Öğrencilere simit atarak karşılamaya inceleme başlatıldı
Yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde Kadıköy Anadolu Lisesinde çekilen yeni öğrencileri simit atılma görüntüsü sosyal medyada tepki çekti. Öğrenciler olayın bir gelenek olduğunu, bayat simitlerle yapıldığını ve sonrasında israfa gidilmediğini söyledi. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğünce konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

10 Eylül 2019 - 09:30:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde Kadıköy Anadolu Lisesinde çekilen yeni öğrencileri simit atılma görüntüsü sosyal medyada tepki çekti. Öğrenciler olayın bir gelenek olduğunu, bayat simitlerle yapıldığını ve sonrasında israfa gidilmediğini söyledi. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğünce konuyla ilgili inceleme başlatıldı.
Kadıköy Anadolu Lisesinde çekilen ve sosyal medyaya düştükten sonra en çok konuşulanlar arasına giren görüntülerle ilgili, okulun öğrencileri konuştu. 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk günü çekilen görüntülerde Kadıköy Anadolu Lisesine yani başlayan hazırlık sınıfı öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde sınıflarına gittikleri sırada, üst sınıflar tarafından simit yağmuruna tutuluyordu. Görüntüler sosyal medyada yayıldıktan sonra israf yapıldığı eleştirilerine neden olmuş ve öğretmenlerin de atılan simitlerden nasibini alması ciddi şekilde tepki görmüştü. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü konu hakkında inceleme başlatılması kararını almıştı.
Yeni eğitim öğretim yılının ikinci gününde sıkı güvenlik önlemleri altında okullarına giren Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri ise uygulamanın yıllardır bir gelenek olduğunu, okulun simgesinin martı olduğunu ve okula yeni başlayan öğrencilerin bu nedenle simit atılarak karşılandığını anlattı. Öğrencilerden Yiğit Divriklioğlu israf iddialarının kesinlikle yanlış olduğunu belirterek, “Simit atma olayı bizim eskiden beri gelen bir geleneğimiz. Ne kadar eski tam bilmiyorum ama ben geldiğimden beri devam eden bir şey. Ben bu okula gelmeden de böyle bir gelenek olduğunu biliyordum ve beni mutlu etmişti böyle bir gelenek olması. Zaten çocukluğumdan beri bu okulu istiyordum. Bu simitleri biz önceden topluyoruz. Kurumuş simitler oluyor hepsi. Satılamayan simitleri falan alıyoruz biz. Daha sonrasında da o simitler çöpe değil, martılara gidiyor. Ne öğrencilerin canı yanıyor o videoda, hiç öyle bir şey yok, ne de biz onu vahşet için, çocuklara zarar vermek için yapıyoruz. Öyle bir şey yok. Kesinlikle israf olmuyor bence. Çünkü o simitler taş gibi, yenecek gibi değil, kurumuş simitler. Kimsenin onları yiyebileceğini ben düşünmüyorum” şeklinde konuştu.
Uygulamanın yeni öğrencileri karşılamak için bir gelenek olduğunu söyleyen Divriklioğlu, “Bu bizim geleneğimiz, yavru martılarımızı karşılama şeklimiz. Öyle videolarda gözüktüğü gibi can yakan bir şey değil. Bizim okulun simgesi martı. Yeni gelenler de yavru martılar” dedi.
Başka bir öğrenci ise "Okulun simgesi martı olduğu için bildiğiniz üzere martılara simit atılır. Biz de yeni gelen öğrencilere martı diyoruz, yeni martılar. Öyle oldukları için biz de onlara simit atıyoruz. İşin aslı bu. Bir de simitler bayat oluyor. Bayat olmayanlar da var, adam yeni alıp geliyor. Sosyal medyada temizlikçilere çok fazla yüklenildi ama temizlikçiler onları topluyor, sonra bizim buradaki sokak hayvanlarına veriliyor o simitler. Hepsi çöpe atılmıyor. Böyle de bir şeyi var” diye konuştu.
Öte yandan, okulun bahçesinde, üzerinde ‘Martılarımız, yuvanıza hoş geldiniz’ yazılı bir pankart asılı olduğu görüldü.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EĞİTİM,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ümraniye Belediyesi’nden obeziteye karşı ücretsiz hizmet
Ümraniye Belediyesi ilçede yaşayan vatandaşların sağlığı için yaptığı çalışmalarına devam ediyor. Cahit Zarifoğlu Kültür Merkezi’nde hayata geçirdiği ücretsiz diyetisyenlik hizmeti ile kilo problemi yaşayan Ümraniyelilere daha sağlıklı bir yaşam sunuyor.
23.07.2019
Çocuklara güvenlik eğitimi
Mamak Belediyesi, temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine devam ediyor.
12.08.2019
Çamlıktepe Mahallesi ikinci korkuyu yaşadı
Trabzon’un Araklı ilçesinde dün gece etkili olan sağanak yağış, birçok yerde sel ve heyelanlara yol açarken, 18 Haziran 2019 günü ilçenin Çamlıktepe Mahallesinde 8 kişinin ölümü 2 kişinin kaybolduğu sel felaketinden sonra dün gece etkili olan yağmur mahalle sakinlerini korkuttu.
31.08.2019
Başkent’te sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi
Başkent’te sağanak yağmur hayatı olumsuz etkilerken yağış nedeniyle kayganlaşan yollarda trafik kazaları meydana geldi.
16.06.2019
İstanbul’da kadınların elindeki telefonları alıp kaçan kapkaçı yakalandı
İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde kadınların elinden cep telefonun kapıp kaçan zanlı polis ekipleri tarafından yakalanırken, kapkaç anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
11.06.2019
(Özel) Pendik’te beton bariyerlere çarpan araç takla attı: 1 yaralı
Pendik’te kontrolden çıkan araç yol kenarındaki beton bariyerlere vurarak takla attı. Ortalığın savaş alanına döndüğü kazada yaralı sürücü araç içerisinde yatarak sağlık ekiplerini bekledi.
06.08.2019
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR
OBEZİTE TEDAVİSİNDE, ‘MİDE BOTOKSU’
VAJİNAL AKINTI KANSER NEDENİ OLABİLİR
ŞİFA KAYNAĞI AŞURE YERKEN DİKKAT
UYKU BOZUKLUĞU MİGREN TETİKÇİSİ
OKULA UYUM SÜRECİNDE UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI
KÜBA İLE İLAÇ, AŞI VE TIBBİ CİHAZ ALANINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
3 AYDIR DİŞ AĞRISI ÇEKEN ENGELİ TAYFUN İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ
NİĞDE’DEN AMBULANS HELİKOPTERLE TAŞINAN KALP ANKARA’DA ATACAK
FAZLA KİLOLAR EKLEMLERE ZARAR VERİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR