"Diş macunu tek başına yeterli değil"
Dt. Kevser Yarımbaş, ağız ve diş sağlığında diş macunlarının tek başına gerekli hijyeni sağlayamayacağını belirterek, "Günde en az iki kez diş fırçalamalıyız. Ancak diş ipi, arayüz fırçaları, superfloss, ağız gargaraları, ağız duşu ve dil fırçaları da dental hijyenin temel basamaklarında yer alır" dedi.

27 Kasim 2019 - 10:15:07

Çıktı Al

Yorum (0)

Dt. Kevser Yarımbaş, ağız ve diş sağlığında diş macunlarının tek başına gerekli hijyeni sağlayamayacağını belirterek, "Günde en az iki kez diş fırçalamalıyız. Ancak diş ipi, arayüz fırçaları, superfloss, ağız gargaraları, ağız duşu ve dil fırçaları da dental hijyenin temel basamaklarında yer alır" dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Dt. Kevser Yarımbaş, sağlıklı dişler için yapılması gerekenleri açıkladı. Dt. Yarımbaş, ağız ve diş sağlığında en uygun hijyenin sağlanması için diş macununun tek başına yeterli olmadığına dikkati çekti.

Mekanik plak temizliğinin, oral hijyen kontrolü için oldukça önemine işaret eden Dt. Yarımbaş, şöyle devam etti: "Mekanik plak temizliğini desteklemek ve farklı etkilerinden faydalanmak amacıyla diş macunları da uygulamaya yardımcı olarak önerilir. Diş macunlarının içine ilave edilen antibakteriyel maddeler, bakteri plağındaki patojen oluşumunu kontrol ederek periodontal hastalıkları ve diş çürüklerini engellemeyi hedefler. Ancak, bu amaç için antibakteriyel etkinin tek başına yeterli olmadığı, plağın mekanik olarak ağız ortamından uzaklaştırılmasının gerekli olduğu unutulmamalı. Günde en az iki kez düzenli olarak diş fırçalamak ağız sağlığının vazgeçilmez aşamasıdır."

"Fırçalamadan sonra diş ipi şart"
Dt. Yarımbaş, mekanik temizlik işlemine destek amaçlı ürünleri ve işlevleri ise şu şekilde değerlendirdi: "Diş ipi, arayüz fırçaları, superfloss, ağız gargaraları, ağız duşu ve dil fırçaları dental hijyenin temel basamaklarında yer alır. Diş ipi kullanımı fırçalamadan sonra yapılmalıdır. Arayüz fırçaları dişlerin aralarında geniş boşluklar ya da braketler, köprüler ve implantlar varlığında dişler arası bölgenin temizliğinde kullanılır. Superfloss, köprü protezleri varlığında diş ipinin aralarından geçemediği için proteze dâhil olan dişlerin ara yüzeylerinin ve köprü gövdesinin altının temizlenmesinde kullanılır. Günde bir kez mutlaka uygulanmalıdır. Gargaralar mekanik temizlik işlemlerine kimyasal olarak destek olurken, ağız duşları diş aralarında kalan besin artıklarının çabucak çıkarılmasına yardım eder."

Gargara ile koruyucu tedavi
Diş hekimliğinde ağız gargaralarının koruyucu ve tedavi edici, bazı profesyonel işlemlere yardımcı olması amacıyla kullanıldığını belirten Dt. Yarımbaş, şu bilgileri verdi: "Değişik içerik ve şekilde piyasaya sunulan ağız gargaraları hekimler ve hastalar tarafından kolay uygulanabilmesinden dolayı koruyucu tedavinin önemli bir safhasını oluşturuyor. Ancak uygulama süreleri ve etkileri farklılık gösteriyor. Antibakteriyel etkisi olan gargaralar ağız florasında periodontal hastalık, diş çürüğü sebebi olan bakterilerin sayıca azaltılmasında, ağız kokusunu azaltmada, cerrahi operasyonların ağız mukozasında yol açtığı zararlı etkilerin azaltılmasında, yara iyileşmesinde yardımcı olurlar. Günlük ağız gargaraları diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde bakteri aktivasyonunu bitirir, dezenfeksiyon sağlar ve kötü koku oluşmasını da engeller. Fakat burada önemli olan, günlük ağız bakımında kullanılan ağız gargaraları ile ağız içi operasyonlar sonrasında reçete edilen gargaralar arasındaki farkı iyi bilmektir. Ağız içi operasyonlar sonrasında reçete edilen ağız gargaraları, sadece doktorunuzun önerdiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır."
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakan Kasapoğlu, milli judocuları ağırladı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, mili judocuları makamında ağırladı. Bakan Kasapoğlu, burada yaptığı açıklamada, judonun hem performans hem de popülarite konusundaki yükselişinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.
06.12.2019
Fransa’daki grev İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşları etkilemedi
Fransa’da ülke genelinde işçilerin başlattığı grev nedeniyle ulaşımda bazı aksamalar ve iptaller yaşanırken, İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirilen seferler ise grevden etkilenmedi.
06.12.2019
Ahmet Hakan’ın darp edilmesine ilişkin 5 sanığa 2 yıl 2 ay hapis
Gazeteci Ahmet Hakan Coşkun’a evinin önünde yapılan saldırıya ilişkin yargılanan 7 sanıktan 5’i 2 yıl 2 ay 20 gün hapse mahkum edilirken, 2 sanığın ise beraatına karar verildi.
06.12.2019
Red Bull Son Şampiyon kayıtları başladı
Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan Türkiye’nin en iyi Dota 2 takımını belirleyecek olan Red Bull Son Şampiyon Dota 2 Turnuvası, TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası çatısı altında Aralık ayında başlıyor. Türkiye’nin her yerinden tüm katılımcılara açık olan Red Bull Son Şampiyon, 14 Aralık online elemeler ve 21 Aralık tarihinde büyük final ile gerçekleştirilecek.
06.12.2019
(Özel) Polis ekiplerinin davranışı takdir topladı
Beylikdüzü’nde devriye görevi yürüten bir polis ekibi, yolda yürümekte zorlanan yaşlı bir adamı polis otosunun ön koltuğa oturtarak gideceği yere kadar götürdü. Polis ekiplerinin davranışı büyük takdir topladı.
06.12.2019
İstanbul merkezli 7 ilde FETÖ operasyonu: 9 gözaltı
FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün mali yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli 7 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonlarda 9 şüpheli gözaltına alındı.
06.12.2019
ŞEHİT ÇOCUKLARINA AFET FARKINDALIĞI EĞİTİMİ
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞTU
SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUYAN VE ANTİOKSİDAN İÇEREN KIŞ ÇAYI TARİFLERİ
PROF. DR. TEZER KUTLUK: "SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİNDEN KORUNMAK İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM ATIN"
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
ÖZEL İMPERİAL HASTANESİNDEN "SATILIYOR" İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR