Antibiyotiklerin akılcı kullanılması gerekmektedir
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Uzmanı Dr. Emine Ünal Evren enfeksiyon hastalıklarının, bakteriler, virüsler, parazitler ve mantarlar gibi mikroorganizmaların neden olduğu bulaşıcı da olabilen hastalıklar olduğunu açıkladı.

19 Kasim 2019 - 14:15:06

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Uzmanı Dr. Emine Ünal Evren enfeksiyon hastalıklarının, bakteriler, virüsler, parazitler ve mantarlar gibi mikroorganizmaların neden olduğu bulaşıcı da olabilen hastalıklar olduğunu açıkladı.
Zaman zaman salgınlara da neden olarak toplum sağlığını tehdit eden bu hastalıkların tedavisinin enfeksiyona yol açan mikroorganizma türüne göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Evren, “Toplumda yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerin sadece bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde etkili olduğunu, virüs hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırmayacağını, günümüzde tüketilen antibiyotiklerin en az yarısından fazlasının uygun olmayan enfeksiyonlarda, dozlarda ve sürelerde kullanılmakta” olduğunu belirtti. Yapılan çalışmaların aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin uygunsuz antibiyotik kullanımında dünyada ilk sıralarda yer aldığını gösterdiğini kaydeden Evren, bu durumun toplumları halk sağlığı açısından çok ciddi bir tehdit olan antibiyotik direnci ile karşı karşıya bıraktığını hatırlattı. Evren, antibiyotik direnci söz konusu olduğunda, ilacın hedef bakteriyi tedavi dozunda etkisiz hale getiremediğini belirtti. Evren, viral enfeksiyonların neden olduğu hastalık tablosunun klinik olarak bakteriyel enfeksiyonlara benzerlik gösterdiği için hekimlerin tanı koyarken ulusal ve uluslararası tanı ve tedavi rehberlerine uyum göstermelerinin ve hastaların da antibiyotik yazma konusunda hekimlere ısrarcı davranmamalarının gerektiğini vurguladı.
Evren, bakterilerin dirence neden olan genetik yapılarını farklı türlere de aktarabildiğini bunun da antibiyotik direncinin yaygınlaşmasına katkı sağladığını açıkladı. Dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıkların özellikle de yoğun bakım ortamında ve bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda ölümcül seyredebildiğini dile getiren Evren, bu durumun önüne geçilmemesi durumunda, yakın gelecekte enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde mevcut ilaçların tamamen etkisiz hale geleceğini bildirdi.

“Virüslerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur “
Evren; “Gelecek hepimizin geleceğidir. Antibiyotik direnciyle mücadelede, bu ilaçları reçeteleyen, satan, kullanan, üreten, pazarlayan ve bu süreçleri denetleyen herkes, her kurum taşıdığı sorumluluğun farkında olmalıdır “ diyerek açıklamasını sürdürdü. Evren, antibiyotiklerin her alanda (tarım, hayvancılık, veterinerlik, insanlarda) akılcı kullanımının önemini vurguladı. Toplum genelinde antibiyotik kullanımının en sık nedenlerinden birisi olan üst solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 90 gibi büyük bir oranının virüslere bağlı olduğunu ifade eden Evren, bu hastalıkların genellikle kendiliğinden iyileşen bir klinik tabloya sebep olduğunun altını çizdi.
’18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’ ve 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü’nün , halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturma amacıyla düzenlendiğini söyleyen Evren, dirençli bakterilerin gelişmesinin durdurulması ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çarenin bu ilaçların akılcı kullanımının olduğunu kaydetti.
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Psikiyatristler uyarıyor: “Salgın kaygısını yenmek bizim elimizde”
Bulaşıcı hastalık kapmaktan aşırı korkmanın ‘salgın hastalık anksiyetesi’ni tetiklediğini belirten Prof. Dr. Sibel Çakır, “Anksiyetenin sürekli olması, fizyolojimizi bozar. Psikolojik dengemizin bozulması, bedensel sorunlara da neden olur” diyerek, sürecin nasıl daha iyi bir şekilde atlatılacağı hakkında bilgi verdi.
19.03.2020
Karantina yurtlarındaki vatandaşlar 2’nci güne uyandı
Avrupa’dan gelen Türk vatandaşları karantina için getirildikleri yurtlarda 2’nci günlerine uyandı. Sabah saatlerinde bazı vatandaşların pencerelere çıktığı, yurtlarda yakını olan vatandaşların da onlara erzak getirdikleri görüldü.
19.03.2020
Altındağ’da kar teyakkuzu
Altındağ Belediyesi, kar yağışının etkili olmasıyla birlikte vatandaşların sorun yaşamaması için ekiplerini seferber etti.
19.03.2020
Borsa güne düşüşle başladı
Borsa, güne yüzde 0,74’lük düşüşle başladı.
19.03.2020
Karantina altındaki 2’inci günde yoğun güvenlik önlemleri sürüyor
Avrupa ülkelerinden dönen vatandaşlar 14 gün boyunca karantina altında kalacakları yurtlarda 2’inci güne başladı. Yurtlarda polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemlerinin devam ettiği görüldü.
19.03.2020
Mamak’ta karla mücadele ekipleri iş başında
Başkent’te başlayan kar yağışıyla beraber Mamak Belediyesi ilçe sınırları içerisinde vatandaşların zorlu kış şartlarında mağdur olmaması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
19.03.2020
DÜNYA LİTERATİRÜNE GİREN ÖMER ÖZKAN BEBEKTE ÜREME TIBBINDAKİ BÜTÜN YENİLİKLER TAKİP EDİLDİ
YURT DIŞINA ÇIKIŞLARDA PCR TESTİ İSTENEN VATANDAŞLAR İÇİN TEST ÜCRETİ BELLİ OLDU
"DİYABET, KORONAVİRÜS SEMPTOMLARINI ŞİDDETLENDİRİYOR"
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
SAĞLIK BAKANI KOCA, ABD TİCARET ODASI TOPLANTISINA KATILDI
DR. BÜKÜŞOĞLU: "KÖK HÜCRELER ÜZERİNDE BÖYLESİNE ETKİLERİ OLMASI ŞAŞIRTICI VE SÜRPRİZ"
MEHMET HANİFİ KUTLAR: "OZON TEDAVİSİ, KANDAKİ OKSİJEN MİKTARINI ARTTIRDIĞINDAN VÜCUDU HIZLI BİR ŞEKİLDE YENİLER"
(ÖZEL) PANDEMİ SÜRECİNDE KIRMIZI ET TÜKETİMİ NASIL OLMALI
BAKAN KOCA: ”(VİRÜSÜN YAYILMA HIZI AZALDI) KULAKTAN KULAĞA YAYILAN BU KANI YANLIŞTIR”
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
“PANDEMİDEN KORUN” PROJESİ SİNCAN’DAN BAŞLIYOR
GUATR AMELİYATI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN NOKTALAR

EN ÇOK OKUNANLAR