Diş estetiğinde dijital yazılım
Doç. Dr. Bebek Serra Oğuz Ahmet, “Günümüzde dental tedavilerde dijital sistem ile hem tedavi süreleri kısalıyor hem de hastaların beklentilerini en hassas şekilde karşılanmasını sağlıyor" dedi.

28 Kasim 2019 - 10:30:27

Çıktı Al

Yorum (0)

Doç. Dr. Bebek Serra Oğuz Ahmet, “Günümüzde dental tedavilerde dijital sistem ile hem tedavi süreleri kısalıyor hem de hastaların beklentilerini en hassas şekilde karşılanmasını sağlıyor" dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Bölümünden Doç. Dr. Bebek Serra Oğuz Ahmet, dental tedavilerde dijital sistemin önemine ilişkin açıklama yaptı. Günümüz diş hekimliğinde geleneksel yöntemlerin yerini dijital yöntemlerin almaya başladığını belirten Doç. Dr. Ahmet, "Dijital sistem ile bilgisayar destekli tasarım ve üretim işlemleri hassas bir şekilde gerçekleştirilerek protezlerin dijital iş akışı içerisinde en kısa zamanda hastalara teslim edilmesi sağlanıyor. Hastaların diş hekimi koltuğunda geçireceği süre ve randevu sayısının azalması sistemin en büyük avantajlarından biri" ifadelerini kullandı.

Ağrısız, bulantısız, acısız estetik
Doç. Dr. Ahmet, dijital sistemle alınan ağız içi kayıtlar sayesinde, birçok hasta için bulantı refleksini tetikleyen ölçü maddeleri ve kaşıkları ile ölçü alma işleminin tamamen elimine edildiğine işaret etti.
Doç. Dr. Ahmet, şöyle devam etti: "Bu sistem ile estetik gülüş tasarımı yapılarak gerek yaprak porselenler, gerek zirkonyum kaplamalar, gerekse implant üstü sabit porselen kaplamalar üretilebiliyor ve hastaların estetik beklentileri en yüksek derecede karşılanıyor. Bunlara ek olarak eklem rahatsızlığı olan hastalarda gece plaklarının dijital yolla üretimi ile tel tedavisi gören ortodonti hastalarında braketlerin hassas ve kısa süre içerisinde yapıştırılmaları sağlanıyor. Uygulama, işlem öncesi hasta dosyası oluşturulması ile başlanıp, devamında hastanın mevcut dişlerinin ve çeneler arası ilişkisinin ağız için kaydı alınarak hasta profil dosyasına kaydediliyor. Gerekli ağız içi dental uygulamalar hekim tarafından gerçekleştirildikten sonra dijital ekrandan işlem gören dişler ve tedavide kullanılması istenen materyaller seçilerek ağız içi ile çeneler arası kayıt alınıyor. Dijital tarama işlemi ve materyal seçimleri tamamlandıktan sonra hasta verileri dijital olarak üretim yapılması için transfer ediliyor."

Kayıt sayesinde hızlı tedavi imkânı
Bu sistem sayesinde hasta kayıtlarının daha iyi saklandığını ifade eden Doç. Dr. Ahmet, şu bilgileri paylaştı: "Tedavi süresini kısaltması ve tedavi kalitesini artırmanın yanında hastaların kayıtlarının saklanması konusunda da büyük kolaylıklar sağlanıyor. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası verilerini dijital ortamda depolayarak gerektiğinde kolay bir şekilde erişim olanağı tanınıyor ve ilerleyen süreçte hastanın ihtiyacı halinde mevcut veriler üzerinden hızlı bir tedavi gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca dijital tedavi prosedürlerinin tercih edilmesi, konvansiyonel olarak üretilen dental tedavilerin olası uyumsuzluklarından kaynaklanan üretimi yenileme sıkıntılarını elimine etmekte verim ve tedavi kalitesinde yüksek bir artış sağlanıyor."
KAYNAK: İHA

Etiketler: SAĞLIK,

YORUM BIRAKIN

YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Gaziosmanpaşalı Sporcular Avrupa`da Tarih Yazdı
Gaziosmanpaşalı genç sporcular, badminton ve judoda ülkemize çifte zafer yaşattı.
15.09.2019
Mustafa Kaplan:
Gençlerbirliği Teknik Direktörü Mustafa Kaplan, kazanabilecekleri maçtan 1 puan aldıklarını söyledi.
15.09.2019
Ünal Karaman:
Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, iki kez öne geçmelerine rağmen skoru koruyamadıklarını belirterek, iki puan kaybettikleri için üzgün olduklarını söyledi.
15.09.2019
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Ankara’da
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ‘Türkiye-Rusya Federasyonu-İran Üçlü Zirvesi’ne katılmak üzere Ankara’ya geldi.
15.09.2019
Kuşak Güreşi’ne ilk kez katılan Türk takımı rakiplerine şans vermedi
Romanya’da düzenlenen Kuşak Güreşi’ne ilk kez katılan Türk takımı, tüm rakiplerini yendi.
15.09.2019
TEM Otoyolunda trafik kazası: 4 yaralı
Kağıthane TEM Otoyolu’nda, kavşak girişinde kararsız kalan sürücüye çarpmamak için yan şeride geçen otomobil, panelvan araca çarptı, kazada Suriye uyruklu 4 kişi yaralandı.
16.09.2019
ŞEHİT ÇOCUKLARINA AFET FARKINDALIĞI EĞİTİMİ
GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞTU
SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUYAN VE ANTİOKSİDAN İÇEREN KIŞ ÇAYI TARİFLERİ
PROF. DR. TEZER KUTLUK: "SİNDİRİM SİSTEMİ KANSERLERİNDEN KORUNMAK İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM ATIN"
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
"BESLENMENİZİ DÜZENLEYEREK ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTTIRABİLİRSİNİZ"
KARTAL’DA İNME VE KOAH HASTALIĞI SEMİNERİ
KIŞ AYLARINDA YÜKSEK EV ISISI VE NEM ORANI ALERJENLERİ ARTIRIYOR
PROF. DR. EMEL CANBAY: "PSÖDOMİKSOMA PERİTONEİ HASTALIĞINDA TEDAVİ GECİKİRSE HASTALIĞININ KONTROLÜ DE GÜÇLEŞEBİLİR"
ÖZEL İMPERİAL HASTANESİNDEN "SATILIYOR" İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
YEMEK BORUSU KAPANDIĞI İÇİN BESLENEMEYEN NİJERYALI HASTA TÜRKİYE’DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
BEL FITIĞI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

EN ÇOK OKUNANLAR