Bebek ve çocuk kütüphanelerinin sayısı artıyor
Türkiye’deki kütüphanecilik faaliyetleri, okul öncesi dönemin okuma kültürü üzerindeki etkisinden hareketle artık bebeklik döneminden başlatılıyor.

25 Eylül 2019 - 11:30:13

Çıktı Al

Yorum (0)

Türkiye’deki kütüphanecilik faaliyetleri, okul öncesi dönemin okuma kültürü üzerindeki etkisinden hareketle artık bebeklik döneminden başlatılıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı 0-3 yaş aralığındaki bebeklerin görsel okuma dönemlerinde faydalanacakları oyuncaklar ve dokunmatik kitaplar gibi materyallerle donatılmış ve çocuk gelişimini destekleyici etkinliklerin düzenlediği kütüphanelerin sayısını artırıyor.
Karabük İl Halk Kütüphanesi ve Tekirdağ Şarköy İlçe Halk Kütüphanesi bünyesinde hizmet veren bebek bölümlerinin ardından Türkiye’nin ilk müstakil bebek ve çocuk kütüphanesi Tokat’ta kuruluyor.
Tokat Valisi Ozan Balcı ile Bakanlık Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu’nun bugün saat 14.00’te açılışını yapacağı “Tokat Bebek ve Çocuk Kütüphanesi” il merkezinde ziyaretçileriyle buluşacak.
Modern teknolojik altyapı ve donanımlar ile zengin nitelikli ve nicelikli koleksiyonu bünyesinde barındıran kütüphane okul öncesi ile okul çağı çocuklarına yönelik faaliyetler ile onların fiziksel, bilişsel ve kavramsal gelişmelerine katkı sağlayacak. Ayrıca, bilgi düzeyleri ile kütüphane farkındalıklarına da büyük bir katkı sunacak.

Bebek kütüphaneleri çalıştayı düzenlenecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’de bebek kütüphanelerinin standartlarını belirlemek ve kullanımına yönelik çalışmalara yön vermek üzere konunun uzmanlarıyla bir de çalıştay düzenleyecek.
Bakanlık ile Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümünün iş birliğiyle 6-8 Ekim tarihleri arasında Karabük’te düzenlenecek olan ’Bebek Kütüphaneleri Çalıştayı’na ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kütüphaneciler ile konunun uzmanları katılacak.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bağcılar’da Hayati İnanç izdihamı
Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği “Can veren pervaneler” konulu konferansa konuk olan yazar Hayati İnanç’ı dinlemek için gelen davetliler, salonun dışına taştı.
10.12.2019
Çocukların gelişiminde arı sütünün  etkisi
Arı sütünün çocuklarda iştah düzenleyici, bedensel ve zihinsel gelişimi arttırıcı, bağışıklığı destekleyici etkilere sahip olduğunu belirten Gıda Yüksek Mühendisi Elif Tanuğur Sabancı, her gün mutlaka çocuklara arı sütü ile ham bal karışımından en az 1 tatlı kaşığı verilmesini önerdi.
10.12.2019
Kültür harcamaları 2018’de yüzde 23,4 arttı
Kültür harcamaları 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 23,4 artarak 54 milyar 383 milyon 287 bin TL oldu.
10.12.2019
Ataşehir’de kapılar çevre bilinci için çalınıyor
Ataşehirlilerin çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmesi için “Kapı Kapı Bilgilendirme” faaliyetleri yeniden başladı. Ataşehir Belediyesi ile ÇEVKO Vakfı tarafından başlatılan “Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Projesi” bu yıl da devam ediyor. Projeyle ev ve iş yerleri ziyaret edilerek kapı kapı dolaşılıyor ve vatandaşlar bilgilendiriliyor.
10.12.2019
ATO Başkanı Baran’dan bankalara çağrı
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Merkez Bankası’nın kredi kartı komisyonuna getirdiği tavan uygulamasına karşı bazı bankaların ek taksit uygulamasını kaldırdığını belirterek, “Merkez Bankası’nın ekonominin canlanması, tüccarın rahatlaması için koyduğu uygulamaya engel olmayın, destekleyin” dedi.
10.12.2019
KDK vatandaşın 65 yaş üstüne ücretsiz seyahat talebini haklı buldu
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), özel halk otobüslerinden 65 yaş üzeri kişilerin ücretsiz olarak yararlanabilmesi için belediyeye ve Karabük Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne tavsiye kararı verdi.
10.12.2019
BAKAN KOCA’DAN "DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ" MESAJI
SAĞLIK BAKANI KOCA: “TOPLAM VAKALARIN YÜZDE 80’İ İYİLEŞTİ”
BEYPAZARI BELEDİYESİNİN EVDE BAKIM HİZMETİ DEVAM EDİYOR
’’KÖTÜ AĞIZ KOKUSUNU HAFİFE ALMAYIN’’
’’KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH: FİZYOTERAPİ’’
15 YIL BEKLEDİĞİ NAKİL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ

EN ÇOK OKUNANLAR