Bakan Selçuk: "Özel sektörde işe yerleştirilen kadın sayısında 100 kat artış oldu"
Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “2002 yılında özel sektörde işe yerleştirilen kadın sayısı 4 bin 500 iken 2019’un ilk 10 ayında 418 bin kadını işe yerleştirdik. Biz bu rakamı 450 bin rakamına tamamlayacağımıza inanıyoruz. Bu da 2002 yılına kıyasla tam 100 kat artış demek oluyor” dedi.

08 Kasim 2019 - 14:45:12

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “2002 yılında özel sektörde işe yerleştirilen kadın sayısı 4 bin 500 iken 2019’un ilk 10 ayında 418 bin kadını işe yerleştirdik. Biz bu rakamı 450 bin rakamına tamamlayacağımıza inanıyoruz. Bu da 2002 yılına kıyasla tam 100 kat artış demek oluyor” dedi.
Türkiye İş Kurumu 10. Genel Kurulu, Aile çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımıyla başladı. Meyra Palace Otel’de gerçekleşen genel Kurula Selçuk’un yanısıra, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya , Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Soner Can Tufanoğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve çok sayıda davetli katıldı. Programda divan kurulu oluşturulduktan sonra, çalışma komisyonu seçildi.
‘Teşviklerin şartı istihdamı korumak ve artırmak’
Genel kurulda konuşan Bakan Selçuk, istihdama sağladıkları desteklerin bazı çevrelerce sık sık eleştirildiğini, fonun işveren lehine kullanıldığı, işçi lehine kullanılmadığı konusunda iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, "İşsizlik fonu yapısı gereği, devletin, işçinin ve işverenin ortak fonudur. Milletimizin refahı, ülkemizin büyümesi için istihdamın desteklenmesine yönelik faydaları olan bir fondur. Yine işçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan İŞKUR Yönetim Kurulu, işsizlik sigorta fonuna dair bütün bu kararlar bütün bu sosyal tarafların işbirliğinde alınır. Dolayısıyla istihdam teşviklerimizin ön şartı, zaten öncelikli olarak istihdamı korumak ve istihdamı artırmak olarak belirtilmiştir” dedi.
‘430 bin gencimizi özel sektörde işe yerleştirdik’
17 yıl önce İŞKUR aracılığıyla özel sektörde işe yerleştirme sayısının sadece 25 bin olduğunu kaydeden Selçuk, bu yıl Ekim ayı sonunda bu rakamın 1,3 milyona ulaştığını söyledi. Selçuk, “Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 30’luk bir işe yerleştirme sayısında artışa tekabül etmekte” dedi.
"2019’un ilk 10 ayında 418 bin kadını özel sektörde işe yerleştirdik"
Özel hedef gruplarına yönelik işe yerleştirme rakamlarına ilişkin bilgi veren Selçuk, İŞKUR aracılığıyla özel sektörde işe yerleştirilen kadın sayısının 100 kat arttığını belirterek, “2002’de özel sektörde İŞKUR aracılığıyla işe yerleşen genç sayısı sadece 4 binlerdeyken sadece 2019’un sadece ilk 10 ayında 430 bini aşkın gencimizi özel sektörde işe yerleştirdik. 2002 yılında özel sektörde işe yerleştirilen kadın sayısı 4 bin 500 iken 2019’un ilk 10 ayında 418 bin kadını özel sektörde işe yerleştirdik. Biz bu rakamı 450 bin rakamına tamamlayacağımıza inanıyoruz. Bu da 2002 yılına kıyasla tam 100 kat artış demek oluyor” dedi.
"İşe yerleştirme rakamları bir milyon 240 binlere taşınmıştır"
Genel Kurulun faydalı ve hayırlı olması temennisinde bulunan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ise iş gücü piyasası verileriyle çalışan paydaşların talep ve istekleri ön plana koyarak çalıştıklarını ifade ederek, 82 milyonun başarısından bahsediyoruz. İşsizlikle mücadele ve iştihamı artırma noktasındaki çalışmalar hepimizin, çalışmalarının neticesidir. Türkiye’nin sizlerin ve bizlerin başarısını ortaya koyan ikinci bir kurumu ortaya koymak mümkün değildir.
Geleceğe dair vizyonumuz hedeflerimiz geniş. Sadece iş gücü piyasasına yeni elaman yetiştirmenin gayreti içinde değil, çalışanlarında becerilerini, mesleki eğitimlerini vermek durumunda olduğumuz bir süreci yaşıyoruz. Gelişmiş tüm dünya ülkelerine bakıldığında aktif ve pasif programlarıyla bir dengeyi gözeterek insanları işte tutmayı amaçlamaktadır. İşsiz kalmasın diye vasıf ve nitelik kazandırmaktadır. Bizim politikalarımız aktif ve verimli politikalardır. İşe yerleştirme rakamları bir milyon 240 binlere taşınmıştır. Daha fazla istihdam için daha fazla iş birliğini dikkate alıyoruz” dedi.
KAYNAK: İHA

