Diş estetiğinde dijital yazılım
Doç. Dr. Bebek Serra Oğuz Ahmet, “Günümüzde dental tedavilerde dijital sistem ile hem tedavi süreleri kısalıyor hem de hastaların beklentilerini en hassas şekilde karşılanmasını sağlıyor" dedi.

28 Kasim 2019 - 10:30:27

Çıktı Al

Yorum (0)

Reklam
Doç. Dr. Bebek Serra Oğuz Ahmet, “Günümüzde dental tedavilerde dijital sistem ile hem tedavi süreleri kısalıyor hem de hastaların beklentilerini en hassas şekilde karşılanmasını sağlıyor" dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Bölümünden Doç. Dr. Bebek Serra Oğuz Ahmet, dental tedavilerde dijital sistemin önemine ilişkin açıklama yaptı. Günümüz diş hekimliğinde geleneksel yöntemlerin yerini dijital yöntemlerin almaya başladığını belirten Doç. Dr. Ahmet, "Dijital sistem ile bilgisayar destekli tasarım ve üretim işlemleri hassas bir şekilde gerçekleştirilerek protezlerin dijital iş akışı içerisinde en kısa zamanda hastalara teslim edilmesi sağlanıyor. Hastaların diş hekimi koltuğunda geçireceği süre ve randevu sayısının azalması sistemin en büyük avantajlarından biri" ifadelerini kullandı.

Ağrısız, bulantısız, acısız estetik
Doç. Dr. Ahmet, dijital sistemle alınan ağız içi kayıtlar sayesinde, birçok hasta için bulantı refleksini tetikleyen ölçü maddeleri ve kaşıkları ile ölçü alma işleminin tamamen elimine edildiğine işaret etti.
Doç. Dr. Ahmet, şöyle devam etti: "Bu sistem ile estetik gülüş tasarımı yapılarak gerek yaprak porselenler, gerek zirkonyum kaplamalar, gerekse implant üstü sabit porselen kaplamalar üretilebiliyor ve hastaların estetik beklentileri en yüksek derecede karşılanıyor. Bunlara ek olarak eklem rahatsızlığı olan hastalarda gece plaklarının dijital yolla üretimi ile tel tedavisi gören ortodonti hastalarında braketlerin hassas ve kısa süre içerisinde yapıştırılmaları sağlanıyor. Uygulama, işlem öncesi hasta dosyası oluşturulması ile başlanıp, devamında hastanın mevcut dişlerinin ve çeneler arası ilişkisinin ağız için kaydı alınarak hasta profil dosyasına kaydediliyor. Gerekli ağız içi dental uygulamalar hekim tarafından gerçekleştirildikten sonra dijital ekrandan işlem gören dişler ve tedavide kullanılması istenen materyaller seçilerek ağız içi ile çeneler arası kayıt alınıyor. Dijital tarama işlemi ve materyal seçimleri tamamlandıktan sonra hasta verileri dijital olarak üretim yapılması için transfer ediliyor."

