Şapkayı, kırmızı perdeyle buluşturan DT Şapka Atölyesi
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün 12 yerleşik bölgesinde ve turne sahnelerinde sezon boyunca sergilenen tüm oyunların şapkaları Ankara’da tiyatro kampüsü içinde yer alan Şapka Atölyesi’nde hazırlanıyor.

22 Eylül 2019 - 09:45:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün 12 yerleşik bölgesinde ve turne sahnelerinde sezon boyunca sergilenen tüm oyunların şapkaları Ankara’da tiyatro kampüsü içinde yer alan Şapka Atölyesi’nde hazırlanıyor.
Türkiye’de tek olma özelliğine sahip Şapka Atölyesi’nde 5 kişilik bir kadroyla birbirinden güzel şapkalar üreten atölye çalışanları, geçmiş dönemlerde kullanılan şapkaları da onararak yeni oyunlar için hazır tutuyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, sezon boyunca sahnelenecek tüm oyunların şapkalarının yapıldığı tiyatro kampüsü içinde yer alan Şapka Atölyesi ve deposunun kapılarını İHA’ya açtı.

“Sezonda 500-600 şapka çıkarıyoruz”
Devlet Tiyatroları Şapka Atölyesi şefi Aygün Özgen, 20 senedir bu işi yaptığını belirterek şapka atölyesi içinde yapılan çalışmaları anlattı. Özgen, “Şapka atölyesine girmem biraz tesadüf oldu. Girdikten sonra işimi çok sevdim. Bu atölye Türkiye’de tek şu anda, toplam 5 kişi çalışıyoruz. Daha önce İstanbul’da da varmış ama kapanmış. Şu an Türkiye’de tekiz ve tüm sahnelere biz şapka yapıyoruz. Şapka üzerine çalışmak zor değil aslında ama emek harcanıyor, zaman alıyor. Genelde şapkaları elimizle yapıyoruz. Makineyi çok az kullanıyoruz. Ama çok zevkli bir iş. Her dönem kendi içinde güzel, çok değişik modeller çıkabiliyor. Sezonda yaklaşık 500-600 şapka çıkarıyoruz. Genelde çocuk oyunlarında kullanılan şapkalar ilginç şapkalar oluyor. Dönemler belli kalıplara bağlı kalıyor ama çocuk oyunlarında öyle bir sınırlama yok” ifadelerini kullandı.

“Şapka yanan bir ormanı anlatıyor”
Bu sene Devlet Tiyatroları bünyesinde Ankara’da sahnelenecek Yunus Emre’nin Divane Ağaç oyununda kullanılacak ağaç başlığı üzerinde çalışan Salime Kaleli, “Ben işimi çok severek yapıyorum. Eğlenerek çalışıyoruz. Bizim bir rutinimiz yok. Çok farklı şapkalar yaptığımız için de hiç sıkılmıyoruz. Aynı işi devamlı yapmıyoruz. Divane Ağaç oyunu için ağaç başlığından toplamda 8 tane yapıldı. Şapka yanan bir ormanı anlatıyor. Bir tane de dansçıları vardı onun için yapıldı. Oyuncular tamamen ağaç kılığına girdiler. Gövdeleri ağaçtı. Bu şapkanın 4 tane yeşilinden 4 tane de siyahından yaptık. Siyahları yanmış ormanı anlatan şapkaydı. Şu an üzerinde çalıştığım şapkaysa; dansçının kullanacağı şapka. Ağaçlara şekil verilerek yapıldı. Sert bir malzeme olduğu için şekil vermesi zordu. Kalıpları zor fakat oyuncunun kafasını rahatsız etmeyecek şekilde olmalıydı. İçine keçe koyuldu. Oyuncu bununla dans edecek ve oyununu oynayacak; bir taraftan da onu düşünmek zorundayız. Oyuncu ne kadar rahat ederse oyunu da o kadar rahat sergiliyor. Ne kadar sert kısımları varsa bunları üste vermeye çalıştık. Bu şapkanın yapımı 1 gün sürdü. Bizi zaman açısından en çok zorlayan şapkalar, kavuklar oluyor. Dilimleri ayrı ayrı çalışılıyor, onları kumaşla kaplıyoruz ve onlara da ayrıca dilim dilim şekil veriyoruz. En eğlencelisi ise çocuk oyunları için yaptığımız şapkalar” şeklinde konuştu.

