Kadınların gizli korkusu idrar kaçırma
Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, kadınların gizli korkusu idrar kaçırma konusunda önemli bilgiler verdi.

10 Ekim 2019 - 13:15:14

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, kadınların gizli korkusu idrar kaçırma konusunda önemli bilgiler verdi.
Tıbbi olarak üriner inkontinans olarak adlandırılan istemsiz idrar kaçırmanın idrarı tutamama veya mesane (idrar torbası) kontrolünün kaybı olarak tanımlandığını ve toplumda, özellikle de kadınlarda çok sık rastlanan bir hastalık olduğunu belirten Op. Dr. Esra Demir Yüzer, “İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar, günlük aktivitelerini ve sosyal hayatlarını bu sorun merkezinde planlarlar ve bu durum yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Cinsel problemler, öz güven kaybı, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik problemler idrar kaçırma sorunu olan kadınlarda daha sık gözlenmektedir” dedi.
Op. Dr. Esra Demir Yüzer, idrar kaçırmanın tipleri ve tedavisi konusunda da şunları söyledi:
“Stres tipi idrar kaçırma; bu tip idrar kaçırmada öksürme, hapşırma, gülme, aniden ayağa kalkma, ağır yük kaldırma gibi ani karın içi basıncının arttığı durumlarda damla damla idrar kaçırma olur. En önemli risk faktörü gebelik, doğum ve menopozdur.
Urge tipi idrar kaçırma; aniden gelen idrar yapma hissi ile idrarın kaçırılmasıdır. Mesanede aniden ortaya çıkan istemsiz kasılmalar sonucunda kişi tuvalete yetişemeden idrar kaçırma oluşur. Bu tip idrar kaçırmada kişi, gündüz ve gece çok sık tuvalete gider. Bu hastalıklardan herhangi biri yoksa ürge tipi idrar kaçırma başka bir hastalığa bağlı gelişmiyorsa aşırı aktif mesane sendromu olarak da adlandırılmaktadır.
Taşma tipi idrar kaçırma; mesane dolu olmasına rağmen his kaybı nedeniyle idrar yapma hissi olmaz ve mesane kapasitesini aşacak kadar dolduğunda taşma şeklinde idrar kaçırma görülür.
Kombine tip idrar kaçırma; bazen idrar kaçırma hem stres hem de urge inkontinas şeklinde olabilir. Bu durum kombine tip idrar kaçırma olarak adlandırılır.
Total idrar kaçırma; gece gündüz sürekli olarak idrar kaçırmadır."
Çoğu kadının idrar kaçırma sorununu utanılması gereken bir durum olarak gördüğünü ve doktora başvurmakta geciktiğini dile getiren Yüzer, "Oysa idrar kaçırma çoğu hastada basit yaşam tarzı değişiklikleri ve basit ilaç tedavileri ile tedavi edilebilir. Doktor muayenesinde idrar kaçırma ile ilgili şikayetler utanmadan anlatılmalıdır. Çünkü hastadan alınan öyküsü tanı koymada ve tedavi planlamada önemli yeri vardır. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlarda ertelenmeden doktora başvurulması gereken haller şunlardır; idrar kaçırma ile birlikte idrarda kan görülmesi, yanma, idrar yaparken zorlanma, idrar kaçırma günlük aktivitelerinizi, sosyal ilişkilerinizi, yaşam kalitenizi ve günlük planlarınızı etkiliyorsa, şikayetleri giderek artıyorsa. Günümüzde, modern tıbbın gelişimi ve cerrahi tekniklerin gelişimine paralel olarak kadınlarda idrar kaçırma sorunu başarı ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi sonrası kadınların sosyal yaşamı ve yaşam kalitesi, öz güveni ve cinsel yaşamında anlamlı derecede artış olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Sonuç olarak kadınlarda idrar kaçırma, normal yaşamın bir parçası değildir ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Demirelli:
Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Erhan Demirelli, prostat kanseri ve kimlerin risk altında olduğuna dair bilgiler verdi.
24.09.2019
Yaz aylarında artan gıda zehirlenmeleri ölümcül olabiliyor!
Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte besin zehirlenme olaylarının da artış gösterdiğini ve her yıl dünyada yaklaşık 600 milyon kişinin besin zehirlenmelerine bağlı hastalıklara yakalandığını söyledi. Çamır aynı zamanda zehirlenmelere ve hastalıklara sebep olan bakterilerin ölümcül olabileceğine dair uyarılarda bulundu.
24.06.2019
B12 eksikliği sinir sistemini etkiliyor
Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, B12 eksikliğinin sinir sistemini etkilediğini belirtti.
12.06.2019
Sağlık Bakanlığı yüz nakli bekleyen Leyla için harekete geçti
Sağlık Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta bir buçuk aylıkken başındaki eşarbın yanması sonucu yüzü ve kafa derisi yanan 20 yaşındaki Leyla Demirci için harekete geçti.
27.08.2019
Bebeğiniz ağladığında yanına gidin
Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna, bebeklerin nasıl uyutulmaması gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi.
18.07.2019
Göçlerle birlikte Transkültürel hemşireliğin önemi artıyor
Farklı kültürdeki bireylere bakım verme gereksiniminden ortaya çıkan ve giderek artan göçlerle birlikte öneminin daha çok hissedildiği “Transkültürel Hemşirelik” ile ilgili Avrupa Birliği desteğiyle Türkiye’den İstanbul Aydın Üniversitesi, Belçika’dan Antwerp Üniversitesi, İspanya’dan San Jorge Üniversitesi ve Portekiz’den Portalegre Politeknik Enstitüsü ortak eğitim programı düzenliyor.
07.08.2019
ANTİBİYOTİKLERİN AKILCI KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR
HAVA KİRLİLİĞİ AKCİĞER KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR
UVCD, KTEPH FARKINDALIĞI İÇİN ANKARA’DA ETKİNLİK DÜZENLEYECEK
MEDİCAL PARK KARADENİZ HASTANESİ’NDEN ANLAMLI ETKİNLİK
AKCİĞER KANSERİNDE ‘DUMANLI’ TABLO
TÜSEB’İN NADİR HASTALIKLARA YÖNELİK VİZYON PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ
SARKIK GÖZ KAPAĞI YORGUNLUK SEBEBİ
“ALERJİNİN SEBEBİ EVİNİZ OLABİLİR”
TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ: “ETKİLİ ANTİBİYOTİK GELİŞTİRİLEMEZSE 2050 YILINDA 10 MİLYON İNSAN ÖLECEK”
HER YIL DOĞAN 15 MİLYON PREMATÜRE BEBEKTEN 1 MİLYONU HAYATINI KAYBEDİYOR
20 YILDIR TÜMÖRLE SAVAŞAN SOMALİLİ HASTA ÇAREYİ TÜRKİYE’DE BULDU
BAKAN KOCA: "ŞEHİR HASTANELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARIMIN NASIL SAPTIRILDIĞINI GÖRÜNCE ŞAŞIRMADAN EDEMEDİM"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR