Süper Ay’a bakmak için 7’den 70’e herkes sıraya girdi
Eyüpsultan Belediyesi ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından “Dünya Uzay Haftası” etkinliği düzenledi. Teleskopla Süper Ay’a bakmak için 7’den 70’e herkes sıraya girdi.

10 Ekim 2019 - 00:00:11

Çıktı Al

Yorum (0)

Eyüpsultan Belediyesi ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından “Dünya Uzay Haftası” etkinliği düzenledi. Teleskopla Süper Ay’a bakmak için 7’den 70’e herkes sıraya girdi.
Eyüpsultan Belediyesi ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Ali Kuşçu Uzay Evi’nde “Dünya Uzay Haftası” etkinliği düzenledi. Etkinliğe Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Uysal, çocuklar, gençler ve veliler katıldı.
Dünya Uzay Haftası etkinlikleri kapsamında, 7 ve 8 Ekim tarihlerinde Eyüpsultan ilçesine bağlı Cumhuriyet Ortaokulu ve Göktürk Ali Rıza Özderici Anadolu Lisesi’nde seminer ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi. “Dünya Uzay Haftası ve Geleceğe Dönüş: Ay” konulu seminerde öğrencilere Ay ve Mars’a yapılacak insanlı uzay görevleri, kolonileşme hakkında sunumlar yapıldı.
Seminerlerle uzayı keşfeden, uzay programları hakkında bilgi sahibi olan öğrenciler Su Roket Deneyi, Hubble Uzay Teleskobu Maketi Yapımı, Güneş Gözlemi, Robotik Atölyeleri, Drone Gösterisi gibi farklı atölye çalışmalarıyla da etkinliğe aktif olarak katılma şansı elde ettiler. Seminer ve atölye çalışmalarının yanı sıra yine etkinlik kapsamında Dünya’dan Evren’e Bakış fotoğraf sergisi düzenlendi.
9 Ekim tarihinde ise Osmanlı Park Sosyal Tesisleri’nde Türk Astronomi Derneği Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Dr. Sinan Aliş’in katılımıyla halka açık seminer yapıldı. Seminer sonrası ise Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve çok sayıda vatandaşın da katılımıyla Ali Kuşçu Uzay Evi’nin bahçesinde teleskoplarla gece gözlemi gerçekleştirildi. Geç saatlere kadar süren gözlemlerde öğrenciler Ay ve Satürn’ü ilk defa bu kadar yakından görmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadılar. 7’den 70’e Teleskopla Süper Ay’a bakmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

“Ali Kuşçu bizim için önemli biridir”
Bilgilerini gençlere verebilen bir Eyüpsultan oluşturmayı hedeflediğini söyleyen Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, “Endüstri 4.0 çağı, uzay çağı bununda en önemli göstergesi budur. Buraya hem çocuklar hem de veliler gelmişse önemli bir gün yaşıyoruz. Ayrıca Ali Kuşçu bizim için önemli biridir. Eyüpsultan’da mezarı var. Yakın zamanda şanına yakışır şekilde mezarını yenileyeceğiz. Hem uzay çağını hem endüstri 4 çağını bir arada yaşayabilen, yaşatabilen ve bilgilerini de gençlere verebilen bir Eyüpsultan oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.
Ay’ı parlak gördüğünü söyleyen Beray Göncü, “Beyaz parlak bir ay gördüm. Şekli bakınca yuvarlaktı ama yarısını görebildim. Çok güzeldi, teleskopla bakınca sanki ayın daha yakınına gitmiş gibi hissettiriyor. Annem ve babamla beraber geldim. Annem bana bunu sürpriz yaptı. Çok mutlu oldum” dedi.

“Bastonla Ay’a bakmak için geldim”
Zeytinburnu’ndan Eyüpsultan’a Ay’a bakmak için geldiğini söyleyen 86 yaşındaki Nazmiye Yürek, “Teleskopla bakınca ayı dalga dalga gördüm. Beyazlar içinde, güzel bir şey okuma yazmamda yok ama onu gördüm. Doğrusunu söylemek gerekirse merak ettim. Bastonla geldim. Zeytinburnu’ndan aya bakmak için geldim. Torunlarımı da getirdim” ifadelerini kullandı.
Gerçekleşen bu etkinlikler "World Space Week Association" resmi web sitesindeki etkinlikler listesine kayıt edilerek Türkiye’yi uluslararası alanda temsil eden etkinliklerden biri oldu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İtfaiye alevlere müdahale etmek için seferber oldu
İstanbul(İHA) Ümraniye’de gece saatlerinde hurdalık alan ve içerisinde bulunan konteyner evler alev alev yandı. Kısa sürede yangın yerine ulaşan itfaiye ekipleri alevleri kontrol altına almayı başarırken çıkan yangında yaralanma ya da can kaybı yaşanmadı.
12.01.2020
Sarıyer’de ters yönde giden alkollü sürücü ortalığı savaş alanına kattı
Sarıyer Büyükdere Caddesinde ters yönde giden alkollü sürücü önce ticari taksiye çarptı. Daha sonra başka bir otomobile çarpan alkollü sürücü ortalığı savaş alanına kattı. Beşiktaş yönünde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. Yaralı bir kadınında arkadaşını bırakmak istememesi kameralara yansıdı.
12.01.2020
Dur ihtarına uymayarak kaçan otomobil takla atarak durabildi
Gece saatlerinde yapılan uygulamada polisin dur ihtarına uymayarak kaçan otomobili ile Güngören’deki tramvay yolunda takla atarak durabildi. Kazadan dolayı yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı. Otomobil içinden kaçmaya çalışan bir kişide polis ekipleri tarafından yakalandı.
12.01.2020
(ÖZEL) Şizofreni hastaları bu merkezde örgü örüp, spor yapıyor
Sincan Dr. Nafiz Körez Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde 540 hastaya hizmet veriliyor. Merkezde; şizofreni, psikotik bozukluk ve bipolar bozukluk tanısı olan hastalara psikoterapiler ve danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra çeşitli eğitimler de sunuluyor. Hastalar, şarkı söylemekten spor yapmaya kadar her şeyi merkezde gerçekleştirme fırsatı buluyor.
12.01.2020
Elmadağ’daki kayak merkezi doldu taştı
Beyaz örtüye bürünen Elmadağ, Ankaralıların akınına uğradı. Hafta sonu tatilini fırsat bilen her yaştan vatandaş, yanı başlarındaki kayak merkezinde karın tadını çıkardı. Kimisi kızakla kayarken kimi de kar üstünde ata binmeyi tercih etti. Yaşanan kazalar renkli anlara sahne olurken, merkezdeki yoğunluk havadan çekilen görüntülere yansıdı.
12.01.2020
Kilyos’ta kaybolan balıkçıları arama çalışmaları yeniden başladı
Sarıyer Kilyos açıklarında tanker ile balıkçı teknesinin çarpışması sonucu meydana gelen kazada kaybolan balıkçıları arama kurtarma çalışmaları sabah erken saatlerde yeniden başladı. Ekipler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kaybolan iki balıkçıyı aramak için çalışmalara başladı.
12.01.2020
TRANS YAĞLAR, HER YIL YARIM MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
“MİGREN DENGENİZİ BOZABİLİR”
ANNE OTELİ İLE EV KONFORUNDA DOĞUM
UZMANLARDAN KOL VE BACAKLARDA ATAR DAMAR HASTALIKLARI HAKKINDA UYARI
ÖĞRENCİLER, GÖNÜLLÜ SAĞLIK ELÇİSİ OLUYOR
KOLDA AĞRI VE ELDE UYUŞMAYA DİKKAT
"DEPREMLER RUH SAĞLIĞINI DA DERİNDEN SARSIYOR"
"BİTKİ ÇAYLARI YUMURTALIK KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR"
BAĞIRSAK MİKROBİYOTASI POPÜLER ARAŞTIRMA KONULARI ARASINDA
TÜRKİYE’NİN KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANLARI ANKARA’DA BULUŞTU
CORONAVİRUS SALGINI HAVAYOLU SEYAHATİ YAPAN HERKESİ ENDİŞELENDİRİYOR
’’YÜKSEK TANSİYON VERTİGOYA NEDEN OLABİLİR’’

EN ÇOK OKUNANLAR