Katarakt bir çok kişiyi tehdit ediyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.İlker İncebıyık, katarakt rahatsızlığının bir çok kişiyi tehdit ettiğini söyledi.

28 Mayis 2019 - 11:00:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.İlker İncebıyık, katarakt rahatsızlığının bir çok kişiyi tehdit ettiğini söyledi.
Kataraktın ortalama 55-60 yaş civarındaki kişilerde görülen göz bebeğinin hemen arkasında yer alan lensin şeffaflığını yitirmesi olduğunu anlatan Op.Dr.İlker İncebıyık, “Halk dilinde göz perdesi veya aksu olarak nitelendirilir. Her yaşta oluşabilir, yaşlanmanın doğal bir sürecidir” dedi.
Yaşlılığın kataraktın en önemli sebebi olduğunu dile getiren Op.Dr.İlker İncebıyık, “Çocuklarda ise metabolik hastalıklar, akraba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, mikrobik durumlar ve yaralanmalar etkili olur. Gençlerde katarakt sebepleri diyabet, romatizmal hastalıklar, uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı, uyuşturucular ve göz yaralanmalarıdır” diye konuştu.
Kataraktın belirtilerini; Renklerde soluklaşma ve sararma, başlangıç seviyesinde araba farlarından şiddeti artan bir şekilde rahatsız olma, alacakaranlıkta ve sisli havalarda detayları görememe, ileri evrelerde buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi hissetme, gözlük camının sık değişmesi, ışığa karşı hassasiyet, göz kamaşması olarak sıralayan Op.Dr.İlker İncebıyık, “Katarakt sanılanın aksine gözde ağrı ve kızarıklık yapmaz. Katarakt tanısı göz hekiminin yaptığı biomikroskobik muayene ile konulur. Katarakt bulguları lensin su tutulması, lensin şişmesi, matlaşması ve renk değiştirerek sarı -gri halini almasıdır.
Kataraktın tek tedavisi ameliyat ile saydamlığını yitirmiş lensin alınması ve yerine saydam bir göz merceği yerleştirilmesidir. Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemez.
Katarakt ameliyatında en yaygın kullanılan yöntem, halk arasında lazer cerrahisi olarak bilinen fakoemülsifikasyon yöntemidir. Bu operasyonla sertleşmiş katarak kırılıp, temizlenerek yerine göz içi mercek yerleştirilmektedir. Operasyon 2 mm’den küçük bir kesiden yapılmaktadır.
Narkozsuz, dikişsiz bir ameliyattır. Hasta ameliyat sırasında ağrı hissetmez ve aynı gün evine dönebilmektedir” dedi.
Op.Dr.İlker İncebıyık, görme bozukluğunun kişinin günlük yaşamını aksatacak kadar ilerlediğinde katarakt ameliyatı yapılması gerektiğini ifade ederek, “Geç yapılan cerrahiler zorlaşır ve ameliyatın riski artar. Çok beklemiş kataraktların çekirdekleri sertleşeceği ve bağları gevşeyebileceği için ameliyat işlemini zorlaştırabilirler.
Ameliyat sonrası göz üzerine kapama bandajı yapıştırılır ve hastaya istirahat etmesi söylenir ve damla reçete edilerek taburcu edilir.
Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. Hafta ve 1. ayda hasta kontrollere gelir.
Hasta ameliyattan en fazla 3 gün sonra günlük yaşamına dönebilmektedir
Katarakt ameliyattan sonra tekrarlamaz. Lakin merceğin içine konulan zarın arka kısmında beyazlaşma (halk arasında kireçlenme de denir) olabilir. Bu durum lazerle poliklinik ortamında kolayca tedavi edilebilir.”
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Viyadükten atladı, beton zemine çakıldı
Beykoz’da viyadükten aşağı atlayan şahıs, beton zemine çakılarak hayatını kaybetti. Olayı uzaktan gören bir vatandaşın ihbarı üzerine polis ekipleri inceleme başlattı. Cesedin 55 yaşlarında bir erkeğe ait olduğu belirlendi.
21.05.2019
Jane Corry’nin Kan Kardeşler adlı kitabı raflarda
Biri iyi, biri kötü, biri ölü olan üç küçük kızın hikayesi Kan Kardeşler adlı kitap raflardaki yerini aldı.
21.05.2019
Omega 3 ile depresyondan kurtulmak mümkün
Op.Dr. Kerem Bıkmaz, balık yağının (omega 3) depresyon ve bunamayı azalttığını söyledi.
21.05.2019
Yeni lise eğitim sistemi sınava değil hayata hazırlıyor
9. sınıftan başlayarak uygulanmak üzere açıklanan yeni lise eğitim sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Dr. Özge Aslan, “Yeni sistem öğrencileri artık sadece sınava değil hayata da hazırlayacak” dedi.
21.05.2019
Bakan Kasapoğlu’nun İstanbul’da balık tutma keyfi
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul’daki programına kısa bir ara vererek Galata Köprüsü’nde balık tuttu.
21.05.2019
Arnavutköy’de 5’inci Geleneksel Bilim Kültür ve Sanat Günleri başladı
Arnavutköy Belediyesi ve Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 5’inci Geleneksel Bilim Kültür ve Sanat Günleri düzenleniyor. Toplam 3 gün sürecek programın teması ise “Bin 71 çocuk yazar ve genç kalemlerimizle geleceğin kapılarını açıyoruz” oldu.
21.05.2019
ŞEHİT ÇOCUKLARINA AFET FARKINDALIĞI EĞİTİMİ
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞTU
SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUYAN VE ANTİOKSİDAN İÇEREN KIŞ ÇAYI TARİFLERİ
PROF. DR. TEZER KUTLUK: "SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİNDEN KORUNMAK İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM ATIN"
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
ÖZEL İMPERİAL HASTANESİNDEN "SATILIYOR" İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

EN ÇOK OKUNANLAR