Meme kanserinde en önemli kontrol elle muayene
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çetin Altunal, her 8 kadından birinin hayatı boyunca meme kanseri ile karşılaşma riski taşıdığına dikkat çekerek, “Meme kanseri ile mücadelede elle muayene, düzenli hekim kontrolü ve beraberinde erken teşhis yüz güldürüyor. Tüm kadınlar 20 yaşından sonra her ay kendi kendine meme muayenesini gerçekleştirmeli” dedi.

07 Kasim 2019 - 12:15:10

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çetin Altunal, her 8 kadından birinin hayatı boyunca meme kanseri ile karşılaşma riski taşıdığına dikkat çekerek, “Meme kanseri ile mücadelede elle muayene, düzenli hekim kontrolü ve beraberinde erken teşhis yüz güldürüyor. Tüm kadınlar 20 yaşından sonra her ay kendi kendine meme muayenesini gerçekleştirmeli” dedi.
Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Küçükçekmece Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından kadın personele yönelik ‘Meme Kanseri’ semineri düzenlendi. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çetin Altunal, personele konuyla ilgili bilgiler vererek, önemli tavsiyelerde bulundu. Meme kanseri ile mücadelenin kadınların vücudunu ve meme kanserini çok iyi tanıması ile başladığını belirten Uzm. Dr. Çetin Altunal, “Kadın olmak, yaş, aile öyküsü, erken yaşta adet görmek, geç yaşta menopoza girmek, yağlı beslenme, alkol tüketmek gibi faktörler meme kanseri riskini artırıyor. Tüm kadınlar, 20 yaşından sonra kendi kendilerine meme muayenesi yapmalıdır. 30’lu yaşlara doğru üç yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl genel cerrahi uzmanına meme muayenesi için başvurmaları gerekir. Erken tanı konduğunda meme kanserinden kurtulmak mümkündür. Evre 1’de başarı oranımız yüzde 90’lara kadar ulaşırken, evre 4’te yüzde 15’lere düşüyor” dedi.

“Meme kanserine düzenli beslenmeyle savaş açın”
Diyetisyen Gamze Çakaloğlu da meme kanserine düzenli beslenmeyle de savaş açılabileceğinin altını çizerek, “90 bin kadın üzerinde yapılan bir çalışma; meyve ve sebze ağırlıklı beslenme alışkanlığının meme kanseri riskini yüzde 15 azaltabileceğini göstermiştir. Havuç gibi beta karoten içeren sebzelerin meme kanseri üzerinde koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bazı meme kanseri türlerinin oluşmasında yüksek östrojen hormonu düzeyleri etkili olmaktadır. Meme kanseri riskini azaltan diğer gıdalar ise; balık, yumurta, bakliyatlar, brokoli, lahana, şeftali gibi besinlerdir” diye konuştu.

“Hastalara gerçekçi olmayan vaatlerle yaklaşmayın”
Seminerde kanser hastasına en doğru yaklaşım şekillerini anlatan Uzm. Psikolog Elif Sağlam ise, “Kanser hastalarına gerçekçi olmayan vaatlerle yaklaşmayın. Kaygılı bir yaklaşım onlara bir fayda sağlamaz. ‘Seni çok iyi anlıyorum, sen güçlüsün, atlatacaksın’ gibi yaklaşımlar doğru değildir. Onlara karşı yalnızca iyi bir dinleyici olun ve hasta hazır hissettiğinde paylaştıklarını dinleyin” tavsiyesinde bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ankara’da Kur’an kursu öğrencilerine sağlık eğitimi
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, okulların tatil olmasıyla birlikte açılan Kur’an kurslarındaki öğrencilere sağlık eğitimi vermeye başladı.
05.08.2019
Bayramda doğru beslenme tüyoları
Dr. Fevzi Özgönül, bayramda doğru beslenme tüyolarını açıkladı.
01.06.2019
Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Bınar, dış kulak yolu enfeksiyonlarında kulakta ağrı, akıntı, kaşıntı, tıkanıklık ve kulağa dokunmakla ciddi hassasiyet gibi şikayetler olabileceğini söyledi.
11.10.2019
Bayramda beslenme düzenine dikkat
Ramazan ayı sonrası ve bayramda dikkat edilmesi gereken beslenme düzeni hakkında bilgi veren Diyetisyen Banu Özbingül Arslansoyu, Ramazan ayında günlük öğün sayısının azalması ile birlikte beslenme düzeninde de değişikliklerin meydana geldiğini, bu yüzden Ramazan ayı sonrası öğün sayısının artması ile yemek miktarının da artacağını, dolayısıyla kişilerin sağlık sorunu yaşayabileceğini belirtti.
03.06.2019
Badem göz estetiği hakkında bilinmeyenler
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mirza Fırat, son dönemin en popüler estetik konularının başında göz çevresi estetiği geldiğini belirterek; ‘badem göz estetiği’ adı verilen uygulama ile gözlerdeki ifadenin daha canlı, dinamik ve etkileyici hale getirildiğini yaşı ele veren bakışların gizlenebildiğini ve güzelliği doğrudan etkileyebildiğini ifade etti.
07.08.2019
(Özel) Gaziosmanpaşa’da korkutan çatı yangını
Gaziosmanpaşa’da çıkan yangında bir evin çatısı alev alev yandı. Yangında can kaybı ya da yaralanma yaşanmazken, yangın havadan görüntülendi.
21.10.2019
’’ÜLKEMİZDE DİYABETLİ HASTA SAYISI 10 MİLYONU AŞTI’’
ÇOCUKLARDA ZEKA GELİŞİMİ İÇİN OMEGA 3 ŞART
DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ ÖDÜL VE FARKINDALIK GECESİ TÖRENİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
DÜNYA DİŞ HEKİMLİĞİ OSKARI TÜRK DOKTORUN OLDU
YASTIĞINIZ SAÇ BAKIMINIZI ETKİLİYOR
ŞEKER HASTALIĞI KÖRLÜĞE VE BACAK KESİLMESİNE NEDEN OLABİLİYOR
METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK YAŞLANDIRIYOR
KLİNİK PSİKOLOG BÜŞRA BETÜL BAŞAR: “BİREYİN KENDİSİNİ KEŞFETMESİNİ SAĞLIYORUZ”
TTSO’DAN ÖZEL İMPERİAL HASTANESİ’NE ZİYARET
KUAFÖRÜNE BAĞIŞLANAN SAÇLARLA KANSER HASTALARINA PERUK YAPIYOR
İNTİHAR RİSKİNE DİKKAT
BEYNİN RİSKLİ BÖLGESİNDEKİ TÜMÖR, MİKROCERRAHİ YÖNTEMLE ALINDI

EN ÇOK OKUNANLAR