“Tip 2 diyabetten kurtulmak mümkün”
Doç. Dr. Hüseyin Sinan, diyabetin tedavisi bulunmayan bir hastalık olmadığını vurgulayarak, “Metabolik sendromun en önemli parçası olan ‘tip 2 diyabetin’ ortadan kaldırılması için yapılan ameliyata ‘Metabolik Cerrahi’ adı veriliyor. Bu ameliyatla hastalar, hastalıklarından kurtulabildiği gibi şeker hastalığının vücutta oluşturduğu olumsuz yan etkilerden de kurtulmuş oluyor” dedi.

12 Kasim 2019 - 10:45:12

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Doç. Dr. Hüseyin Sinan, diyabetin tedavisi bulunmayan bir hastalık olmadığını vurgulayarak, “Metabolik sendromun en önemli parçası olan ‘tip 2 diyabetin’ ortadan kaldırılması için yapılan ameliyata ‘Metabolik Cerrahi’ adı veriliyor. Bu ameliyatla hastalar, hastalıklarından kurtulabildiği gibi şeker hastalığının vücutta oluşturduğu olumsuz yan etkilerden de kurtulmuş oluyor” dedi.
Diyabet, diğer adıyla şeker hastalığı; obezite, hareketsizlik, stres, beslenme gibi çevresel etkilerin yanı sıra genetik faktörlerle oluşan ve birçok hastalığı tetikleyen çağımızın önemli hastalıkları arasında yer alıyor. Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olmak üzere iki türü bulunan şeker hastalığının insan sağlığını olumsuz etkileyen en önemli sorunların başında geliyor. Diyabetin her geçen yıl daha da yaygınlaştığını belirten Doç. Dr. Hüseyin Sinan, “Türkiye’de 2000 yılında yaklaşık 3 milyon olan diyabetli sayısının 2030 yılında 6,5 milyona ulaşacağı tahmin edilirken, bu rakam 2014 yılında aşıldı. Hali hazırda ülkemizdeki diyabetli sayısı 7 milyonun üstüne çıktı” açıklamalarında bulundu.
“Şeker hastalığı, tedavisi olmayan bir hastalık değil”
Metabolik cerrahi ameliyatları ile şeker hastalığının tedavi edilebildiğini belirten Doç. Dr. Hüseyin Sinan, “Diyabet, obezite, hipertansiyon ve yüksek trigliseridin varlığı metabolik sendrom olarak bilinmektedir. Metabolik sendromun en önemli parçası olan ‘tip 2 diyabetin’ ortadan kaldırılması için yapılan ameliyata ‘Metabolik Cerrahi’ adı veriliyor. Bu ameliyatla hastalar, hastalıklarından kurtulabildiği gibi şeker hastalığının vücutta oluşturduğu olumsuz yan etkilerden de kurtulmuş oluyor. Böylelikle yandaş hastalıklara bağlı tedavi masrafları ve ilaç harcamaları da azalıyor. Kişiler diyabet hastalığından etkilenimlerini en aza indirmek suretiyle yaşam beklentilerini artırabilir” ifadelerini kullandı.
“Obez tip 2 şeker ve zayıf tip 2 şeker hastaları metabolik cerrahi ameliyatı yaptırabiliyor”
Metabolik cerrahi ameliyatının yalnızca obez tip 2 şeker hastalarına değil aynı zamanda zayıf tip 2 şeker hastalarına da uygulanabildiğini söyleyen Doç. Dr. Hüseyin Sinan, “Amerikan Diyabet Derneği’nin 2016 yılındaki yayınında vücut kitle indeksi 30 kg/m2’nin altında bulunan kişilerin de metabolik cerrahi ameliyatı olabileceği ifade edildi. Son yıllarda Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği de uygun hastalara metabolik cerrahi ameliyatının yapılabileceğini belirtti” açıklamalarında bulundu.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Borsa ilk yarıda yükseldi
Borsa İstanbul, günün ilk yarısında yüzde 1,02’lik yükselişle müzayede işlemlerine verilen araya girdi.
23.08.2019
Annesi gözleri önünde bıçaklanan küçük kız, bakanlık korumasına alındı
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ından Kırıkkale’de eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut olayına ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, ”Saldırıya tanık olan kızımız yakınlarının yanında ve Bakanlığımız psikologlarının gözetimindedir. Çocuğumuzun ve ailenin durumu olayın yaşandığı andan itibaren ekiplerimizce 7/24 takip edilmektedir. Cinayeti gerçekleştiren kişinin en ağır cezayı alması için Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz kanalı ile de davaya müdahil olunacaktır“ denildi.
23.08.2019
Serbest piyasada altın fiyatları
Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 277,50 lira oldu.
23.08.2019
Çocuklar tesislere gidemeyince, antrenörler mahalledeki okul bahçelerine geldi
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının işbirliği ile spor kurslarına açılan okul bahçelerindeki çalışmalar devam ediyor
23.08.2019
Devlet Tiyatroları’nda ilk turda sahne alacak oyunlar belli oldu
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi’nde basın açıklaması düzenleyerek 2019-2020 sezonunda sahnelenecek oyunları açıkladı. 2018-2019 sezonunda prömiyer yapıp, kapalı gişe oynayan bazı oyunlar da 2019-2020 sezonunda seyircinin beğenisine sunulacak.
23.08.2019
Kamyonet uçuruma yuvarlandı, köy muhtarı hayatını kaybetti
Artvin’in Taşlıca köyünde kamyonetin uçuruma yuvarlanması sonucu muhtar Ahmet Çakaloğlu hayatını kaybetti.
23.08.2019
BAKANLIKTAN PİYASADA UYUZ İLACI BULUNMADIĞI İDDİALARINA YANIT
BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAK SİNİR SIKIŞMASI YAPIYOR
10 BİNDE BİR GÖRÜLEN DOĞUM VAKASI TRABZON’DA YAŞANDI
HIV POZİTİF KADINLAR DA ANNE OLABİLİR
TIBBİ TEDARİK KONGRESİ BAŞLADI
’’İLERİ ANNE YAŞI TÜP BEBEK YÖNTEMİ GEREKTİREBİLİR’’
İDRARA ÇOK ÇIKIYORSANIZ DİKKAT
“ÇENE EKLEMİ SORUNLARI TEDAVİ EDİLMEZSE DAHA BÜYÜK SORUNLARA YOL AÇIYOR”
GİRESUN’DA İLK KEZ ANESTEZİ ALTINDA VE ULTRASONOGRAFİ EŞLİĞİNDE SEREBRAL PALSİ AMELİYATI YAPILDI
BEBEK KIYAFETLERİNDEKİ PLASTİK BASKIYA DİKKAT
ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE ARI SÜTÜNÜN ETKİSİ
TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI DİŞ ETİNE ZARAR

EN ÇOK OKUNANLAR