Siyasi Parti Üyeliği Askeri Okullara Girmeye Engel Olur Mu
Siyasi parti üyeliği Harp Okulları'na girmeye engel olur mu sorusu adayların kafasını karıştıran en önemli soruların başında geliyor.

20 Nisan 2019 - 00:44:32

Çıktı Al

Yorum (0)

Bu konu askeri okullar ve diğer kamu kurumlarına girmek isteyen pek çok aday tarafından merak edilmektedir. Diğer kamu kurumlarından ziyade askerin ve polisin siyasetle hiç bir ilgisi olmaması gerekir aynı şekilde asker ve polis adaylarının da.

Fakat başvurudan daha önceden bir siyasi parti üyesiyseniz, askeri okullara yada diğer devlet kurumlarına başvurduysanız ve üyeliğinizi sildirdiyseniz bu sizin için bir engel teşkil etmeyecektir. Yani bir kuruma başvuru öncesinde (tavsiyemiz) yada başvuru sonrasında üyeliğinizi sildirmeniz sizin avantıjınıza olacaktır bu konuda; 657 sayılı kanunun 7. maddesinde "Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar" hükmü yer almaktadır. Bu hüküm memur olanlara ilişkindir, memur olacaklara ilişkin değildir.

Memur olarak atanmaya hak kazananların, atanma öncesinde, siyasi parti üyeliğini sonlandırması yeterlidir. 657 sayılı kanun bu şekilde hüküm vermektedir.  

Siyasi parti üyeliğinizi bağlı bulunduğunuz il/ilçe seçim kuruluna kimlik fotokopiniz ile gidip sildirmek için başvuru dilekçenizi verebilirsiniz en geç 1 hafta içinde silinecektir. Silinip silinmediğini ise e-devlet ''siyasi parti üyeliği sorgulama'' sayfasından kontrol edebilirsiniz. 

KAYNAK: Görevimizvatan.com


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Burak Yılmaz mı, Hugo Rodallega mı?
Bu sezon birlikte forma giyen ve Trabzonspor formasıyla en iyi hücum ikilisi olan Burak Yılmaz ve Hugo Rodallega, bu kez rakip olarak birbirlerinin karşısında yer alarak gol yollarında etkili olmaya çalışacaklar.
17.05.2019
Kayıp gazeteciyi bulmak için her fikir tartışılıyor
Bayburt-Trabzon il sınırında yürütülen yol açma çalışmalarını takip ederken 8 gün önce üzerine çıktığı kar kütlesi ile birlikte uçurumdan düşen Anadolu Ajansı Muhabiri Abdülkadir Nişancı’yı arama çalışmaları Derebaşı Deresi’nde sürüyor. Ekipler çalışmalar kapsamında her fikri tartışırken, son olarak kayıp gazetecinin düştüğü yerden aynı ağırlıkta bir insan maketinin uçuruma atılması halinde şelale ile birlikte nereye kadar gideceği araştırılacak.
17.05.2019
Soma maden faciasında hayatını kaydedenler sahnede anıldı
2014 yılında Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği, maden faciasının sahneye taşındığı dans gösterisi Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
17.05.2019
TATD, Türkiye’de acil tıbbın geleceğine yön verecek uzman hekimler yetiştiriyor
Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD), acil tıp uzman ve asistanlarını yurt dışına eğitime göndererek acil sağlık hizmetlerinin geleceğine yön verecek uzman hekimler yetiştiriyor.
17.05.2019
İmar barışından 19 milyar TL geldi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde yürürlüğe giren ve iki kez uzatılan İmar barışında sona gelindi.
17.05.2019
Viaport Asia’dan 19 Mayıs’a özel görkemli anma
Türkiye’nin en büyük yaşam merkezlerinden Viaport Asia, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel, peyzaj tasarımı yaptı. 1919 çiçekten oluşan, 100’üncü yıl logosu, ziyaretçilerin büyük ilgisini topladı.
17.05.2019
BURUN UCU PROBLEMLERİNE DİKKAT
SALGIN DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN AKCİĞER TARAMASI YAPILDI
KALİTESİZ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAK, HİÇ KULLANMAMAKTAN DAHA ZARARLI
SANCAKTEPE ACİL DURUM HASTANESİ HİZMETE AÇILIYOR
BAKAN KOCA: "ÖLÜM ORANLARI DA ANKARA’NIN BAŞARISINI ORTAYA KOYUYOR"
BÖCEKLERDEN KORONA VİRÜS GEÇER Mİ
TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜSTEN SON 24 SAATTE 34 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN TOPLAM CAN KAYBI 4 BİN 431 KİŞİ OLDU. BUGÜN 21 BİN 43 TEST YAPILIRKEN BİN 35 KİŞİDE YENİ VAKA GÖRÜLDÜ, BİN 286 KİŞİ DE İYİLEŞTİ.
MS HASTALARINA COVİD-19 UYARISI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN 11 SEKTÖRE YÖNELİK DAHA YENİ REHBER
TÜRKİYE KORUYUCU TIBBİ MALZEMEDE KÜRESEL OYUNCU OLMA YOLUNDA
SAĞLIK ÇALIŞANLARI, SAĞLIK İÇİN ÇALIP SÖYLEDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 29 CAN KAYBI, 987 YENİ VAKA”

EN ÇOK OKUNANLAR