Kayıt sayesinde hızlı tedavi imkânı
Bu sistem sayesinde hasta kayıtlarının daha iyi saklandığını ifade eden Doç. Dr. Ahmet, şu bilgileri paylaştı: "Tedavi süresini kısaltması ve tedavi kalitesini artırmanın yanında hastaların kayıtlarının saklanması konusunda da büyük kolaylıklar sağlanıyor. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası verilerini dijital ortamda depolayarak gerektiğinde kolay bir şekilde erişim olanağı tanınıyor ve ilerleyen süreçte hastanın ihtiyacı halinde mevcut veriler üzerinden hızlı bir tedavi gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca dijital tedavi prosedürlerinin tercih edilmesi, konvansiyonel olarak üretilen dental tedavilerin olası uyumsuzluklarından kaynaklanan üretimi yenileme sıkıntılarını elimine etmekte verim ve tedavi kalitesinde yüksek bir artış sağlanıyor."
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İstanbul Valiliği’nden yağış açıklaması
İstanbul Valiliği’nden son günlerde etkili olan olumsuz hava koşulları ve sokakta yaşayan kimsesizlere yönelik yürütülen çalışmalara ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "Meteorolojik verilere göre; bölgemizde kaydedilen soğuk ve yağışlı hava şartlarının bir süre daha ilimizi olumsuz yönde etkileyeceği tahmin edilmektedir. Kış mevsimi nedeniyle yapılan hazırlıklar düzenli olarak gözden geçirilmiş, muhtemel aksaklıkların önlenmesi için ilave önlemler alınmıştır” denildi.
06.01.2020
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 2019 yılını değerlendirdi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 2019 yılı değerlendirme toplantısında, “Girişimci ve insani dış politikamızın etkili uygulandığı bir yıl oldu. Türkiye’nin masada ve sahada uyguladığı güçlü diplomasi 2019 yılına damga vurgu. 2019 yılında Türk Diplomasisi’nin temellerini de attık yeni girişimler ve inisiyatifler başlattık. Maalesef rejim saldırganlığını artırdı, 2019 yılı içinde bin 300’e yakın sivil hayatını kaybetti. Son haftalarda yerinden edilen 300 binden fazla Suriyeli var. 5 yılda 2.5 milyon kilometre yol kat etmişiz ve dünya etrafında 63 tur demektir. 245 ülke, 452 şehri ziyaret ettik” dedi.
06.01.2020
Bakırköy’de kız arkadaşını darp eden, olaya tepki gösteren vatandaşlara öfkelenip aracını üstlerine süren Görkem Sertaç Göçmen, tahliye oldu.
Bakırköy’de kız arkadaşını darp eden, olaya tepki gösteren vatandaşlara öfkelenip aracını üstlerine süren Görkem Sertaç Göçmen, tahliye oldu.
06.01.2020
Ankara’da kar güzelliği
Ankara’da sabah saatlerinde başlayan etkili kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilese de kartpostallık görüntüler de ortaya çıktı.
06.01.2020
Üsküdar’da fırtınada kopan çatının parçası tehlikeli anlar yaşanmasına neden oldu
Üsküdar’da daha önceki fırtınada hasar alan binanın çatısı onarılırken, fırtına yine uçurdu. Çatının parçasının fırtınada sarkma anı ve parçanın kontrollü bir şekilde aşağıya düşmesi kameralarca kaydedildi.
06.01.2020
Kadıköy açıklarında demirleyen Rus savaş gemisi görüntülendi
Rus donanmasına ait Mareşal Ustinov adlı füze gemisi, boğazda şiddetli fırtına nedeniyle sürüklenmeye başladı. Sürüklenen gemi römorkör ile Kadıköy Moda açıklarına çekilerek demirledi.
06.01.2020
EVLİLİĞİ BİTİREN SEBEPLERE DİKKAT
"BAZI BİTKİSEL İLAÇLAR SEDEF HASTALIĞINI ALEVLENDİREBİLİR"
TÜM İÇ ORGANLARI TERS TARAFTA OLAN HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTURULDU
OBEZİTE AMÜ’DE MASAYA YATIRILDI
GENÇ BAKIŞLARA GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ İLE KAVUŞUN
"KENDİNİZİ KANSIZ BIRAKMAYIN, KAN ALMA İHTİMALİNİZİ AZALTIN"
TEKNİK DİREKTÖR MUSTAFA DENİZLİ’YE ’SAHTECİLİK’ İDDİASIYLA YARGILANDIĞI DAVADA BERAAT
RİZE’DEN HAVALANAN AMBULANS HELİKOPTER GÜMÜŞHANE’YE HASTA NAKLETTİ
EKLEM KİREÇLENMESİ ’YALNIZLIĞA’ NEDEN OLUYOR
KİLO PROBLEMİ OLAN KİŞİLER MUTLAKA KAHVALTI YAPMALI
DİŞ PROBLEMLERİNE İMPLANT İLE SON VERİLİYOR
"HER 6 ERKEKTEN BİRİNDE PROSTAT KANSERİ GELİŞME RİSKİ VAR"

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR