20’lik dişleriniz gülüşünüzü sıkmasın
Dr. Bilal Cemşit Sarı "20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrı görülebilir. Ayrıca diğer dişlerin düzgün sıralanmaları için bu dişler ortodontik tedavi amacıyla çekilmeli" dedi.

26 Kasim 2019 - 10:45:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Dr. Bilal Cemşit Sarı "20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrı görülebilir. Ayrıca diğer dişlerin düzgün sıralanmaları için bu dişler ortodontik tedavi amacıyla çekilmeli" dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Bölümünden Dr. Bilal Cemşit Sarı, gömük dişlerin tedavilerine yönelik açıklama yaptı. Sarı, gömük dişlerin diş eti ya da kemik atında kalıp sürememiş diş olarak tanımlandığını belirterek "20 yaş dişleri, köpek dişleri ve küçük azı dişleri de gömük kalabilir. Ortodontik tedavi ile yerlerine getirilemeyecek durumda oldukları saptanan gömük dişlerin ağız-diş ve çene cerrahları tarafından çekilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Ağrı ve şişliğe neden olabilir
20 yaş dişlerinin çenelerdeki yer darlığı sebebiyle çıkamadığına dikkati çeken Sarı, şöyle devam etti: "Tam gömük olabildikleri gibi diş etinin altında yarı gömük kalarak ağız ortamıyla ilişkili hale gelebilir. Diş etinden çıktıkları bölgede gıda birikmesine yol açarak enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon sonucunda, 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrı görülebilir. Herhangi bir soruna yol açmasa bile diğer dişlerin düzgün sıralanmaları için 20 yaş dişlerinin ortodontik tedavi amacıyla çekilmeleri gerekebilir. Bu problemlerden dolayı 20 yaş dişlerinin lokal anestezi ile yalnızca bulunduğu bölge uyuşturularak çekimi gerçekleştirilmeli".
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Pençe-2 Harekâtı’nda çok sayıda mühimmat ele geçirildi
Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-2 Harekatında komandolar çok sayıda mühimmat ele geçirdi.
27.07.2019
İstanbul’da 64 polis hakkında FETÖ’den gözaltı kararı
İstanbul’da FETÖ’ye yönelik soruşturmada, 44’ü aktif görevdeki 64 polis hakkında gözaltı kararı verildi. Başsavcılığın talimatıyla 30 ilde başlatılan eş zamanlı operasyonlarda 47’ şüpheli yakalandı.
27.07.2019
KLİMİK Derneği Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Neşe Demirtürk:
KLİMİK Derneği Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Neşe Demirtürk, “Tüm dünyada viral hepatiti olan 325 milyon insandan neredeyse 300 milyonu hepatit B veya hepatit C olduğunun farkında değil. Ülkemizde de çoğu henüz tanı almamış 3,5 milyon hepatit B hastası, 750 bin hepatit C hastası olduğu tahmin edilmekte” dedi.
27.07.2019
Ünlü sanatçı Koçyiğit: “Karakter ne gerektiriyorsa onu yaşayarak oynadım”
Türk sinemasını dünyanın farklı coğrafyalarından gelen gençlere daha yakından tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, 22 ülkeden gelen 22 öğrenci, Türk sinemasının unutulmaz yıldızı Hülya Koçyiğit’le buluştu.
27.07.2019
İki Fail Mahmur’da
Erbil’de diplomatımızı şehit eden hain saldırının yakalanamayan iki failinin PKK’nın kırsal kadrosuna eleman devşirdiği Mahmur kampında olduğu tespit edildi.
27.07.2019
(Özel) Bacağı kırılan keçisini kucağında kliniğe getirdi
Üsküdar’da bir kadın, bacağından yaralanan keçisini kucakladığı gibi Üsküdar Belediyesi Minik Dostlar Kliniği’ne getirdi. Bacağı kırılan keçi veteriner hekim tarafından muayene edildi. Kadın, keçiyi tekrar kucağına alıp klinikten ayrılırken, keçinin teşekkür edercesine ses çıkarması renkli anlara sahne oldu.
27.07.2019
DÜNYA LİTERATİRÜNE GİREN ÖMER ÖZKAN BEBEKTE ÜREME TIBBINDAKİ BÜTÜN YENİLİKLER TAKİP EDİLDİ
YURT DIŞINA ÇIKIŞLARDA PCR TESTİ İSTENEN VATANDAŞLAR İÇİN TEST ÜCRETİ BELLİ OLDU
"DİYABET, KORONAVİRÜS SEMPTOMLARINI ŞİDDETLENDİRİYOR"
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
SAĞLIK BAKANI KOCA, ABD TİCARET ODASI TOPLANTISINA KATILDI
DR. BÜKÜŞOĞLU: "KÖK HÜCRELER ÜZERİNDE BÖYLESİNE ETKİLERİ OLMASI ŞAŞIRTICI VE SÜRPRİZ"
MEHMET HANİFİ KUTLAR: "OZON TEDAVİSİ, KANDAKİ OKSİJEN MİKTARINI ARTTIRDIĞINDAN VÜCUDU HIZLI BİR ŞEKİLDE YENİLER"
(ÖZEL) PANDEMİ SÜRECİNDE KIRMIZI ET TÜKETİMİ NASIL OLMALI
BAKAN KOCA: ”(VİRÜSÜN YAYILMA HIZI AZALDI) KULAKTAN KULAĞA YAYILAN BU KANI YANLIŞTIR”
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
“PANDEMİDEN KORUN” PROJESİ SİNCAN’DAN BAŞLIYOR
GUATR AMELİYATI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN NOKTALAR