Prof. Dr. Konukseven: “Duymanızı sağlayan odyologları duyun”
İşitme sorunlarının giderilmesi üzerine çalışan odyologların sorunlarını değerlendiren İAÜ Odyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Konukseven, “İnsanlar işitme sorunlarından odyologlar sayesinde kurtuluyor. Dolayısıyla odyologların da sesinin duyulmasına ihtiyacı var” dedi.

13 Ekim 2019 - 10:30:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
İşitme sorunlarının giderilmesi üzerine çalışan odyologların sorunlarını değerlendiren İAÜ Odyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Konukseven, “İnsanlar işitme sorunlarından odyologlar sayesinde kurtuluyor. Dolayısıyla odyologların da sesinin duyulmasına ihtiyacı var” dedi.
10 Ekim Dünya Odyologlar Günü münasebetiyle bir açıklama yapan İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Konukseven, “Odyologlar, insanlar sorunsuz ve sağlıklı duyabilsinler diye var. Peki odyologları duyacak kim var?” diye sordu. Odyologların, uzmanlıkları gereği erken işitme kaybı tanısı, erken işitme cihazı kullanımı, erken işitme ve konuşma rehabilitasyonu gibi konularda hizmet verdiğini ve bu sayede hastaların işitme kaybını minimum düzeye indirmeyi amaçladıklarını hatırlatan Konukseven, “Ancak çalışma alanlarımızdaki sıkıntılar bizim önümüze bariyer oluşturuyor” dedi.

“Biz mesleğimizi yapmak istiyoruz”
Odyologların, gürültü ölçümlerini yaparak işitmenin korunması hakkında gerekli önerilerde bulunduğunu, işitme tarama programlarında görev aldığını, bu programlardaki testleri yaparak işitme sağlığının korunması ve işitme kaybını önleyici çalışmalar yaptığını, işitme ile ilgili eğitim programlarının hazırlanmasında görev aldığını, işitsel algı değerlendirilmesi ve rehabilitasyonunu çalışmalarını gerçekleştirdiğini; ayrıca cerrahi işlemler esnasında cerrahın gerekli görmesi durumunda işitme ve denge ile ilgili sinir monitörizasyonunu sağladığını ve kulağa implante edilen cihazlarda ameliyat sırasında ve sonrasında gerekli ayarlamaları yaptığını ifade eden Konukseven, “Ancak bunca kritik ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyen hizmete rağmen odyoloji alanında istihdam oranı son derece düşük. Kamu alanındaki atamalar yetersiz kalıyor. Bu saydığımız hizmetlerin tam, eksiksiz ve hakkıyla verilebilmesi için her rehabilitasyon merkezinde ve her hastanede en az birer tane odyolog bulunması lazım. Böyle bir durum maalesef söz konusu değil” ifadelerini kullandı. Konukseven, “Biz odyologlar lütuf ya da nimet değil, mesleğimizi yapmak ve halk sağlığına yönelik verilen hizmetlere katkı sağlamak istiyoruz. Bu vesileyle sesimizi kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. Kamuoyu, sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde işitmeyi sağlayan odyologların sesini duymalı” diye konuştu.

İAÜ’de 10 Ekim’e Renkli Kutlama
Konukseven, 10 Ekim Dünya Odyologlar Günü’nün Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneğinin (OKSUD) bir projesi olduğunu ifade eden ve kendisinin de OKSUD’un önceki dönem başkanı olduğunu hatırlattı.
Öte yandan İAÜ Odyoloji öğrencileri de 10 Ekim Dünya Odyologlar Günü’nü, üniversitenin Florya’da bulunan Halit Aydın Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen renkli bir etkinlikle kutladı. Müzik dinletilerinin sunulduğu, işitme taramalarının yapıldığı etkinlikte İAÜ Odyoloji öğrencilerinden oluşan koro da, sözleri ve bestesi Muammer Sun’a ait olan “Biz Atatürk Gençleriyiz” adlı marşı işaret diliyle seslendirdi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Dış ticaret açığı Ekimde arttı
TÜİK verilerine göre, Ekim ayında ihracat yüzde 0,1 azaldı, ithalat da yüzde 8 arttı. Dış ticaret açığı Ekim ayında yüzde 263,6 artarak 1 milyar 808 milyon dolara yükseldi.
29.11.2019
Çocuklara “bilim” sertifikası
Maltepe Belediyesi’ne bağlı Cumhuriyet Bilim ve Düşler Merkezi’nde çeşitli bilimsel deneyler yaparak eğitim alan 76 öğrenciye, sertifikaları verildi.
29.11.2019
Türk finans sektörü kurumları JCR Avrasya’nın çoğunluk hissesini aldı
Türk finans sektörünün öncü kurumları, JCR Avrasya’nın yüzde 85,05 hissesinin kurucu ortaklarından satın alınması ve Japonya Kredi Derecelendirme Kurumu olan JCR-Japan Credit Rating Agency Ltd. ile mevcut ortaklığın devam ettirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.
29.11.2019
İstanbul Anadolu yakasında da yağış etkili olmaya başladı
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarının ardından İstanbul Anadolu yakasında da beklenen yağış başladı.
29.11.2019
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa, güne yüzde 0,16’lık yükselişle başladı.
29.11.2019
Suriyelilerin gönüllü geri dönüşlerine ilişkin görüşmeler başladı
Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile BM Mülteciler Yüksek Komiseri’nin Korumadan Sorumlu Yardımcısı Gillian Triggs’in başkanlığında, Suriyelilerin gönüllü geri dönüşlerine ilişkin görüşmelerin ikincisi başladı.
29.11.2019
DÜNYA LİTERATİRÜNE GİREN ÖMER ÖZKAN BEBEKTE ÜREME TIBBINDAKİ BÜTÜN YENİLİKLER TAKİP EDİLDİ
YURT DIŞINA ÇIKIŞLARDA PCR TESTİ İSTENEN VATANDAŞLAR İÇİN TEST ÜCRETİ BELLİ OLDU
"DİYABET, KORONAVİRÜS SEMPTOMLARINI ŞİDDETLENDİRİYOR"
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
SAĞLIK BAKANI KOCA, ABD TİCARET ODASI TOPLANTISINA KATILDI
DR. BÜKÜŞOĞLU: "KÖK HÜCRELER ÜZERİNDE BÖYLESİNE ETKİLERİ OLMASI ŞAŞIRTICI VE SÜRPRİZ"
MEHMET HANİFİ KUTLAR: "OZON TEDAVİSİ, KANDAKİ OKSİJEN MİKTARINI ARTTIRDIĞINDAN VÜCUDU HIZLI BİR ŞEKİLDE YENİLER"
(ÖZEL) PANDEMİ SÜRECİNDE KIRMIZI ET TÜKETİMİ NASIL OLMALI
BAKAN KOCA: ”(VİRÜSÜN YAYILMA HIZI AZALDI) KULAKTAN KULAĞA YAYILAN BU KANI YANLIŞTIR”
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
“PANDEMİDEN KORUN” PROJESİ SİNCAN’DAN BAŞLIYOR
GUATR AMELİYATI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN NOKTALAR