Kitapseverler Maltepe Kitap Fuarı’nda buluştu
Maltepe’de kapılarını açan kitap fuarı, kitapseverlerden büyük ilgi görüyor. Fuar kapsamında düzenlenen söyleşi ve imza günlerinde, okuyucular sevdikleri yazar ve sanatçılarla buluşmanın keyfini çıkartıyor.

11 Eylül 2019 - 10:15:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Maltepe’de kapılarını açan kitap fuarı, kitapseverlerden büyük ilgi görüyor. Fuar kapsamında düzenlenen söyleşi ve imza günlerinde, okuyucular sevdikleri yazar ve sanatçılarla buluşmanın keyfini çıkartıyor.
Maltepe Belediyesi “Edebiyatın Eylül Durağı” sloganıyla, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlediği kitap fuarı, ikinci gününde de birbirinden renkli söyleşiler ve imza günleriyle devam etti. Etkinliğin bu özel gününde yayınevleri ve sahaflar fuardaki yerlerini aldı. Fuar kapsamında Nasuh Mahruki, aynı zamanda bir kitabının da adı olan, “Kendi Everest’inize Tırmanın” konulu bir söyleşi düzenledi. Söyleşide deneyimlerini paylaşan Mahruki, “Mesele potansiyelini keşfetmek ve kendini aşmak. Bu noktada denemek çok önemli. Yapar mıyım, yapamaz mıyım sorusunu anlamlandırabilmek yani. Hedefinize odaklanırsanız, hayat, hedefe doğru fırsatları çıkarıyor. Benim yaşadığım dönemde aile desteği haricinde bana ilham veren birileri yoktu. Kendi bireysel çabalarım ile deneyerek sınırlarımı keşfettim. 8 bin metreye tırmanan ilk dağcıyım. Herkes kendiyle yarışmalı ve kendi Everest’ine tırmanmalı. Hayatınız en büyük maceranız olsun” dedi. Mahruki daha sonra kitaplarını imzaladı.

