İl Tarım ve Orman Müdürü Karaca: "Vatandaşlar gönül rahatlığıyla ıspanak yiyebilir"
İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, geçtiğimiz günlerde ıspanaktan kaynaklandığı iddia edilen zehirlenme vakalarıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını ve vatandaşların artık gönül rahatlığıyla ıspanak yiyebileceklerini söyledi.

07 Kasim 2019 - 18:15:04

Çıktı Al

Yorum (0)

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, geçtiğimiz günlerde ıspanaktan kaynaklandığı iddia edilen zehirlenme vakalarıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını ve vatandaşların artık gönül rahatlığıyla ıspanak yiyebileceklerini söyledi.
İstanbul’da paniğe yol açan zehirlenme vakalarına ilişkin son açıklama, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca’dan geldi. İhlas Haber Ajansı’na konuşan İl Müdürü Karaca, numuneler üzerindeki incelemelerin tamamlandığını ve bilimsel veriler ışığında tüm vatandaşların gönül rahatlığıyla ıspanak yiyebileceklerini kaydetti. Karaca, “Bizim tüm incelemelerimiz bitti. Ispanaktan kaynaklandığı iddia edilen zehirlenme haberleri gelir gelmez, hızlı bir şekilde ıspanakların satın alındığı işletmelerden resmi numuneler, evlerden de yemek numuneleri aldık. Numunelere önce mikrobiyolojik analiz yaptık. Fosseptik karışımı ya da herhangi bir mikrobiyolojik sıkıntı var mıdır. Buradan negatif sonuç çıktı. Aynı anda 620 çeşit pestisit ve herbisit denilen zirai ilaç kalıntısıyla ilgili bunlara da baktık. Bunlarla ilgili de bir problem yaşamadık. Akut zehirlenmeye yol açacak bir bulguya rastlamadık burada da. Zaten akut zehirlenmeye sebep olacak kadar zirai ilaç kullanılmış olsaydı, içerisinde bulunan yabancı otlar kesinlikle olmazdı. Çünkü çiftçimiz zirai ilaçları yabancı otlar için de kullanıyorlar. Gübre kaynaklı olabilir mi diye nitrat nitrit analizlerini yaptık. Orada da negatif sonuç elde ettik. Basında maalesef, donmayı engellemek için antifiriz kullanıldığı söylendi. Bu ihtimali göz ardı etmedik, ona da baktık, orada da negatif sonuç elde ettik. Ağır metaller yönünden baktık, orada da aynı sonucu aldık. Bu incelemeleri yaptığımız sırada İl Sağlık Müdürlüğü ile iletişim halindeydik. İletişimimiz sırasında bize zehirlenme belirtilerinin atropin zehirlenmesiyle bire bir uyumlu olduğu belirtildi. Bunun üzerine, rutinimizde olmamasına rağmen atropinle ilgili bir analiz yaptık. 7 numunemizden 3 tanesinde atropin maddesine rastladık. Bunun nereden kaynaklandığını araştırdığımızda, ıspanağın içerisinde iki çeşit otun olduğunu gördük. Bu otları ayrı, ıspanakları ayrı yaptığımız incelemeler sonucunda, ıspanaklarda atropin ve skopalamin maddesine rastlamazken, bu otlarda yoğun miktarda, insanlarda bu semptomları gösterecek düzeyde bu iki maddeye rastladık. Bunun üzerine tespitimiz de bu yönde oldu” dedi.

“Fosseptik kaynaklı olsaydı daha fazla kişi etkilenirdi”
Gelen ıspanakların nereden geldiği ve hangi yolu izlediğinin bilindiğini kaydeden Karaca, “Kaynağında da ilgili il müdürlüğümüz gerekli çalışmalarını başlattı, onlar da orada analiz yaptı. Onların yaptığı analizle de aynı şekilde örtüştü. Halk arasında güzelavratotu olarak bilinen bir ot ve şeytanelması olarak bilinen bir ot. Bu iki otta atropin ve skopalamin çok yoğun miktarda bulunmaktadır. Yaptığımız bütün analizlerde ıspanak temiz çıktı. Bir de lokal olarak, bir bölgeden kaynaklı bir enfeksiyon. Bazı uzmanlarımız diyor ki ‘Hayır, biz inanmıyoruz.’ Laboratuvarımız uluslararası akredite bir laboratuvar. Uluslararası kabul gören, ülkenin en güzide laboratuvarlarından birinde yaptık. Buyursunlar, şahit numunelerimiz elimizde. İstedikleri laboratuvarlarda analiz yapabilirler. Bizim laboratuvar ortamımızda, analizi hep beraber de yapabiliriz. Buna da açığız. Bu kadar açık ve net bir şekilde kendimizden emin, bilimsel verilerle konuşuyoruz. Elimizde analiz raporları var. Bilimsel olarak kanıtlamışız bunu. Eğer ilaç, fosseptik kaynaklı olsaydı daha fazla kişi etkilenirdi” ifadelerini kullandı.

