"Diş macunu tek başına yeterli değil"
Dt. Kevser Yarımbaş, ağız ve diş sağlığında diş macunlarının tek başına gerekli hijyeni sağlayamayacağını belirterek, "Günde en az iki kez diş fırçalamalıyız. Ancak diş ipi, arayüz fırçaları, superfloss, ağız gargaraları, ağız duşu ve dil fırçaları da dental hijyenin temel basamaklarında yer alır" dedi.

27 Kasim 2019 - 10:15:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Dt. Kevser Yarımbaş, ağız ve diş sağlığında diş macunlarının tek başına gerekli hijyeni sağlayamayacağını belirterek, "Günde en az iki kez diş fırçalamalıyız. Ancak diş ipi, arayüz fırçaları, superfloss, ağız gargaraları, ağız duşu ve dil fırçaları da dental hijyenin temel basamaklarında yer alır" dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Dt. Kevser Yarımbaş, sağlıklı dişler için yapılması gerekenleri açıkladı. Dt. Yarımbaş, ağız ve diş sağlığında en uygun hijyenin sağlanması için diş macununun tek başına yeterli olmadığına dikkati çekti.

Mekanik plak temizliğinin, oral hijyen kontrolü için oldukça önemine işaret eden Dt. Yarımbaş, şöyle devam etti: "Mekanik plak temizliğini desteklemek ve farklı etkilerinden faydalanmak amacıyla diş macunları da uygulamaya yardımcı olarak önerilir. Diş macunlarının içine ilave edilen antibakteriyel maddeler, bakteri plağındaki patojen oluşumunu kontrol ederek periodontal hastalıkları ve diş çürüklerini engellemeyi hedefler. Ancak, bu amaç için antibakteriyel etkinin tek başına yeterli olmadığı, plağın mekanik olarak ağız ortamından uzaklaştırılmasının gerekli olduğu unutulmamalı. Günde en az iki kez düzenli olarak diş fırçalamak ağız sağlığının vazgeçilmez aşamasıdır."

"Fırçalamadan sonra diş ipi şart"
Dt. Yarımbaş, mekanik temizlik işlemine destek amaçlı ürünleri ve işlevleri ise şu şekilde değerlendirdi: "Diş ipi, arayüz fırçaları, superfloss, ağız gargaraları, ağız duşu ve dil fırçaları dental hijyenin temel basamaklarında yer alır. Diş ipi kullanımı fırçalamadan sonra yapılmalıdır. Arayüz fırçaları dişlerin aralarında geniş boşluklar ya da braketler, köprüler ve implantlar varlığında dişler arası bölgenin temizliğinde kullanılır. Superfloss, köprü protezleri varlığında diş ipinin aralarından geçemediği için proteze dâhil olan dişlerin ara yüzeylerinin ve köprü gövdesinin altının temizlenmesinde kullanılır. Günde bir kez mutlaka uygulanmalıdır. Gargaralar mekanik temizlik işlemlerine kimyasal olarak destek olurken, ağız duşları diş aralarında kalan besin artıklarının çabucak çıkarılmasına yardım eder."

Gargara ile koruyucu tedavi
Diş hekimliğinde ağız gargaralarının koruyucu ve tedavi edici, bazı profesyonel işlemlere yardımcı olması amacıyla kullanıldığını belirten Dt. Yarımbaş, şu bilgileri verdi: "Değişik içerik ve şekilde piyasaya sunulan ağız gargaraları hekimler ve hastalar tarafından kolay uygulanabilmesinden dolayı koruyucu tedavinin önemli bir safhasını oluşturuyor. Ancak uygulama süreleri ve etkileri farklılık gösteriyor. Antibakteriyel etkisi olan gargaralar ağız florasında periodontal hastalık, diş çürüğü sebebi olan bakterilerin sayıca azaltılmasında, ağız kokusunu azaltmada, cerrahi operasyonların ağız mukozasında yol açtığı zararlı etkilerin azaltılmasında, yara iyileşmesinde yardımcı olurlar. Günlük ağız gargaraları diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde bakteri aktivasyonunu bitirir, dezenfeksiyon sağlar ve kötü koku oluşmasını da engeller. Fakat burada önemli olan, günlük ağız bakımında kullanılan ağız gargaraları ile ağız içi operasyonlar sonrasında reçete edilen gargaralar arasındaki farkı iyi bilmektir. Ağız içi operasyonlar sonrasında reçete edilen ağız gargaraları, sadece doktorunuzun önerdiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır."
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: “Bin yıldır buradayız, binlerce yıl daha burada kalacağız”
Türk Eğitim Sendikası (Türk Eğitim-Sen) Genel Başkanı Talip Geylan, "Ağustos ayı zaferler ayıdır, milli övünç kaynağımızdır. ’Bin yıldır buradayız, daha binlerce yıl daha burada kalacağız’ haykırışımızın mührü olan 30 Ağustos zaferi gibi’’ dedi.
29.08.2019
Dinamik Pano gelecek yıl ihracat hedeflerini açıkladı
Dinamik Pano, 2020 yılı ihracat hedeflerini açıkladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Göç, 2020 yılında işlerini biraz daha büyüterek 30 ülkeye açılarak 4 milyon euro ciro hedeflediklerini söyledi.
29.08.2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya dönüşü önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusunda güvenli bölge kurulması yönünde ABD ile varılan mutabakatta iki konuya önem verdiklerini belirterek, "Birincisi Münbiç’tekine benzer bir oyalamaya asla müsaade edemeyiz. Süreç hızlı ilerlemelidir. İkincisi Fırat’ın doğusunun PKK-YPG-PYD için korunaklı bir bölge haline gelmesine izin vermeyiz" dedi. İdlib’teki son gelişmeleri de değerlendiren Erdoğan, "12 gözlem noktamız İdlib’de çok önemli bir vazife icra ediyor. Görevlerine aynı şekilde devam edecekler" diye konuştu.
29.08.2019
Gencin bisikletle tehlikeli oyunu sonu oluyordu
Kadıköy’de bisikletiyle ilerleyen genç, iki elini gidondan çekince feci bir kaza geçirdi. Bisikletiyle yere düşen gencin bacağına gidon saplandı. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
29.08.2019
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın,
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Hakemin kararı adaletsiz. 38-40 bandında bir teklifle masaya gittik. Masada gelen teklif, kabul görecek nitelikte değildi" dedi.
29.08.2019
Gaziosmanpaşa’da halk otobüsü apartmana çarptı
Gaziosmanpaşa’da kontrolden çıkan halk otobüsü, önce bir otomobile ardından da bir apartmana çarptı. Olayda otobüs yolcuları hafif yaralanırken, sürücü ise araç içerisinde sıkıştı.
29.08.2019
DÜNYA LİTERATİRÜNE GİREN ÖMER ÖZKAN BEBEKTE ÜREME TIBBINDAKİ BÜTÜN YENİLİKLER TAKİP EDİLDİ
YURT DIŞINA ÇIKIŞLARDA PCR TESTİ İSTENEN VATANDAŞLAR İÇİN TEST ÜCRETİ BELLİ OLDU
"DİYABET, KORONAVİRÜS SEMPTOMLARINI ŞİDDETLENDİRİYOR"
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 19 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
SAĞLIK BAKANI KOCA, ABD TİCARET ODASI TOPLANTISINA KATILDI
DR. BÜKÜŞOĞLU: "KÖK HÜCRELER ÜZERİNDE BÖYLESİNE ETKİLERİ OLMASI ŞAŞIRTICI VE SÜRPRİZ"
MEHMET HANİFİ KUTLAR: "OZON TEDAVİSİ, KANDAKİ OKSİJEN MİKTARINI ARTTIRDIĞINDAN VÜCUDU HIZLI BİR ŞEKİLDE YENİLER"
(ÖZEL) PANDEMİ SÜRECİNDE KIRMIZI ET TÜKETİMİ NASIL OLMALI
BAKAN KOCA: ”(VİRÜSÜN YAYILMA HIZI AZALDI) KULAKTAN KULAĞA YAYILAN BU KANI YANLIŞTIR”
SAĞLIK BAKANLIĞI: "SON 24 SAATTE KORONA VİRÜSTEN 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
“PANDEMİDEN KORUN” PROJESİ SİNCAN’DAN BAŞLIYOR
GUATR AMELİYATI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN NOKTALAR