Türkiye-Fransa Dostluk Grubu Başkanı Gürpınar mevkidaşı ile görüştü
Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Kasım Gürpınar, “Bizim oyalanacak vaktimiz kalmadı. Çünkü uzun yıllardır bunu devam ettirmek kolay değil” dedi.

08 Ekim 2019 - 13:15:14

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Kasım Gürpınar, “Bizim oyalanacak vaktimiz kalmadı. Çünkü uzun yıllardır bunu devam ettirmek kolay değil” dedi.
Gürpınar, Fransa-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Josiane Costes ve beraberindeki heyet ile görüştü.
Gürpınar, yaptığı konuşmada Suriyelilerin Türkiye sınırlarından kendi evlerini gördüklerini ve Suriyelilerin evlerinde başkalarının yaşadığını gördüklerini belirterek, Türkiye’nin Suriyelilerin kendi evlerine yerleşmelerini istediğini kaydetti. Gürpınar, “Burada belli bir mesafede güvenli bölge oluşturulursa, bu mülteciler de oraya çok rahat bir şekilde yerleşebilirler. Türkiye’nin bu konuda arayışları oldu. Amerika Birleşik Devletleri ile bu işi götürme arzusundaydılar ama geldiğimiz noktada Amerika Birleşik Devletleri konuya sıcak bakmamış. Sıcak bakmış gibi görünmüş ama öyle değilmiş. Türkiye’nin tezi belli, kesinlikle ne başka ülkenin toprağında gözümüz var ne de faaliyetimiz var. Mülteci sorunu bizi de aşmış durumda, Avrupa’nın önündeki en büyük tehlike durumundadır. Bu yük maddi ve manevi kaldırılabilecek noktadan çıkmış durumdadır” ifadelerini kullandı.
Costes’in göç konusunda Türkiye ve Avrupa arasında bilgelerden oluşturulacak bir komisyon ile ilgili sorusuna Gürpınar, konunun çözümü için adım atılması gerektiğini belirterek, “Bizim oyalanacak vaktimiz kalmadı. Çünkü uzun yıllardır bunu devam ettirmek kolay değil” yanıtını verdi.
Costes’in güvenli bölgenin neden 35 kilometre olduğuna dair sorusuna ise Gürpınar, Türkiye’nin terör koridoru endişesi olduğunu ifade ederek, “Amerika Birleşik Devletleri eliyle yapılmak istenen eylemler Türkiye’nin lehine olan şeyler değil. Burada gerekçe olarak hep DEAŞ ile mücadele gösterildi. DEAŞ ile mücadele edilecekse, bütün devletler koalisyonla yapılabileceğini savunduk. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütü ile yok etmeye çalışmak çok mantıklı değil, her şeyden önce iyi niyetli de değil. Onun için o sınır güvenlik güçlerinin ortak kararıyla alınmış bir mesafedir. Hem buradan gidecek mülteci sayısını hesapladığımız, öngördüğümüz mülteci sayısını yerleşmesi açısından hem de terör koridorunun Türkiye sınırlarından uzaklaşması açısından böyle bir mesafe öngörülmüş. 10-20 tane mülteci almamak için direnen ülkeler varken, Türkiye’nin böyle bir yükü kaldırması çok zor” şeklinde konuştu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: POLİTİKA,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Virajı alamayınca karşı yönden gelen araçla çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı
Giresun’da bir araç, virajı alamayarak karşı yönden gelen araçla çarpıştı. Araçlardan birinin alev aldığı feci kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de yaralandı.
18.06.2019
MKE Ankaragücü’nden ayrılan Mustafa Kaplan, Gençlerbirliği ile anlaştı
Gençlerbirliği, MKE Ankaragücü ile yollarını ayıran Mustafa Kaplan ile anlaştı.
18.06.2019
Askerlik süresi altı aya indi.
Askerlik süresi altı aya indi.
18.06.2019
Trabzon’da etkili olan yağmur Uzungöl’ü de olumsuz etkiledi
Trabzon’un Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de, dün akşamdan beri etkili olan yoğun yağmur hayatı olumsuz etkiliyor.
18.06.2019
Akciğer nakli için 2 yıl bekledi, öğretmenlik hayallerini gerçekleştiremeden hayata veda etti
Trabzon’da 24 yaşında iki akciğerini kaybeden Elif Baltacıoğlu iki yıl aradan sonra kendisine bulunan akciğer nakledildikten 3 gün sonra 26 yaşında hayatını kaybetti.
18.06.2019
Askerlik süresi altı aya düştü
Askerlik süresini 6 aya düşüren madde, Meclis Genel Kurulunda kabul edildi.
18.06.2019
BAKAN KOCA’DAN "DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ" MESAJI
SAĞLIK BAKANI KOCA: “TOPLAM VAKALARIN YÜZDE 80’İ İYİLEŞTİ”
BEYPAZARI BELEDİYESİNİN EVDE BAKIM HİZMETİ DEVAM EDİYOR
’’KÖTÜ AĞIZ KOKUSUNU HAFİFE ALMAYIN’’
’’KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH: FİZYOTERAPİ’’
15 YIL BEKLEDİĞİ NAKİL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ

EN ÇOK OKUNANLAR