Etiketler: EKONOMİ,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Eylül’de 50,3 oldu
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi, Eylül ayında 50,3’e geriledi. Endeks ihracat ikliminde ılımlı iyileşmenin devam ettiğini gösterirken, 77 aydır süren genişleme trendinin ise en düşük hızında kaydedildi. Türk imalat ürünlerinin en büyük iki ihracat pazarı olan Almanya ve Birleşik Krallık’ta üretim düşüş gösterdi, diğer Avrupa pazarlarında ise özellikle imalat sanayi sektöründe olmak üzere, büyüme görünümü zayıf seyretti.
10.10.2019
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 257,20 lira oldu.
17.07.2019
Faiz indirimi sonrası konut kredisi başvuruları yüzde 300 arttı
Kredi faizlerinde yaşanan indirimlerin ardından tüketiciler konut kredisine yöneldi. 2018 Ağustos’tan bu yana yüksek faiz oranları nedeniyle düşük seyreden konut kredisi talepleri 3 kat arttı. Kredili konut satışları ise faiz indiriminin ardından tekrar aylık 35 bin seviyelerine ulaştı.
30.09.2019
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 276,70 lira oldu.
04.10.2019
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa, güne yüzde 0,28’lik yükselişle başladı.
09.10.2019
İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın açıkladığı istihdam odaklı kredi paketi ile ilgili "İstihdam odaklı kredi paketi işsizlikle mücadelede önemli bir manevra alanı açacak. İşletmelere uzun vadeli fonlama imkanı sağlanacak" dedi.
31.10.2019
’’ÜLKEMİZDE DİYABETLİ HASTA SAYISI 10 MİLYONU AŞTI’’
ÇOCUKLARDA ZEKA GELİŞİMİ İÇİN OMEGA 3 ŞART
DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ ÖDÜL VE FARKINDALIK GECESİ TÖRENİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
DÜNYA DİŞ HEKİMLİĞİ OSKARI TÜRK DOKTORUN OLDU
YASTIĞINIZ SAÇ BAKIMINIZI ETKİLİYOR
ŞEKER HASTALIĞI KÖRLÜĞE VE BACAK KESİLMESİNE NEDEN OLABİLİYOR
METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAK YAŞLANDIRIYOR
KLİNİK PSİKOLOG BÜŞRA BETÜL BAŞAR: “BİREYİN KENDİSİNİ KEŞFETMESİNİ SAĞLIYORUZ”
TTSO’DAN ÖZEL İMPERİAL HASTANESİ’NE ZİYARET
KUAFÖRÜNE BAĞIŞLANAN SAÇLARLA KANSER HASTALARINA PERUK YAPIYOR
İNTİHAR RİSKİNE DİKKAT
BEYNİN RİSKLİ BÖLGESİNDEKİ TÜMÖR, MİKROCERRAHİ YÖNTEMLE ALINDI

EN ÇOK OKUNANLAR