Türkiye’nin geleneksel ve yöresel ürünleri dünyaya açılacak
Ankara Ticaret Odasının (ATO) Ankara’yı coğrafi işaret tescilli ürün pazarı haline getirmeye yönelik çalışmalarıyla Türkiye’nin geleneksel ve yöresel ürünlerinin Ankara’dan dünyaya açılması hedefleniyor.

11 Eylül 2019 - 14:15:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Ankara Ticaret Odasının (ATO) Ankara’yı coğrafi işaret tescilli ürün pazarı haline getirmeye yönelik çalışmalarıyla Türkiye’nin geleneksel ve yöresel ürünlerinin Ankara’dan dünyaya açılması hedefleniyor.
ATO, 19-21 Eylül tarihleri arasında ikincisi gerçekleşecek “Uluslararası Coğrafi Ürünler Zirvesi” öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda coğrafi işaret tescilli ürünlere dikkat çekilerek, Ankara’nın coğrafi işaret tescilli ürünleri tanıtıldı. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Belirli bir ünü yönünden kökeninin bulunduğu bölge, yöre, alan ya da ülkeyle özdeşleşmiş ürünü gösteren işarete coğrafi işaret diyoruz. Belli bir ürünün tescillenerek, yani korunarak uygun bir biçimde üretilmesini sağlıyor coğrafi işaret. Coğrafi işaret üreticiyi ve tüketiciyi koruyor. Aynı şartlarda üretim yapmayan hiçbir üretici bu tescili alamıyor. Tüketici de o işaretin bulunduğu ürünü güvenle alarak kullanıyor” diye konuştu.
Coğrafi işaretli ürünlerin ürüne pazarlama gücü kattığını ve katma değer ürettiğini vurgulayan Baran, “Coğrafi işaretler katma değer üretiyor, istihdama katkı sağlıyor, ihracata katkı sağlıyor ve en çok önemsediğimiz köyden kente göçü önlüyor. Çünkü oradaki üreticinin ürününü kıymetlendiriyor ve onun şehre gelmesinin önündeki her şeyi kaldırmış oluyorsunuz. Dünyada seri üretim yerine yerel ve geleneksel ürünlerin tercih edildiğini görüyoruz. Beypazarı kurusu, Türkiye’nin tanıdığı bir lezzet oldu. İstiyoruz ki Beypazarı kurusunun ünü bu ülkeyi aşsın dışarıda da konuşulsun, istensin, yensin. Ankaramızın coğrafi tescil almış ürünlerinden birisi coğrafi tescil almış çubuk turşusu yaklaşık 6 bin kişiye ekmek veriyor. ABD, AB ülkeleri, Güney Amerika, Dubai, Katar gibi ülkelere de ihraç edilmeye başlandı. Çubuk’ta bir de agat taşı var. Çubuk’ta 2 milyon ton civarında bir rezerv olduğu ve 1 tonunun yurt dışındaki bir piyasada 5 bin dolara satıldığı bahsediliyor” şeklinde konuştu.
Baran, Türkiye’de 436 tane tescilli ürünün olduğuna ve 416 tane de tescil bekleyen ürün olduğuna dikkat çekerek, “Maalesef AB’den tescil almış 3 tane ürünümüz var sadece, bunlar Gaziantep baklavası, Malatya kayısısı, Aydın’ın inciri. AB’ye müracaat etmiş ürünlerimizin sayısı 15 ve 15 ürünümüz AB’den tescil alma adına sırada bekliyor. İtalya’da sadece parmesan peynirinin İtalya’ya katkısı 2,5 milyon euro ve 50 bin kişiye istihdam sağlıyor. Fransa’da 600 ürün var toplamda ve ekonomiye katkısı 18 milyar euro. Bizde 436 ürünün 4’te 1’inin sadece AB’den tescil aldığını düşünürseniz yaklaşık 20 milyar dolarlık bir hacim oluşturuyor ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.
