İş dünyasından faiz kararı değerlendirmeleri
Merkez Bankası, politika faizinde 325 baz puanlık indirime gitti. İş dünyasından bu karar sonrası olumlu yönde açıklamalar gelmeye başladı.

12 Eylül 2019 - 16:15:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Merkez Bankası, politika faizinde 325 baz puanlık indirime gitti. İş dünyasından bu karar sonrası olumlu yönde açıklamalar gelmeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2019 Eylül dönemi Para Politikası Kurulu (PPK) kararını açıkladı. Buna göre; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 325 baz puanlık inidirim ile yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye çekilmesine karar verildi.

Kararın açıklanmasının ardından dolar/TL’de düşüşler gözlendi. Güne 5,76 liradan başlayan dolar, kararın açıklandığı saat 14.00’dan sonra düşüşe geçti. Kur, yüzde 1,30’lara kadar düşüş oranıyla 5,67 seviyesine geriledi. İş dünyasından da faiz kararına ilişkin değerlendirmeler yapılmaya başlandı.

“Bankalar indirimi kredi maliyetlerine yansıtacaktır”
TİM Başkanı İsmail Gülle, yazılı olarak yaptığı açıklamada bu karar ile birlikte bankaların kredi maliyetlerine söz konusu indirimi hızla yansıtacaklarını düşündüğünü belirterek, “Bu hamlenin kredi faiz oranlarına da yansıması, piyasalardaki normalleşme sürecini de ivmelendirecektir. Bu sayede, gerek yeni yatırımlar, gerekse bir süredir yüksek faizler dolayısıyla ertelenen kapasite artışları ile makine ve teçhizat alt yapımızdaki yenileme çalışmalarının hız kazanacağını hep birlikte göreceğiz. Hatırlanacak olursa TCMB geçen sene Eylül ayında 625 baz puanlık bir artış kararı almış ve o tarihten bu yana yatırımlarda beklenen artış bir türlü yakalanamamıştı. Artık ihracatçılarımızın, yatırımcılarımızın önündeki en büyük engellerden birisi de deyim yerinde ise ortadan kalktı. Yatırımların ihracata, istihdama, büyümeye döneceği bir 2020 bizleri bekliyor” dedi.

“Yurt içi yatırımlarda da vites büyüteceğiz”
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon raporu ve açıkladığı gelecek beklentileriyle ekonominin kısa vadede umut vadettiğini belirten AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, “TCMB’in bir önceki çeyrek verilerine göre beklentisini artırması ve faizi aşağılara çekmesiyle birlikte hem bireysel hem de ticari kredilere olan talep artacaktır. Böylece çarklar tekrar rahatça dönmeye başlayacak. Holding olarak bu dönemde Türkiye’deki yatırımlarımızda biraz yavaşlamış ama başta Yunanistan olmak üzere Avrupa’da istikrarlı büyümemizi sürdürmüştük. Türkiye’de de büyüme yeniden iş planımıza girdi” şeklinde görüş bildirdi.

Merkez Bankası’nın yeni faiz indirimi kararıyla inşaat sektöründe bir nebze olsun olumlu bir hava beklediklerini aktaran Bayrak, “Hem hükümetin hem de Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmeye odaklı sıkı para politikalarının enflasyonu kademeli olarak hedeflere yaklaştıracağını ve bu şekilde de ekonominin canlanacağını bekliyoruz. Bu nedenle yurt içi yatırım planlarımızı yeniden revize ettik. Önümüzü yavaş yavaş görmeye başlayacağımız için yurt içi yatırımlarda da vites büyüteceğiz” diye konuştu.

“Merkez Bankası’nın cesur davranmasını takdirle karşılıyorum”
Yılsonu enflasyon hedeflerinin yüzde 12’ler seviyesinde beklendiği bu süreçte, dövizi hareketlendirmeden faizlerin de bu civarlara inmesinin ekonominin yeniden önemli oranda rayına gireceğinin göstergesi olacağını dile getiren ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman açıklamasının sonunda şunları söyledi: “Ülkemizde mevduatların ciddi oranda arttığı görülmektedir. Faizlerin yüksekliği paranın piyasalardan bankalara kaynamasını sağlamış ve ekonomisi fevkalade soğutmuştur. Sürecin tersine dönmesi durumunda yeniden yatırımlar ve piyasalar hareketlenecek ve işler daha iyi konuma yükselecektir. Merkez Bankasının cesur davranmasını takdirle karşılıyor, yeni dönemin hayırlar getirmesini diliyorum.”

“Faiz indirimi tüm sektörlere umut verdi”
OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ise açıklamasında faiz indiriminin tüm sektörlere umut verdiğini ifade ederek, devam etmesi gerektiğini belirtti.

Şahsuvaroğlu, “Ekonomi yönetiminin ve TCMB Para Politikası Kurulu’nun bu kritik önemde ve isabetli adımının, Türkiye ekonomisinin dengelemeden sürdürülebilir büyüme sürecine geçişini hızlandıracağı ve istihdama önemli bir katkı sağlayacağı yönündeki inancımız tamdır. Tüm bu gelişmelerle ertelenen iş ve alışverişlerin yeniden canlanmasıyla gayri safi milli hasıla büyümesine pozitif etki edecektir” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası 25 Temmuz’daki PPK toplantısında politika faizini 425 baz puan indirimle yüzde 19,75’e düşürmüştü. Bu yıl içerisindeki diğer PPK toplantısı ise 24 Ekim’de gerçekleştirilecek.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: “Necmeddin Kuyucu davasına müdahil oluyoruz”
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Türk Eğitim-Sen olarak Necmeddin Kuyucu davasına müdahil olmak için Gebze 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne talepte bulunduk” dedi.
15.11.2019
Ara tatille öğrenme heyecanları tazeleniyor
Bugünden itibaren 9 günlük ilk çeyrek tatiline başlayacak olan öğrencilerin bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmeleri için İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu tavsiyelerde bulunarak, “Çocuklarımızı sanatsal faaliyetlere yönlendirmeli ve doğa ile iç içe olunmalı” dedi.
15.11.2019
Metin Feyzioğlu: (Eskişehir’de gazetecinin uğradığı saldırı)
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyizoğlu, geçtiğimiz gün Eskişehir’de gazeteci Hakkı Sağlam’ın saldırıya uğramasına ilişkin, “Bu sadece bir gazetecinin uğradığı bir saldırı olarak kabul edilemez” dedi.
15.11.2019
Mandzukic, Manchester United yolunda
İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester United, devre arası transfer döneminde Juventus’ta forma giyen Mario Mandzukic’i kadrosuna katmaya hazırlanıyor.
15.11.2019
Türk öğretim görevlisi CERN’de çalışmaya başladı
Uzm. Öğretim Görevlisi Berna Uzun, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de bazı fizik olaylarının iyi algılanabilmesini sağlayan ve genel amaçlı bir dedektör olan CMS (Compact Muon Solenoid) grubunda teknik çalışmacı ve araştırmacı olarak çalışmalara başladı.
15.11.2019
Aytemiz ve Türk Telekom’dan işbirliği
Aytemiz ve Türk Telekom iş birliğiyle hayata geçirilen kampanya kapsamında, Türk Telekom Bi’Dünya Fırsat kullanıcıları Aytemiz istasyonlarından yapacakları yakıt alışverişlerinde 3 kat puan kazanma fırsatını yakalayacak.
15.11.2019
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
ANNE OTELİ İLE EV KONFORUNDA DOĞUM
UZMANLARDAN KOL VE BACAKLARDA ATAR DAMAR HASTALIKLARI HAKKINDA UYARI
ÖĞRENCİLER, GÖNÜLLÜ SAĞLIK ELÇİSİ OLUYOR
KOLDA AĞRI VE ELDE UYUŞMAYA DİKKAT
"DEPREMLER RUH SAĞLIĞINI DA DERİNDEN SARSIYOR"
"BİTKİ ÇAYLARI YUMURTALIK KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR"
BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI POPÜLER ARAŞTIRMA KONULARI ARASINDA
TÜRKİYE’NİN KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANLARI ANKARA’DA BULUŞTU
CORONAVİRUS SALGINI HAVAYOLU SEYAHATİ YAPAN HERKESİ ENDİŞELENDİRİYOR
’’YÜKSEK TANSİYON VERTİGOYA NEDEN OLABİLİR’’

EN ÇOK OKUNANLAR