“Torasik Onkolojide Son Durum” sempozyumunda önemli mesajlar paylaşıldı
Türk Toraks Derneği tarafından “Torasik Onkolojide Son Durum” konulu bir sempozyum düzenlendi.

07 Kasim 2019 - 11:00:05

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Türk Toraks Derneği tarafından “Torasik Onkolojide Son Durum” konulu bir sempozyum düzenlendi.
İki gün süren sempozyumda “Akciğer kanseri epidemiyolojisi ve risk faktörleri, dünyada ve Türkiye’de akciğer kanseri riskinde değişim, tütün ve yeni tütün ürünlerinin etkisi, iklim krizi gıda ve su odağında akciğerlerde kanser riski oluşturur mu, akciğer kanseri tanısında yenilikler” gibi önemli konu başlıkları masaya yatırıldı. Türk Toraks Derneği Torasik Onkoloji Çalışma Grubu Başkanı ve Sempozyum Eş Başkanı Prof. Dr. Pınar Çelik, sempozyum sonrası şu açıklamayı yaptı:
“Sempozyumumuzda akciğer kanserinin tanı ve tedavisindeki yenilikler alanında uzman bilim insanları ile çok yönlü olarak ele alındı. Tüm dünyada akciğer kanserine toplumsal farkındalık oluşturulması için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Kasım ayı başında yapılan bu önemli sempozyumdaki verimli tartışmaların sonucunda ülkemiz, derneğimiz, hekimler, akciğer kanseri hastaları ve hatta tüm insanlığı ilgilendiren bazı çıktılar ortaya kondu. Ayrıca akciğer kanseri hastalarının tanı aşamaları sonrasında tedavilerinin ve takiplerinin göğüs hastalıkları uzmanları tarafından da yapılabilmesinin önemine vurgu yapılarak, bu konuda gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi talep ediyoruz.”
Türk Toraks Derneği üyesi ve Sempozyum Eş Başkanı Prof. Dr. Tuncay Göksel ise, “Akciğer kanseri ülkemizde ve tüm dünyada kansere bağlı ölümlerde ilk sırada yer almaktadır. Sempozyum konuşmacılarından Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sedat Altın’ın da vurguladığı gibi bugün ülkemizde her 25 dakikada bir kişi akciğer kanseri nedeniyle ölmektedir. Sempozyumda bu ağır bilançonun önüne geçmede akciğer kanserini önlemeye yönelik alınması gereken ulusal tedbirlerin altı çizildi” dedi.
Prof. Dr. Göksel, söz konusu önerileri şu şekilde sıraladı:
“Tütün kullanımının artmasının kanser sıklığını artıracağına ilişkin veriler nedeniyle tütün kontrolünde kararlı adımların atılması, kapalı alan yasakları, dumansız hava sahası ilkelerine bağlı kalınmasıdır. Nargile, sarmalık tütün ve halen yasak olan e-sigara ve ısıtılarak kullanılan tütün ürünleriyle ilgili ciddi önlemlerin alınması, denetimlere devam edilmesidir. El Nikotin etkilenmesinin kanser yapıcı etkisi konusunda farkındalık yaratılmasıdır. Radon gazının kanser yaptığının topluma açıklanması, bu konuda alınması gereken tedbirler konusunda uzmanlarca bilgilendirme yapılması, binalarda radon ölçümleri yapılarak gerekli yalıtım tedbirlerinin alınması konusunda ilgili yönetmeliklerin hazırlanmasıdır. Akciğer kanserinin çoğunlukla sigara içenlerde olması nedeniyle bu hastalara yönelik suçlayıcı ve yargılayıcı bir bakışın işe yaramadığı görülmektedir. Bu nedenle, sigara içmenin bağımlılık temellinde bir hastalık olarak kabul edilmesi, bu kişilerin suçlanması yerine, tedavi edilmeleri gerektiği konusunda toplumda farkındalık oluşturulması ve destek sağlanmasıdır. Dünyadaki çalışmalar, hava kirliliğinin akciğer kanserini artırdığı göstermektedir. Ülkemizde de hava kirliliğinin akciğer kanseri üzerindeki etkisini somut verilerle ortaya koyacak araştırmaların yapılması ve desteklenmesidir. Küresel iklim krizi nedeni ile sularda artan arsenik gibi kanser yapıcı maddeler konusunda toplumun uyarılması, küresel iklim krizinin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarda bulunulması. İnşaatlarda yalıtım için asbest kullanımının yasak olmadığı dönemlerde yapılan eski binaların yıkılması ile açığa çıkan asbestin akciğer kanseri ve mezotelyoma yapma riski olduğu konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve bu yıkımlar sırasında