz de onlara simit atıyoruz. İşin aslı bu. Bir de simitler bayat oluyor. Bayat olmayanlar da var, adam yeni alıp geliyor. Sosyal medyada temizlikçilere çok fazla yüklenildi ama temizlikçiler onları topluyor, sonra bizim buradaki sokak hayvanlarına veriliyor o simitler. Hepsi çöpe atılmıyor. Böyle de bir şeyi var” diye konuştu.
Öte yandan, okulun bahçesinde, üzerinde ‘Martılarımız, yuvanıza hoş geldiniz’ yazılı bir pankart asılı olduğu görüldü.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EĞİTİM,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakan Akar:
Bakan Akar: "(S-400 tedariki) Birinci batarya geldi. İkinci bataryanın temini için de yarından yani 27 Ağustos’tan itibaren intikaller, taşıma faaliyetleri başlayacak."
26.08.2019
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Amerikan askeri unsurları ile müşterek devriyelerin yakın bir zamanda başlaması için çalışmalarımız sürüyor" dedi.
26.08.2019
Kurtuluş Parkı’nda sinema keyfi
Çankaya Belediyesinin yaz geleneğine dönüşen "açık hava sinema" etkinliği son haftasına girerken, Kurtuluş Park’ında yüzlerce Çankayalı açık havada sinema izlemenin keyfini çıkardı.
26.08.2019
Vatandaşlara evde temizlik ve kişisel bakım hizmeti
Çankaya Belediyesinin ihtiyaç sahibi ve dezavantajlı kesimlere yönelik hizmetleri arasında yer alan evde sağlık ve evde temizlik hizmetleri, bu yılın başından bu yana 3 bin 641 vatandaşa ulaştı.
26.08.2019
Beylikdüzü’nde araç evin bahçesine uçtu
Beylikdüzü’nde yokuş aşağıya inerken virajda hızını alamayan araç sürücüsü 50 metrelik yeşil alandan 3 katlı binanın bahçesine uçtu. Sürücü hafif yaralanırken, evin bahçesinde araç gören bina sakinleri şaşkınlık yaşadı.
26.08.2019
Patronun kasasını çilingire açtırıp soydu
İstanbul Etiler’de bir yağ pazarlama şirketi sahibinin şoförü olarak çalışan şahıs, iş yerindeki kasayı çilingire açtırıp soydu. Ardından çilingire ücretini veren şahıs, kayıplara karıştı. Zanlı Asayiş Şube ekipleri tarafından kıskıvrak yakalandı.
26.08.2019
"GEBELİKTE BULANTI VE TANSİYONU HAFİFE ALMAYIN"
DENTAL SEKTÖRÜ DUBAİ’DE DÜNYA SAHNESİNE ÇIKIYOR
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN KORONAVİRÜSÜNE KARŞI ÖNLEM
"PEK ÇOK HASTALIĞIN BELİRTİSİ DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ"
PROF. DR. UĞUR BATI: “DÜZENSİZ GELİR BEYİN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”
ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTEYEN ÇİFTLERE UYARI
DUDAKLAR GENÇLİK VE GÜZELLİĞİN SEMBOLÜDÜR
ALTERNATİF İLAÇLA KÖR OLDUĞU İDDİA EDİLEN 36 HASTANIN TEDAVİSİ ANKARA’DA SÜRÜYOR
ALERJİYE EN ÇOK NEDEN OLAN BESİNLER
TRABZON KANARYAOTU VE ALLI GELİN BİTKİSİ HASTALARA ŞİFA OLACAK
BÜYÜKÖZER: "DOMUZLA BULAŞTIRILMIŞ BİR HAYAT SİSTEMİ İÇİNDEYİZ"
TÜRKİYE’DEKİ YETİŞKİNLERİN YÜZDE 11’İ DİYABETLİ

EN ÇOK OKUNANLAR