Erzincanlılar Maltepe’de buluştu
Maltepe’de düzenlenen Erzincan Tanıtım Günlerini henüz ikinci gün tamamlanmadan 42 binin üzerinde vatandaş ziyaret etti. Hafta sonu ile rekor sayıda ziyaretçinin beklendiği etkinlikte vatandaşlar, kurulan onlarca stantta Erzincan’dan getirilen yöresel organik ürünleri bulabiliyor.

08 Kasim 2019 - 18:00:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Whatsapp haber ihbar
Reklam
Maltepe’de düzenlenen Erzincan Tanıtım Günlerini henüz ikinci gün tamamlanmadan 42 binin üzerinde vatandaş ziyaret etti. Hafta sonu ile rekor sayıda ziyaretçinin beklendiği etkinlikte vatandaşlar, kurulan onlarca stantta Erzincan’dan getirilen yöresel organik ürünleri bulabiliyor.
Erzincan Valiliği himayesinde İstanbul Maltepe’deki fuar alanın gerçekleşen ’Erzincan Tanıtım Günleri’ yoğun ilgi görüyor. 11 Kasım Pazartesi gününe kadar açık kalacak olan etkinliğe rekor sayıda ziyaretçi bekleniyor. Fuar alanına kurulan 50’den fazla stantta Erzincan’dan gelen organik yöresel ürünler İstanbullulardan yoğun ilgi görüyor. Alanda kurulan iki dev çadırın biri kültür çadırı, diğeri ise yöresel ürünler çadırı olarak kullanılıyor. Kültür çadırında valilik, belediyeler ve kurumların kurdukları stantlarda Erzincan kültürü tanıtılırken, yöresel ürünler çadırında Erzincan’a özgü tulum peyniri, bal, kayısı çekirdeği, fıçı peynir, hünnap, saruç gibi birçok organik yöresel ürünler İstanbulluların beğenisine sunuluyor. Bir yandan da konser alanında Erzincanlı sanatçılar sahne alarak ziyaretçileri yöreye ait türkülerle coşturuyor.
Erzincan Tanıtım Günleri’nde koordinatörlük görevi yapan Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Sekreteri Cebrail Uludağ, “İkinci gün itibarı ile şu ana kadar yaklaşık 42 bin kişi geldi. 200 bini geçmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, İstanbul’daki bütün can Erzincanlıları bu hafta sonu Maltepe’deki Erzincan Tanıtım Günleri’ne bekliyoruz. Ayrıca İstanbul’daki tüm vatandaşlarımızı da bu etkinliğe davet ediyorum. Burada 58 tane stant var. 58 standın 42 tanesinde valilik kanalıyla Erzincan’dan tırlarla getirilen Erzincan yöresel ürünleri satılıyor. Geri kalan 16 stant da İstanbul’da yaşayan Erzincanlı hemşehrilerimizin, yine Erzincan ürünlerini pazarladıkları esnaflarımızın ürünleri satılıyor. Bütün bu ürünler yöresel, organik olarak üretilmiştir. Bu etkinliği Erzincan Valiliği ile beraber yapmaktayız. Valiliğimizin bu konuda çok büyük destekleri oldu. Bütün Erzincanlı hemşehrilerimizin ve İstanbulluların katılımlarını bekliyoruz” diye konuştu.
Erzincan Tanıtım Günleri’ne gelerek alışveriş yapan Sevim Çelebioğlu, “Çok keyifli buldum. İlginç ürünler de gördüm, hoşuma gitti. Çoğunu da tatmak istedim. Mesela hünnabın market çeşidini biliyorduk ama doğalını gördüm, hemen almak istedim. Sarucu bildiğim için özellikle onu araştırdım biraz. Pazarlık yaparak ucuzunu aldım. Leblebi sevdiğim için aldım. Yeğenlerime yumuşak ürünler aldım. Elimdeki bez torba, Erzincan’da kanserli ihtiyaç sahibi bir bayanın yaptığı bir ürünmüş. Çok beğenerek aldım. Belediyenin organizasyonuyla yaptırılıyormuş, çok hoşuma gitti. Katkısız karadut suyu aldık. Poşetlerimiz dolu” dedi.
Erzincan’ın Otlukbeli ilçesinden gelen ve organik balına çok güvendiğini ifade eden Hasan Şimşek isimli esnaf ise, “Erzincan’ın her şeyi meşhur. Erzincan’ın çok güzel tulum peyniri var, balları var, çok güzel yöresel lezzetleri var. Erzincan dedin mi 24 ayar. Erzincan gibi bir yer, bulunacak bir memleket değil. Erzincan’ın en güzel başbakanları var, en güzel cumhurbaşkanı vekilleri var, en güzel insanları, en güzel misafirperverliği var. Erzincan’ın insanı her işe yarar. Bu kadar güzel şeyler buraya Erzincan’dan getirilmiş. İnsanlara bir şeyler vermek için getirmiş bunları. Bizim Erzincan, başka bir Erzincan’dır. Ben Otlukbeli’ndenim ama Erzincan dedin mi hepsi birdir ve kesinlikle bir ayrım yok. Erzincan dedin mi toplumdur” şeklinde konuştu.
Öte yandan, stantları gezen vatandaşlar doğal ürünlerin tadına bakıp satın alırken, esnaflar ise Erzincan’dan getirdikleri doğal ürünleri anlattı.
KAYNAK: İHA

Etiketler: GENEL,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kendilerine polis süsü verip Afgan mültecileri gasp eden çete çökertildi
İstanbul’da kendilerine polis süsü vererek Afgan uyruklu mültecileri etkisiz hale getirdikten sonra para ve eşyalarını gasp eden çete polis ekiplerince çökertildi.
01.06.2019
ÇANDER Başkanı Öksüz: “Ramazan aç kalmak değil kendimizi bilmektir”
ÇANDER Başkanı Aydın Öksüz, “Ramazan ayının bolluğunu, bereketini hep birlikte paylaşalım istedik. Ramazan sadece aç kalmak değildir. Bir araya gelmek, kaynaşmak, birlik ve beraberlik oluşturmak ve kendimizi bilmektir” dedi.
24.05.2019
Beykozlu çiftçiler verimli sulamaya kavuşuyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarım faaliyetlerinde bulunan çiftçilerin ürün yetiştiriciliğinde iyi bir verim elde etmeleri ve su israfının önlenmesi amacıyla Beykoz’da bulunan Mahmutşevketpaşa, Paşamandıra, Cumhuriyet ve Bozhane göletlerinde kapalı devre sulama sistemi kuruyor.
19.06.2019
Giresun’da “Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi” eğitimi düzenlendi
Giresun’da yerel gazete mensuplarına, Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği finansal desteği ile yürütmekte olduğu Demokrasi için Medya-Medya İçin Demokrasi programı kapsamında ’Dijitalleşme ve Gazetecilik, Basın Hukuku, Medya ve Demokrasi” başlıklı eğitim programı düzenlendi.
10.10.2019
Yurtta hava durumu
Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Sivas, Kayseri ve Eskişehir hariç), Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile Antalya’nın doğu iç kesimlerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Samsun’un doğusu ile Ordu ve Giresun çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah saatlerinde Bartın çevrelerinde sis ve pus olayı bekleniyor.
19.08.2019
Kadınların pestil ve pekmez mesaisi
Giresun denilince akla fındık gelse de, fındığın yetişmediği Şebinkarahisar ilçesinin ise en önemli geçim kaynaklarından birisi dut. Dutun önemli geçim kaynağı olduğu Şebinkarahisar’da kadınların zorlu pestil ve pekmez yapımı imece usulü ile eğlenceli hale geliyor.
07.07.2019
ANTİBİYOTİKLERİN AKILCI KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR
HAVA KİRLİLİĞİ AKCİĞER KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR
UVCD, KTEPH FARKINDALIĞI İÇİN ANKARA’DA ETKİNLİK DÜZENLEYECEK
MEDİCAL PARK KARADENİZ HASTANESİ’NDEN ANLAMLI ETKİNLİK
AKCİĞER KANSERİNDE ‘DUMANLI’ TABLO
TÜSEB’İN NADİR HASTALIKLARA YÖNELİK VİZYON PROJELERİ DEĞERLENDİRİLDİ
SARKIK GÖZ KAPAĞI YORGUNLUK SEBEBİ
“ALERJİNİN SEBEBİ EVİNİZ OLABİLİR”
TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ: “ETKİLİ ANTİBİYOTİK GELİŞTİRİLEMEZSE 2050 YILINDA 10 MİLYON İNSAN ÖLECEK”
HER YIL DOĞAN 15 MİLYON PREMATÜRE BEBEKTEN 1 MİLYONU HAYATINI KAYBEDİYOR
20 YILDIR TÜMÖRLE SAVAŞAN SOMALİLİ HASTA ÇAREYİ TÜRKİYE’DE BULDU
BAKAN KOCA: "ŞEHİR HASTANELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARIMIN NASIL SAPTIRILDIĞINI GÖRÜNCE ŞAŞIRMADAN EDEMEDİM"

EN ÇOK OKUNANLAR