"Kulakta ağrı ve akıntı dış kulak enfeksiyonunun habercisi olabilir"
Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Bınar, dış kulak yolu enfeksiyonlarında kulakta ağrı, akıntı, kaşıntı, tıkanıklık ve kulağa dokunmakla ciddi hassasiyet gibi şikayetler olabileceğini söyledi.

11 Ekim 2019 - 15:15:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Bınar, dış kulak yolu enfeksiyonlarında kulakta ağrı, akıntı, kaşıntı, tıkanıklık ve kulağa dokunmakla ciddi hassasiyet gibi şikayetler olabileceğini söyledi.

Dış kulak yolunda koruyucu bir tabaka ve flora denilen özel bir ortam vardır. Normalde kulaklarında herhangi bir rahatsızlığı olmayan, kulak zarında delik bulunmayan bir kişide, kulak bölgesine ve kanalına su girmesi herhangi bir problem oluşturmaz. Havuz ve denizde yüzme sonrasında dış kulak yolundaki koruyucu bariyerin özelliklerinde değişiklikler meydana geldiğini ve dış kulak yolu enfeksiyonlara yatkın hale gelebileceğini belirten Medicana International İstanbul Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Bınar, dış ve orta kulak yolu enfeksiyonları hakkında açıklama yaptı.

"Şeker hastalığı göz önünde bulundurulmalı"
Dış kulak yolu enfeksiyonlarında kulakta ağrı, akıntı, kaşıntı, tıkanıklık ve kulağa dokunmakla ciddi hassasiyet gibi şikayetler olabileceğini kaydeden Dr. Murat Bınar, "En çok neden olan mikroorganizmalar genellikle bakteri ve mantarlardır. Enfeksiyona bağlı akıntılar, ödem ve olası kulak kiri mevcudiyetinin birlikteliği, dış kulak yolunun daralmasına ve işitme azlığına yol açabilir. Bu durumlarda en kısa zamanda kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Doktora başvurmadan kullanılacak damlalar veya diğer tedaviler daha kötü sonuçların doğmasına yol açabilir. Dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisinde, antibiyotikli ve kortizonlu damlalar ile gerekirse ağızdan alınacak ilaçlar genellikle yeterli olmakla birlikte, bazı hastalarda kulak burun boğaz uzmanı tarafından dış kulak yoluna antibiyotikli sünger veya bez gibi parçalar yerleştirilerek sık aralıklarla takip gerekebilir. Dış kulak yolu enfeksiyonu ve enfeksiyonun tedavisi süresince kulağa su kaçırılmaması, banyoda kulakların sudan korunması önerilir. İnatçı dış kulak yolu enfeksiyonlarında şeker hastalığı, bağışıklık sistemi hastalıkları, beslenme bozukluğu gibi nedenler de göz önünde bulundurulmalıdır" dedi.

Orta kulak enfeksiyonunun belirtileri
Kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere 3 kısımdan oluştuğunu kaydeden Dr. Murat Bınar, "Dış kulak ve orta kulak arasında kulak zarı vardır. Orta kulakta çekiç, örs ve üzengi adını verdiğimiz ufak kemikçikler ve bir miktar hava bulunur. Orta kulak boşluğu östaki tüpü adı verilen kanal ile burun arka kısmına ve boğaza açılır. Orta kulaktaki basınç ve dış basınç arasında sürekli bir denge vardır. Östaki tüpünün fonksiyon bozukluğu, üst solunum yolu enfeksiyonları, alerji ve anatomik yatkınlık gibi durumlar sonrasında, tüm bu anatomik ve fizyolojik ilişkiler etkilenerek orta kulak enfeksiyonu gelişebilir. Östaki tüpü yoluyla genize boşalamayan sıvı kulak zarı arkasında, orta kulakta toplanır. Bu sıvıda üreyen mikroorganizmalar orta kulak enfeksiyonuna zemin hazırlayabilir. Orta kulak iltihabı geçiren yetişkinler genellikle ağrı ve kulak tıkanıklığı hissi ile doktora başvurur. Ek olarak kulakta akıntı, işitme azlığı, çınlama ve bazen de ateş olabilir. Bu enfeksiyonlar yeni başlayan ve tedaviyle kısa sürede atlatılabilen akut orta kulak enfeksiyonu olabileceği gibi, aslında çocukluk dönemlerinden gelen ve kulak zarında delinmenin de olduğu kronik orta kulak iltihabı şeklinde de olabilir" şeklinde konuştu.

"Kalıcı kurak zarı delinmesi oluşabilir"
Dr. Bınar, "Çocukluk döneminde kulak zarı, yeni geçirilmekte olan orta kulak enfeksiyonun doğal sürecinde delinebilir ve enfeksiyon geçtikten sonra genellikle kendini tamir eder. Enfeksiyona yol açan anatomik durumların ve östaki tüpü problemlerinin devam etmesi, enfeksiyonların üst üste gelmesi veya enfeksiyonun uzun süre iyileşmemesi sonrasında kalıcı kulak zarı delinmesi meydana gelebilir. Bu şekilde kulak zarında açıklık ve orta kulak iltihabı olan hastaların kulaklarına su kaçırmaması gerekir, çünkü enfeksiyon ve akıntı nüks edebilir. Her geçirilen enfeksiyon sonrasında da hem kulak zarındaki açıklık büyüyebilir, hem de işitme değerinde kötüleşme meydana gelebilir. Kronik orta kulak iltihaplarının kesin tedavisi cerrahi tedavidir. Ameliyat yöntemleri kulak zarının tamir edilmesinden, orta kulaktaki kemikçik sisteminin yeniden kurulması ve kulak arkası kemiğinin enfeksiyondan temizlenmesine kadar çok farklı şekillerde olabilir. Bu hastaların değerlendirilmesi ve ameliyata hazırlık yapılması amacıyla radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılır" ifadelerini kullandı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ramazan ayında en çok sorulan soru hipertansiyon hastalarının oruç tutup tutmayacağı
Ramazan ayında en çok sorulan sorunun, hipertansiyon hastalarının oruç tutmasının sakınca teşkil edip etmeyeceği yönünde olduğunu söyleyen Liv Hospital Ankara İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Beril Akman, Türkiye’de yapılan değerlendirmelerde hipertansiyon sıklığının yüzde 30 civarında olduğu varsayılırsa Ramazan ayında hipertansiyon hastalarının özel olarak değerlendirilerek tedavilerinin düzenlenmesinin, bu dönemde ortaya çıkabilecek kalp damar sorunlarının önlenmesinin sağlanabilmesinin mümkün olduğunu bildirdi.
24.05.2019
Sivilceler tarih oluyor
Medikal Estetik Uzmanı Çiğdem Akman, sivilce izlerinin ergenlik çağında en sık gözlenen cilt hastalığı olduğunu belirtti. Akman, “İyileşme sürecinde ciltte izler oluşabilmektedir ve özellikle yüz bölgesinde gözlenmektedir. Akne izi olarak da bilinen bu izler leke şeklinde olabileceği gibi scar denilen pürüzlü şekilde olabilmektedir. Özellikle cilt yüzeyinden kabarık veya çökük izler önemli derece de sonuç oluşmaktadır. Genelde pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen bu kimseler için sivilcelerin cilt de oluşturduğu olduğu çukurluklar ve izler bir stres faktörü haline gelmektedir” dedi.
11.06.2019
26 yaşındaki genç kadın, 7’nci kez sezaryen ile doğum yaptı
26 yaşında 7’nci kez sezaryen ile doğum yapan genç kadının operasyonunu gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayhan Yükselen, “Normal doğumla gebeliğin sonlandırılması bizim birinci tercihimiz”dedi.
03.07.2019
Kabızlığın nedeni iyi araştırılmalı
Daha çok kadınlarda olmak üzere her yaşta oldukça sık görülen Anismus’un en belirgin belirtisi kabızlıkla kendini gösteriyor. Tedavisinin aksaması durumunda kalıcı dışkılama sorunlarının yanı sıra kalın bağırsağın hasar görmesine neden olabiliyor.
14.06.2019
Ramazan ayında diş çürüklerine dikkat
Ramazan ayı boyunca değişen beslenme rutinimiz ve uzun süren açlık ve susuz kalma, özellikle sahurda aşırı şekerli gıdaların tüketimi ve yemek yiyerek yatma ile birlikte dişlerimizde çürük oluşumu hızlanıyor. Endodonti (Kanal Tedavisi) Uzmanı Dr. Ece Çalışkan, Ramazan ayı boyunca ağız bakımına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekerek; “Sahurda bol su tüketilmeli, gün içinde dikkatlice ağız bol su ile sık sık çalkalanmalı” dedi.
21.05.2019
Gripten korunmanın 10 kuralı
Dr. Fevzi Özgönül, gribin özellikle yaşlılar ve çocuklar için tehlikeli olduğunu söyledi.
04.11.2019
ANTİBİYOTİKLERİN AKILCI KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR
HAVA KİRLİLİĞİ AKCİĞER KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR
UVCD, KTEPH FARKINDALIĞI İÇİN ANKARA’DA ETKİNLİK DÜZENLEYECEK
MEDİCAL PARK KARADENİZ HASTANESİ’NDEN ANLAMLI ETKİNLİK
AKCİĞER KANSERİNDE ‘DUMANLI’ TABLO
TÜSEB’İN NADİR HASTALIKLARA YÖNELİK VİZYON PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ
SARKIK GÖZ KAPAĞI YORGUNLUK SEBEBİ
“ALERJİNİN SEBEBİ EVİNİZ OLABİLİR”
TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ: “ETKİLİ ANTİBİYOTİK GELİŞTİRİLEMEZSE 2050 YILINDA 10 MİLYON İNSAN ÖLECEK”
HER YIL DOĞAN 15 MİLYON PREMATÜRE BEBEKTEN 1 MİLYONU HAYATINI KAYBEDİYOR
20 YILDIR TÜMÖRLE SAVAŞAN SOMALİLİ HASTA ÇAREYİ TÜRKİYE’DE BULDU
BAKAN KOCA: "ŞEHİR HASTANELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARIMIN NASIL SAPTIRILDIĞINI GÖRÜNCE ŞAŞIRMADAN EDEMEDİM"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR