8. Uluslararası Türkoloji Kongresi başladı
Ahmet Yesevi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi işbirliğiyle İslam bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenen 8. Uluslararası Türkoloji Kongresi başladı.

09 Ekim 2019 - 10:15:18

Çıktı Al

Yorum (0)

Ahmet Yesevi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi işbirliğiyle İslam bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenen 8. Uluslararası Türkoloji Kongresi başladı.
Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından iki yılda bir Türkistan’da düzenlenen kongre, bu yıl "Türk Uygarlığı: Köklü Geçmişten Günümüze" temasıyla 8 Ekim Salı günü İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında başladı. Kongre, Kazakistan ve Türkiye milli marşlarının okunmasının ardından açılış konuşmaları ile devam etti. Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Ahmet Yesevi Üniversitesini Türkoloji’nin merkezi haline getirerek ileride burada Uluslararası Türkoloji Enstitüsü kurmayı hedeflediklerini belirterek, üniversite hakkında bilgiler verdi.
İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Topsakal ise, Türk dünyasını çok iyi tanıyan biri olarak bu kongrede açılış konuşması yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Üniversitede Farabi Üniversitesi ile çift diploma programı uyguladıklarını aktaran Topsakal, kongrenin 2019’un Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ilan edilmesi nedeniyle onun anısına yapılmasının önemini vurguladı.
Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, kongrede ilim dünyasını aydınlatacak, ileriye yön veren kararlar alınacağını düşündüğünü dile getirdi.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da bundan önceki kongreleri 14 yıl boyunca Türkistan’da yaptıklarını anımsatarak, kongrenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Yıldız, İslam bilim tarihi araştırmacısı Fuat Sezgin anısına düzenlenmesinin de kongreyi daha anlamlı hale getirdiğini söyleyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi ise dünyada ilk ve en eski Türkoloji kurumunun 1924 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Merkezi olduğunu kaydetti. Dünyada bugün bu alanda birçok merkezin bulunduğunu belirten Develi, bilim insanlarının dünyanın her yerinde Türk dünyasıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını anlattı.
Açılış konuşmalarının ardından Nazarbayev Üniversitesi Öğretim Üyesi Türkolog Prof. Dr. Uli Şamiloğlu "Türk Yazı Dillerinin Tarihi Dönemleri: Yeni Bir Bakış" başlıklı bir sunum yaptı. Kongre, yedi ülkeden 50’ye yakın bilim adamının katılımıyla iki gün boyunca İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında devam edecek.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 50’si ay sonunda eksi bakiyeye düşüyor
Türkiye’de son dönemde yetişkinlerin yüzde 50’si ay sonunda eksi bakiyeye düşüyor. Yüzde 42’lik bir oran ise borç alıyor. Yapılan incelemeye göre Türkiye’de yetişkinlerin yalnızca yüzde 66’sı faturalarını zamanında ödüyor.
22.08.2019
Yazın yıpratıcı etkileri için susam ve argan yağı
Yaz mevsiminin kızgın güneşi, denizin tuzu ve havuz kimyasallarının ciltte ve saçlarda oluşturduğu tahribat için Cilt Bakım Uzmanı Leyla Cesaret, yıpranmaları tamir etmek için susam ve argan yağı tavsiye etti.
22.08.2019
Türk Telekom’dan Türkiye’nin ilk Wi-Fi 6 denemesi
Türk Telekom, sunmuş olduğu yüksek hızda sabit interneti ev içinde kablosuz olarak müşterilerine sunmak üzere Wi-Fi 6 teknolojisini Türkiye’de deneyen ilk operatör oldu. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “ Wi-Fi 6 çalışmaları sonrasında Türk Telekom, 5G ve fiber geniş bant ile sağladığı yüksek hızları ev ve ofis içi alanlara kablosuz şekilde taşımış olacak” dedi.
22.08.2019
İnşaat maliyetleri aylık yüzde 0,79 düştü
İnşaat maliyet endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,79 düşerken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,10 arttı.
22.08.2019
Türkiye’nin varlıkları arttı, yükümlülükleri azaldı
Türkiye’nin yurtdışı varlıkları, 2018 yıl sonuna göre yüzde 4,5 oranında artışla 239,4 milyar dolar, yükümlülükleri ise yüzde 3,2 oranında azalışla 578,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.
22.08.2019
5 Türk girişimi Silikon Vadisi’ne gidiyor
WinGlobal: Küresel Doğan StartUp’lar projesi ilk mezunlarını verdi. Yatırımcıyla buluşan 8 girişimin 5 tanesi ABD’deki Silikon Vadisi’ne gidecek. Girişimciler ABD’deki melek yatırımcılara sunum yaparak kendilerini anlatacak. Programa katılan İTO Başkanı Şekib Avdagiç yaptığı konuşmada "Yenilikçi fikirleri teşvik etmezseniz, ülkeniz başka ülkelerin pazarı haline gelir. Girişimcilerimiz, orada çeşitli melek yatırım ağları ile bir araya gelecekler. Kendileri için özel olarak düzenlenen ‘Demo Day’ etkinliğinde yabancı yatırımcılara projelerini anlatacaklar yatırım alma ve satış yapma fırsatı elde edecekler” dedi.
22.08.2019
PROF. OMURTAG ‘SESSİZ KATİL’E KARŞI UYARDI
PİRİNÇ, DOLAŞIM SİSTEMİ VE KALBİN DOSTU
"DİŞ ÇÜRÜĞÜ TEDAVİ EDİLMEZ İSE KİST OLUŞABİLİR"
ÖKSÜRÜKLERDE 8 HAFTA KRİTERİ
KORONAVİRÜS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
SAĞLIK BAKANI KOCA: "KORONAVİRÜS ŞÜPHESİYLE RİZE DEVLET HASTANESİNDE GÖZLEM ALTINDA TUTULAN HASTANIN TESTLERİ TAMAMLANDI. ANKARA ULUSAL VİROLOJİ LABORATUVARIMIZDA İNCELENEN NUMUNELERDE HASTANIN KORONAVİRÜS DEĞİL MEVSİMSEL GRİP OLDUĞU ANLAŞILDI. HASTAMIZ BUGÜN TABURCU EDİLECEK."
BAKAN KOCA AÇIKLADI, RİZE’DEKİ HASTADA KORONAVİRÜS ÇIKMADI
ETİMESGUT’A DOĞUMHANE HİZMETİ
İSTANBUL’DA EĞİTİM AMAÇLI KURULAN SAHRA HASTANESİ GERÇEK HASTANEYİ ARATMIYOR
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
ANNE OTELİ İLE EV KONFORUNDA DOĞUM

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR