Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Erpek:“Erken tanı ile meme kanserinden kurtulmak mümkün”
Tüm dünyada kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan meme kanserine farkındalık oluşturmak için Dünya Sağlık Örgütü tarafından ekim ayı ‘ Meme Kanseri Hakkında Bilinçlendirme Ayı’ olarak kabul edilmiştir. Bu önemli bilinçlendirme programı çerçevesinde açıklama yapan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Erpek, erken tanı ile meme kanserinden kurtulmanın mümkün olduğunu belirtti.

08 Ekim 2019 - 10:15:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Tüm dünyada kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan meme kanserine farkındalık oluşturmak için Dünya Sağlık Örgütü tarafından ekim ayı ‘ Meme Kanseri Hakkında Bilinçlendirme Ayı’ olarak kabul edilmiştir. Bu önemli bilinçlendirme programı çerçevesinde açıklama yapan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Erpek, erken tanı ile meme kanserinden kurtulmanın mümkün olduğunu belirtti.
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Erpek, son yıllardaki cerrahi teknik değişimler, kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarındaki gelişmelerin özellikle erken evrede tanı konan hastalarda hem memenin ve koltuk altı lenf düğümlerinin tamamını almaya yönelik girişimleri ve tedaviye bağlı sorunları azalttığını ve hem de yüzde 100’e yakın tedavi şansı verdiğini kaydetti. Erpek, ayrıca kanser genetiğindeki yeni bilgiler ve testlerin daha kanser ortaya çıkmadan yüksek risk taşıyan olguları daha yakından takip etmeye veya önleyici tedavilere olanak sağladığını söyledi.

“Meme kanseri riski yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltılabilir “
Erpek, genel olarak yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltılabilecek meme kanseri riskini artıran nedenleri; obezite, hareketsiz yaşam, hiç veya geç yaşta doğum yapmak, uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak, menapoz sonrası hormon tedavisi almak ve sürekli alkol kullanmak olarak sıraladı. Erpek, bunun dışında ilk adet yaşının 12’den az veya menapoz yaşının 50’den fazla olmasının, ailede birinci derece akrabalarda meme kanseri görülmesinin kanser riskini daha da arttırdığını belirtti. Erpek “Her ne kadar 40 yaş üzeri olmak kanser riskini artıran bir özellik olsa da ailede birden fazla 1. derece akrabada 45 yaş altında kanser öyküsü olması, genetik taramalarında BRCA-1 ve BRCA-2 gen mutasyonu saptanmış kişilerde 40 yaş altı meme kanseri riskini artıran bir unsurdur” dedi.

“ Meme kanserinde en sık rastlanan bulgu meme kitlesidir”
Meme kanserinin belirtilerine de değinen Erpek, en sık rastlanan bulgunun birey veya hekim tarafından saptanan bir meme kitlesi olduğunu ifade etti. Bu kitlenin sert, hareketsiz, düzensiz kenarlı ve ağrısız olmasının kanser lehine bir bulgu olduğunu söyleyen Erpek, kitleye eşlik etsin veya etmesin meme ucundan kanlı akıntı gelmesi, meme derisinde çökme fark edilmesi, meme ucunun içe dönmesi, meme derisinde kızarıklık ve kabarıklıklar ve koltuk altında şişlik saptanmasının da kanser varlığını düşündüren bulgular olduğunu vurguladı.
Erpek, bu risk faktörlerine sahip kadınların en azından ayda bir kez bu bulguların varlığı açısından kendilerini kontrol etmeleri ve en az birinin varlığından şüphe etmeleri durumunda en kısa zamanda bir genel cerraha görünmelerinin erken tanı için önemli olduğunu hatırlattı. Erpek, fark edilen hiçbir bulgu olmasa bile 40 yaş üstü kadınların meme tarama merkezlerine başvurarak hekim kontrolünden geçmelerinin de erken tanı konmasına yardımcı olduğunun altını çizdi.
Erpek, sözlerini şu hatırlatmaları yaparak tamamladı: “Bu merkezlerce daha yakın takip gerektiren bir risk faktörü saptanmadıkça, 40-50 yaş aralığında 2 yılda bir, 50 yaşından sonra ise her yıl kontrolden geçmeye devam etmeleri önerilir. Sonuç olarak erken tanı ile meme kanserinden kurtulmak mümkündür. Erken tanı bunun için en önemli gerekliliktir. Erken tanı konabilmesi için kendi kendini kontrol etmek ve kanser tarama merkezlerine düzenli başvurmak gereklidir.“
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ömür boyu şeker hastalığı çekmekten kurtulabilirsiniz
Dünyada en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan ve günden güne de artmaya devam eden diyabet yani halk arasındaki tabiriyle bilinen şeker hastalığı 10 yıldır tercih edilen "İleal İnterpozisyon" ameliyatıyla ortadan kalkabiliyor. Günden güne başarılı sonuçlar doğrultusunda şeker hastalığının ışığı olan bu ameliyat yöntemi ile ilgili Op. Dr. Serkan Ayhan detaylı bilgilendirmelerde bulundu.
26.08.2019
Göçlerle birlikte Transkültürel hemşireliğin önemi artıyor
Farklı kültürdeki bireylere bakım verme gereksiniminden ortaya çıkan ve giderek artan göçlerle birlikte öneminin daha çok hissedildiği “Transkültürel Hemşirelik” ile ilgili Avrupa Birliği desteğiyle Türkiye’den İstanbul Aydın Üniversitesi, Belçika’dan Antwerp Üniversitesi, İspanya’dan San Jorge Üniversitesi ve Portekiz’den Portalegre Politeknik Enstitüsü ortak eğitim programı düzenliyor.
07.08.2019
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Cinsel Tıp Komitesi üyesi Prof.Dr. Ali Atan, erkeklerde görülen sertleşme bozukluğunun kalp krizinin habercisi olabileceğini ifade ederek, böyle bir sorunla karşılaşıldığında mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini söyledi.
19.06.2019
Yaz ayında selülit problemlerine dikkat
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, yaz aylarında yaşanan selülit problemlerine dikkat çekerek, “Yağlanma değişik sebeplerden dolayı olabildiği gibi genetik faktörlere, beslenme, ilaç kullanımı ve bazı hastalıklara bağlı da olabiliyor. Belirli bölgelerde istenmeyen yağların toplanmasına lipodisttofi deniliyor. Özellikle bu tip durumlarda liposuction işlemi çok iyi sonuçlar veriyor” dedi.
01.06.2019
Sürekli aç hissetmenin 8 nedeni
Diyetisyen ve Fitoterapist İrem İmrağ, sürekli aç hissedilme konusu ve nedenleri hakkında bilgilendirdi.
19.06.2019
Bacak kısmındaki yağlanmalara dikkat
Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, bacak kısımlarındaki yağlanmalara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
15.06.2019
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
PROF. DR. KONUKSEVEN: “DUYMANIZI SAĞLAYAN ODYOLOGLARI DUYUN”
GÖZ ÇEVRESİ IŞIK DOLGUSU İLE GENÇLEŞİYOR
SAĞLIKTA TÜRKİYE’YE ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
"KULAKTA AĞRI VE AKINTI DIŞ KULAK ENFEKSİYONUNUN HABERCİSİ OLABİLİR"
HAYIRSEVERLERDEN HOPA DEVLET HASTANESİNE MOTORLU HASTA YATAĞI BAĞIŞI
AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA OBEZİTE GÖRÜLME ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE
RİZE’DE ‘10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ’ ETKİNLİKLERİ
HASTA YAKINLARI RUH VE BEDEN SAĞLIĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLECEK
“İNTİHARI ÖNLEMEK BÜYÜK ORANDA MÜMKÜN”
GİRESUN’A 628 MİLYONLUK SAĞLIK YATIRIMI
KADINLARIN GİZLİ KORKUSU İDRAR KAÇIRMA

EN ÇOK OKUNANLAR