Yeni buluşlar yarışıyor
Teknofest’te, çevre, sağlık, afet yönetimi, eğitim ve ulaşım gibi insan hayatını etkileyen her alanda, yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri hedefleyen “İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması” bu yıl AFAD’ın desteğiyle gerçekleştiriliyor.

20 Eylül 2019 - 11:30:13

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Teknofest’te, çevre, sağlık, afet yönetimi, eğitim ve ulaşım gibi insan hayatını etkileyen her alanda, yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri hedefleyen “İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması” bu yıl AFAD’ın desteğiyle gerçekleştiriliyor.
AFAD, geleceğimizi şekillendirecek projelerin ortaya çıkacağı bu yarışmanın yürütücülüğünü üstlenerek yarışmaya katılan 555 takımda gençlerin heyecanını paylaşıyor.
Yarışmacılardan Zehra Karakaş, eski ve yeni binalara uygulanabilecek esnek malzemeler ile konutları depreme daha dayanıklı hale getirecek “Esnek Malzemeli Ev Yapalım, Depremle Savaşalım” adında bir proje geliştirdi.
Alpsencer Özdemir ve Utku Kuş ise geliştirdikleri “Kızılötesi Işınlarla Damar Görüntüleme Sisteminin Geliştirilmesi” projeleri ile damar yolu bulunmasında sıkıntı yaşanan çocuklara ve yaşlılara kolaylık sağlamayı hedefliyor
Diğer bir yarışmacı olan Ömer Kadıoğlu, geliştirdiği deprem yardımı mobil uygulaması ile “Sesimi Duyan Var Mı?” deyişini teknolojik bir yazılıma dönüştürüyor. Uygulama enkaz altındaki kişiye en hızlı bir şekilde ulaşılmasını amaçlıyor.
İnsanlık yararına projeler
22 Eylül’e kadar sürecek olan Teknofest kapsamındaki yarışmalarından biri olan İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması, bireylerin sosyal sorumluluk bilincini teknolojik bilgi ve birikimleriyle entegre edip topluma fayda sağlayacak projeler ortaya çıkarmayı amaçlıyor.
İnsan hayatını etkileyen her alanda yapılacak yenilik ve teknolojik gelişme ile uygulanabilir projelerin hedefinde; yararlılık, topluma fayda ve kolaylık yer alıyor.
En çok başvuru
Festivalde en çok takımın başvuru yaptığı yarışma olan İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışması’nda takımlar 3000 metrekarelik bir alanda projelerini sunma fırsatı buluyor. Projeler, Eğitim, Sağlık, Çevre, Afet Yönetimi ve Ulaşım kategorilerinde yarışıyor.
Toplam 36 Bin TL Ödüllü Yarışmada Kazananlar Belli Olacak
Yürütücüsü AFAD olan ‘İnsanlık Yararına Teknolojiler Yarışmasının’ finalistleri, festivalin son günü belli olacak. Yabancı ülkelerden katılan 31 takım ile birlikte yarışmaya kalan toplam takım sayısı 555 oldu. Toplam 36 bin TL ödülün dağıtılacağı yarışmada, iki kategoride birinci olacak takımlar 10’ar bin TL’nin sahibi olacak.
Stant ziyaretçileri, iki AFAD Mobil Deprem Simülasyon Merkezi’nde 7,2 büyüklüğündeki bir depremi bile deneyimleyebiliyor.
Arama kurtarma köpek gösterileri
Yıllar süren eğitimle yetiştirilen AFAD K-9 Arama Kurtarma Köpekleri, Teknofest 2019’daki AFAD standı ziyaretçilerine özel gösteriler yapıyor. Alanda ayrıca çocuk ziyaretçiler için eğlenerek fiziki becerilerini geliştirebilecekleri bir parkur ve tırmanma duvarı da bulunuyor.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Geleceğin mühendisleri Ostim Teknik Üniversitesinde yetişecek
Bu sene ilk kez öğrenci alımı yapacak olan Ostim Teknik Üniversitesi, Ostim Sanayi Bölgesi’ne yakınlığı ve sanayicilerden aldığı destekle öğrencilerini bir adım öne taşımayı hedefliyor.
24.07.2019
Ses teknolojileri 300 milyar dolarlık telefon dolandırıcılığını önlüyor
Opus Research, aralarında Türkiye’den Sestek’in de olduğu 13 global teknoloji şirketinin sesle kimlik doğrulama çözümlerini analiz etti. Rapor sonucunda; ses ve iletişim teknolojileri sayesinde, her sene yaklaşık 300 milyar dolarlık telefon dolandırıcılığının önüne geçildiği tespit edildi.
24.07.2019
Coca-Cola’nın kârı 2’nci çeyrekte beklentinin üzerinde
Coca-Cola Wall Street’in 61 sentlik beklentilerinin üzerine çıktı ve aylık kazanımlarını hisse başına 63 sent olarak açıkladı.
24.07.2019
Ecem Güzel 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda mücadele edecek
Galatasaray sporcusu olan milli yelkenci Ecem Güzel, Japonya’da yapılan Laser Radial Dünya Şampiyonası’nda 10. olarak 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandı. Sarı-kırmızılı kulübün tarihine geçen Güzel, yelken şubesinin olimpiyatlarda yer alacak ilk kadın sporcusu oldu.
24.07.2019
Türk Telekom limitsiz sabit internet paketlerini yenilediğini duyurdu
1 Ocak’tan itibaren tüm Türkiye’yi limitsiz internetle buluşturan Türk Telekom, bireysel kullanıcılarına sunduğu limitsiz sabit internet paketlerini yeniledi. Buna göre şirket, 35 Mbps ve üzeri yüksek hızdaki limitsiz paketlerinde ciddi oranlarda indirime giderken, giriş seviyesindeki limitsiz paketlerinin de hızını yükseltti.
24.07.2019
Kuğulara sağlık taraması
Kuğulupark’ın simgesi olan kuğular, Çankaya Belediyesi görevlilerince sağlık kontrolünden geçirildi.
24.07.2019
PROF. OMURTAG ‘SESSİZ KATİL’E KARŞI UYARDI
PİRİNÇ, DOLAŞIM SİSTEMİ VE KALBİN DOSTU
"DİŞ ÇÜRÜĞÜ TEDAVİ EDİLMEZ İSE KİST OLUŞABİLİR"
ÖKSÜRÜKLERDE 8 HAFTA KRİTERİ
KORONAVİRÜS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
SAĞLIK BAKANI KOCA: "KORONAVİRÜS ŞÜPHESİYLE RİZE DEVLET HASTANESİNDE GÖZLEM ALTINDA TUTULAN HASTANIN TESTLERİ TAMAMLANDI. ANKARA ULUSAL VİROLOJİ LABORATUVARIMIZDA İNCELENEN NUMUNELERDE HASTANIN KORONAVİRÜS DEĞİL MEVSİMSEL GRİP OLDUĞU ANLAŞILDI. HASTAMIZ BUGÜN TABURCU EDİLECEK."
BAKAN KOCA AÇIKLADI, RİZE’DEKİ HASTADA KORONAVİRÜS ÇIKMADI
ETİMESGUT’A DOĞUMHANE HİZMETİ
İSTANBUL’DA EĞİTİM AMAÇLI KURULAN SAHRA HASTANESİ GERÇEK HASTANEYİ ARATMIYOR
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
ANNE OTELİ İLE EV KONFORUNDA DOĞUM

EN ÇOK OKUNANLAR