Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan: “Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalsın”
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Biz her zaman diyoruz Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın. Bunu hayata geçirmek içinde çok ciddi yatırımlar yapıyoruz” dedi.

01 Kasim 2019 - 17:45:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Biz her zaman diyoruz Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın. Bunu hayata geçirmek içinde çok ciddi yatırımlar yapıyoruz” dedi.
Turkcell, Ankara’da açtığı Türkiye’nin en büyük veri merkezinde yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Türkiye’ye dünya standartlarında yeni bir veri merkezi daha kazandıran Turkcell üçüncü çeyrekte müşterilerine yarım milyondan fazla müşteri daha eklerken, aynı dönemde 6,6 milyar TL gelir elde etti. Türkiye’nin en büyük veri merkezi işletmecisi olan Turkcell, yeni açtığı veri merkezindeki 12 bin metrekare beyaz alan ile toplamda 33 bin 500 metrekare beyaz alana ulaştı. Gelecek yıl Çorlu’daki veri merkezinin devreye girmesiyle birlikte Turkcell’in ulaşacağı beyaz alan kapasitesi 39 bin 500 metrekare olacak.
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, toplantı sonrası İhlas Haber Ajansına yaptığı açıklamada, yollarını artık teknoloji yoluna çevirmek istediklerini ifade etti. Erkan, “Bizim bu 3’üncü veri merkezimiz, bundan önce Gebze’de, İzmir’de açmıştık. Ama Ankara’nın bir özelliği var. Türkiye’nin en büyük veri merkezi. Biz her zaman diyoruz Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalsın. Bunu hayata geçirmek içinde çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Bu 4 veri merkezinde toplam 2 milyarın üzerinde yatırım yapmış olacağız. Bu yatırımı yaparken de son teknolojiyi kullanıyoruz. Sadece bina kalitesinin yanında güvenlik, siber güvenlik, sektörel çözümler tarafında müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu vizyon 4-5 yıllık bir vizyon, veri konusunda planlama ve çalışma her anlamıyla yoğun bir şekilde devam ediyor. İnşallah seneye Çorlu’ya da bir merkez açacağız” dedi.

“Fiber yolunu teknoloji yoluna çevirmek istiyoruz”
Teknolojinin önemine vurgu yapan Erkan, “Türkiye önemli bir geçiş noktasında, eskiden bu yola İpek Yolu deniyordu. Ama artık fiber yolunu teknoloji yoluna çevirmek istiyoruz. Bunun yolu da doğu ile batıyı birbirine bağlamaktır. Bizim komşularımızdaki internet ihtiyacının da yüzde 50’sinden fazlasını biz sağlıyoruz. Fiber internet konusunda Türkiye’yi, komşularımızı doğu ile batıyı birbirine bağlayan köprü olarak düşünebiliriz. Türkiye’deki fiber yatırımlarına hız vermek lazım. Biz her zaman ortak altyapı diyoruz” diye konuştu.
Turkcell’in ana hedeflerinden bahseden Erkan şöyle konuştu:
“Turkcel’in üç tane ana hedefi var. 1’incisi dijital servislerini yaygınlaştırmak. 2’incisi dijital iş çözümlerini kurumlarını dijitalleşmesine destek olmak. Son olarak teknoloji ile finansı birleştirerek dünyada finansal dijital çözümleri vatandaşlarımıza hizmete sunmak. Biz bu üç konu hakkında yatırım yapıyoruz. Biz bunları yaparken de alt yapıyı çok kuvvetli tutuyoruz.“
KAYNAK: İHA


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Görüntüleme teknolojilerinde parazit
Görüntüleme teknolojilerindeki parazit sorunları ortadan kalkıyor. Trimbox CEO’su Evren Yurttaş yaptığı açıklamada geliştirdikleri bir ürün ile bu problemin çözülebileceğini belirtti.
16.08.2019
Teknosa dünyanın en büyük elektronik satın alma grubunu İstanbul’da ağırladı
Teknoloji perakendecisi Teknosa, 2012 yılından bu yana üyesi olduğu ve yıllık 20 milyar Euro’luk cirosu ile dünyanın en büyük elektronik satın alma grubu olan Euronics’in yıllık toplantısına ev sahipliği yaptı. Perakende sektöründe omnichannel stratejisinin ve gelecek trendlerinin konuşulduğu toplantıda yapılan seçim sonucunda Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan bir kez daha yönetim kurulu üyeliğine seçildi.
05.07.2019
Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda Türksat 6A paneli düzenlenecek
Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından Türksat’ın iletişim desteğiyle 31 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, ATO Congresium’da başladı.
31.10.2019
Yüksek yapılarda yangın güvenliği
ELYAK Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş, yüksek binalarda yangın güvenliğine değindi.
13.05.2019
Oyunseverler için; Excalibur G770 ön siparişte
Teknoloji markası Casper, oyun severler için çıkarttığı Excalibur serisindeki ürün gamını çeşitlendirmeye devam ederek, ürün gamına yeni bir model daha ekledi. Sahip olduğu performans ve tasarımının yanı sıra kullanıcıya bilgisayarı üzerinde tam hakimiyet sunan Excalibur G770 ön siparişe sunuldu.
25.07.2019
Dünya nüfusunun yarısı internet kullanıyor
Geçen yıl internet kullanımı yüzde 6 artarken 3,8 milyar insana ulaştığı görüldü. Böylelikle internet kullanımının dünya nüfusunun yarısından fazlasını kapsadığı anlaşıldı.
20.06.2019
PROF. DR. ERCAN BAŞTU:“ TÜP BEBEKTE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ MİLYONLARCA İNSAN UMUT IŞIĞI OLABİLİR”
ANTİBİYOTİKLERİN AKILCI KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR
HAVA KİRLİLİĞİ AKCİĞER KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR
UVCD, KTEPH FARKINDALIĞI İÇİN ANKARA’DA ETKİNLİK DÜZENLEYECEK
MEDİCAL PARK KARADENİZ HASTANESİ’NDEN ANLAMLI ETKİNLİK
AKCİĞER KANSERİNDE ‘DUMANLI’ TABLO
TÜSEB’İN NADİR HASTALIKLARA YÖNELİK VİZYON PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ
SARKIK GÖZ KAPAĞI YORGUNLUK SEBEBİ
“ALERJİNİN SEBEBİ EVİNİZ OLABİLİR”
TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ: “ETKİLİ ANTİBİYOTİK GELİŞTİRİLEMEZSE 2050 YILINDA 10 MİLYON İNSAN ÖLECEK”
HER YIL DOĞAN 15 MİLYON PREMATÜRE BEBEKTEN 1 MİLYONU HAYATINI KAYBEDİYOR
20 YILDIR TÜMÖRLE SAVAŞAN SOMALİLİ HASTA ÇAREYİ TÜRKİYE’DE BULDU

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR