Küresel mobil büyüme haritası yayımladı
Adjust, ilk mobil büyüme haritasını yayımladığını bildirdi. Verilere göre; Vietnam, Tayland ve Myanmar en hızlı büyüyen üç ülke olurken; LATAM ülkeleri, Brezilya ve Kolombiya ile ikinci sırada yer aldı.

09 Ekim 2019 - 11:30:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Adjust, ilk mobil büyüme haritasını yayımladığını bildirdi. Verilere göre; Vietnam, Tayland ve Myanmar en hızlı büyüyen üç ülke olurken; LATAM ülkeleri, Brezilya ve Kolombiya ile ikinci sırada yer aldı.

Mobil ölçüm, sahtekarlık önleme ve siber güvenlik alanında endüstri liderlerinden Adjust, ilk mobil büyüme haritasını yayımladığını açıkladı. Verilerini 2018’de piyasaya sürülen yaklaşık 3 bin 500 app’ten alan rapor, büyüme, kullanıcıları elinde tutma ve diğer anahtar metrikleri haritalandırdı. Ayrıca 31 ülkedeki ve dört dikeydeki (e-ticaret, eğlence, oyun ve araçlar) verileri ülkelere göre ayırdı ve app’lerin ne kadar iyi performans gösterdiğini sundu. Mobil büyüme haritası, küresel pazarda app’lerin yükselişlerini haritalandırmak için Adjust tarafından geliştirilen yeni bir metrik olan ’büyüme puanı’nı kullanıldı. Bu ölçüm, her bir dikey ve ülke için aylık toplam app kurulumu sayısının, aylık aktif kullanıcı (MAU) sayısına bölünmesiyle hesaplandı ve büyüme oranını MAU tabanına göreli olarak gerçekleşen kurulumlarla ortaya koyuldu.

Açıklanan verilere göre; APAC ülkeleri en hızlı büyüyen pazarlardan ve büyüme liderliğini elinden bırakmadı. Vietnam, Tayland ve Myanmar en hızlı büyüyen üç ülke olurken; LATAM ülkeleri, Brezilya ve Kolombiya ile ikinci sırada yer aldı.
LATAM ülkelerinde en çok talebi oyun ve e-ticaret uygulamaları gördü. Hatta ilk beş ülkenin dördü LATAM bölgesinde bulunduğu kaydedildi. Genel olarak, oyunlar kurulumların yüzde 33’ünü oluşturarak ilk sırada yer aldı. Kullanıcıların app’i kullanma süreleri yüzde 10 ve reklam harcamaları yüzde 74 olduğu kaydedildi. LATAM bölgesi e-ticaret uygulamalarına olan talepte ilk sırada yer aldığı açıklanırken. Meksika, Şili ve Kolombiya sektördeki en yüksek büyüme oranına sahip olduğu belirtildi.

Endonezya’da en hızlı büyüyen dikey, üretkenlik ve araçlar kategorisindeki app’ler oldu. Endonezya, streaming servisleri ve video uygulamalarının çok popüler olduğu güçlü bir pazar olduğu gözlenirken, Mayıs’ta yayımlanan Adjust Global App trendleri 2019 raporunda da belirtildiği gibi en hızlı büyüyen pazar Endonezya oldu. Eğlence ve oyunların yanında, üretkenlik ve araçlar kategorisi bu ülkedeki çok hızlı büyüyen bir dikey oldu (Hava durumu app’lerinin bu kategorinin büyümesindeki etki çok büyük).

Retention faktörü
Ayrıca Adjust; büyüme puanı’nın yanında, kullanıcı tutmanın (retention) etkisini ölçmek için kendi geliştirdiği bir metrik olan Retention Factor’ı kullandığını belirtti. Retention faktörü, organik retention’ın ücretli retention’a bölünmesiyle hesaplanıyor ve okuyucuya iki tür kullanıcı grubunun arasındaki gerçek ayrımı sunuyor.

