Sağlıkta Türkiye’ye üçüncülük ödülü
Avrupa Üroloji Derneği Robotik Üroloji Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. A. Erdem Canda, prostat kanserli hastaların mr görüntülerini robotik cerrahi sistemine entegre etmeyi başararak, Türkiye’ye Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde 3’ncülük ödülü kazandırdı.

12 Ekim 2019 - 13:45:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Avrupa Üroloji Derneği Robotik Üroloji Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. A. Erdem Canda, prostat kanserli hastaların mr görüntülerini robotik cerrahi sistemine entegre etmeyi başararak, Türkiye’ye Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde 3’ncülük ödülü kazandırdı.
Türkiye’de robotik cerrahi ile prostat kanseri ameliyatlarının sayısı giderek artıyor. Robotik cerrahi, daha aha az kan kaybı, üç boyutlu ameliyat imkanı, insan elinin ulaşamadığı noktalara ulaşılması gibi avantajları ile prostat kanseri ameliyatlarında yüz güldürücü sonuçlar alınmasını sağlıyor. Avrupa Üroloji Derneği Robotik Üroloji Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. A. Erdem Canda, ameliyatlarda başarıyı daha da artıracak bir çalışmaya imza attı. Yapılan çalışmada prostattaki kanserli bölgelerinin ameliyat öncesi çekilen prostat MR (manyetik rezonans) üzerinde farklı renklerle işaretlenerek yerlerinin belirlenip, daha sonra bu görüntülerin 3 boyutlu hale getirilerek, robotik cerrahinin yapıldığı sisteme başarılı şekilde aktarılması ve entegrasyonu yapılıyor.

Türkiye’ye 3’ncülük ödülü kazandırdı
Robotik prostat kanser ameliyatı süresince ameliyatı yapan cerrah ameliyatı yaparken bir yandan da aynı ekranda bu görüntüleri takip ederek tümörlerin yerleştiği bölgelerde cerrahi tekniğini tümör özelliklerine göre değiştirerek ve robotun ekstra büyütmesi kullanarak ameliyatı yapması ile hasta vücudunda kanser bırakmadan ameliyatı bitirmesi ve böylece ameliyatın başarısının artmasına katkı sağlıyor. Prof. Dr. A. Erdem Canda proje ile Türkiye’ye Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde 3’ncülük ödülü kazandırdı. Prof. A. Erdem Canda’nın bu yöntem ile yapmış olduğu robotik prostat kanseri ameliyatı görüntüleri kongredeki katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi.
Prof. Canda, bu proje ile robotik cerrahi sonrası hastaların prostat kanserinden kurtulma oranlarının artacağını, hastalarının ameliyat sonrası radyoterapi/kemoterapi gibi ek tedavi alma gerekliliğinin azalabileceğini ve özellikle robotik cerrahiyi öğrenme aşamasındaki kişilere kılavuz olarak kullanılabileceğini ifade etti.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yorgun görünen bakışlara dikkat
Op.Dr. Hakan Yüzer, yorgun görünen bakışlara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
17.09.2019
Ramazanda kilo almamak için sahur şart
Ramazan ayında öğün düzeninin bozulması ve vücutta yağ depolanması sonucu kilo alınmasının önüne geçmek için sahura kalkmanın gerekli olduğunu söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır aynı zamanda Ramazan ayı için de beslenme önerilerinde bulundu.
22.05.2019
TTSO’dan Özel İmperial Hastanesi’ne ziyaret
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un Türkiye’nin önde gelen sağlık turizmi merkezleri arasında yer aldığını belirterek, “Şehrimizdeki doktorlarımız ve sağlık altyapımız gerçekten çok iyi. Sağlık turizmini geliştirmek adına ilgili kuruluşlarla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
13.11.2019
Gülüş estetiğinde sadece dişler önemli değil
Diş Hekimi Mahmut Genç, gülüş estetiğinde dişlerin önemli olmadığını belirtti. Genç, “Gülümseme evrensel sayabileceğimiz çok az durumdan bir tanesidir Dünyanın neresine giderseniz gidin durumdalar karşısında verilen jest mimik ve gülümsemeler aynıdır Ağız köşelerini çekerek yüz kaslarını harekete geçiren basit bir eylem, dostluğu, güveni ve sıcaklığı iletme potansiyeline sahiptir” dedi.
08.06.2019
26 yaşındaki genç kadın, 7’nci kez sezaryen ile doğum yaptı
26 yaşında 7’nci kez sezaryen ile doğum yapan genç kadının operasyonunu gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayhan Yükselen, “Normal doğumla gebeliğin sonlandırılması bizim birinci tercihimiz”dedi.
03.07.2019
“Karışık meyve suyu kan şekerini yükseltebilir”
Diyetisyen Miray Bozdoğan, “Mevsim meyveleri ile hazırlanan kokteyller hem vitamin hem de lif deposudur. Ancak yüksek kalori içerikleri ve kan şekerini hızlı şekilde yükseltebileceği için tüketim sıklığına dikkat edilmeli” dedi.
04.11.2019
ANTİBİYOTİKLERİN AKILCI KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR
HAVA KİRLİLİĞİ AKCİĞER KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR
UVCD, KTEPH FARKINDALIĞI İÇİN ANKARA’DA ETKİNLİK DÜZENLEYECEK
MEDİCAL PARK KARADENİZ HASTANESİ’NDEN ANLAMLI ETKİNLİK
AKCİĞER KANSERİNDE ‘DUMANLI’ TABLO
TÜSEB’İN NADİR HASTALIKLARA YÖNELİK VİZYON PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ
SARKIK GÖZ KAPAĞI YORGUNLUK SEBEBİ
“ALERJİNİN SEBEBİ EVİNİZ OLABİLİR”
TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ: “ETKİLİ ANTİBİYOTİK GELİŞTİRİLEMEZSE 2050 YILINDA 10 MİLYON İNSAN ÖLECEK”
HER YIL DOĞAN 15 MİLYON PREMATÜRE BEBEKTEN 1 MİLYONU HAYATINI KAYBEDİYOR
20 YILDIR TÜMÖRLE SAVAŞAN SOMALİLİ HASTA ÇAREYİ TÜRKİYE’DE BULDU
BAKAN KOCA: "ŞEHİR HASTANELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARIMIN NASIL SAPTIRILDIĞINI GÖRÜNCE ŞAŞIRMADAN EDEMEDİM"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR