Meme kanserinde en önemli kontrol elle muayene
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çetin Altunal, her 8 kadından birinin hayatı boyunca meme kanseri ile karşılaşma riski taşıdığına dikkat çekerek, “Meme kanseri ile mücadelede elle muayene, düzenli hekim kontrolü ve beraberinde erken teşhis yüz güldürüyor. Tüm kadınlar 20 yaşından sonra her ay kendi kendine meme muayenesini gerçekleştirmeli” dedi.

07 Kasim 2019 - 12:15:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çetin Altunal, her 8 kadından birinin hayatı boyunca meme kanseri ile karşılaşma riski taşıdığına dikkat çekerek, “Meme kanseri ile mücadelede elle muayene, düzenli hekim kontrolü ve beraberinde erken teşhis yüz güldürüyor. Tüm kadınlar 20 yaşından sonra her ay kendi kendine meme muayenesini gerçekleştirmeli” dedi.
Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Küçükçekmece Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından kadın personele yönelik ‘Meme Kanseri’ semineri düzenlendi. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çetin Altunal, personele konuyla ilgili bilgiler vererek, önemli tavsiyelerde bulundu. Meme kanseri ile mücadelenin kadınların vücudunu ve meme kanserini çok iyi tanıması ile başladığını belirten Uzm. Dr. Çetin Altunal, “Kadın olmak, yaş, aile öyküsü, erken yaşta adet görmek, geç yaşta menopoza girmek, yağlı beslenme, alkol tüketmek gibi faktörler meme kanseri riskini artırıyor. Tüm kadınlar, 20 yaşından sonra kendi kendilerine meme muayenesi yapmalıdır. 30’lu yaşlara doğru üç yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl genel cerrahi uzmanına meme muayenesi için başvurmaları gerekir. Erken tanı konduğunda meme kanserinden kurtulmak mümkündür. Evre 1’de başarı oranımız yüzde 90’lara kadar ulaşırken, evre 4’te yüzde 15’lere düşüyor” dedi.

“Meme kanserine düzenli beslenmeyle savaş açın”
Diyetisyen Gamze Çakaloğlu da meme kanserine düzenli beslenmeyle de savaş açılabileceğinin altını çizerek, “90 bin kadın üzerinde yapılan bir çalışma; meyve ve sebze ağırlıklı beslenme alışkanlığının meme kanseri riskini yüzde 15 azaltabileceğini göstermiştir. Havuç gibi beta karoten içeren sebzelerin meme kanseri üzerinde koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bazı meme kanseri türlerinin oluşmasında yüksek östrojen hormonu düzeyleri etkili olmaktadır. Meme kanseri riskini azaltan diğer gıdalar ise; balık, yumurta, bakliyatlar, brokoli, lahana, şeftali gibi besinlerdir” diye konuştu.

“Hastalara gerçekçi olmayan vaatlerle yaklaşmayın”
Seminerde kanser hastasına en doğru yaklaşım şekillerini anlatan Uzm. Psikolog Elif Sağlam ise, “Kanser hastalarına gerçekçi olmayan vaatlerle yaklaşmayın. Kaygılı bir yaklaşım onlara bir fayda sağlamaz. ‘Seni çok iyi anlıyorum, sen güçlüsün, atlatacaksın’ gibi yaklaşımlar doğru değildir. Onlara karşı yalnızca iyi bir dinleyici olun ve hasta hazır hissettiğinde paylaştıklarını dinleyin” tavsiyesinde bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tülin Şahin’den dijital defile
New Yok Fashion Week’te yaptığı defilelerle dünya modasında adını duyuran ve Beyonce, Jennifer Lopez, Ashanti, Ariana Grande, Lil’ Kim, Bebe Rexha gibi dünya yıldızlarının modacısı olan ünlü modacı Rufat İsmayil "Extravaganza”isimli koleksiyonunu ünlü model Tülin Şahin ile Türkiye’de bir ilke imza atarak dijital defile ile tanıttı.
10.05.2020
TÜGŞAV şehit annelerini unutmadı
Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı (TÜGŞAV) Başkanı Lokman Aylar, Anneler Günü dolayısıyla şehit Yener Kırıkçı, şehit Yunus Yılmaz ve şehit Enes Çakırdoğan’ın annelerini ziyaret etti.
10.05.2020
Dışişleri Bakanlığından kritik Hafter açıklaması
Dışişleri Bakanlığından Hafter’in Trablus şehir merkezine yönelik saldırıları hakkında yapılan açıklamada, "Libya’daki temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz" denildi.
10.05.2020
Giresun Valisi’nden şehit annesine ‘Anneler Günü’ ziyareti
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Anneler Günü dolayısıyla şehit annesi Sultan Bay’ı ziyaret etti.
10.05.2020
Akyurt Belediye Başkanı Ayık şehit ve gazi ailelerini unutmadı
Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, korona virüs tedbirleri çerçevesinde getirilen sokağa çıkma kısıtlamasında Anneler Günü dolayısıyla şehit ve gazi annelerini ziyaret etti.
10.05.2020
Sokakta onları gören şaşırıyor
Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde okul yıllarında bando takımında yer alan 27-40 yaş civarı 50 ilçe sakini tekrar bir araya geldi. 27-40 yaş aralığındaki bando takımı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda bir gösteri sunmak için hazırlıklarını sürdürüyor.
10.05.2020
AKCİĞER SAĞLIĞI VE YOĞUN BAKIM DERNEĞİ’NDEN ’31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ’ MESAJI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN COVİD-19’A KARŞI PERSONEL SERVİS ARAÇLARIYLA İLGİLİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
1 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK NORMALLEŞME SÜRECİNDE YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI
"OMUZ AĞRISI CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR"
SAÇ EKİMİNDE SAÇIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİNE DİKKAT
ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ İKİNCİ KORONA DALGASININ ŞOKUNU YAŞIYOR
“YEMEĞİMİ PAYLAŞAYIM” DERKEN, ÖLÜME YOL AÇABİLİRSİNİZ
PANDEMİ DÖNEMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ
“KALICI KALP PİLİ KİOSKU” İLE HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ TEMAS EN AZA İNİYOR
KORONA VİRÜS İLE BİTKİ BAZLI ET ÜRÜNLERİ SATIŞI İKİYE KATLANDI
TÜRKİYE’NİN İLK ULUSLARARASI ARİTMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİNDE
BURUN UCU PROBLEMLERİNE DİKKAT

EN ÇOK OKUNANLAR