Yeni Askerlik Sistemi
Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek, yedek astsubaylık nedir, kalıcı bedelli askerlik şartları, askerde kalma düzenlemesi ve bir çok detay haberimizde.

20 Nisan 2019 - 13:06:09

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam

 

20 yaşını geçmiş askerlik şartlarını yerine getiren her vatandaş herhangi bir okul veya mezuniyet şartı aranmadan bedelli askerlikten yararlanabilecek.  

Lise ve altı mezunları için de yeni bir iş kapısı açılmış durumda. 12 aylık askerlik süresi onlar için de 6 aya düşmüş olacak eğer isterlerse ikinci 6 ay için TSK'dan ücret alabilecekler.   

2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması olacak.Bunlara iki aylık eğitimde harçlık, 10 ay kıta hizmetinde maaş verilecek. Bitince isteyen sözleşmeli olarak devam edebilecek. 

Meslek yüksek okullarına yedek subaylık Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ilk kez uygulanacak bir sistem olarak dikkat çekiyor. Bunların hepsinin bir kontenjanı var. TSK, beşer yıllık periyotlar halinde yaptığı toplantılarda ihtiyaç miktarını belirliyor ve seçmeler yapılacak. 

Lise ve altı mezunu erlerden bahsedecek olursak bu vatandaşlar 6 ay zorunlu askerlik yaptıktan sonra kendi istekleri doğrultusunda ikinci 6 ay da askerliğe devam ederlerse maaş alacaklar ve böylelikle yeni bir meslek kapısı doğmuş olacak. 

İstedikleri takdirde de profesyonel asker olarak TSK'daki hizmetlerine devam edebilecekler. 

 Üniversite mezunları için bu konuda değişen bir husus yok, üniversite mezunları yine istedikleri takdirde 12 aylık yedek subay olarak hizmetlerine devam edebilecekler. 

Bedelli askerlik konusunda bedelin ne kadar olacağı ve yaş sınırının olup olmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Bu konu da artık bir esasa bağlandı. 

Bedelli askerlik sürekli hale getirildi ve 20 yaşını geçip askerlik çağına gelmiş her vatandaş bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelli askerlik konusundaki rakam da sabit bir tutara getirilecek.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yeni askerlik sistemiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şöyle konuştu: Kanun taslağı büyük oranda hazırlanmış durumda. Bu Meclis'e sevk edilecek. Orada komisyonlar çalıştıktan sonra kanun haline gelecek. O konudaki süreç devam ediyor. Meclis açıldığında gündeme gelecek..


YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İnteraktif Çevre’de atama
Kibar Holding grup şirketlerinden İnteraktif Çevre firmasının Danışmanlık Müdürlüğü görevine Oğuzhan Akınç atandı.
11.10.2019
Çankaya’da öğrenciler artık beden eğitimi derslerinde yüzme öğrenecek
Çankaya’da ilkokul öğrencileri, beden eğitimi derslerini artık Çankaya Belediyesinin yüzme havuzlarında işleyecek.
11.10.2019
Altınyıldız Classics ‘Benim markam’ oldu
‘Benim markam’ araştırması sonuçlarına göre erkek giyim alanında Altınyıldız Classics, yüzde 22.5 ile tüketicinin ilk sıraya yerleştirdiği marka oldu.
11.10.2019
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Geylan: “Türk’ün çelik yumruğu ihaneti yok edecek, tüm bebekler huzurla büyüyecek”
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Bölücü, ayrılıkçı, hainlikle beslenen, bebeklerin, çocukların kanı eline bulaşmış olan terör örgütlerine gereken ders verilecek ve hem sınırlarımız içinde hem de sınırlarımız dışında tüm terörist unsurların kökü kazınacaktır" dedi.
11.10.2019
Rent-a car çetesi çökertildi
Türkiye’nin birçok ilinde sahte kimlik ile oto kiralama firmalarından lüks araçları kiralayarak ruhsat sahibi adına düzenledikleri sahte kimlik ile satan suç şebekesi Akyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yakın takibi sonrasında çökertildi.
11.10.2019
Bakan Selçuk kız çocuklarına seslendi:
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde yayınladığı video ile kız çocuklarına seslenerek, "Biz ancak sen iyiysen iyiyiz" dedi.
11.10.2019
BURUN UCU PROBLEMLERİNE DİKKAT
SALGIN DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN AKCİĞER TARAMASI YAPILDI
KALİTESİZ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAK, HİÇ KULLANMAMAKTAN DAHA ZARARLI
SANCAKTEPE ACİL DURUM HASTANESİ HİZMETE AÇILIYOR
BAKAN KOCA: "ÖLÜM ORANLARI DA ANKARA’NIN BAŞARISINI ORTAYA KOYUYOR"
BÖCEKLERDEN KORONA VİRÜS GEÇER Mİ
TÜRKİYE’DE KORONA VİRÜSTEN SON 24 SAATTE 34 KİŞİ HAYATINI KAYBEDERKEN TOPLAM CAN KAYBI 4 BİN 431 KİŞİ OLDU. BUGÜN 21 BİN 43 TEST YAPILIRKEN BİN 35 KİŞİDE YENİ VAKA GÖRÜLDÜ, BİN 286 KİŞİ DE İYİLEŞTİ.
MS HASTALARINA COVİD-19 UYARISI
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN 11 SEKTÖRE YÖNELİK DAHA YENİ REHBER
TÜRKİYE KORUYUCU TIBBİ MALZEMEDE KÜRESEL OYUNCU OLMA YOLUNDA
SAĞLIK ÇALIŞANLARI, SAĞLIK İÇİN ÇALIP SÖYLEDİ
SAĞLIK BAKANLIĞI: “SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 29 CAN KAYBI, 987 YENİ VAKA”

EN ÇOK OKUNANLAR