“Oyunlardan önce kreatörleri depoya getiriyoruz”
Devlet Tiyatroları bünyesinde daha önce sahnelenen oyunlarda kullanılan şapkaların gerekli onarımları yapıldıktan sonra yeni oyunlarda kullanılması için depoya kaldırıldığını ifade eden Kaleli, hiçbir şapkanın ziyan olmadığını da sözlerine ekledi. Kaleli, “Biten oyunlarda kullanılan şapkaların geri döndüğü yer burası. Şapkalar bize geri döndüğünde öncelikle kullanılabilir olanların biz onarımlarını yapıyoruz. Şapkaların astarları değişiyor, yıkanabilecek olanları yıkadıktan sonra tekrar poşetleyerek raflara kaldırıyoruz. Şapkalarımızı tekrar başka oyunlarda kullanabilmek için saklıyoruz. Oyunlardan önce kreatörleri önce bu depoya getiriyoruz. Oyunda kullanmak istedikleri şapkaları burada arıyorlar. Bazen tamamen bir oyunun şapkalarını buradan çıkardıkları da oluyor. Çoğunlukla şapkalar buralarda bulunuyor, burada aradığını bulamazsa şapkalar yeniden yapılıyor” dedi.

“Ben geldiğimde de fazlaca şapka vardı”
Osmanlı devrini anlatan oyunlarda kullanılan şapkalar hakkında bilgi veren Kaleli, eline aldığı dilimli bir Nasrettin Hoca kavuğunu anlattı. Kaleli, “Dilimli şapkalar, en zor yapılan şapkalar. Bunlar üzerinde çok ayrıntılı çalışılıyor. Öncelikle içlerine sünger koyuluyor daha sonra kumaşla kaplanıyor. O yüzden çok zor demek istemiyorum ama işlem açısından uzun süren bir şapka. Burada en eski şapkayı bilmiyorum. 13 yıldır Devlet Tiyatrosu Şapka Atölyesi’nde çalışıyorum ve 13 yıl önceki şapkalar bile hala burada. Ben geldiğimde de zaten burada fazlaca şapka vardı” ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kaşıkçı Elması yeniden ziyarete açıldı
Topkapı Sarayı’nın İdare’ye devrinden sonra depolarda muhafaza edilen ve paha biçilmez eserlerden olan ‘Kaşıkçı Elması’ uzun bir aranın ardından bugün Topkapı Sarayı’nın silah koleksiyonunun sergilendiği Dış Hazine Bölümü’nde tarih ve sanatseverlerin ziyaretine açıldı.
08.10.2019
Akasya Sokak Lezzetleri Festivali 15 Haziran’da başlıyor
Türk mutfak kültürünün enfes sokak lezzetleri 15-16 Haziran’da Akasya Sokak Lezzetleri Festivali’nde tadılacak.
11.06.2019
Akmerkez açık hava sinemaları başlıyor
Yediden yetmişe herkesin severek izleyeceği, gişe rekorları kıran ödüllü filmler bu yaz Akmerkez’de sinemaseverler için gösterimde olacak. ‘Şampiyon’ filmi ile 3 Temmuz’da başlayacak olan gösterimler, 7 Ağustos tarihine kadar her Çarşamba gecesi izleyiciyle buluşacak.
27.06.2019
Yaz konserleri Kuğulupark’ta başladı
Çankaya Belediyesi Orkestrası, yaz konserlerine Kuğulupark’ta verdikleri müzik ziyafetiyle başladı. İlk konserde Çankayalılar 45’liklerle güzel bir gece yaşadı.
20.07.2019
Ödüllü yazar David Mamet’ten bir mafya hikayesi: Chicago
Ödüllü yazar David Mamet’ın Chicago adlı romanı raflardaki yerini aldı.
17.05.2019
Cep Herkülü film oluyor
Eşsiz yetenek Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” filminde başrol oynayan genç yetenek Hayat Van Eck ünlü halterciye benzerliği ile dikkatleri çekti. Filmde, Naim’i canlandıran Hollandalı oyuncu binlerce kişi arasından özel seçildi. Filmdeki rolü ile Hollandalı oyuncu, Naim’in Türkiye’ye getirildiği yılları hatırlattı.
26.07.2019
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
PROF. DR. KONUKSEVEN: “DUYMANIZI SAĞLAYAN ODYOLOGLARI DUYUN”
GÖZ ÇEVRESİ IŞIK DOLGUSU İLE GENÇLEŞİYOR
SAĞLIKTA TÜRKİYE’YE ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
"KULAKTA AĞRI VE AKINTI DIŞ KULAK ENFEKSİYONUNUN HABERCİSİ OLABİLİR"
HAYIRSEVERLERDEN HOPA DEVLET HASTANESİNE MOTORLU HASTA YATAĞI BAĞIŞI
AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA OBEZİTE GÖRÜLME ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE
RİZE’DE ‘10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ’ ETKİNLİKLERİ
HASTA YAKINLARI RUH VE BEDEN SAĞLIĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLECEK
“İNTİHARI ÖNLEMEK BÜYÜK ORANDA MÜMKÜN”
GİRESUN’A 628 MİLYONLUK SAĞLIK YATIRIMI
KADINLARIN GİZLİ KORKUSU İDRAR KAÇIRMA

EN ÇOK OKUNANLAR