Baran, ATO olarak tescil almış ürünlerin 12 ay boyunca satılabileceği bir alanla da ilgili çalışmaları olduklarını belirterek, “Buradan da dünyaya pazarlamayı, ihracatını buradan gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz” dedi.
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ın yanı sıra ATO Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis üyelerinin katıldığı toplantıda Ankara’nın coğrafi tescil almış Ankara döneri, Ankara simidi, Ankara keçisi, Çubuk turşusu gibi ürünleri sergilendi. Toplantının sonunda ATO Başkanı Baran, tezgahta Ankara dönerini kesti.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kadıköy istikametini yoğun sis  kapladı
İstanbul, Anadolu Yakası’nda saat 06.00 sularında etkili olan yoğun sis sürücüleri zorlarken herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Kadıköy istikametine kadar etkili olan sis yaklaşık 45 dakika etkisini sürdürdü.
28.05.2019
İstanbul’da şafak vakti dev narkotik operasyonu: 110 gözaltı
İstanbul’un 3 ilçesinde şafak vakti 500 polisin katılımıyla önceden belirlenen 110 adrese özel harekat polisi destekli eş zamanlı narkotik operasyonu düzenlendi. Operasyonda 100 şüpheli gözaltına alınırken, kadın torbacının evine baskın yapan polis, poşetlere kat kat sarışmış çok miktarda çeşitli uyuşturucu madde ve tabanca ele geçirdi. Kadının uyuşturucuları sakladığı yere pitbull köpek bağladığı öğrenildi.
28.05.2019
Hatalı park itfaiyeye geçit vermedi
Ümraniye, Çakmak Mahallesi, Bağdat Caddesinde bulunan altı katlı binanın en üst katında henüz bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri hatalı bir şekilde sokakta park eden bir otomobilden dolayı zorluk yaşarken içeride mahsur kalan Sedat Vudina’yı kurtardı.
28.05.2019
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye mektup var
Sosyal Medyayı etkin kullanan bakanlardan biri olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ilkokul öğrencisinin mektupla yazmış olduğu isteği geri çevirmedi.
28.05.2019
Güneşin fazlası da azıda kansere yol açıyor
Havaların ısındığı ve yazın başladığı bugünlerde uzun bayram tatili nedeniyle sıcak bölgelere gidecek olanlar için Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr.Uğur Coşkun önemli uyarılarda bulundu.
28.05.2019
FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, ankesörlü telefonlar üzerinden iletişim kurdukları tespit edilen 32’si muvazzaf 74 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gece 01.00 sıralarında şüphelilerin yakalanması için 23 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.
FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, ankesörlü telefonlar üzerinden iletişim kurdukları tespit edilen 32’si muvazzaf 74 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gece 01.00 sıralarında şüphelilerin yakalanması için 23 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.
28.05.2019
“RUHSAL BOZUKLUKLAR; YALNIZLIK VE HAZ ODAKLI BİR YAŞAM ŞEKLİNİN SONUCU”
"GEBELİKTE BULANTI VE TANSİYONU HAFİFE ALMAYIN"
DENTAL SEKTÖRÜ DUBAİ’DE DÜNYA SAHNESİNE ÇIKIYOR
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN KORONAVİRÜSÜNE KARŞI ÖNLEM
"PEK ÇOK HASTALIĞIN BELİRTİSİ DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ"
PROF. DR. UĞUR BATI: “DÜZENSİZ GELİR BEYİN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”
ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTEYEN ÇİFTLERE UYARI
DUDAKLAR GENÇLİK VE GÜZELLİĞİN SEMBOLÜDÜR
ALTERNATİF İLAÇLA KÖR OLDUĞU İDDİA EDİLEN 36 HASTANIN TEDAVİSİ ANKARA’DA SÜRÜYOR
ALERJİYE EN ÇOK NEDEN OLAN BESİNLER
TRABZON KANARYAOTU VE ALLI GELİN BİTKİSİ HASTALARA ŞİFA OLACAK
BÜYÜKÖZER: "DOMUZLA BULAŞTIRILMIŞ BİR HAYAT SİSTEMİ İÇİNDEYİZ"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR