Yeni buluşlar yarışıyor
Teknofest’te, çevre, sağlık, afet yönetimi, eğitim ve ulaşım gibi insan hayatını etkileyen her alanda, yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri hedefleyen “İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması” bu yıl AFAD’ın desteğiyle gerçekleştiriliyor.

20 Eylül 2019 - 11:30:13

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Teknofest’te, çevre, sağlık, afet yönetimi, eğitim ve ulaşım gibi insan hayatını etkileyen her alanda, yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri hedefleyen “İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması” bu yıl AFAD’ın desteğiyle gerçekleştiriliyor.
AFAD, geleceğimizi şekillendirecek projelerin ortaya çıkacağı bu yarışmanın yürütücülüğünü üstlenerek yarışmaya katılan 555 takımda gençlerin heyecanını paylaşıyor.
Yarışmacılardan Zehra Karakaş, eski ve yeni binalara uygulanabilecek esnek malzemeler ile konutları depreme daha dayanıklı hale getirecek “Esnek Malzemeli Ev Yapalım, Depremle Savaşalım” adında bir proje geliştirdi.
Alpsencer Özdemir ve Utku Kuş ise geliştirdikleri “Kızılötesi Işınlarla Damar Görüntüleme Sisteminin Geliştirilmesi” projeleri ile damar yolu bulunmasında sıkıntı yaşanan çocuklara ve yaşlılara kolaylık sağlamayı hedefliyor
Diğer bir yarışmacı olan Ömer Kadıoğlu, geliştirdiği deprem yardımı mobil uygulaması ile “Sesimi Duyan Var Mı?” deyişini teknolojik bir yazılıma dönüştürüyor. Uygulama enkaz altındaki kişiye en hızlı bir şekilde ulaşılmasını amaçlıyor.
İnsanlık yararına projeler
22 Eylül’e kadar sürecek olan Teknofest kapsamındaki yarışmalarından biri olan İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması, bireylerin sosyal sorumluluk bilincini teknolojik bilgi ve birikimleriyle entegre edip topluma fayda sağlayacak projeler ortaya çıkarmayı amaçlıyor.
İnsan hayatını etkileyen her alanda yapılacak yenilik ve teknolojik gelişme ile uygulanabilir projelerin hedefinde; yararlılık, topluma fayda ve kolaylık yer alıyor.
En çok başvuru
Festivalde en çok takımın başvuru yaptığı yarışma olan İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması’nda takımlar 3000 metrekarelik bir alanda projelerini sunma fırsatı buluyor. Projeler, Eğitim, Sağlık, Çevre, Afet Yönetimi ve Ulaşım kategorilerinde yarışıyor.
Toplam 36 Bin TL Ödüllü Yarışmada Kazananlar Belli Olacak
Yürütücüsü AFAD olan ‘İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışmasının’ finalistleri, festivalin son günü belli olacak. Yabancı ülkelerden katılan 31 takım ile birlikte yarışmaya kalan toplam takım sayısı 555 oldu. Toplam 36 bin TL ödülün dağıtılacağı yarışmada, iki kategoride birinci olacak takımlar 10’ar bin TL’nin sahibi olacak.
Stant ziyaretçileri, iki AFAD Mobil Deprem Simülasyon Merkezi’nde 7,2 büyüklüğündeki bir depremi bile deneyimleyebiliyor.
Arama kurtarma köpek gösterileri
Yıllar süren eğitimle yetiştirilen AFAD K-9 Arama Kurtarma Köpekleri, Teknofest 2019’daki AFAD standı ziyaretçilerine özel gösteriler yapıyor. Alanda ayrıca çocuk ziyaretçiler için eğlenerek fiziki becerilerini geliştirebilecekleri bir parkur ve tırmanma duvarı da bulunuyor.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İşletim sistemi Microsoft Windows 10’un son güncellemesi bilgisayarların donanım performansını gözle görülür şekilde etkileyince ‘planlı eskitme’ tartışmaları yeniden başladı. Planlı eskitme hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kutluk Özgüven, “Teknoloji şirketleri ve küresel piyasaya hâkim ülkeler planlı eskitme yaparak tüketime zorluyor” ifadelerini kullandı.
18.09.2019
Yapay zekanın güvenlikte oynadığı rolün artış nedenleri
HPE Ülke Müdürü Ersin Uyar, “İş yerinde uygulanmaya başlanan yapay zeka ve makine öğrenimi, güvenlik ekiplerine büyük fayda sağlıyor. Burada teknoloji, güvenlik operasyonunda insan tarafının yerini almıyor; çalışanların aldığı aksiyonların kalitesine göre daha iyi karar vermesini sağlayarak insan zekasına katkıda bulunuyor” dedi.
26.07.2019
Huawei kendi işletim sistemini geliştiriyor
ABD Ticaret Bakanlığı’nın kara listede yer alan Huawei, Google kısıtlamalarından kurtulmak amacıyla kendi işletim sistemini geliştirme çalışmalarına start verdi.
24.05.2019
Gelişen teknoloji ‘bulut’ sunucu dikkat çekiyor
Gelişen teknolojiyle birlikte internet sitesini daha performanslı ve erişilebilir hale getirmek isteyenler için öne çıkan olanaklardan biri olan bulut sunucu servisleri standart sunuculardan farklı olarak daha sorunsuz verileri taşıma ve 7 gün 24 saat her yerden ulaşma imkanı sağlıyor.
18.09.2019
Toplu e-posta pazarlamasında başarıyı artıracak 10 tüyo
Gökalp Çakıcı, e-posta pazarlamasında başarı sağlayacak ayrıntıları paylaştı.
24.05.2019
“Doğada öğreniyorum” kampları Artvin’de başladı
“1 Temmuz 2019-1 Eylül 2019 tarihleri arasında "Doğada Öğreniyorum" projesi kapsamında Artvin’in Ardanuç ilçesi Tütünlü YİBO’da oluşturulan Doğa, Bilim, Sanat, Spor kampları ilk hafta Hopa ilçesinden öğrenci grubu ile başladı.
05.07.2019
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
PROF. DR. KONUKSEVEN: “DUYMANIZI SAĞLAYAN ODYOLOGLARI DUYUN”
GÖZ ÇEVRESİ IŞIK DOLGUSU İLE GENÇLEŞİYOR
SAĞLIKTA TÜRKİYE’YE ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
"KULAKTA AĞRI VE AKINTI DIŞ KULAK ENFEKSİYONUNUN HABERCİSİ OLABİLİR"
HAYIRSEVERLERDEN HOPA DEVLET HASTANESİNE MOTORLU HASTA YATAĞI BAĞIŞI
AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA OBEZİTE GÖRÜLME ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE
RİZE’DE ‘10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ’ ETKİNLİKLERİ
HASTA YAKINLARI RUH VE BEDEN SAĞLIĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLECEK
“İNTİHARI ÖNLEMEK BÜYÜK ORANDA MÜMKÜN”
GİRESUN’A 628 MİLYONLUK SAĞLIK YATIRIMI
KADINLARIN GİZLİ KORKUSU İDRAR KAÇIRMA

EN ÇOK OKUNANLAR