Gezi Parkı davasında Osman Kavala’ya çapraz sorgu yapıldı
Gezi Parkı olaylarına ilişkin 1’i tutuklu, 6’sı firari 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada çapraz sorgusu yapılan sanık Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

08 Ekim 2019 - 20:00:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Gezi Parkı olaylarına ilişkin 1’i tutuklu, 6’sı firari 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada çapraz sorgusu yapılan sanık Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin 1’i tutuklu, 6’sı firari 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu karşısındaki binada yapılan duruşmaya tutuklu sanık Osman Kavala, tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşmada, çapraz sorgusu yapılan sanık Osman Kavala’ya mahkeme başkanı Galip Mehmet Perk sorular yöneltti.

Mahkeme Başkanı Perk, 27 Mayıs 2013’te Taksim Dayanışması’nın sosyal medya hesabından, "Sabah 07.30’dan itibaren Gezi Parkı’nda toplanıyoruz" çağrısı yapıldığını söyleyerek, "Siz bu çağrılara uyarak Gezi Parkı’na gittiniz mi?" diye sordu. Kavala, birkaç kez Gezi Parkı’nda bulunduğunu fakat çağrılar sonucu gitmediğini, çalıştığı ofisin orada olduğunu belirtti.

Başkan Perk’in, "Gezi olaylarında gaz maskesi gibi materyaller alarak eylemcilere bu destekleri verdiniz mi?" sorusunu yönelttiği Kavala, "İddianamede de bir telefon görüşmesi yer alıyor. Mine Özerden gençlerin gaz maskesine ihtiyacı olduğunu söylüyor. Ben de bir hesap açılırsa yardımcı olabileceğimi söylüyorum. ’Bir şirketin değil, bir şahsın hesap açması uygun olur?’ diyorum. Ben bu gaz maskelerinin parktaki gençler için barışçıl amaçlarla kullanılacağını düşünmüştüm. Parktaki o kesif kokuyu hissetmiştim. Ayrıca Özlem Dalkıran ile bir görüşmemiz var. Kendisine ’Bir şeye ihtiyacınız var mı?’ diyorum. O da bana ’Poğaça ile ağız ve burunluk getirebilirsin iyi olur.’ diyor. Pastaneden 20-30 poğaça aldım, yanındaki eczaneden de ağız burunluk aldım" dedi.

Sanık Kavala, mahkeme başkanın yurt dışında bağlantılı olduğu kişilere Gezi olaylarına ilişkin bilgi verip vermediğine dair sorusuna bilgi aktarmadığını ve konsolosluk, büyükelçilik çalışanlarıyla diyalogları olduğunu belirtti. Kavala’nın cevabı üzerine mahkeme başkanı, "Almanlar, Amerikalılar Gezi ile ilgili sizden bilgi alıyor. Siz kimsiniz ki sizden bilgi alıyorlar? Siz onların temsilcisi misiniz?" sorusunu sordu.

Mahkeme başkanının sorusunu cevaplayan sanık Kavala, "İddianamede yer alan husus Amerika’daki bir toplantıyla ilgilidir. Temsilcileri olsam bilgi almaz, talimat verirler. Bağımsız düşünen, bağımsız analizler yapan biri olduğumu düşünmüşler. Benim başka ülkelerin konsolosluklarıyla da ilişkilerim var. Sordukları zaman kendi değerlendirmelerimi yapıyorum" dedi.

Kavala’nın çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından tutuksuz sanıklar ve avukatlar, duruşmaya ilişkin taleplerini dile getirdi. Duruşmada, Cumhurbaşkanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü avukatları, davaya katılma talebinde bulundu.

Taleplerin alınmasının ardından görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, firari sanıkların infazlarının beklenmesine, duruşmaya katılmayan tanık hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına ve Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, firari sanıkların infazının beklenmesine ve katılma taleplerinin müşteki beyanları sonrasında değerlendirilmesine karar verdi. Heyet, sanık İnanç Ekmekçi hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verirken, duruşmaya katılmayan tanık hakkında zorla getirilme kararı çıkarılmasına hükmetti. Heyet, suçun vasıf ve mahiyeti dolayısıyla sanık Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Duruşma 24-25 Aralık tarihine ertelendi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: ASAYİŞ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ankara İl Spor Merkezleri ve Engelliler İl Spor Merkezleri açıldı
Ankara İl Spor Merkezleri ve Engelliler İl Spor Merkezlerinin açılışı gerçekleşti.
29.06.2019
Küçükçekmece kurban pazarının tek kadın besicisi
Eşinin yardımıyla hayvancılığa başlayan Hasiye Güler, Küçükçekmece kurban pazarındaki tek kadın besici olarak kurbanlıkların bakımını ve satışını gerçekleştiriyor. Kadınların her işin üstesinden gelebileceğini ifade eden Güler, pazarın ilgi odağı olurken pazarlık için karşısında kadın besiciyi görenler şok oluyor.
07.08.2019
Dereden drenajla su alınınca 120 kişi hasta oldu
Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dibekli köyünde içme suyu azalınca köylüler dereden drenajla şebekeye su bağladı. Şebekedeki bu suyu kullanan 120 kişi ishal şikayetiyle hastaneye müracaat etti.
08.07.2019
Sancaktepe’de dev indirim çadırına vatandaştan yoğun ilgi
Sancaktepe’de kurulan dev indirim çadırına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Açılışı Başkan Şeyma Döğücü tarafından yapılan çadırda birbirinden farklı ürünler alışveriş yapmak isteyen vatandaşların beğenisine sunuldu.
27.09.2019
Çete kurşunu kurbanı gencin davası görülmeye devam edildi
Esenyurt’ta aralarında husumet bulunan bir kişiye silahlı saldırı düzenleyen sanıkların kurşununa kurban giden Fırat Kıpçak davasında 3 tutuklu 4 sanığın yargılanmasına devam edildi.
25.06.2019
İhlas Koleji yeni eğitim yılına hazır
Yeni eğitim yılını açan İhlas Eğitim Kurumlarında bir hafta süren İhlas Mesleki Gelişim Programı (İMGEP) sona erdi.
01.09.2019
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER
PROF. DR. KONUKSEVEN: “DUYMANIZI SAĞLAYAN ODYOLOGLARI DUYUN”
GÖZ ÇEVRESİ IŞIK DOLGUSU İLE GENÇLEŞİYOR
SAĞLIKTA TÜRKİYE’YE ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
"KULAKTA AĞRI VE AKINTI DIŞ KULAK ENFEKSİYONUNUN HABERCİSİ OLABİLİR"
HAYIRSEVERLERDEN HOPA DEVLET HASTANESİNE MOTORLU HASTA YATAĞI BAĞIŞI
AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA OBEZİTE GÖRÜLME ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE
RİZE’DE ‘10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ’ ETKİNLİKLERİ
HASTA YAKINLARI RUH VE BEDEN SAĞLIĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLECEK
“İNTİHARI ÖNLEMEK BÜYÜK ORANDA MÜMKÜN”
GİRESUN’A 628 MİLYONLUK SAĞLIK YATIRIMI
KADINLARIN GİZLİ KORKUSU İDRAR KAÇIRMA

EN ÇOK OKUNANLAR