gerekli çevresel ve bu işlerde çalışan işçilere yönelik bireysel koruyucu tedbirlerin alınmasıdır. Yaygın olarak kullanılan tek kullanımlık plastik ürünlerinden açığa çıkan mikroplastiklerin çevre ve insan sağlığı için ciddi riskler taşıdığı konusunda toplumda farkındalık oluşturulması. Bu plastiklerin kullanımının sınırlandırılması ve çevreye yayılımlarının önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması. Tomografide yayılan iyonize radyasyonun da kanser yapıcı etkisinin olması nedeni ile gerekmedikçe bu tetkikin yapılmaması ve check-up adı altında tarama amaçlı tomografi çekilmesinin önüne geçilmesi, bunun engellenmesi için bilgilendirme ve eğitim toplantılarının düzenlenmesidir.”
Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram da, “Sağlık sorunlarından henüz ortaya çıkmadan korunmanın halk sağlığı açısından en önemli koruma yöntemi olduğu bilinmektedir. Tanı ve tedavi için ayrılan kaynaklardan ve harcanan efordan daha azıyla toplumların sağlığına katkı sağlamak mümkündür. Türk Toraks Derneği olarak akciğer kanseri farkındalık ayında gerçekleştirdiğimiz bu sempozyumun sonuç bildirisiyle yukarıdaki konulara dikkat çekiyor ve gereken önlemleri hızla, etkin biçimde almaları için yetkililere çağrıda bulunuyoruz” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Başkan Akgün: “Depreme topyekun hazırlanmak zorundayız”
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, deprem gerçeğini artık tüm Türkiye’nin kabul etmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Depreme hazırlanmak topyekun Türkiye Cumhuriyeti devletinin görevidir” dedi.
01.10.2019
Alman Başkonsolosluğu’nda iki dost ülke gençlerinden muhteşem konser
Ataşehir ve Monheim gençlik senfoni orkestraları 30 Eylül Pazartesi günü İstanbul Almanya Başkonsolosluğu’nda muhteşem bir konser verdi. İki kentin gençlik senfoni orkestralarının verdiği konser; barış, dostluk ve işbirliği adına renkli görüntülere sahne oldu.
01.10.2019
Beşiktaş’ta durağa hızlı girdiği iddia edilen özel halk otobüsü üniversite öğrencisine çarptı
Beşiktaş’ta durağa hızlı girdiği iddia edilen özel halk otobüsü telefon konuşan üniversite öğrencisine çarptı. Kazada yaralanan üniversite öğrencisi sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.
01.10.2019
Sultanbeyli Battal Gazi Mahallesi’nde inşaatta göçük meydana geldi. Göçük altında kalan işçiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.
Sultanbeyli Battal Gazi Mahallesi’nde inşaatta göçük meydana geldi. Göçük altında kalan işçiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.
01.10.2019
Kartal’da binanın çatısı alev alev yandı
Kartal’da bir binanın çatı katında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Alevler kısa sürede çatı katını sararken, ölen ya da yaralananın olmadığı yangın itfaiye tarafından söndürüldü.
01.10.2019
Uçaklarda
Uluslararası uçuşlarda uçak kaçırma ve benzeri olaylara karşı silahlı polis dönemi başlıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle artık uluslararası uçuşlarda en az iki silahlı sivil polis yer alacak. Yolcu gibi koltuklarda oturacak hava polisleri olaya özel silahlarla müdahalede bulunacak.
01.10.2019
BAKAN KOCA’DAN "DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ" MESAJI
SAĞLIK BAKANI KOCA: “TOPLAM VAKALARIN YÜZDE 80’İ İYİLEŞTİ”
BEYPAZARI BELEDİYESİNİN EVDE BAKIM HİZMETİ DEVAM EDİYOR
’’KÖTÜ AĞIZ KOKUSUNU HAFİFE ALMAYIN’’
’’KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH: FİZYOTERAPİ’’
15 YIL BEKLEDİĞİ NAKİL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLDU
SAĞLIK BAKANI KOCA, AB ÜLKELERİNİN BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
’’KORONAVİRÜSÜ ELLERİMİZLE YENECEĞİZ’’
NORMALLEŞME SÜRECİNDE HASTANEYE GELENLERİN SAYISI İKİ BUÇUK KAT ARTTI
“SPOR ÇEVREDEKİ VİRÜS YÜKÜNÜ ARTTIRIYOR”
FUE SAÇ EKİMİNİN SAÇLARIN DAHA DOĞAL VE GÜR OLMASINDA ETKİSİ
BAŞKENT CAMİLERİNDE HİJYEN ÖNLEMİ

EN ÇOK OKUNANLAR