Verilere göre; dikeylerin içinde en yüksek retention olan oyunların ortalaması ilk günde yüzde 34 iken, yedinci günde yüzde 15’e düştüğü bildirildi. Oyunların kullanıcı kitlesi ilk gün ve yedinci gün arasında yüzde 19 azalıyor (Dikeyler içinde en yüksek düşüş oranı). Bu düşüş çok fazla gibi dursa da bu durum gündelik, stressiz hyper-casual oyunların bir etkisi olabileceği kaydediliyor. Bu hızlı yükselen alt-kategorideki oyunların indirilme yüzdesi büyük ama oyuncular arasında uzun süre bağlılık oranı çok az. Ayrıca Kuzey Amerika’daki oyuncular, ölçülen ülkeler arasında en yüksek 1’inci gün retention’ını sergiliyorlar.

Adjust CTO’su ve kurucu ortağı Paul H. Müller, konu ile ilgili değerlendirmesinde, "App’inizin kullanıcı tabanını büyütmek, büyüme denkleminin kritik bir parçasıdır ama çoğu app’in kurulumdan sonra sadece 24 saat sonra tarih olduğu bir pazarda, pazarlamacıların odağı kullanıcılara ulaşmak, onları tabanınıza katmak ve onları orada tutabilmektir. Daha çok kullanıcıya ulaşmak ve app’in ömrünü uzatmak için, pazarlamacılar verilerle birlikte hareket eden teknikler geliştirmek ve müşteri olmak isteyen kullanıcıları, retention oranları kaçınılmaz olarak azalmaya başlamadan kritik zamanlarda hedeflemek zorunda" dedi.
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu küresel terör kavramına dikkat çekti
Asya Polis Teşkilatı (Asiapol) kurucusu ve Rusya Devlet Başkanlığı Akademisi Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Talat Enveroviç Çetin ile TBMM 26. dönem Çorum Milletvekili ve Meclis İdari Amiri Salim Uslu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu makamında ziyaret etti. Ziyarette dünya genelinin gündeminde yukarılara çıkan terör meselesi ve Rusya’da yaşayan Türk ve Müslüman kökenli halk konuları öne çıktı.
17.05.2019
Turizm teşviki ile ilgili kanun teklifi Komisyonda kabul edildi
Turizm teşviki ile ilgili kanun teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi.
17.05.2019
Türkiye ve Rusya Çalışma Grubu ilk toplantısı yapıldı
Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye ve Rusya arasında oluşturulan Çalışma Grubu ilk toplantısına ev sahipliği yaptı.
17.05.2019
Borsa haftayı düşüşle tamamladı
Borsa, haftanın son iş gününü yüzde 0,47’lik düşüşle tamamladı.
17.05.2019
Kayıp muhabiri arama çalışmaları sırasında 2 jandarma akıntıya kapıldı
Trabzon’un Çaykara ilçesi Derebaşı deresinde kaybolan AA muhabiri Abdulkadir Nişancı’yı arama çalışmaları sırasında arama kurtarma timinden 2 jandarma görevlisi sulara kapıldı.
17.05.2019
İstanbul’da uçuşlara olumsuz hava engeli
İstanbul hava sahasında etkili olan elektrik yüklü yağmur bulutları (Kümülonimbus), İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşlarda gecikmelere neden oldu. Olumsuz hava koşulları nedeniyle yakıt kritiğine giren bazı uçaklar, çevre meydanlara yönlendirildi.
17.05.2019
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
ANNE OTELİ İLE EV KONFORUNDA DOĞUM
UZMANLARDAN KOL VE BACAKLARDA ATAR DAMAR HASTALIKLARI HAKKINDA UYARI
ÖĞRENCİLER, GÖNÜLLÜ SAĞLIK ELÇİSİ OLUYOR
KOLDA AĞRI VE ELDE UYUŞMAYA DİKKAT
"DEPREMLER RUH SAĞLIĞINI DA DERİNDEN SARSIYOR"
"BİTKİ ÇAYLARI YUMURTALIK KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR"
BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI POPÜLER ARAŞTIRMA KONULARI ARASINDA
TÜRKİYE’NİN KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANLARI ANKARA’DA BULUŞTU
CORONAVİRUS SALGINI HAVAYOLU SEYAHATİ YAPAN HERKESİ ENDİŞELENDİRİYOR
’’YÜKSEK TANSİYON VERTİGOYA NEDEN OLABİLİR’’

EN ÇOK OKUNANLAR