“Halkımız güvenle, içleri rahat bir şekilde ıspanak yiyebilirler”
“Biz İstanbul Gıda ve Tarım Müdürlüğü olarak 7 gün, 24 saat halkımızın güvenli gıdaya ulaşması için denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz” diyen Karaca, “İstanbul’a gelen sebze ve meyveleri giriş noktaları olan hallerden, marketlerden hem de diğer tüm satış noktalarından her gün numuneler alınarak, ilgili laboratuvara gönderilerek ona göre işlem yapıyoruz. Birincil üretim noktası olan tarlalarda da bizim arkadaşlarımız analizlerini yapıyor. Burada sadece, yetiştiricimiz hasat ederken işçi hatası olabilir, gözden kaçmış olabilir, lokal olarak tarlanın bir bölümündeki ıspanaklara yabani ot karışması. Maalesef böyle bir olay yaşadık. Ama tekrar söylüyorum, halkımız güvenle, içleri rahat bir şekilde ıspanak yiyebilirler. Bunu tüm bilimsel veriler ışığında, bütün analizler sonucunda biz gönül rahatlığıyla söylüyoruz. Niye, çünkü ıspanak demir, folik asit ve birçok vitamin yönünden zengin bir bitki. Bu sebzeden çocuklarımızı mahrum etmeyeceğiz. 7’den 70’e bütün insanımızın yemesi gereken bir sebze. Eğer bu şekildeki haberler devam ederse, üreticimiz zor durumda, gelecek sene yiyecek ıspanak bulamayız. Biz üreticileri memnun etmezsek tüketiciler ne yapacağız? Gerekli ayıklamayı, iyice gözden geçirerek, temizleyerek, gerekli hijyenik şartları yerine getirerek ıspanağı gönül rahatlığıyla yesinler. Kendileri de yesin, çocuklarına da yedirsinler. Ispanakta problem yok. Problem içine karışan yabancı otta” diye konuştu.
Ispanak içindeki yabancı otların vatandaşlar tarafından nasıl ayırt edebileceğini anlatan Ahmet Yavuz Karaca, “Bu otlar normalde ıspanaktan çok daha büyük oluyor. Ergin formları ise ıspanak ile çok benziyor. Ispanak köklü ve birbirinden ayrı bir şekildedir, tek kök üzerine birden fazla dal halindedir. Buna dikkat ederlerse, her otu şifadır diye yememeleri lazım. Biz denetimlerde 7 gün 24 saat çalışıyoruz fakat en iyi denetçi tüketicinin kendisidir, halkımızdır. Halkımızdan herhangi bir olumsuzluk gördükleri takdirde Alo 174, TİMER, CİMER, her türlü ihbar hattını aradıkları takdirde biz 15 gün içinde denetimi yapıp onlara dönmek zorundayız” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Uçan Baluk ilk kez motor çalıştırdı
Baykar Savunma tarafından geliştirilen "Akıncı Taaruzi İnsansız Hava Aracı", yer testleri kapsamında ilk kez motor çalıştırdı.
01.09.2019
Başkentli çocuklara sünnet şöleni
Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 2 bin 19 çocuk için sünnet şöleni düzenledi.
01.09.2019
Başkan Kartoğlu temiz çevre için kolları sıvadı
Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, çevre temizliğine dikkat çekmek için çocuklar ile birlikte gölde doğaya bırakılan çöpleri topladı. Sosyal medyada büyük ilgi gören video, kısa sürede yüzlerce kişi tarafından paylaşıldı.
01.09.2019
Galatasaray taraftarı Falcao’yu bekliyor
Galatasaray taraftarları, Monaco’dan renklerine bağladıkları yeni transferleri Radamel Falcao’yu Genel Havacılık önünde beklemeye başladı.
01.09.2019
Bakan Kasapoğlu’dan İstanbul’da bisiklet turu
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu İstanbul’da Küçükyalı sahil yolunda bisiklet sürdü. Bakan Kasapoğlu’na bisikletseverler de eşlik etti.
01.09.2019
Irak’ın kuzeyinde 4 PKK’lı daha etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde bulunan Metina ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekatında 4 PKK’lı teröristin daha etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
01.09.2019
AKCİĞER SAĞLIĞI VE YOĞUN BAKIM DERNEĞİ’NDEN ’31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ’ MESAJI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN COVİD-19’A KARŞI PERSONEL SERVİS ARAÇLARIYLA İLGİLİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
1 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK NORMALLEŞME SÜRECİNDE YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI
"OMUZ AĞRISI CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR"
SAÇ EKİMİNDE SAÇIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİNE DİKKAT
ARTVİN’İN BORÇKA İLÇESİ İKİNCİ KORONA DALGASININ ŞOKUNU YAŞIYOR
“YEMEĞİMİ PAYLAŞAYIM” DERKEN, ÖLÜME YOL AÇABİLİRSİNİZ
PANDEMİ DÖNEMİNDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ
“KALICI KALP PİLİ KİOSKU” İLE HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ TEMAS EN AZA İNİYOR
KORONA VİRÜS İLE BİTKİ BAZLI ET ÜRÜNLERİ SATIŞI İKİYE KATLANDI
TÜRKİYE’NİN İLK ULUSLARARASI ARİTMİ MÜKEMMELİYET MERKEZİ ANKARA ŞEHİR HASTANESİNDE
BURUN UCU PROBLEMLERİNE DİKKAT

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR