"Hava kirliliği trafik kazalarından daha çok öldürüyor"
Prof. Dr. Bilal Boztosun, kirli havanın trafik kazasından daha çok can aldığına dikkati çekerek, "2018’de ülkemizde hava kirliliğine bağlı en fazla ölüm İstanbul, Bursa, Ankara’da görüldü. Ülkemizde hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklar sebebiyle 2017’deki ölüm sayısı, trafik kazalarında kaybettiğimiz kişi sayısından 7 kat daha fazla" dedi.

10 Eylül 2019 - 10:30:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Prof. Dr. Bilal Boztosun, kirli havanın trafik kazasından daha çok can aldığına dikkati çekerek, "2018’de ülkemizde hava kirliliğine bağlı en fazla ölüm İstanbul, Bursa, Ankara’da görüldü. Ülkemizde hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklar sebebiyle 2017’deki ölüm sayısı, trafik kazalarında kaybettiğimiz kişi sayısından 7 kat daha fazla" dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, kritik seviyeyi geçen hava kirliliğinin kalp damar hastalıklarına neden olduğunu ifade etti. Boztosun, yaptığı açıklama, hava kirliliği ile insan sağlığı arasındaki ciddi ilişkiyi vurguladı. Hava kirliliğinin özellikle havadaki katı parçacıklar ve kükürt dioksit miktarı ile ilişkisine dikkati çeken Boztosun "Hava kirliliği kritik seviyeyi geçtiğinde özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar gibi hassas kişilerde solunum yolları, kalp damar sistemi başta olmak üzere birçok organ bu zararlı etkilere maruz kalıyor" ifadelerini kullandı.

Orman yangınları felci tetikliyor
Boztosun, son yıllarda Amerikan Kalp Cemiyeti’nin hava kirliliğinin kalp damar hastalıklarına yol açtığını gösteren birçok çalışmayı yayınladığını belirterek şu bilgileri verdi: "Egzoz gazları, orman yangınları, sigara dumanı, yol tozları, rüzgarla taşınan toprak ile taşınan küçük parçacıkların kalp krizi, ritim bozukluğu, kalp yetmezliğinin ilerlemesi ve felç gibi kalp damar hastalıklarını tetiklediği ortaya çıktı. Çok küçük parçacıklar kan dolaşımına karışarak damar duvarına yapışıyor, beyin ve diğer organlara dolaşım yoluyla ulaşabiliyor. Bu parçacıklar dokularda iltihabi süreci başlatan ‘serbest radikal’ler oluşturuyor. Bu da hücrelerimiz üzerinde zararlı etkiler oluşturarak ‘oksidatif stres’e yani hücresel zedelenmeye yol açıyor".

Ölüm nedenlerinde 5’inci sırada
Küresel Hastalık Yükü Çalışması’nın sonuçlarına bakıldığında en çok ölüme yol açan nedenler arasında hava kirliliğinin yol açtığı hastalıkların 5’inci sırada yer aldığına işaret eden Boztosun "Ancak Avrupa’da ve Türkiye’de çevre kaynaklı hastalık nedenlerinde ilk sırada. Diğer başlıca nedenler yüksek tansiyon, sigara, şeker hastalığı, yüksek kolesterol hep göz önünde tutulmakla beraber hava kirliliğine bağlı ölümler bu hastalıklardan sonra geliyor fakat yeterince gündemde tutulmuyor. Bir çok kişi sigarayı bırakarak, diyetine dikkat ederek bu hastalıkları bireysel olarak kontrol altına alma imkanına sahipken hava kirliliği ile mücadele açıkçası büyük oranda bu konuda ciddi politikalar üretmeleri gereken politikacıların elinde" ifadelerini kullandı.

