CHP Grup Başkan Vekili Özkoç: "Bugün Genel Başkanımıza linç girişimiyle ilgili tutuklu tek bir sanık yoktur”
CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, 21 Nisan’da Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı girişimine ilişkin, "Bugün Genel Başkanımıza yönelik linç girişimiyle ilgili yargılama sürecinde tutuklu tek bir sanık yoktur” dedi.

11 Eylül 2019 - 00:00:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, 21 Nisan’da Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı girişimine ilişkin, "Bugün Genel Başkanımıza yönelik linç girişimiyle ilgili yargılama sürecinde tutuklu tek bir sanık yoktur” dedi.
CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, 21 Nisan’da Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı girişimine ilişkin raporlarını açıkladı. Özkoç, Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na saldırıyla ilgili olarak komisyon oluşturulduğunu belirterek, komisyonun olay yerindeki bütün görüntü kayıtlarını, fotoğraf ve tanık ifadelerini incelediklerini, devlet töreni yönetmelik, yönerge ve teamüllerini araştırdıklarını, mevcut tablo ile olması gerekeni karşılaştırdıklarını söyledi. Özkoç, “Rapor çalışmalarına paralel olarak da Kılıçdaroğlu’nun tören alanına girdiği andan evden çıkarıldığı dakikaya kadar her adımını kesit analizleriyle ortaya koyan bir belgesel hazırladık. Rapordaki somut delil ve tespitler ile belgeseldeki açık görüntüler, Genel Başkanımıza yönelik planlı bir linç girişiminin gerçekleştirildiğini ortaya koymaktadır. Şehit Yener Kırıkçı için cenaze namazının 20 Nisan’da ikindi namazını müteakip Çubuk Merkez Camii’nde kılınması kararlaştırıldı. Daha sonra valilik tarafından cenaze namazı garip bir tesadüf oluşturacak şekilde İstanbul Maltepe’deki ‘Halk Buluşmasıyla’ aynı gün ve saate, 21 Ağustos günü öğle namazına çekildi ve yeri de Merkez Camii’nden 3 bin nüfuslu küçük bir köy olan Akkuzulu köyüne alındı” ifadelerini kullandı.
Özkoç, yönergelerde bulunması gereken güvenlik koridorunun oluşturulmadığını ifade ederek şunları dedi:
“Hem kitapta hem belgeselde açık bir şekilde görüleceği üzere Genel Başkanımız kalabalığın içine itildikten sonra aynı yüzler, belli bir organizasyon içinde kortejin önünde kol kola girerek basınç oluşturmak, işaretle birbirlerine genel başkanın yerini göstermek, duvar üzerinde birbirlerini yönlendirmek yoluyla linci gerçekleştirmeye çalışmışlardır. Taş ve sopalar da görüntülerde açıktır. 21 Nisan 2019’da Akkuzulu köyünde şu suçlar işlenmiştir; öldürmeye tam teşebbüs, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, kasten yaralama, hakaret, mala zarar verme, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasının engellenmesi, memura etkin direnme, görevi kötüye kullanma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma/örgüte üye olma. Bu açık tabloya rağmen bugün Genel Başkanımıza yönelik linç girişimiyle ilgili yargılama sürecinde tutuklu tek bir sanık yoktur. Yumruk atan Osman Sarıgün dahil. Çubuk Cumhuriyet Başsavcısına tüm şüphelilerin tutuklanması talebiyle başvuruda bulunduk. Sonuç alamadık. Hakimler Savcılar Kuruluna şikayette bulunduk. Sonuç yok. Olay günü görevli İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü ve tüm görevlilerle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Hala bekliyoruz. “
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
AK Parti, YSK’nın tekrarlanan İstanbul seçimlerinde ilçe seçim kurulları ve seçim personellerinin aynen görev yapmasıyla ilgili kararına itiraz etti.
AK Parti, YSK’nın tekrarlanan İstanbul seçimlerinde ilçe seçim kurulları ve seçim personellerinin aynen görev yapmasıyla ilgili kararına itiraz etti.
03.06.2019
TBMM’de GDAÜ PA Ekonomi, Alt Yapı ve Enerji Genel Komitesi Toplantısı
Ankara’da Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜ PA) Ekonomi, Alt Yapı ve Enerji Genel Komitesi Toplantısı düzenlendi.
17.06.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna Hersek’e gidiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı’na katılmak amacıyla 8-9 Temmuz tarihlerinde Dönem Başkanı Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’yı ziyaret edecek.
07.07.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Salih ile Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldi.
28.05.2019
Bahçeli:
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “15 Temmuz mücadele ruhu; sokaklarda, caddelerde, meydanlarda, köprülerde devleşen milletin 15 Temmuz destanı olarak hafızalara kazındı. Tutsak almak istediler; direndik, yıkmak istediler; engelledik, işgal etmek istediler; analarından doğduklarına pişman ettik” dedi.
02.07.2019
Öztrak’tan gündeme dair değerlendirmeler
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
10.07.2019
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ANKARA ŞEHİR HASTANESİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT
YİYECEKLERİN PSİKOLOJİMİZE ETKİLERİ
KANSERİ YENSENİZ DE RİSKLERİ BİTMİYOR
OBEZİTE TEDAVİSİNDE, ‘MİDE BOTOKSU’
VAJİNAL AKINTI KANSER NEDENİ OLABİLİR
ŞİFA KAYNAĞI AŞURE YERKEN DİKKAT
UYKU BOZUKLUĞU MİGREN TETİKÇİSİ
OKULA UYUM SÜRECİNDE UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI
KÜBA İLE İLAÇ, AŞI VE TIBBİ CİHAZ ALANINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
3 AYDIR DİŞ AĞRISI ÇEKEN ENGELİ TAYFUN İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ
NİĞDE’DEN AMBULANS HELİKOPTERLE TAŞINAN KALP ANKARA’DA ATACAK
FAZLA KİLOLAR EKLEMLERE ZARAR VERİYOR

EN ÇOK OKUNANLAR