Türkiye-Fransa Dostluk Grubu Başkanı Gürpınar mevkidaşı ile görüştü
Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Kasım Gürpınar, “Bizim oyalanacak vaktimiz kalmadı. Çünkü uzun yıllardır bunu devam ettirmek kolay değil” dedi.

08 Ekim 2019 - 13:15:14

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Kasım Gürpınar, “Bizim oyalanacak vaktimiz kalmadı. Çünkü uzun yıllardır bunu devam ettirmek kolay değil” dedi.
Gürpınar, Fransa-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Josiane Costes ve beraberindeki heyet ile görüştü.
Gürpınar, yaptığı konuşmada Suriyelilerin Türkiye sınırlarından kendi evlerini gördüklerini ve Suriyelilerin evlerinde başkalarının yaşadığını gördüklerini belirterek, Türkiye’nin Suriyelilerin kendi evlerine yerleşmelerini istediğini kaydetti. Gürpınar, “Burada belli bir mesafede güvenli bölge oluşturulursa, bu mülteciler de oraya çok rahat bir şekilde yerleşebilirler. Türkiye’nin bu konuda arayışları oldu. Amerika Birleşik Devletleri ile bu işi götürme arzusundaydılar ama geldiğimiz noktada Amerika Birleşik Devletleri konuya sıcak bakmamış. Sıcak bakmış gibi görünmüş ama öyle değilmiş. Türkiye’nin tezi belli, kesinlikle ne başka ülkenin toprağında gözümüz var ne de faaliyetimiz var. Mülteci sorunu bizi de aşmış durumda, Avrupa’nın önündeki en büyük tehlike durumundadır. Bu yük maddi ve manevi kaldırılabilecek noktadan çıkmış durumdadır” ifadelerini kullandı.
Costes’in göç konusunda Türkiye ve Avrupa arasında bilgelerden oluşturulacak bir komisyon ile ilgili sorusuna Gürpınar, konunun çözümü için adım atılması gerektiğini belirterek, “Bizim oyalanacak vaktimiz kalmadı. Çünkü uzun yıllardır bunu devam ettirmek kolay değil” yanıtını verdi.
Costes’in güvenli bölgenin neden 35 kilometre olduğuna dair sorusuna ise Gürpınar, Türkiye’nin terör koridoru endişesi olduğunu ifade ederek, “Amerika Birleşik Devletleri eliyle yapılmak istenen eylemler Türkiye’nin lehine olan şeyler değil. Burada gerekçe olarak hep DEAŞ ile mücadele gösterildi. DEAŞ ile mücadele edilecekse, bütün devletler koalisyonla yapılabileceğini savunduk. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütü ile yok etmeye çalışmak çok mantıklı değil, her şeyden önce iyi niyetli de değil. Onun için o sınır güvenlik güçlerinin ortak kararıyla alınmış bir mesafedir. Hem buradan gidecek mülteci sayısını hesapladığımız, öngördüğümüz mülteci sayısını yerleşmesi açısından hem de terör koridorunun Türkiye sınırlarından uzaklaşması açısından böyle bir mesafe öngörülmüş. 10-20 tane mülteci almamak için direnen ülkeler varken, Türkiye’nin böyle bir yükü kaldırması çok zor” şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:"27 Mayıs 2019 tarihinde, topçu atışları ve jetlerimizin hava akınıyla başlayan, müteakiben Irak’ın Kuzeyindeki Hakurk Bölgesine komando tugaylarımızın intikaliyle derinleştirilen Pençe Operasyonu terörle mücadele sürecinin en önemli safhalarından birisidir."
28.05.2019
Yusufeli 2 Haziran Pazar günü sandık başına gidiyor
YSK’nın kararıyla Artvin’in Yusufeli ilçesinde iptal edilen 31 Mart Yerel Seçimleri, 2 Haziran Pazar günü yenilenecek. İlçede 5 bin 219 seçmen Pazar günü sandığa giderek yeni belediye başkanını seçecek.
31.05.2019
Nazarbayev’e Türk Konseyi ömür boyu onursal başkanı unvanı verildi
Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e Türk Konseyi ömür boyu onursal başkanı unvanı verildi.
24.05.2019
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Halk düşmanı bu faşist zihniyete İstanbul’u teslim etmeyeceğiz”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Halk düşmanı bu faşist zihniyete İstanbul’u teslim etmeyeceğiz”
19.06.2019
Bakan Selçuk:
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Hükümet olarak milletimize efendi olmayı değil, hizmetkar olmaya geldik. Bir iktidar olmak sorumluluk işidir, emanete sahip çıkmaktır. Biz bu sorumluluğu aldığımız için 17 yıldır bu millet bize güveniyor. ‘Yaparsa yine AK Parti yapar, yine biz yaparız’ inancıyla bu sorumluluğun farkındayız” dedi.
21.06.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’la telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump telefonla görüştü.
29.08.2019

SİYASET HABERLERİ

İNTİHAR RİSKİNE DİKKAT
BEYNİN RİSKLİ BÖLGESİNDEKİ TÜMÖR, MİKROCERRAHİ YÖNTEMLE ALINDI
UZMANLARDAN ÇİĞ SÜT UYARISI:
"UYANIK BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI FELÇ RİSKİNİ ORTADAN KALDIRIYOR"
UZMANLAR 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ’NDE DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
“TİP 2 DİYABETTEN KURTULMAK MÜMKÜN”
(DÜZELTME) SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN “GELECEĞE NEFES” KAMPANYASINA DESTEK
BURUN ESTETİĞİNİN BİLİNMEYEN 7 FAYDASI
DR. NÜKET EROĞLU, GENÇ KALMANIN PÜF NOKTALARINI ANLATTI
“BALIK HER YAŞTA TÜKETİLMELİ”
PROF.DR. ERSOY: "OBEZİTEYLE MÜCADELEDE PROFESYONEL DESTEK ŞART"

EN ÇOK OKUNANLAR