8.8 milyon cana mal oldu
Boztosun, kirli havanın sigaradan daha fazla ölüme neden olduğuna dikkati çekerek şu değerlendirmede bulundu: "Dünya Sağlık Örgütü’nün bildirdiği rakamlara göre sigaraya bağlı yılda fazladan 7.2 milyon ölüm olarak ifade edilirken, 2015’te hava kirliliğine bağlı can kayıpları 8.8 milyon ile aslında daha fazla öldürüyor. Eylül ayının ilk haftasında Paris’te düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Kongresi’nde de bu konuya dikkat çekildi, Avrupa’da yıllık öngörülenden fazla 800 bin ölümün sebebinin kalp damar hastalıkları ve felç ile doğrudan ilişkili hava kirliğine bağlı olduğu ifade edildi. 2018’de ülkemizde hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle en fazla ölüm İstanbul, Bursa, Ankara’da görüldü. Ülkemizde hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklar sebebiyle 2017’deki ölüm sayısı, trafik kazalarında kaybettiğimiz kişi sayısından 7 kat daha fazla. Bu konuda özellikle politikacıları bilinçlendirmeli fosil yakıtlardan daha temiz enerji kaynaklarına geçiş sağlamalıyız".
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Diş hekimi korkusu olan çocuklara sedasyon yöntemi
Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Çocuk Diş Hekimi Dr. Nurgül Demir, çocukların diş hekimi korkusunun aşılamıyorsa konusunda deneyimli anestezi uzmanı ve diş hekimlerinin bulunduğu merkezlerde sedasyon veya genel anestezi altında diş tedavilerini yaptırmanın mümkün olduğunu belirtti.
20.07.2019
İl Sağlık Müdürlüğünden Ankara Şehir Hastanesi hakkındaki iddialara yanıt
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Ankara Şehir Hastanesinde ihmal nedeniyle bir hastanın hayatını kaybettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
16.09.2019
’’D vitamini eksikliği de fazlalığı da kas-kemik ağrına neden olabilir’’
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Mercan, ’’Vücuttaki D vitamininin fazlalığı da azlığı da kas-kemik ağrılarına neden olabilir. Doğru güneşlenmeyle yeterli D vitamini almak mümkün’’ dedi.
04.09.2019
Karaciğer kanserini yapay zekâ tedavi edecek
Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi, karaciğer kanserinin erken teşhis ve tedavisinde yapay zekâ kullanarak geliştirdiği yazılımla tarihe geçmeye hazırlanıyor. İki yıl içerisinde tamamlanması planlanan çalışmalar sona erdiğinde dünyada ilk kez karaciğer kanserinin teşhis, takip ve tedavisini yapay zekâ yapacak.
14.08.2019
Bulaşıcı hastalıklar mevsim geçişlerinde artıyor
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gülay Kılıç, mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğunu belirterek, bu dönemlerde bulaşıcı hastalıklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
16.05.2019
Çocuklar Kartal’da mutlu gülümsüyor
Kartal Belediyesi’nin 2014 yılında hizmete açtığı ve 4-14 yaş aralığındaki çocuklar ile engelli vatandaşlara hizmet veren Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde bugüne kadar başvuran 52 bin 719 çocuğun diş tedavileri ve kontrolleri gerçekleştirildi. Açıldıktan 2 yıl sonra engelli hasta ameliyatlarının başladığı merkezde Haziran 2019 itibariyle 384 engelli bireyin ameliyatı gerçekleştirildi.
29.07.2019
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR
OBEZİTE TEDAVİSİNDE, ‘MİDE BOTOKSU’
VAJİNAL AKINTI KANSER NEDENİ OLABİLİR
ŞİFA KAYNAĞI AŞURE YERKEN DİKKAT
UYKU BOZUKLUĞU MİGREN TETİKÇİSİ
OKULA UYUM SÜRECİNDE UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI
KÜBA İLE İLAÇ, AŞI VE TIBBİ CİHAZ ALANINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
3 AYDIR DİŞ AĞRISI ÇEKEN ENGELİ TAYFUN İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ
NİĞDE’DEN AMBULANS HELİKOPTERLE TAŞINAN KALP ANKARA’DA ATACAK
FAZLA KİLOLAR EKLEMLERE ZARAR VERİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR