Uluslararası Diyalog Konferansı üçüncü kez Maltepe’de düzenleniyor
3. Uluslararası Diyalog Konferansı’nda konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Orta Asya ve Balkanlara dayanan Türkiye nüfusunun yüzde 99,9’unun göçmen olduğuna dikkat çekerek, “Nüfusunun bu kadar göçmen olduğu bir ülkede hala bu konuda bir bakanlığın olmaması bizim için büyük bir eksiklik” dedi.

04 Ekim 2019 - 16:30:17

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
3. Uluslararası Diyalog Konferansı’nda konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Orta Asya ve Balkanlara dayanan Türkiye nüfusunun yüzde 99,9’unun göçmen olduğuna dikkat çekerek, “Nüfusunun bu kadar göçmen olduğu bir ülkede hala bu konuda bir bakanlığın olmaması bizim için büyük bir eksiklik” dedi.
Maltepe Belediyesinin düzenlediği 3. Uluslararası Diyalog Konferansı, 13 ülkeden gelen 50 konuğun katılımıyla devam ediyor. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın da katıldığı konferansta göç ve göçmenlik olgusu kapsamında katılımcılık, yoksulluk, konut ve kentsel dönüşüm başlıkları altında düzenlenen oturumlarda birçok konuşmacı, önemli konulardaki sorunlara dikkat çekiyor. Çözüm önerilerinin de dile getirildiği konferansın Maltepe’deki bir otelde düzenlenen ilk oturumu, Almanya Belediyeler Birliği Onursal Başkanı Christian Ude’nin moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturumda Gazeteci Hüsnü Mahalli ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuşmacı olarak yer aldı. Konferansa katılanlar arasında yer alan Brezilya, İstanbul Başkonsolosu Paulo Roberto Camınha De Castılhos França, İran’ın Meşhed Belediye Başkanı Mohammad Reza Kalaie ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nazim Caferov katılımcılara selamlama konuşması yaptı.
Konferansla ilgili basın mensuplarına bilgi veren Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Bu konferans aslında, yapıldığı bu salonun çok çok dışına taşacak bir düşünce tartışmasının yoğrulduğu, irdelendiği, tenkit edildiği, örneklerle beslendiği bir çalıştay olacak. Daha önce iki defa Maltepe’de uluslararası diyalog konferanslarını gerçekleştirmiştik. Ancak 2017 ve 2018’de bazı bombalı eylemler ve terör saldırıları nedeniyle yurt dışından konuklarımızı Türkiye’ye davet etmekte zorlanmıştık. Yurt dışında Türkiye’ye karşı oluşturulan bir ön yargı, algı kampanyası vardı. İslamofobi üzerinden de bir kampanya yürütülüyordu. Biz yerel yöneticiler olarak, hiç değilse kardeş kentlerimize ulaşarak onları ülkemize davet edelim, özellikle de hükümetin, muhalefetin, siyasi partilerimizin genel başkanlarının da çalışmalarına katkı sunarak bu ön yargıyı kırmamız gerektiğine inandık. Çünkü yerel yöneticiler bir araya geldiklerinde, dünyanın birçok yerinde çok güzel projeler hayata geçiriliyor. Bu projeleri gidip oralarda görmek mümkün olmuyor olabilir. Ama o insanları buraya davet ettiğimizde, onlarla bu projeleri tartıştığımızda uzun vadede o diyalog köprüleri geliştiği için, yeni yeni projelere imza atma fırsatı görmüş olacağız. Dolayısıyla bu Uluslararası Diyalog Konferansı çok büyük önem arz ediyor. Dün başladı, bugün devam ediyor. Cumartesi günü saat 12.00’da basın toplantısıyla bitireceğiz” dedi.

Başkan Ali Kılıç’tan ‘Göçmen Bakanlığı’ çağrısı
Konferansta ele alınan başlıkları sıralayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Göç ve göçmenlik olgusu altında katılımcılık, işbirliği, kadın, istihdam, yoksulluk, çocuk ve eğitim. Aslında baktığınızda yaşamın her zerresinde karşımıza çıkan sorunları arkadaşlarımızla tartışıyoruz. Asya’dan Avrupa’ya göçün köprüsü Türkiye ve Balkanlar. Brezilya’dan, Gagavuzya’dan, Moskova’dan, Azerbaycan’dan, İran’dan, Suriye’den, Balkan ülkelerinden, Almanya’dan, Avusturya’dan çok değerli katılımcılar geldi. Sonuçta göç olgusu bir dünya sorunu. Sadece bizim ülkemizle ilgili olan bir şey değil. Biz belki göç sorununu 4- 5 yıldır Suriye sorunu nedeniyle tartışıyor olabiliriz ama Türkiye nüfusunun yüzde 99,9’u göçmenlerden oluşuyor. Doğudan batıya, güneyden kuzeye, Balkanlardan Türkiye’ye, Orta Asya’dan Türkiye’ye, hatta 60’lı yıllardan sonra da Türkiye’den Avrupa’ya gönderdiğimiz yurttaşlarımız var. Dolayısıyla göç sorunu noktasında hepimize düşen bir sorumluluk var. Bunu bir müdürlükle, müsteşarlıkla çözemeyiz. Göç ve Göçmen Sorunları Bakanlığının mutlaka, elzem bir şekilde, daha fazla zaman kaybetmeden Türkiye’de kurulması gerekiyor. Nüfusunun bu kadar göçmen olduğu bir ülkede hala bu konuda bir bakanlığın olmaması bizim için büyük bir eksiklik. İnşallah buradan çıkacak kararları yöneticilerimize taşıyarak, onların da daha rahat çalışmasına zemin hazırlamış olacağız. Toplam 13 ülkeden katılımcılarımız var. Türkiye’den belediye başkanlarımız ve uzmanlarımız var. Çok sayıda üniversite hocası, akademisyen arkadaşlarımız var. Toplamda yaklaşık 50 civarında konuğumuz var. Bir akademik çalışma olacak ve inşallah yarın basın toplantısında bu çalışmanın ürünlerini, sonuçlarını sizlerle paylaşma fırsatı bulacağız” diye konuştu.
3. Uluslararası Diyalog Konferansı, bugün ve yarın da devam edecek. Konferansın tamamlanmasının ardından hazırlanacak sonuç bildirgesi, yarın saat 12.00’da düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
DSİ: “KKTC su temin projesindeki arıza teknik sebeplerden kaynaklanmıştır”
Devlet Su İşleri (DSİ), KKTC’ye su temin projesindeki arızanın teknik sebeplerden kaynaklandığını ve arızanın giderilmesi için eylem planının yürürlüğe konduğunu açıkladı.
15.01.2020
İşi güzelleştirmek, hobileri güzel sanatlar
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Op. Dr. Mustafa Karaca, estetik ameliyatların acil ameliyatlar olmadığını belirterek, "Her ne kadar bazen hastalarımızın sağlık sorunlarını da tedavi ediyor olsak da estetik cerrahlar olarak bizim asıl işimiz güzelleştirmektir. Bu da bize zaman açısından esneklik sağlar. Sanat da tam bu noktada devreye girer. Tıpkı Michelangelo’nun Davut heykelini yapması gibi" dedi.
15.01.2020
Turkcell, yapay zeka çalışmalarında uyacağı 7 ilkeyi açıkladı
Dijital operatör Turkcell 2020’lerden itibaren teknolojideki gelişmelerin odak noktası olması beklenen yapay zeka çalışmalarında uyacağı 7 ilkeyi açıkladı.
15.01.2020
Çebi yönetimi ilk sponsorluk anlaşmasını imzaladı
Beşiktaş Kulübü, Ahmet Nur Çebi’nin göreve gelmesinin ardından ilk sponsorluk anlaşmasını imzaladı. Bu sezonun ikinci yarısı itibariyle başlayacak olan anlaşmanın süresi 5 yıllık.
15.01.2020
Atalay Filiz, yeniden ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı
Öğretmen Fatma Kayıkçı’yı öldürdüğü gerekçesiyle “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Atalay Filiz, Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Filiz’in suç vasfını değiştirerek aynı hapis cezasına mahkum etti.
15.01.2020
Trabzonspor’dan Onazi’ye teşekkür
Trabzonspor, yollarını ayırdığı Ogenyi Onazi’ye teşekkür etti.
15.01.2020
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
ANNE OTELİ İLE EV KONFORUNDA DOĞUM
UZMANLARDAN KOL VE BACAKLARDA ATAR DAMAR HASTALIKLARI HAKKINDA UYARI
ÖĞRENCİLER, GÖNÜLLÜ SAĞLIK ELÇİSİ OLUYOR
KOLDA AĞRI VE ELDE UYUŞMAYA DİKKAT
"DEPREMLER RUH SAĞLIĞINI DA DERİNDEN SARSIYOR"
"BİTKİ ÇAYLARI YUMURTALIK KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR"
BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI POPÜLER ARAŞTIRMA KONULARI ARASINDA
TÜRKİYE’NİN KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANLARI ANKARA’DA BULUŞTU
CORONAVİRUS SALGINI HAVAYOLU SEYAHATİ YAPAN HERKESİ ENDİŞELENDİRİYOR
’’YÜKSEK TANSİYON VERTİGOYA NEDEN OLABİLİR’’

EN ÇOK OKUNANLAR