Gezi Parkı davasında Osman Kavala’ya çapraz sorgu yapıldı
Gezi Parkı olaylarına ilişkin 1’i tutuklu, 6’sı firari 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada çapraz sorgusu yapılan sanık Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

08 Ekim 2019 - 20:00:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Gezi Parkı olaylarına ilişkin 1’i tutuklu, 6’sı firari 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada çapraz sorgusu yapılan sanık Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin 1’i tutuklu, 6’sı firari 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu karşısındaki binada yapılan duruşmaya tutuklu sanık Osman Kavala, tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Duruşmada, çapraz sorgusu yapılan sanık Osman Kavala’ya mahkeme başkanı Galip Mehmet Perk sorular yöneltti.

Mahkeme Başkanı Perk, 27 Mayıs 2013’te Taksim Dayanışması’nın sosyal medya hesabından, "Sabah 07.30’dan itibaren Gezi Parkı’nda toplanıyoruz" çağrısı yapıldığını söyleyerek, "Siz bu çağrılara uyarak Gezi Parkı’na gittiniz mi?" diye sordu. Kavala, birkaç kez Gezi Parkı’nda bulunduğunu fakat çağrılar sonucu gitmediğini, çalıştığı ofisin orada olduğunu belirtti.

Başkan Perk’in, "Gezi olaylarında gaz maskesi gibi materyaller alarak eylemcilere bu destekleri verdiniz mi?" sorusunu yönelttiği Kavala, "İddianamede de bir telefon görüşmesi yer alıyor. Mine Özerden gençlerin gaz maskesine ihtiyacı olduğunu söylüyor. Ben de bir hesap açılırsa yardımcı olabileceğimi söylüyorum. ’Bir şirketin değil, bir şahsın hesap açması uygun olur?’ diyorum. Ben bu gaz maskelerinin parktaki gençler için barışçıl amaçlarla kullanılacağını düşünmüştüm. Parktaki o kesif kokuyu hissetmiştim. Ayrıca Özlem Dalkıran ile bir görüşmemiz var. Kendisine ’Bir şeye ihtiyacınız var mı?’ diyorum. O da bana ’Poğaça ile ağız ve burunluk getirebilirsin iyi olur.’ diyor. Pastaneden 20-30 poğaça aldım, yanındaki eczaneden de ağız burunluk aldım" dedi.

Sanık Kavala, mahkeme başkanın yurt dışında bağlantılı olduğu kişilere Gezi olaylarına ilişkin bilgi verip vermediğine dair sorusuna bilgi aktarmadığını ve konsolosluk, büyükelçilik çalışanlarıyla diyalogları olduğunu belirtti. Kavala’nın cevabı üzerine mahkeme başkanı, "Almanlar, Amerikalılar Gezi ile ilgili sizden bilgi alıyor. Siz kimsiniz ki sizden bilgi alıyorlar? Siz onların temsilcisi misiniz?" sorusunu sordu.

Mahkeme başkanının sorusunu cevaplayan sanık Kavala, "İddianamede yer alan husus Amerika’daki bir toplantıyla ilgilidir. Temsilcileri olsam bilgi almaz, talimat verirler. Bağımsız düşünen, bağımsız analizler yapan biri olduğumu düşünmüşler. Benim başka ülkelerin konsolosluklarıyla da ilişkilerim var. Sordukları zaman kendi değerlendirmelerimi yapıyorum" dedi.

Kavala’nın çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından tutuksuz sanıklar ve avukatlar, duruşmaya ilişkin taleplerini dile getirdi. Duruşmada, Cumhurbaşkanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü avukatları, davaya katılma talebinde bulundu.

Taleplerin alınmasının ardından görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, firari sanıkların infazlarının beklenmesine, duruşmaya katılmayan tanık hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına ve Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, firari sanıkların infazının beklenmesine ve katılma taleplerinin müşteki beyanları sonrasında değerlendirilmesine karar verdi. Heyet, sanık İnanç Ekmekçi hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verirken, duruşmaya katılmayan tanık hakkında zorla getirilme kararı çıkarılmasına hükmetti. Heyet, suçun vasıf ve mahiyeti dolayısıyla sanık Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Duruşma 24-25 Aralık tarihine ertelendi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: ASAYİŞ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Açık havada sinema keyfi bayramdan sonra da devam edecek
Çankaya Belediyesinin yaz geleneğine dönüşen "Açık Hava Sinema" etkinliği bayram tatili sonrasında da sürecek.
13.08.2019
Denizlerimiz BM’nin merkezinde sergiyle anlatılacak
Türk Deniz Araştırmaları Vakfının hazırladığı “Türkiye Denizlerini Keşfedelim” isimli sergi, BM’nin New York’taki merkezinde ziyarete açılıyor.
13.08.2019
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Uçak bileti fiyatları o kadar uçtu ki, artık vatandaş uçamıyor”
Hava yolu şirketlerinin bilet fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına uymadıklarını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Uçak bileti fiyatları o kadar uçtu ki, artık vatandaş uçamıyor. Öyle ki Temmuz ayında iç hat yolcu sayısı yüzde 15 azaldı. Hava yolu şirketleri hem yurt içi sefer sayısını azaltıyor hem de bilet fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına uymayarak fahiş fiyatlar koyuyor” dedi.
13.08.2019
Başkentlilerin balon futbolu keyfi
Kurban Bayramı’nda tatile gitme fırsatı bulamayan Başkentliler, bayram tatilinde balon futbolu oynayarak eğlendi.
13.08.2019
(Özel haber) Babasıyla sırt sırta verip yerli ve milli engelli asansörü yaptı
Engelli havuz asansörünün yurt dışından geldiğini öğrenen Ahmet Çekirdek ve oğlu Burak Çekirdek, tamamen kendi imkanlarıyla yerli ve milli engelli asansörü üretti. Dört kuşaktır sanayici olan baba oğul, dörtte bir fiyatına mal ettikleri engelli asansörü ile Türkiye’deki havuzları engelsiz havuza dönüştürmeyi hedeflerken, asansörü deneyimleyen engelli bireyler ise cihaza tam not verdi.
13.08.2019
Vodefone Park’ta yapılan hazırlıklar havadan görüntülendi
Liverpool ile Chelsea arasında oynanacak olan UEFA Süper Kupa maçı öncesinde Vodafone Park’ta yapılan hazırlıklar havadan görüntülendi.
13.08.2019
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
ANNE OTELİ İLE EV KONFORUNDA DOĞUM
UZMANLARDAN KOL VE BACAKLARDA ATAR DAMAR HASTALIKLARI HAKKINDA UYARI
ÖĞRENCİLER, GÖNÜLLÜ SAĞLIK ELÇİSİ OLUYOR
KOLDA AĞRI VE ELDE UYUŞMAYA DİKKAT
"DEPREMLER RUH SAĞLIĞINI DA DERİNDEN SARSIYOR"
"BİTKİ ÇAYLARI YUMURTALIK KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR"
BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI POPÜLER ARAŞTIRMA KONULARI ARASINDA
TÜRKİYE’NİN KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANLARI ANKARA’DA BULUŞTU
CORONAVİRUS SALGINI HAVAYOLU SEYAHATİ YAPAN HERKESİ ENDİŞELENDİRİYOR
’’YÜKSEK TANSİYON VERTİGOYA NEDEN OLABİLİR’’

EN ÇOK OKUNANLAR