Kerim Korcan unutulmadı
40 seneye yakın bir süre Maltepe’de yaşayan Linç ve Tatar Ramazan’ın yazarı Kerim Korcan da, kızı Sema Korcan, şair-yazar Celal Çalık ve Rıfat Ilgaz’ın oğlu yazar Aydın Ilgaz’ın katılımıyla anıldı. “Kerim Korcan’ın anısına adıyla düzenlenen söyleşide Aydın Ilgaz, babası Rıfat Ilgaz ile Kerim Korcan’ın dostluklarını, o dönemde yaşayan aydınların nasıl bedeller ödediklerini anlatarak, “Umuyorum artık şairler, yazarlar ve sanatçılar böyle bedeller ödemek zorunda kalmaz. Umuyorum kimse Ilgaz ve Korcanlar gibi kafası ve ciğeri mikroplu adam diye nitelendirilmez” şeklinde konuştu.
Korcan’ın kızı Sema Korcan ise babasının dik başlı ve onurlu tavrından dolayı unutturulmak istendiğini belirterek şunları söyledi:
“Babam ölmeden önce ‘Benim ölümden bile korkacaklar’ demişti ve dediği gibi de oldu. Kerim Korcan’dan hala korkuyorlar.”
Fuar programı kapsamında şair-yazar Halil İbrahim Özcan, şair ve gazeteci İbrahim Tığ, yazar, şair ve araştırmacı Güney Özkılınç, “Yerel Yönetimlerde Kültür Politikaları” adlı söyleşide yerel yönetimlerde uygulanan başarılı kültür ve sanat politikalarından bahsederek, Bursa’nın Nilüfer ve Zonguldak’ın Devrek ilçelerinde yapılan çalışmalardan bahsetti. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özden Toprak moderatörlüğünde, aynı üniversiteden Prof. Dr. Sedat Cereci ve Beykent Üniversitesi Sinema-Tv Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengis Asiltürk ise “Edebiyatta ve Sinemada Hoşgörü” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Buket Uzuner’den tarihi örnekler
Söyleşi programlarının son bölümünde şair-sanatçı Mehtap Meral ve yazar Buket Uzuner, “Kadınsız Edebiyat Kadınsız Hayatın Aynasıdır” adlı söyleşide buluştu. Mehtap Meral’in moderatörlüğünde edebiyatta kadınların yeri ve Uzuner’in roman kahramanlarının masaya yatırıldığı söyleşide konuşan Uzuner, “Bizde edebiyat yapma, olumsuz manada kullanıla gelmiştir hep. Bir olayı hikayeleştirerek anlatmak, zaten onun bilinilirliğini de arttırır. Mesela tüm kutsal kitaplar bu metodu uygular. Örneğin Yunus Peygamber’in hikâyesi gibi. Bununla birlikte kadın roman kahramanları yok denecek kadar azdır ya da romanda olan kadınların başına her türlü felaket, tecavüz ve ölüm gelir. Bunu oluşturan da erkek egemen edebiyattır. Mesela mitolojide Daphne ve Apollon hikayesi vardır. Burada kadın, erkekten rahatsızken, yine erkek egemen anlayış hâkim olduğu için hikaye başka türlü anlatılır. Ben romanlarımda kadınları hep baş köşeye oturttum ve onları anlattım. Romanımdaki Defne Kaman karakteri de, tüm bunlar üzerine şekillendi” dedi.
Söyleşiler sonrası tüm konuklara plaket takdim edildi ve imza günü düzenlendi.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yurtta hava durumu
Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.
16.12.2019
DSİ Genel Müdürlüğü binasında yangın çıktı. İtfaiye ekipleri müdahale ediyor.
DSİ Genel Müdürlüğü binasında yangın çıktı. İtfaiye ekipleri müdahale ediyor.
16.12.2019
(Özel) Kayıp adam apartman boşluğunda ölü bulundu
Esenyurt’ta 2 gündür kayıp olan 38 yaşındaki Şemsettin Görünmek, bir apartmanın boşluğunda ölü bulundu. Ölüm haberini alan akrabaları bina önüne gelerek şok yaşadı. Polis olayla ilgili çalışma başlattı. Şemsettin Görünmek’in ise yeni evli olduğu öğrenildi.
16.12.2019
(Özel) Kuzey Marmara Otoyolu’nun Çatalca bağlantısı havadan görüntülendi
İstanbul’un çevre illerle bağlayan Kuzey Marmara Otoyolu’nun Çatalca bağlantısı drone ile havadan görüntülendi. Tamamlandığında Silivri’ye bağlanılacak yolun çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, otoyolun Çatalca bağlantısının 2020 yılı sonunda açılacağı öğrenildi.
16.12.2019
Kartal Belediyesinden Şeb-i Arus Programı
Mevlana Celaleddin-i Rumi, vefatının 746’ıncı yılında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.
16.12.2019
(Özel) 160 yıllık Saray Çamaşırhanesi restore ediliyor
Kağıthane’de bulunan Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan yaklaşık 160 yıllık tarihi Saray Çamaşırhanesi restore ediliyor. Alanda çalışmalar büyük bir titizlikle devam ederken restorenin altı ay sürmesi planlanıyor.
16.12.2019
ÇÖLYAK İÇİN FARKINDALIK SEMİNERİ
EVLİLİĞİ BİTİREN SEBEPLERE DİKKAT
"BAZI BİTKİSEL İLAÇLAR SEDEF HASTALIĞINI ALEVLENDİREBİLİR"
TÜM İÇ ORGANLARI TERS TARAFTA OLAN HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTURULDU
OBEZİTE AMÜ’DE MASAYA YATIRILDI
GENÇ BAKIŞLARA GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ İLE KAVUŞUN
"KENDİNİZİ KANSIZ BIRAKMAYIN, KAN ALMA İHTİMALİNİZİ AZALTIN"
TEKNİK DİREKTÖR MUSTAFA DENİZLİ’YE ’SAHTECİLİK’ İDDİASIYLA YARGILANDIĞI DAVADA BERAAT
RİZE’DEN HAVALANAN AMBULANS HELİKOPTER GÜMÜŞHANE’YE HASTA NAKLETTİ
EKLEM KİREÇLENMESİ ’YALNIZLIĞA’ NEDEN OLUYOR
KİLO PROBLEMİ OLAN KİŞİLER MUTLAKA KAHVALTI YAPMALI
DİŞ PROBLEMLERİNE İMPLANT İLE SON VERİLİYOR

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR