Prof. Dr. Konukseven: “Duymanızı sağlayan odyologları duyun”
İşitme sorunlarının giderilmesi üzerine çalışan odyologların sorunlarını değerlendiren İAÜ Odyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Konukseven, “İnsanlar işitme sorunlarından odyologlar sayesinde kurtuluyor. Dolayısıyla odyologların da sesinin duyulmasına ihtiyacı var” dedi.

13 Ekim 2019 - 10:30:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
İşitme sorunlarının giderilmesi üzerine çalışan odyologların sorunlarını değerlendiren İAÜ Odyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Konukseven, “İnsanlar işitme sorunlarından odyologlar sayesinde kurtuluyor. Dolayısıyla odyologların da sesinin duyulmasına ihtiyacı var” dedi.
10 Ekim Dünya Odyologlar Günü münasebetiyle bir açıklama yapan İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Konukseven, “Odyologlar, insanlar sorunsuz ve sağlıklı duyabilsinler diye var. Peki odyologları duyacak kim var?” diye sordu. Odyologların, uzmanlıkları gereği erken işitme kaybı tanısı, erken işitme cihazı kullanımı, erken işitme ve konuşma rehabilitasyonu gibi konularda hizmet verdiğini ve bu sayede hastaların işitme kaybını minimum düzeye indirmeyi amaçladıklarını hatırlatan Konukseven, “Ancak çalışma alanlarımızdaki sıkıntılar bizim önümüze bariyer oluşturuyor” dedi.

“Biz mesleğimizi yapmak istiyoruz”
Odyologların, gürültü ölçümlerini yaparak işitmenin korunması hakkında gerekli önerilerde bulunduğunu, işitme tarama programlarında görev aldığını, bu programlardaki testleri yaparak işitme sağlığının korunması ve işitme kaybını önleyici çalışmalar yaptığını, işitme ile ilgili eğitim programlarının hazırlanmasında görev aldığını, işitsel algı değerlendirilmesi ve rehabilitasyonunu çalışmalarını gerçekleştirdiğini; ayrıca cerrahi işlemler esnasında cerrahın gerekli görmesi durumunda işitme ve denge ile ilgili sinir monitörizasyonunu sağladığını ve kulağa implante edilen cihazlarda ameliyat sırasında ve sonrasında gerekli ayarlamaları yaptığını ifade eden Konukseven, “Ancak bunca kritik ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyen hizmete rağmen odyoloji alanında istihdam oranı son derece düşük. Kamu alanındaki atamalar yetersiz kalıyor. Bu saydığımız hizmetlerin tam, eksiksiz ve hakkıyla verilebilmesi için her rehabilitasyon merkezinde ve her hastanede en az birer tane odyolog bulunması lazım. Böyle bir durum maalesef söz konusu değil” ifadelerini kullandı. Konukseven, “Biz odyologlar lütuf ya da nimet değil, mesleğimizi yapmak ve halk sağlığına yönelik verilen hizmetlere katkı sağlamak istiyoruz. Bu vesileyle sesimizi kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. Kamuoyu, sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde işitmeyi sağlayan odyologların sesini duymalı” diye konuştu.

İAÜ’de 10 Ekim’e Renkli Kutlama
Konukseven, 10 Ekim Dünya Odyologlar Günü’nün Türkiye Odyologlar ve Konuşma Uzmanları Derneğinin (OKSUD) bir projesi olduğunu ifade eden ve kendisinin de OKSUD’un önceki dönem başkanı olduğunu hatırlattı.
Öte yandan İAÜ Odyoloji öğrencileri de 10 Ekim Dünya Odyologlar Günü’nü, üniversitenin Florya’da bulunan Halit Aydın Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen renkli bir etkinlikle kutladı. Müzik dinletilerinin sunulduğu, işitme taramalarının yapıldığı etkinlikte İAÜ Odyoloji öğrencilerinden oluşan koro da, sözleri ve bestesi Muammer Sun’a ait olan “Biz Atatürk Gençleriyiz” adlı marşı işaret diliyle seslendirdi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İntihar psikolojisine dikkat
Psikiyatrist Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney, intihar psikolojisi konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.
16.11.2019
Öğleden sonra tokluk için Hindistan cevizi yağı
Uzm. Diyetisyen Işın Sayın, öğle ve akşam yemeği arasında açlık hissi yüksek olanlara abur cubura alternatif olarak Hindistan cevizi yağı ve bir kase yağlı yoğurt önerdi.
06.08.2019
Rize’de hastanelerde ’Manevi Destek Birimi’ kuruldu
Rize’de hizmet veren iki büyük hastanede ’Manevi Destek Birimi’ kuruldu.
29.05.2019
Prof. Dr. Ener Çağrı Dinleyici: “Hedef sağlıklı mikrobiyota”
Prof.Dr. Ener Çağrı Dinleyici; mikrobiyotanın bozulmasının kanser, alerjik hastalıklar, parkinson hastalığı obezite, diyabet, depresyon gibi bir çok hastalıkta payı olduğunu söyledi.
17.07.2019
HPV virüsü çiftleri tehdit ediyor
Doç.Dr. Aydın Köşüş ve Doç.Dr. Nermin Köşüş, HPV virüsünün çiftleri tehdit ettiğini söyledi.
24.09.2019
Gebelikte mide bulantısı başka hastalıkların habercisi olabilir
Gebelik sürecinde normal karşılanan bulantı ve kusma başka hastalıkların habercisi olabiliyor. Gebelikte bulantı ve kusmalar aşırı olduğunda vücutta doku ve hücre içi suyunun azalmasına yol açacak bir boyuta erişebilirken tüm sistemleri olumsuz etkileyen ve hastane koşullarında tedavi gerektiren ciddi bir gebelik komplikasyonuna dönüşebiliyor.
31.08.2019
ANTİBİYOTİKLERİN AKILCI KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR
HAVA KİRLİLİĞİ AKCİĞER KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR
UVCD, KTEPH FARKINDALIĞI İÇİN ANKARA’DA ETKİNLİK DÜZENLEYECEK
MEDİCAL PARK KARADENİZ HASTANESİ’NDEN ANLAMLI ETKİNLİK
AKCİĞER KANSERİNDE ‘DUMANLI’ TABLO
TÜSEB’İN NADİR HASTALIKLARA YÖNELİK VİZYON PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ
SARKIK GÖZ KAPAĞI YORGUNLUK SEBEBİ
“ALERJİNİN SEBEBİ EVİNİZ OLABİLİR”
TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ: “ETKİLİ ANTİBİYOTİK GELİŞTİRİLEMEZSE 2050 YILINDA 10 MİLYON İNSAN ÖLECEK”
HER YIL DOĞAN 15 MİLYON PREMATÜRE BEBEKTEN 1 MİLYONU HAYATINI KAYBEDİYOR
20 YILDIR TÜMÖRLE SAVAŞAN SOMALİLİ HASTA ÇAREYİ TÜRKİYE’DE BULDU
BAKAN KOCA: "ŞEHİR HASTANELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARIMIN NASIL SAPTIRILDIĞINI GÖRÜNCE ŞAŞIRMADAN EDEMEDİM"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR