ABD Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz davasında ara karar verildi
FETÖ üyeleriyle irtibatlı olduğu gerekçesiyle, ‘askeri ve siyasi casusluk’ suçlamasıyla yargılanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un tutuklunun halinin devamına karar verildi.

18 Eylül 2019 - 16:00:19

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
FETÖ üyeleriyle irtibatlı olduğu gerekçesiyle, ‘askeri ve siyasi casusluk’ suçlamasıyla yargılanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un tutuklunun halinin devamına karar verildi.
FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında firari savcı Zekeriya Öz ve bazı polis müdürleri ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle, ‘askeri ve siyasi casusluk’ suçlamasıyla yargılanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un yargılanmasına devam edildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Metin Topuz ve avukatları hazır bulundu. Duruşmada ABD Büyükelçiliği yetkilileri ve sanık Topuz’un ailesi izleyici olarak yer aldı.

“Tercüman olarak refakat ettim”
Duruşmada savunma yapan sanık Metin Topuz, “ABD başkanlarının ziyaretinde ve üst düzey yetkililerin planlama aşamasında, güvenliğin sağlanmasında görevlendirilen amirlerime tercüman olarak refakat ettim. Tercümanlık görevlerime baktığımda uyuşturucuyla ilgisi olmayan birimlerle irtibatım olduğu yönünde savcılık iddialarının doğru olmadığı görülecektir” ifadelerini kullandı.

“Özgürlüğümü istiyorum”
İddianamede yer alan telefon görüşmelerine ilişkin konuşan sanık Topuz, “Görüşme tarihlerin eskiliğine ve seyrekliğine bakıldığında 53 kişiyi hatırlamamam normaldir. Listeler gösteriyor ki kolluk kuvvetleriyle yaptığım, 209 kişiyle görüşme göz ardı edilmiş, benim sadece FETÖ mensuplarıyla görüşmelerim var gibi gösterildi. Hakkımdaki iddiaların asılsız olduğu dosyaya sunulan belgelerle anlaşılmıştır. Ben kendi halinde bir Türk vatandaşıyım. 1982 yılından itibaren namuslu bir şekilde konsoloslukta çalışıyorum. Tutukluluk cezalandırılmaya dönüşmüştür. Özgürlüğümü istiyorum” dedi.

“Karanlık bir adam”
Aranın ardından söz alan sanık Topuz’un avukatı, “Bizim altıncı celsemiz, üçüncü heyetimiz. Bizim dosyamızda eksen kayması yaşadık. İddianame ortaya çıktığı günden beri her şeyi araştırdık. Feyyaz Öztürk’ün dinlenmesine geçen celse karar verilmişti. Feyyaz Öztürk’ün kim olduğunu araştırdık. Feyyaz Öztürk’ün 25’ten aşağıya yargılandığı ve ceza aldığı dava varsa söyleyecek bir şey yok. Bu adam karanlık bir adam. Biz gizli tanıktan, yalancı tanıktan ne aldık ki Feyyaz Öztürk’ten bir şey bekliyoruz. Öncelikli talebimiz Feyyaz Öztürk denilen şahsın dinlenmesinden vazgeçilmesi” dedi.
Duruşmada görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, tanık Feyyaz Öztürk’ün dinlenmesine ilişkin bir önceki celse ara karar koyulması dolayısıyla, tanık dinlenmesinden vazgeçilmesine ilişkin talebin reddini istedi. Savcı, sanık Topuz’un kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
Taleplerin alınmasının ardından mahkeme heyeti, kararı açıklamak için ara verdi.
Ara kararın açıklandığı esnada basın mensupları duruşma salonuna alınmadı. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık avukatlarının tanık Feyyaz Öztürk’ün dinlenmemesine ilişkin talebini reddetti.
Heyet, sanık Topuz’un vasıf ve mahiyetini göz önüne alarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. Tanık Feyyaz Öztürk’ün dinlenmesi için duruşma ertelendi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: ASAYİŞ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Penta Teknoloji, dünyanın en büyük donanım üreticilerinden Corsair ile anlaştı
Bilgisayar, yazılım ve donanım ürünleri başta olmak üzere, 28 yıldır bilgi teknolojileri ürünlerinin dağıtımını gerçekleştiren Penta Teknoloji, dünya bellek pazarının öncüsü olan Corsair’le anlaştı.
16.05.2019
BP Türkiye’nin yeni ülke başkanı Joe Murphy oldu
Petrol ve gaz endüstrisinde 25 yıllık deneyime sahip olan Joe Murphy, Mayıs 2019 itibariyle BP Türkiye ülke başkanı olarak göreve başladı. Murphy, BP’nin ülke içindeki kıdemli temsilcisi olacak ve Türkiye genelindeki tüm BP yönetim stratejisinin uygulanmasını, kamusal ilişkileri ve dış ilişkileri destekleyecek.
16.05.2019
Kartal Belediyesi’nden engellilere iftar yemeği ve boğaz turu
Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından, Engelliler Haftası nedeniyle iftar yemeğinin de verildiği bir boğaz turu düzenlendi.
16.05.2019
“1919 Bitmeyen Yolculuk” seyirciyle buluşuyor
Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının ve milli mücadelenin başlangıcının 100. yılı sebebiyle Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinatörlüğünde hazırlanan “1919 Bitmeyen Yolculuk”, 19 Mayıs 2019’da ilk kez seyirciyle buluşacak.
16.05.2019
TİKA’dan Nijer’de bin aileye gıda yardımı
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’in Torodi ve Kollu bölgesinde Ramazan ayı kalkınma yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi 1000 aileye gıda yardımı paketi dağıtıldı.
16.05.2019
Emre Çukur, Dünya Kıtalararası Şampiyonluk maçına çıkıyor
Türk profesyonel boksunun parlayan yıldızlarından Emre Çukur, Dünya Kıtalararası Altın Kemer maçına çıkıyor. Eski dünya şampiyonlarımızdan Levent Çukur’un oğlu olan Emre, geçtiğimiz yıl da muhteşem bir galibiyet ile Avrupa Şampiyonluk kemerini kazanmıştı.
16.05.2019
PROF. OMURTAG ‘SESSİZ KATİL’E KARŞI UYARDI
PİRİNÇ, DOLAŞIM SİSTEMİ VE KALBİN DOSTU
"DİŞ ÇÜRÜĞÜ TEDAVİ EDİLMEZ İSE KİST OLUŞABİLİR"
ÖKSÜRÜKLERDE 8 HAFTA KRİTERİ
KORONAVİRÜS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
SAĞLIK BAKANI KOCA: "KORONAVİRÜS ŞÜPHESİYLE RİZE DEVLET HASTANESİNDE GÖZLEM ALTINDA TUTULAN HASTANIN TESTLERİ TAMAMLANDI. ANKARA ULUSAL VİROLOJİ LABORATUVARIMIZDA İNCELENEN NUMUNELERDE HASTANIN KORONAVİRÜS DEĞİL MEVSİMSEL GRİP OLDUĞU ANLAŞILDI. HASTAMIZ BUGÜN TABURCU EDİLECEK."
BAKAN KOCA AÇIKLADI, RİZE’DEKİ HASTADA KORONAVİRÜS ÇIKMADI
ETİMESGUT’A DOĞUMHANE HİZMETİ
İSTANBUL’DA EĞİTİM AMAÇLI KURULAN SAHRA HASTANESİ GERÇEK HASTANEYİ ARATMIYOR
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
ANNE OTELİ İLE EV KONFORUNDA DOĞUM

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR