Turizm sektöründe istihdam garantili okulların sayısı 2023’e kadar 200’e çıkıyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında ‘Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet gösteren 11 okula, 2020 yılında 39 okul daha eklenerek sayı 50’ye çıkartılacak.

23 Eylül 2019 - 16:15:17

Çıktı Al

Yorum (0)

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında ‘Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı faaliyet gösteren 11 okula, 2020 yılında 39 okul daha eklenerek sayı 50’ye çıkartılacak.
Kültür ve Turizm Bakanlı Mehmet Nuri Ersoy ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk arasında, ‘Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü’ imzalandı. İki bakanlık arasında imzalanan protokol kapsamında Turizm Meslek Liselerinin hedefleri büyütüldü. Konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek içecek hizmetleri alanlarında var olan 11 istihdam garantili lise sayısı her yıl artışla 2023’e kadar 200’e ulaşacak.
Turizm alanında mesleki eğitim alan gençlerin hayallerindeki işe yerleşebilmeleri, yüksek eğitim almak isteyenlerin ilgili alanlara devam edebilmelerini öncelik kabul eden Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yeniden masaya oturdu. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda halen Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanında 11 bin 507, Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanında 53 bin 751 öğrenci olmak üzere, toplamda 65 bin 258 öğrenci eğitim görüyor. Protokolle ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Turizm’de turist sayısını 2023’e kadar ciddi oranlarda artırmak gibi bir hedefimiz var. Binaları, otelleri arttırarak bu işi başaramıyorsunuz. Paralelinde insan kaynağını da yetiştirip, sektörün hizmetine sunmanız gerekiyor. Bu anlamda en etkili çalışma Milli Eğitim Bakanlığı’yla geçen sene yapmaya başladığımız protokolümüz var. Bu bağlamda geçen sene 11 adet okulla başladık. Turizm Meslek Liseleri’ni otellerle eşleştiriyoruz ve sektörün ihtiyacını olan öncelikli lisanların eğitimini veriyoruz. Burada lise 1’de İngilizce, lise 2’de Rusça, lise 3’ten itibaren; Almanca, Fransızca, Çince ve Arapça’dan en az birini öğrenerek mezun oluyor. Yüksek sezon dediğimiz 20 Nisan-20 Ekim tarihleri arasında öğrenciler eğitimlerinin uygulamalı kısımlarını anlaşmalı otellerde alarak derslerinin uygulamalarını yapıyor. Bu öğrenciler belli bir burs alıyor. Bu bağlamda ilk 11 okulla yapılan uygulama gayet başarılı geçti. 2023’te protokol dahilinde genişletme kararı aldık. 2020 itibariyle 39 tane ilave okul ekleniyor ve sayı 50’ye çıkıyor. 2021’de bu sayı 100’e, 2022’de 150’ye, 2023 yılında ise 200’e çıkıyor. 200 okulla birlikte çok ciddi bir sayıda turizm öğrencisi sektörün ihtiyaçları doğrultusunda eğitilmiş olacak. Bu durum öğrencilerin kariyerleri açısından da çok önemli” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mesleki eğitimde turizm sektörünün çok önemli olduğunu belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı’nda sürekli vurguladığımız bir şey eğitimin; ekonomi ve demokrasiyle birlikte sac ayağı şeklinde bütünleşik olarak hayata geçirilmesi meselesi. Ekonomiyle sağlıklı bir iletişimi olmayan, demokrasiye hizmet etmeyen bir eğitim sisteminin böyle bir amaca yönelik olarak fonksiyonel olmayacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin de dünya ekonomisiyle etkileşim konusunda en hızlı yol alan sektörlerinden bir tanesi turizm. Özellikle bu sene inanılmaz bir işlevsellikle ortaya çıkıyor. Bu başarıyı dikkate aldığımızda mevcut potansiyeli çok daha iyi değerlendirmek, turizm sektörüne nitelikli bireyler yetiştirmek konusundaki hedefimiz güçleniyor. Verilen eğitimin herkes açısından tatmin edici bir seviyeye ulaşması çok önemli. Bu kapsamda iş birliği içerisinde yürüttüğümüz bu proje son derece önemli. Öğrencilerimizin gelecekte bu alandaki gelişmeleri gördüklerinde mesleki eğitime olan ilgilerinin daha artarak devam edeceğini görüyoruz. Ben turizm sektörünü mesleki eğitimde motor sektörlerden birisi olarak görüyorum. Bu iş birliği içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla son derece önemli sonuçlara ulaşmış oluyoruz” şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EĞİTİM,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İhlas Ev Aletleri’nden NSF onaylı hijyenik bir su arıtma cihazı
İhlas Ev Aletleri, su arıtma sektöründeki 20 yıllık tecrübesiyle, yeni Aura Cebilon Platinum su arıtma cihazını üreterek iç ve dış piyasada kullanıcılarına sundu. Özellikle pandemi sebebiyle hijyen hassasiyetimizin olduğu bu günlerde, Amerikan Hijyen kuruluşu NSF standartlarında üretilen Platinum Su Arıtma Cihazı, gönül rahatlığıyla kullanıcılarına sağlıklı içme suyu üretecek.
02.04.2020
Mamak’ta yaya dezenfekte tüneli kuruldu
Mamak Belediyesi vatandaşların kendilerini dezenfekte edebileceği yaya tüneli kurdu.
02.04.2020
Mehmetçikten evinden çıkamayan vatandaşlara yardım
Milli Savunma Bakanlığı tarafından Korona virüs (Covid-19) nedeniyle evinden çıkamayan ihtiyaç sahibi şehit ve gazi aileleri ile 65 yaş üzeri sivil vatandaşlara yaşam malzemesi dağıtımı devam ediyor.
02.04.2020
Bakan Dönmez’den Milli Dayanışma Kampanyası’na destek olan enerji sektörüne teşekkür
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Elektrik, doğalgaz, maden, petrol, yenilenebilir enerji, nükleer enerji alanlarında faaliyet gösteren şirket ve STK’larımız kampanyaya en hızlı şekilde dâhil olarak güzel bir dayanışma örneği gösterdi. Sektörümüzün tüm paydaşlarına bu süreçte göstermiş oldukları ilgi ve hassasiyetten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.
02.04.2020
TESK Başkanı Palandöken:
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnafa 10 bin TL geri ödemesiz destek verin" dedi.
02.04.2020
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesi yolunun hastane açılışına yetiştirilmesi için çalışmaların başlatıldığını açıkladı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesi yolunun hastane açılışına yetiştirilmesi için çalışmaların başlatıldığını açıkladı.
02.04.2020
SANCAKTEPE ACİL DURUM HASTANESİ HİZMETE AÇILIYOR
BAKAN KOCA: "ÖLÜM ORANLARI DA ANKARA’NIN BAŞARISINI ORTAYA KOYUYOR"
BÖCEKLERDEN KORONA VİRÜS GEÇER Mİ
TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜSTEN SON 24 SAATTE 34 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN TOPLAM CAN KAYBI 4 BİN 431 KİŞİ OLDU. BUGÜN 21 BİN 43 TEST YAPILIRKEN BİN 35 KİŞİDE YENİ VAKA GÖRÜLDÜ, BİN 286 KİŞİ DE İYİLEŞTİ.
MS HASTALARINA COVİD-19 UYARISI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN 11 SEKTÖRE YÖNELİK DAHA YENİ REHBER
TÜRKİYE KORUYUCU TIBBİ MALZEMEDE KÜRESEL OYUNCU OLMA YOLUNDA
SAĞLIK ÇALIŞANLARI, SAĞLIK İÇİN ÇALIP SÖYLEDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 29 CAN KAYBI, 987 YENİ VAKA”
SAĞLIK BAKANLIĞI, SON 24 SAATTE KORONA VİRÜS NEDENİYLE 32 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ, TOPLAM CAN KAYBININ 4 BİN 340 OLDUĞUNU AÇIKLADI. BUGÜN 24 BİN 589 TEST YAPILIRKEN, BİN 141 YENİ VAKA TANISI KONULDU. TEDAVİSİ TAMAMLANAN BİN 92 KİŞİ İSE TABURCU EDİLDİ.
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 32 CAN KAYBI, BİN 141 YENİ VAKA”
"UYKUSUZLUĞUNUZU KAHVEYLE BASTIRMAYIN"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR