Katarakt bir çok kişiyi tehdit ediyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.İlker İncebıyık, katarakt rahatsızlığının bir çok kişiyi tehdit ettiğini söyledi.

28 Mayis 2019 - 11:00:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.İlker İncebıyık, katarakt rahatsızlığının bir çok kişiyi tehdit ettiğini söyledi.
Kataraktın ortalama 55-60 yaş civarındaki kişilerde görülen göz bebeğinin hemen arkasında yer alan lensin şeffaflığını yitirmesi olduğunu anlatan Op.Dr.İlker İncebıyık, “Halk dilinde göz perdesi veya aksu olarak nitelendirilir. Her yaşta oluşabilir, yaşlanmanın doğal bir sürecidir” dedi.
Yaşlılığın kataraktın en önemli sebebi olduğunu dile getiren Op.Dr.İlker İncebıyık, “Çocuklarda ise metabolik hastalıklar, akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, mikrobik durumlar ve yaralanmalar etkili olur. Gençlerde katarakt sebepleri diyabet, romatizmal hastalıklar, uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı, uyuşturucular ve göz yaralanmalarıdır” diye konuştu.
Kataraktın belirtilerini; Renklerde soluklaşma ve sararma, başlangıç seviyesinde araba farlarından şiddeti artan bir şekilde rahatsız olma, alacakaranlıkta ve sisli havalarda detayları görememe, ileri evrelerde buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi hissetme, gözlük camının sık değişmesi, ışığa karşı hassasiyet, göz kamaşması olarak sıralayan Op.Dr.İlker İncebıyık, “Katarakt sanılanın aksine gözde ağrı ve kızarıklık yapmaz. Katarakt tanısı göz hekiminin yaptığı biomikroskobik muayene ile konulur. Katarakt bulguları lensin su tutulması, lensin şişmesi, matlaşması ve renk değiştirerek sarı -gri halini almasıdır.
Kataraktın tek tedavisi ameliyat ile saydamlığını yitirmiş lensin alınması ve yerine saydam bir göz merceği yerleştirilmesidir. Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemez.
Katarakt ameliyatında en yaygın kullanılan yöntem, halk arasında lazer cerrahisi olarak bilinen fakoemülsifikasyon yöntemidir. Bu operasyonla sertleşmiş katarak kırılıp, temizlenerek yerine göz içi mercek yerleştirilmektedir. Operasyon 2 mm’den küçük bir kesiden yapılmaktadır.
Narkozsuz, dikişsiz bir ameliyattır. Hasta ameliyat sırasında ağrı hissetmez ve aynı gün evine dönebilmektedir” dedi.
Op.Dr.İlker İncebıyık, görme bozukluğunun kişinin günlük yaşamını aksatacak kadar ilerlediğinde katarakt ameliyatı yapılması gerektiğini ifade ederek, “Geç yapılan cerrahiler zorlaşır ve ameliyatın riski artar. Çok beklemiş kataraktların çekirdekleri sertleşeceği ve bağları gevşeyebileceği için ameliyat işlemini zorlaştırabilirler.
Ameliyat sonrası göz üzerine kapama bandajı yapıştırılır ve hastaya istirahat etmesi söylenir ve damla reçete edilerek taburcu edilir.
Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. Hafta ve 1. ayda hasta kontrollere gelir.
Hasta ameliyattan en fazla 3 gün sonra günlük yaşamına dönebilmektedir
Katarakt ameliyattan sonra tekrarlamaz. Lakin merceğin içine konulan zarın arka kısmında beyazlaşma (halk arasında kireçlenme de denir) olabilir. Bu durum lazerle poliklinik ortamında kolayca tedavi edilebilir.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Topkapı Sarayı tarihi kapılarını yeniden açtı
Korona virüs salgınına karşı alınan tedbidler kapsamında geçici olarak ziyarete kapatılan Topkapı Sarayı, yeni normalleşme süreci ile birlikte 75 gün sonra kapılarını açtı.
01.06.2020
Büyükçekmece’de kafe, kıraathane ve pastaneler denetlendi
Yeni tip korona virüs salgını sürecinde atılan yeni normalleşme adımları kapsamında bugün açılan kafeleri yerinde denetleyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kahvehanelerde oynanan kağıt ve taş oyunlarındaki malzemelerin mikrop ve virüs saçtığına atıfta bulunarak, “Büyükçekmece Belediyesi olarak bundan sonra kahvehane ruhsatı vermeyeceğiz”dedi. Başkan Akgün, Türkiye Belediyeler Birliği’ndeki ilk toplantıda da kitap okuma oranının artması için diğer belediyeler için kahvehanelerin kıraathaneye çevrilmesi konusunu gündeme getireceğini söyledi.
01.06.2020
Koronavirüs sürecini fırsata çevirdiler
Koronavirüs salgını nedeniyle bir çok firma evden çalışma sistemine geçti. Kurumsal takım çalışması ve motivasyon eğitimleri düzenleyen M3 Works, online etkinlikleri ile koronavirüs sürecini fırsata çevirdi.
01.06.2020
Pandemi sürecinde ağız ve diş sağlığı nasıl korunmalı
Korona virüs salgınında en fazla risk altında bulunan sağlık çalışanlarının içinde diş hekimleri de yer alıyor. Normalleşme dönemiyle birlikte artan diş hekimi randevularına dikkat çeken Prof. Dr. Selçuk Basa, diş hekimine direkt başvurudan önce mutlaka telefon ile veya internet üzerinden bilgi almanın önemine değinerek, pandemi döneminde diş sağlığı için yapılması gerekenleri de anlattı.
01.06.2020
Türkiye’de araç sayısı artarken trafik kazaları azaldı
Türkiye’de araç sayısı son 11 yılda yüzde 61 artışla 23 milyonu geçti. Ancak devreye alınan emniyetli otoyol projeleriyle araç sayısındaki büyük artış trafik kazalarına yansımadı. KGM verilerine göre 2009-2019 yılları arasında Türkiye’de 26 bin 300 km otoyolun yapımı tamamlandı. 2009 yılında 1 milyon 53 bin olan trafik kazası sayısı, geçtiğimiz yıl 1 milyon 168 bin oldu. Kaza sayısı 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5 oranında azalış kaydetti.
01.06.2020
Avrupa Networking Pierre Cardin Kozmetik Başkanı Mustafa Çarşıbaşı, yeni normal döneminde kozmetik sektöründe ciddi bir hareketlilik beklediklerini belirterek "Umarım hepimiz için hayırlı olur inşallah bundan sonra daha fazla insanın hayatına gireceğiz"
01.06.2020
DÜNYA LİTERATİRÜNE GİREN ÖMER ÖZKAN BEBEKTE ÜREME TIBBINDAKİ BÜTÜN YENİLİKLER TAKİP EDİLDİ
YURT DIŞINA ÇIKIŞLARDA PCR TESTİ İSTENEN VATANDAŞLAR İÇİN TEST ÜCRETİ BELLİ OLDU
"DİYABET, KORONAVİRÜS SEMPTOMLARINI ŞİDDETLENDİRİYOR"
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
SAĞLIK BAKANI KOCA, ABD TİCARET ODASI TOPLANTISINA KATILDI
DR. BÜKÜŞOĞLU: "KÖK HÜCRELER ÜZERİNDE BÖYLESİNE ETKİLERİ OLMASI ŞAŞIRTICI VE SÜRPRİZ"
MEHMET HANİFİ KUTLAR: "OZON TEDAVİSİ, KANDAKİ OKSİJEN MİKTARINI ARTTIRDIĞINDAN VÜCUDU HIZLI BİR ŞEKİLDE YENİLER"
(ÖZEL) PANDEMİ SÜRECİNDE KIRMIZI ET TÜKETİMİ NASIL OLMALI
BAKAN KOCA: ”(VİRÜSÜN YAYILMA HIZI AZALDI) KULAKTAN KULAĞA YAYILAN BU KANI YANLIŞTIR”
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
“PANDEMİDEN KORUN” PROJESİ SİNCAN’DAN BAŞLIYOR
GUATR AMELİYATI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN NOKTALAR

EN ÇOK OKUNANLAR