"Bebeklerde inek sütü alerjisi, kabızlık yapabilir"
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Başıbüyük, “Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık görüldüğünde inek sütü alerjisi mutlaka akla gelmeli. Anneye inek sütü içermeyen diyet önerilmeli” dedi.

06 Kasim 2019 - 11:00:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Başıbüyük, “Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık görüldüğünde inek sütü alerjisi mutlaka akla gelmeli. Anneye inek sütü içermeyen diyet önerilmeli” dedi.

Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Başıbüyük, çocuklarda kabızlık durumunun altında birçok neden olabileceğini belirterek aileleri uyardı. Dr. Başıbüyük, bebeklerde ve süt çocuklarında normal dışkı sıklığının günde ortalama dört kez olduğunu belirterek, “Sert olmamak şartıyla haftada bir kez de olabilir. Ancak bu durumun çocuğu rahatsız etmemesi gerekir. Tamamlayıcı gıdaya geçildiğinde bu durum kendiliğinden düzelir. Dört yaş ve üzerinde ise haftada üç ile günde üç kez arasında dışkılama sayısı normal kabul edilir” ifadelerini kullandı.

“Patates, pirinç ve muz tüketimi sınırlandırılmalı”
Kabızlığa karşı bol sebze tüketimini öneren Başıbüyük, “Formül süt ile beslenen bebeklerde kabızlık görülürse doktor önerisi ile kabızlığı önleyen ve tedavi eden özel formül süt formülasyonlarına geçiş sağlanmalı. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık görüldüğünde inek sütü alerjisi mutlaka akla gelmeli. Gerekli durumlarda anneye inek sütü ve bundan üretilen gıdaları içermeyen diyet önerilmeli. Kabızlığı önlemek için çocuğun sıvı alımını artırmalı, erik, armut, kayısı gibi lif içeren meyveler ve bol sebze tüketmesi önerilmeli, yemeklerine zeytinyağı eklenebilir. Patates, pirinç ve muz gibi kabızlığa yol açabilen gıdaların tüketimi sınırlandırılmalı. Tuvalet eğitimi başlanan çocukların her beslenmeden sonra tuvalete oturtulması sağlanmalı. Evde çocuklar için erik veya kayısılar kaynatılıp blendırdan çekilerek posaları ile çocuklara verilebilir. Bol sıvı alımı ve hareketin artırılması da unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

“Troid bezine dikkat edilmeli”
Başıbüyük, kabızlığın altında yatan nedenin muhakkak tespit edilmesinin önemine değinerek, “Beslenme ve önerilerle düzelme sağlanamayan çocuklarda takip eden doktorun gerekli gördüğü kan tetkikleri, görüntüleme ve gaita testleri yapılarak kabızlığa yol açan altta yatan bir hastalığın olup olmadığı kontrol edilmeli. Tiroid bezine dikkat edilmeli. Tiroid bezinin az çalışması, bazı minerallerin fazla ya da eksik oluşu, bağırsağın sinir sisteminde ya da bağırsak duvarı hastalıklarında kabızlık görülebilir” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
’’İnsülin direnci kilo verememenizin sebebi olabilir’’
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap, kilo vermede direnç sebepleri hakkında açıklamalarda bulundu.
07.10.2019
Akciğer kanserinde ‘dumanlı’ tablo
Dünyada ve Türkiye’de en sık görülen, en ölümcül kanser türlerinin başında gelen akciğer kanserine yakalanma yaşı düşüyor. Son veriler akciğer kanserine yakalanma yaşının 50’lerden 40’lı yaşlara gerilediğini gösteriyor.
18.11.2019
Zeytinyağı kanser riskini yüzde 50’ye yakın azaltıyor
GİMDES Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, "İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nde 8 bilim adamının 61 bin 471 kadın üzerinde yaptıkları araştırma kapsamında zeytinyağının kanser riskini yüzde 50’ye yakın azaltığı sonucunu vermiştir" dedi.
23.08.2019
Op. Dr. Esra Demir, kadınları uyardı
Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, vajen estetiği konusunda önemli bilgiler verdi.
03.09.2019
Türkiye’de son dönemde sağlık turizminin ivmesi giderek yükseliyor. Türkiye’de bu alanda hizmet veren kuruluşlar da faaliyetlerini yeni teknolojilerle destekleyerek operasyon seçeneklerini çeşitlendiriyor. Bu çerçevede saç ekim merkezlerinden bazıları uygulamalarına ’alın daraltma’ işlemini de dahil etti.
02.09.2019
TÜSEB Başkanlığına mühendis bilim insanı görevlendirildi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı olarak görevlendirilen Prof. Dr. Adil Mardinoğlu, enstitünün İstanbul yerleşkesinde düzenlenen devir teslim töreniyle görevine başladı.
28.05.2019
PROF. DR. ERCAN BAŞTU:“ TÜP BEBEKTE KÖK HÜCRE TEDAVİSİ MİLYONLARCA İNSAN UMUT IŞIĞI OLABİLİR”
ANTİBİYOTİKLERİN AKILCI KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR
HAVA KİRLİLİĞİ AKCİĞER KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR
UVCD, KTEPH FARKINDALIĞI İÇİN ANKARA’DA ETKİNLİK DÜZENLEYECEK
MEDİCAL PARK KARADENİZ HASTANESİ’NDEN ANLAMLI ETKİNLİK
AKCİĞER KANSERİNDE ‘DUMANLI’ TABLO
TÜSEB’İN NADİR HASTALIKLARA YÖNELİK VİZYON PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ
SARKIK GÖZ KAPAĞI YORGUNLUK SEBEBİ
“ALERJİNİN SEBEBİ EVİNİZ OLABİLİR”
TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ: “ETKİLİ ANTİBİYOTİK GELİŞTİRİLEMEZSE 2050 YILINDA 10 MİLYON İNSAN ÖLECEK”
HER YIL DOĞAN 15 MİLYON PREMATÜRE BEBEKTEN 1 MİLYONU HAYATINI KAYBEDİYOR
20 YILDIR TÜMÖRLE SAVAŞAN SOMALİLİ HASTA ÇAREYİ TÜRKİYE’DE BULDU

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR